سوالات آبياري و زهكشي

chipalo

عضو جدید
سلام . از همه دوستان درخواست دارم كه اگه جواب سوالهايي رو كه مطرح ميشه ميدونن دانششون رو دريغ نكنن.:cry:
مخصوصآ دانشجوهايي كه به اساتيد دسترسي دارن:)

ميشه يكي به اين سوال جواب بده
در يك قطعه زمينيذبا مساحت 10 متر مربع 600 ليتر آب اضافه شده است. هرگاه رطوبت وزني خاك تا عمق 30 سانتي متر 12 درصد باشد بعد از نفوذ جبهه رطوبتي خاك تا عمق 20 سانتي متر متوسط رطوبت وزني به 25 درصد رسيده و چگالي واقعي خاك 2.65 باشد درصد تخلخل خاك چند است؟

water_engineer

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
سوال دارای دو قسمت است.1.کمبود رطوبت اولیه یعنی 25-12=13
2.وقتی جبهه رطوبتی به عمق 20 سانتی میرسد یعنی حالت اشباع.
شما ابتدا مقدار تخلخل را برای حالت اشباع25 % و عمق 30 سانت بدست اورید.سپس کمبود رطوبت را برای 13%و10 سانتی حساب کنید.و در نهایت جوابها را از هم کم کنید.
سوال پیچیده ای است امیدوارم متوجه شده باشید.
اگر وقت کردم راه حل رو در یک فایل word تایپ میکنم اما قول نمیدهم.
موفق باشید.

chipalo

عضو جدید
سلام.
سوال دارای دو قسمت است.1.کمبود رطوبت اولیه یعنی 25-12=13
2.وقتی جبهه رطوبتی به عمق 20 سانتی میرسد یعنی حالت اشباع.
شما ابتدا مقدار تخلخل را برای حالت اشباع25 % و عمق 30 سانت بدست اورید.سپس کمبود رطوبت را برای 13%و10 سانتی حساب کنید.و در نهایت جوابها را از هم کم کنید.
سوال پیچیده ای است امیدوارم متوجه شده باشید.
اگر وقت کردم راه حل رو در یک فایل word تایپ میکنم اما قول نمیدهم.
موفق باشید.
ممنون
براي بدست آوردن تخلخل در حالت اشباع كافي است كه رطوبت حجمي رو بدست بياريم ولي بدون وزن مخصوص ظاهري چطوري ؟

chipalo

عضو جدید
ممنون
من كتاب دكتر عليزاده و باي بردي رو خوندم ولي تو روابط هم تخلخل مجهول هم وزن خشك . به نظر شما وزن حقيقي رو اشتباهآ به جاي وزن ظاهري نداده؟
بازم تشكر كه وقت ميزارين.

alireza_ab

عضو جدید
ممنون
من كتاب دكتر عليزاده و باي بردي رو خوندم ولي تو روابط هم تخلخل مجهول هم وزن خشك . به نظر شما وزن حقيقي رو اشتباهآ به جاي وزن ظاهري نداده؟
بازم تشكر كه وقت ميزارين.

سلام دوست گرامی
اشتباه میکنید.اشتباهی در کار نیست! ;)

chipalo

عضو جدید
تبخير و تعرق در آبياري قطره اي

تبخير و تعرق در آبياري قطره اي

سلام به دوستان

اگه تبخير تعرق گياه رو داشته باشيم و سطح پوشش رو در دوره ماكزيمم رشد گياه هم موجود باشه چطور بايد تبخير تعرق مورد نياز در آبياري قطره اي رو بدست آورد؟
متشكرم از دوستان

mkarizan

عضو جدید
سلام . از همه دوستان درخواست دارم كه اگه جواب سوالهايي رو كه مطرح ميشه ميدونن دانششون رو دريغ نكنن.:cry:
مخصوصآ دانشجوهايي كه به اساتيد دسترسي دارن:)

ميشه يكي به اين سوال جواب بده
در يك قطعه زمينيذبا مساحت 10 متر مربع 600 ليتر آب اضافه شده است. هرگاه رطوبت وزني خاك تا عمق 30 سانتي متر 12 درصد باشد بعد از نفوذ جبهه رطوبتي خاك تا عمق 20 سانتي متر متوسط رطوبت وزني به 25 درصد رسيده و چگالي واقعي خاك 2.65 باشد درصد تخلخل خاك چند است؟

6/10. = 6 (cm omghe ab dade shode)
6cm/20cm=30 % rotobate e hagmiye ezafe shode
25-12 = 13 ( % rotobate vazni ezafe shode)
30=bd*13
bd=2.3
n=1- ( bd/ Gs
n=13 % yekam ajibe
البته 41.9 با احتساب عمق 30 سانتیمتر بدست میاد که فکر نمیکنم درست باشه چون قید شده تا عمق 20 سانتیمتری.

آخرین ویرایش:

mkarizan

عضو جدید
سلام به دوستان

اگه تبخير تعرق گياه رو داشته باشيم و سطح پوشش رو در دوره ماكزيمم رشد گياه هم موجود باشه چطور بايد تبخير تعرق مورد نياز در آبياري قطره اي رو بدست آورد؟
متشكرم از دوستان

p = % sathe poshesh shode

mkarizan

عضو جدید
سوال جدید

سوال جدید

با سلام به دوستان
2 تا سوال جالب:
1- دو پیزومتر A در عمق 3 متری و B در عمق 5 متری از سطح زمین نصب شده اند . بار فشار در پیزومتر A برابر 1.2 متر و در B برابر 2.5 متر است .
سطح ایستابی در چه عمقی قرار دارد؟

2- کمبود رطوبتی در خاکی 30 میلیمتر در متر و سطح ایستابی در عمق 1.5 متری از سطح زمین می باشد . اگر بارانی به ارتفاع 60 میلیمتر ببارد و باعث شود سطح ایستابی به اندازه 6 سانتیمتر بالا بیاید و 15 % از این بارندگی رواناب باشد تخلخل موثر چند درصد است؟ (مزرعه زهکش ندارد)

دوستان اگه زحمت بکشند تشریحی راهنماییم کنن ممنون می شم.

chipalo

عضو جدید
با سلام به دوستان
2 تا سوال جالب:
1- دو پيزومتر A در عمق 3 متري و B در عمق 5 متري از سطح زمين نصب شده اند . بار فشار در پيزومتر A برابر 1.2 متر و در B برابر 2.5 متر است .
سطح ايستابي در چه عمقي قرار دارد؟

دوستان اگه زحمت بکشند تشريحي راهنماييم کنن ممنون مي شم.

سلام
ha=2+1.2=3.2
hb=0+2.5=2.5
i=(3.2-2.5)/2=0.35
hx=پتانسيل سطح ايستابي
z=ارتفاح از سطح ايستابي تا سطح مبنا
hx=z+0
i=(hx-ha)/(z-2)=0.35
z=3.85
عمق سطح ايسابي= 3.85-5=1.15
واست يه شكلم كشيدم اميدوارم كمكت كنه
http://xs.to/xs.php?h=xs435&d=09056&f=sajjjjjad827.png
با سلام به دوستان
2 تا سوال جالب:

2- کمبود رطوبتی در خاکی 30 میلیمتر در متر و سطح ایستابی در عمق 1.5 متری از سطح زمین می باشد . اگر بارانی به ارتفاع 60 میلیمتر ببارد و باعث شود سطح ایستابی به اندازه 6 سانتیمتر بالا بیاید و 15 % از این بارندگی رواناب باشد تخلخل موثر چند درصد است؟ (مزرعه زهکش ندارد)

دوستان اگه زحمت بکشند تشریحی راهنماییم کنن ممنون می شم.

45=150*0.3=كمبود رطوبت تا عمق 150 سانتي متري به ميليمتر
51=(0.15*60)-60=مقدار آب وارده به زمين به ميليمتر
6=45-51=مقدار آب وارده به آب زير زميني به ميليمتر
60=افزايش سطح ايستابي به ميليمتر
تخلخل قابل زهكشي=آب وارده به آب زير زميني تقسيم بر بالا آمدن سطح آب
10%=100*(6/60)=p

موفق باشي

آخرین ویرایش:
بالا