سلام نکردن امام علی ع به زنان جوان [ گفتگو ]

ehsan*

عضو جدید
آیا سلام نکردن امام علی به زنان جوان واقعیت داره واگر داره علتش چی بوده؟!

سلام
روایت معروفی هست که میگه امام علی به زنان جوان سلام نمیکرده
چنتا موضوع مطرح میشه:
من تو علم حدیث سررشته ندارم آیا این حدیث مطمئن هستش؟
اگه واقعیت داره یه سوال مطرح میشه که آیا امامی که در اوج نقوا هست چرا به زنان جوان سلام نمیداده؟
نظر شخصی خودم اینه که این کار فقط نقش الگویی داشته و مربوط به ورع امام میشه
حالا بنظر شما تو زمان ما واقعا باید از امام تو این کار پیروی کنیم؟
لطفا جوابهاتون رو بر اساس چیزهایی بگین که همهون قبولش داشته باشیم!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

محسن جعفر

عضو جدید
اين حديث حقيقت داره و درسته اما فلسفه اش براي ما بايد روشن باشه .
كلمه ورع كه به كار برديد هم صدق ميكنه اما خيلي ها معني اون رو نميدونند.
به هر حال تمام مساله به اين سوال برميگرده كه :ايا ارتباط كلامي با جنس مخالف براي لذت جنسي هست يا خير ؟ اگر جواب مثبت بود اين كار رو نبايد انجام داد نه فقط اين بلكه ديدني هامون و گوش كردني هامون و در واقع حس كردني هامون هم اگر براي لذت جنسي باشه اشكال شرعي داره .

jalilianfar

عضو جدید
من هر حرفی رو با خرد و منطق میسنجم اگه منطقی و عقلانی باشه قبول میکنم و اگه نباشه نه و اهمیت نمیدم که این حرف از کی هست حالا میخواد یه آدم مقدس نما و یا یه دانشمند باشه

علّامه

عضو جدید
اين حديث حقيقت داره و درسته اما فلسفه اش براي ما بايد روشن باشه .
كلمه ورع كه به كار برديد هم صدق ميكنه اما خيلي ها معني اون رو نميدونند.
به هر حال تمام مساله به اين سوال برميگرده كه :ايا ارتباط كلامي با جنس مخالف براي لذت جنسي هست يا خير ؟ اگر جواب مثبت بود اين كار رو نبايد انجام داد نه فقط اين بلكه ديدني هامون و گوش كردني هامون و در واقع حس كردني هامون هم اگر براي لذت جنسي باشه اشكال شرعي داره .
سلام دوست عزیز
من اصل این روایتو براتون از کتاب سنن النبی مرحوم علامه طباطبایی که ایشان هم از کافی نقل کرده اند براتون میارم:

كلينى در كافى از امام صادق عليه السلام روايت كرده كه فرمود: رسول خدا صلى الله عليه و آله به زن‏ها سلام مى‏كرد و آن‏ها نيز جواب سلامش را مى‏دادند. اميرمؤمنان

عليه السلام به زن‏ها سلام مى‏كرد، ولى كراهت داشت به زن‏هاى جوان سلام كند و مى‏فرمود: مى‏ترسم آهنگ صداى آن‏ها در من اثر كند، آن وقت ضرر اين كار از اجرى كه

در نظر دارم، بيشتر شود».

حضرت فرمودند کراهت. یعنی خیلی مایل نبود این کار را بکند

علّامه

عضو جدید
من هر حرفی رو با خرد و منطق میسنجم اگه منطقی و عقلانی باشه قبول میکنم و اگه نباشه نه و اهمیت نمیدم که این حرف از کی هست حالا میخواد یه آدم مقدس نما و یا یه دانشمند باشه
دوست عزیز این که شما به عقلتون بها میدین خیلی خوبه اما یه سوال اگه بهتون بگن آب در 100 درجه یا هزار درجه به جوش میاد بازم به عقلتون رجوع می کنین یا میرین و تجربه میکنین؟
این کار عقلانی نیست که همه چیزو با عقل بسنجین چون عقل تا یه جاهایی میتونه بیاد و نظر بده و بعضی جاها اصلا عقل هیچ حکمی نداره و دسترسی به اون نداره مثل مسائلی که به تجربه و... مربوط می شه.
یا علی

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
من حرفتو اصلا قبول ندارم..تجربه دیگران خیلی مفیده و خیلی میتونه کمک کنه..درسته تو کارای جزیی و سلیقه ای نظر خودت بیشتر مهمه ولی تو کارای مهمتر و اساسی از جمله مسایل دینی باید به حرف آدمایی که احتمال میدی یه چیزی حالیشون باشه و قبولشون داری فکر کنی و بعد از اینکه به نتیجه رسیدی بهش عمل کنی،اگرم نرسیدی دنبال علتش باشی

djmehdi33

عضو جدید
عزیزم خیلی چیزها با عشق و ایمانه، نه با عقل
اگه اینجوریه با منطقت ثابت کن که خدا وجود داره
در ضمن امام علی یک انسان مقدس نما بود؟
........................
نمیدونم شما چطور به این نتیجه رسیدی!!!

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
روایت معروفی هست که میگه امام علی به زنان جوان سلام نمیکرده
چنتا موضوع مطرح میشه:
من تو علم حدیث سررشته ندارم آیا این حدیث مطمئن هستش؟
اگه واقعیت داره یه سوال مطرح میشه که آیا امامی که در اوج نقوا هست چرا به زنان جوان سلام نمیداده؟
نظر شخصی خودم اینه که این کار فقط نقش الگویی داشته و مربوط به ورع امام میشه
حالا بنظر شما تو زمان ما واقعا باید از امام تو این کار پیروی کنیم؟
لطفا جوابهاتون رو بر اساس چیزهایی بگین که همهون قبولش داشته باشیم!

مرسي از همه دوستان بابت پاسخ هاشون...منم يه همچين سوالي ذهنمو درگير كرده بود....

ehsan*

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من اصل این روایتو براتون از کتاب سنن النبی مرحوم علامه طباطبایی که ایشان هم از کافی نقل کرده اند براتون میارم:

كلينى در كافى از امام صادق عليه السلام روايت كرده كه فرمود: رسول خدا صلى الله عليه و آله به زن‏ها سلام مى‏كرد و آن‏ها نيز جواب سلامش را مى‏دادند. اميرمؤمنان

عليه السلام به زن‏ها سلام مى‏كرد، ولى كراهت داشت به زن‏هاى جوان سلام كند و مى‏فرمود: مى‏ترسم آهنگ صداى آن‏ها در من اثر كند، آن وقت ضرر اين كار از اجرى كه

در نظر دارم، بيشتر شود».

حضرت فرمودند کراهت. یعنی خیلی مایل نبود این کار را بکند
ممنون از جوابای همه
میدونم که باید پستی رو که شروع کردم دنبال میکردم ولی نشد:redface:
تقریبا جوابم رو گرفتم فکر کنم بحث اکراه امام علی به سلام دادن به علت اوج خداترسی و ورع{دوری از کاری که احتمال به حرام افتادن توی اون هست}
باز اگه کسی حرفی نظری داره قضیه رو روشن تر میکنه لطفا دریغ نکنه