سرنوشت= سر + نوشت

NGH

عضو جدید
مردم اشتباهات زندگی خود را روی هم می ریزند و از آن دیوی می سازند به نام تقدیر.(جان الیور هاینر)

چند وقت پیش داشتم به گذشته فکر می کردم و اینکه اگر انتخاب های زندگیم جور دیگه ای بود یعنی اینهایی رو که الان انتخاب کردم رو انتخاب نمیکردم و آنهایی رو که انتخاب نکردم رو اختیار میکردم، چه اتفاقاتی می افتاد و بعد به این نتیجه رسیدم که بهترین انتخاب ها رو تو زندگیم تا این لحظه انجام دادم .انسان در هر چیز حق انتخاب داره و اینکه کسی بگه اگه قسمت باشه اینطور میشه یا اونطور ،حرف عبث و بیهوده ای هست چون آدم خودش انتخاب میکنه، شما همونقدر که حق انتخاب یه چیز رو دارین همون اندازه حق انتخاب نکردنش رو پس با خودمون رو راست باشیم و مسئولیت کارهامون رو خودمون به عهده بگیریم و نگیم قسمت نبود و سر نوشت اینطور نوشت و ...
سرنوشت یعنی: سر+ نوشت= یعنی هر چیزی که تو سر شما داره نوشته میشه بوسیله خودتون . طرحها، اهداف، رویاها، اطلاعات و ...هست که داره زندگیمون رو رقم میزنه و میسازه پس هر موقع اراده کنیم می تونیم یه جوره دیگه بنویسیم به شرط این که بخواهیم.
;)

masood kavosh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون از صحبت شما.
اما اينطوري هم نيست كه به كل آدم بحث قضا و قدر رو بي خيال بشه.
از امضاتون معلومه كه آدم مذهبيي هستيد.اگر به دنبال بحث هاي جبر و اختيار بريد به ديدگاههاي جالبي مي رسيد.

matin_bc

عضو جدید
مردم اشتباهات زندگی خود را روی هم می ریزند و از آن دیوی می سازند به نام تقدیر.(جان الیور هاینر)
منم موافقم:gol:...چون فرقی که بین بنده های خدا وجود نداره اگه یکی به جایی رسیده دلیلش نتیجه ی فکرشه که اون فرق رو ایجاد کرده...اگه یه نفر هم انجامش داده پس همه می تونن...:w21:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام .
دقیقا همین جوریه که می گی .
چیزی به اسم اختیار ، در اختیار همه هست ، چیزی که آینده رو می سازه .
اما این وسط یه چیز دیگه هم هست که خیلی به عیان و قابل لمس بوده واسه من .
سالها پیش اتفاقهایی واسم افتاد که در اختیار من نبودن .
من به راهی رفتم که حتی الان هم وقتی بهش فکر می کنم میبینم نمیتونستم اون موقع حتی بهش فکر هم بکنم .
حالا میبینم خیلی چیزها انگار به اختیار من نبودن ، من کاملا نا خود آگاه به این سمت سرنوشت کشیده شدم و البته خیلی هم خوشحالم که الان اینجای زندگیم هستم .

باور کن بعضی وقتا ، بعضی مراحل زندگیت دست خودت نیست .شاید اگه واسه خودم اتفاق نیفتاده بود به این حرف می خندیدم اما به عینه دیدم جاپای خدارو (من بهش میگم دلبر:heart:).

NGH

عضو جدید
ممنون از صحبت شما.
از امضاتون معلومه كه آدم مذهبيي هستيد.اگر به دنبال بحث هاي جبر و اختيار بريد به ديدگاههاي جالبي مي رسيد.

مرسی . منکر مباحث فرموده شما نیستم. هدفم از این تاپیک این بود که دست رو دست نذاریم و مدام نگیم قسمت این بود و سرنوشت اینطور خواست. اعتقادم اینه که خدا به هر انسانی که به دنیا می یاد یه فرصتی می ده (عمر) هر فرد در طول عمرش می تونه انتخابهای متعددی داشته باشه که این انتخاب ما در طول انتخاب و اراده خداست و هر کس مسئولیت زندگی خودش رو بر عهده داره. به نظرم هر کسی یه دویدنی به زندگی بدهکار اگه تو جوانی ندویم مجبوریم تو سن میانسالی و کهن سالی بدویم. پس باید تلاش کرد با توکل و بدون هیچ عذر و بهانه که خداوند بهترین رو برای بنده هاش خواسته.
سر+نوشت خودمون رو عالی بنوسیم تا قضا و قدری هم که خداوند مقدر کرده عالی باشه;)

آخرین ویرایش:

matin_bc

عضو جدید
ممنون از صحبت شما.
به نظر من یه چیزایی هس که تو زندگی از قبل معلوم شده مثل زمان تولد...مرگ... ولی خیلی چیزا رو تو زندگی میشه عوض کرد...ما فرزند خداوند رو زمینیم خدا هم این قدرت رو به تک تک ادما داده...کافیه باورش کرد و شروع کرد به تغیر ...میشه زندگی رو اونجوریش کرد که ادم دوس داره...نباید منتظر موند که خدا چی می خواد چون جوابش معلومه...خدا همه ی چیزای خوبو واسه همه می خواد...خواستن ما هم شرط...چقدر محکم بودن ما هم واسه خاسته مون مهمه...:w21:

masood kavosh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دقيقا.و اين همان بحثيه كه جبريون مي كنن.
احتمالا پاسخ معروف ابن سينا (اگر اشتباه نكرده باشم) رو هم به اونها شنيدين كه يكي از جبريون رو به درخت بست و شروع كرد به كتك زدن اون.
بحث جبر واقعا خانمان سوزه.

feshfeshe

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی . منکر مباحث فرموده شما نیستم. هدفم از این تاپیک این بود که دست رو دست نذاریم و مدام نگیم قسمت این بود و سرنوشت اینطور خواست. اعتقادم اینه که خدا به هر انسانی که به دنیا می یاد یه فرصتی می ده (عمر) هر فرد در طول عمرش می تونه انتخابهای متعددی داشته باشه که این انتخاب ما در طول انتخاب و اراده خداست و هر کس مسئولیت زندگی خودش رو بر عهده داره. به نظرم هر کسی یه دویدنی به زندگی بدهکار اگه تو جوانی ندویم مجبوریم تو سن میانسالی و کهن سالی بدویم. پس باید تلاش کرد با توکل و بدون هیچ عذر و بهانه که خداوند بهترین رو برای بنده هاش خواسته.
سر+نوشت خودمون رو عالی بنوسیم تا قضا و قدری هم که خداوند مقدر کرده عالی باشه;)

سلام به شما دوست عزیز و گرامی
موضوع بسیار جالبی رو انتخاب کردید ازتون ممنونیم!
با اجازهتون یه دست کاری هم تو نوشتتون کردم!:smile:
سرنوشت رو میشه از سر نوشت:smile::gol::gol::smile:

NGH

عضو جدید
سلام به شما دوست عزیز و گرامی
موضوع بسیار جالبی رو انتخاب کردید ازتون ممنونیم!
با اجازهتون یه دست کاری هم تو نوشتتون کردم!:smile:
سرنوشت رو میشه از سر نوشت:smile::gol::gol::smile:
سلام.خواهش میکنم صاحب اختیارین.راستی میدونین یکی از محاسن شما اینه که هر پستی رو که میخونین تشکر میکنین و به نظرم این خصوصیت منحصر بفرد شماست .مرسی

NGH

عضو جدید
جنایت و حماقت

جنایت و حماقت

همه کارها و افعال ما پی آمدی رو به دنبال داره پس بیائیم مسئولیت و عواقب اعمال خود را قبول کرده و قبل از هر کاری تمام جوانب را سنجیده واطلاعاتمان را زیاد کنیم.زندگی دیگری در دست ماست(پدرها و مادرها) بیائیم در زندگی عاقلانه رفتار کنیم!
هفته پیش یکی از دوستان نزدیک صاحب فرزند پسری که مبتلا به سندرم دان هستند شدند .
چرا این خانواده دچار فرزند سندرم دان شد؟ قبل از اینکه بگیم خدا خواست و تقدیر اینگونه بود کمی بیندیشیم!
مادر این نوزاد دیپلمه و 43 ساله و خانه دار هستند و پدر خانواده هم لیسانس و کارمند .فرزند نو رسیده فرزند دوم خانواده هست و با خواهرش 16 سال اختلاف سنی دار ه. این اطلاعات رو دادم که شرایط رو دقیق بررسی کنید. این خانم مدت ها پیش میخواست یک فرزند دیگه ای داشته باشه ولی بنا به دلایل متعددی بچه دار نمی شد تا اینکه 9 ماه پیش شنیدیم که بله خانم باردارن.بعد تماسهای مکرر با ایشون که بخاطر سن بالا سونو 3 بعدی یادت نره، آزمایش فلان هم بده، تحت نظر متخصص خوب هم باش و ... و ایشون هر بار جواب که خودم پیش دکتری می رم که ازش راضیم و همه چی رو چک کرده و بچه سالم سالمه! خلاصه زمان موعود فرا رسید و قبل از اینکه این خانم بره اتاق عمل متخصص بخش زایمان بیمارستان به پدر خانواده میگه که فرزند شما مشکل داره چطور پزشک خانمتون تا حالا متوجه نشده! سندرم دان پسرت بدلیل سن بالای مادر و نیز پاره شدن کیسه آب مادر بوده! خب دیگه کاری نمی شد کرد، بلاخره فرزند بدنیا اومد.
روزی که ما رفته بودم دیدن مادر و فرزند، مهمونهای زیادی می اومدن و می رفتن و همه وقتی می شنیدن که قضیه از چه قراره اشک و بعد دلداری به خانواده که خدا خواست و قسمت بوده و ...(بعضی وقتا هم این پدر خانواده بود که به مهمونها دلداری می داد از جمله برادر خودم!)تنها کسی که اونجا اشکش نیومد من بودم. نمیدونم سنگ دلم یا نه ولی معتقدم دیگه به گذشته نمیشه برگشت اشک و آه هم فایده نداره. باید یک لحظه رو هم از دست نداد و رو تک تک روزهای این بچه فکر کرد و برنامه ریزی کرد باید تو انجمن و کانونهای تخصصی عضو شد ،باز کردن حساب پس انداز و ...
اتفاقی که برای اون طفل معصوم افتاد بدلیل عدم اطلاعات پدر و مادر بود. غیر از این بود که این خانم تو سن 43 سالگی باید تحت پزشک متخصص می بود؟ غیر از این بود که قبل از بارداری بایستی یک مقدار اطلاعات بدست میآورد و دانشش رو زیاد میکرد که حداقل پاره شدن کیسه آب رو با چیز دیگه اشتباه نگیره!
حداقل انقدر منصف باشیم که وقتی جرمی اینچنین مرتکب شدیم اولا" اشتباه و جنایتمون رو قبول کنیم و ثانیا" فرصت رو از دست ندیم شاید خیلی کارهارو که توانایی این بچه رو در آینده زیاد می کنه رو همین لحظه باید انجام بدیم !
تو زندگی دیگران دقیق شیم (فضولی نه ها) و سعی کنیم اشتباهات اونها رو تکرار نکنیم.
(برای اون طفلکم دعا کنید)

NGH

عضو جدید
قضا و قدر

از سخنان علی(ع) خطاب به مردی از اهل شام هنگامی که از امام پرسید: آیا حرکت ما به طرف شام به قضا و قدر خداوند بود؟
وای بر تو! شاید قضا لازم و قدر حتم را گمان کرده ای؟ اگر چنین بود قطعا پاداش و کیفر باطل، و نوید و تهدید (بهشت و جهنم) ساقط می گشت. خدای سبحان بندگان خود را بر پایه اختیارشان امر و ایشان را نهی کرد تا بترسند و باز ایستند.
(نهج البلاغه، حکمت 78)