[ ستون گذاری و تیرریزی در پلان معماری] پرسش و پاسخ

sanaz950

عضو جدید
سلام بچه ها من يه پلان به شكل زير دارم نميدونم ستون گذاريش چجوري ميشه :cry:
ميشه كمكم كنين:redface:
هر چي باشه همكاريم ديگه...

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=6336&stc=1&d=1224260732

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    8.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

aryashah

عضو جدید
سلام اگ میشه فایل اتوکدیش رو با اندازه هاش بذارید تا روش یه کاری بکنیم.

ebrahim1365

عضو جدید
سلام
ابتدا باید مشخص کنید که سازه شما از نوع بتنی است یا فولادی
در سازه های فولادی میتوان از تیر های با دهانه بزرگ استفاده کرد (تیر ورق) که در این صورت می توان تعداد ستون ها کم و فقط در محل اتصالات تیر ها ستون ها را قرار داد
البته بهتر است که سازه اگر قاب خمشی است پلان ستون گذاری منظم باشد و حتی الامکان مرکز سختی ( مرکز سطح ستون گذاری ) به مرکز جرم نزدیک باشد تا پیچش در هنگام بار جانبی صورت نگیرد یا کمتر شود.
در مورد سازه بتنی احتیاج به اندازه ها و نیز مرکز جرم سازه است.
عزیزی
ابراهیم
بای:gol:

ebrahim1365

عضو جدید
در ضمن بهتره که سازه از یک سازه به دو ویا حتی سه سازه تبدیل بشود تا در محاسبات از ابعاد کمتری از تیر و ستون استفاده شود زیرا که سازه به صورت دو و یا سه سازه ساده که حتی مدل کردن آن نیز با نرم افزار ETABS بسیار آسان است تبدیل می شود و نیز در برابر زلزله (که مرکز سختی و مرکز جرم در آن مهم است ) رفتار بهتری نشان می دهد .
موفق باشی
به ما سر بزن
بای
www.sibe-abi2001.blogfa.com
sibe_abi2001@yahoo.com

babilon

عضو جدید
[ ستون گذاری و تیرریزی در پلان معماری] پرسش و پاسخ

ستون گذاری...
سلام دوستان عزیز پروژه ام خوب پیش نمیره لطفا کمک کنید
ستون گذاریش خیلی اذیت می کنه.
کدشو پیوست کردم

ممنون می شم عمری باشه جبران کنیم
so.jpg

پیوست ها

• sotoon.rar
    328.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
ستون گذاری...
سلام دوستان عزیز پروژه ام خوب پیش نمیره لطفا کمک کنید
ستون گذاریش خیلی اذیت می کنه.
کدشو پیوست کردم

ممنون می شم عمری باشه جبران کنیم
مشاهده پیوست 47395

دوست عزیز اگه 2007 خروجی بگیری بتونیم باز کنیم عالیه

babilon

عضو جدید
اینم 2007 خدمت شما
...

البته یه چیز ناقص زدم که عکسش اینه نظرتون چی هست مهندس؟
درسته کلشو 4 قسمت کردم و درز انقطاع داره؟
te2.jpg

پیوست ها

• sotoon2007.rar
    359.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منم یه سوالی دارم راجع به ستون گذاری و خیلی فوریه
فرض کنید پلان یه همچین چیزی باشه که گذاشتم نحوه اکس بندیش این شکلی میشه تقریا که انجام دادم!!؟؟؟ و اگه اینجوری میشه اون وقت اون محور های ابی رنگ رو چه جوری باید اندازه گذاری کنیم؟!!!!!! اخه موازی هم که نیستن که اندازه گذاری درست در بیاد!!!!!
Untitled-1.jpg

babilon

عضو جدید
p

p

من تمام ستونها ی پلانمو جدا گانه بیرون کشیدم
برای همین خیلی شلوغ می شد پلانو 4 قسمت کردم البته فکر نکنم برای شما شلوغ بشه(فقط شکستگی سمت راست)

آخرین ویرایش:

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من تمام ستونها ی پلانمو جدا گانه بیرون کشیدم
برای همین خیلی شلوغ می شد پلانو 4 قسمت کردم البته فکر نکنم برای شما شلوغ بشه(فقط شکستگی سمت راست)
متوجه نشدم درست میشه کار خودتونو بزارید ببینم ؟ و کلا سوال من اینه که الان اون اکس بندی که من کردم برای اون پلان درسته؟؟؟ اگه درسته چه جوری برای محورهای ابی اندازه گزاری رو نشون بدم!!!؟؟؟چون موازی نیستن !

babilon

عضو جدید
p

p

بلوک سمت راست :

پیوست ها

• DRAWING2.rar
    495.1 کیلوبایت · بازدیدها: 3

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بلوک سمت راست :
خیلی ممنون که کارتو گذاشتی
اما یه چیزی!
مثلا تو سمت راست ستونه 226 با 227 اندازشو با این روش نوشتین 1.81 در صورتی که اندازه واقعیشون این نمیشه و به صورت شعاعی باید اندازشو گذاشت تا درست باشه !نه؟

simiar

عضو جدید
معمولاً در چنین نقشه هایی باید یک محور مختصات تعریف و مختصات تقاطع آکس ها رو در پلان آکس بندی مشخص کرد.
و برای توضیحات بیشتر زاویه ی آکس ها رو هم نسبت به همدیگه در نقشه درج کنید.

ولی در این نقشه میتونین به جای استفاده از مختصات به این شکل هم عمل کنید:
1- زاویه ی شکستگی هر آکس رو مشخص کنید .
2- پلان رو به دوقسمت تقسیم کنید .
3- پلان پایینی که متعارفه و مشکلی نداره.
4- برای توضیحات بیشتر در پلان جداگانه ای برای قسمت بالایی ، اندازه گذاری رو در دو سمت آکس (ابتدا و انتهای آکس) انجام دهید.

babilon

عضو جدید
اندازه 1.81 فاصله بین دو ستون نیست فاصله خطوط افقی هست که از آکس دو ستون گذاشته مثل همون جدول مختصات(از هر ستون یک خط افقی و یکی عمودی مشخص کردم)
به نظر من بهترین روشه

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
معمولاً در چنین نقشه هایی باید یک محور مختصات تعریف و مختصات تقاطع آکس ها رو در پلان آکس بندی مشخص کرد.
و برای توضیحات بیشتر زاویه ی آکس ها رو هم نسبت به همدیگه در نقشه درج کنید.

ولی در این نقشه میتونین به جای استفاده از مختصات به این شکل هم عمل کنید:
1- زاویه ی شکستگی هر آکس رو مشخص کنید .
2- پلان رو به دوقسمت تقسیم کنید .
3- پلان پایینی که متعارفه و مشکلی نداره.
4- برای توضیحات بیشتر در پلان جداگانه ای برای قسمت بالایی ، اندازه گذاری رو در دو سمت آکس (ابتدا و انتهای آکس) انجام دهید.
ممنون میشم اگه فرصتشو دارین به صورت خیلی شماتیک و دستی رو پلانی که گذاشتم بکشین نوع اکس بندی و اندازه گزاریه این پلان رو چون راستش زیاد خوب متوجه نشدم

Bana8

عضو جدید
ستون گذاری !؟!؟!

ستون گذاری !؟!؟!

سلام . من مهندس عمران نیستم اما بنایی رو در حد دیوار چینی و کارهای کلی بلدم
الان تصمیم به ساختن یه ساختمون یک طبقه تو شهرستان دارم و دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو زیاد کنم
الان مشکلی که دارم نقشه خوانی هست ! یعنی تا حد خوبی سعی کردم از مقالات و ... علائم و ... یه نقشه رو یاد بگیرم
اما یه چیزی رو متوجه نمیشم اونم محل قرار گیری ستون هاست ...

کارهای مثل ریسمان کشی و مشخص کردن بر زمین و گودبرداری و پیاده کردن فونداسیون کلی رو بلدم اما چطوری میتونم از روی یه نقشه متوجه بشم که ستون های که در فونداسیون قرار میگیره
دقیقا چه محل هایی هست و چه ارتفاعی داره ؟

الان تصمیم به ساختن یه ساختمون یک طبقه تو شهرستان دارم و دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو زیاد کنم
الان مشکلی که دارم نقشه خوانی هست ! یعنی تا حد خوبی سعی کردم از مقالات و ... علائم و ... یه نقشه رو یاد بگیرم

کارهای مثل ریسمان کشی و مشخص کردن بر زمین و گودبرداری و پیاده کردن فونداسیون کلی رو بلدم اما چطوری میتونم از روی یه نقشه متوجه بشم که ستون های که در فونداسیون قرار میگیره

سلام دوست عزیز
ستون گذاری ساختمان اصول و مشخصه ای داره همین طوری نمیشه گفت اما در سازه فلزی رعایت حداکثر 8 متر فاصله طولی ( توصیه میشه از 6 متر تجاوز نکنه) و همچنین بسته به میزان باربری و یک سری مسايل , نوع مقاطع مورد نظر استفاده میشه........
معمولا محل ستون ها در نقشه های اجرایی با مربع مشکی مشخص میشه و معمولا از بر خورد آکس های افقی و عمودی محل ستون ها ایجاد میشه......
اینها همه یه سری کلیات هستش ودارای مراحل محاسباتی هست.

آخرین ویرایش:

ساختمان 1 طبقه با ستون دوبل 14 (در صورت نیاز به بالا) و همچنین فونداسیون منفرد همراه با کلاف یا فونداسیون نواری میشه اجرا کرد..... ستون ها نیاز به ورق تقویتی ندارن مگه منطقه دارای زلزله های شدید باشه...

استفاده از مهار بند V شکل کافی می باشد....

اینها صرفا کلی بوده . باید شرایط محیط کاملا بررسی بشه....

خدا نگه دار

Bana8

عضو جدید
خیلی ممنون دوست عزیز . همین اطلاعاتی که دادید خیلی به دردم خورد ممنون :gol:

زيگورات

عضو جدید

دوست عزيز با سلام
اگه اطلاعات شما اينقدر ضعيف است پيشنهاد ميكنم كار را به كاردان واگذار كني و يا قبل از اجرا به مراكز فني و حرفه ايي مراجعه نمايد.
ايا كسي كه قصاب نباشه ميتواند يك گوسفند را سر ببرد . نه به خدا نميشه عمران هم مثل همون اول بايد يك سري دوره ها را بگذراني و سپس به اجرا اقدام نمائي.
اميدوارم از سخنان من ناراحت نشويد.

Bana8

عضو جدید
سلام ممنون از جوابتون . ولی این مال چندین روز پیش بود الان در حد خیلی خوبی دارم پیشرفت میکنم و این نکات ابتدایی رو کامل یاد گرفت
الان میتونم از پس کارهای مثل گودبرداری . اجرای بتون مگر . آکس بندی دقیق زمین . شناژ بندی و آرماتور گذاری به صورت دقیق بربیام
فعلا هم دارم روی پی گذاری و بتن ریزی تحقیق میکنم
یکسری مشکلات دیگه ای دارم که فکر کنم حداکثر تا چند هفته دیگه بتونم یه ساختمون رو با مدیریت کامل خودم تموم کنم

و يا قبل از اجرا به مراكز فني و حرفه ايي مراجعه نمايد.

اتفاقا چندین ماه فنی و حرفه ای رفتم و نکات کلی رو میدونم اما اونجا فقط اسمش اینه که نقشه خوانی رو یاد میدن
تو هر فنی و حرفه ای بری فقط دیوار چینی و کاشی کاری و درست کردن ملات و یه سری چیزهای ابتدایی بهت یاد میدن
یعنی من تو این 1 هفته ای که خودم تحقیق کردم میتونم بگم 10 برابر چیزی که تو فنی و حرفه ای بهم یاد دادن یاد گرفتم

آخرین ویرایش:

mohamadzahedi

عضو جدید
[ ستون گذاری در پلان معماری] پرسش و پاسخ

[ ستون گذاری در پلان معماری] پرسش و پاسخ

جواب این سوالات رو نود در صد دانشجویان معماری نمیدونن.

1- حداکثر فاصله آکس تا آکس ستون در سازه های فلزی و بتنی؟
2- آیا ستون گذاری میتونه طرح معماری رو به هم بزنه؟
3- در طراحی نقشه معماری بعد از انتخاب کانسپت مرحله دوم ستون گذاری یا طرح اولیه ی معماری؟

ساعتها را بگذارید بخوابند بیهوده زیستن را نیازی به شمردن نیست.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
محمد جان به تالار عمران خوش آمديد .

سئوالات خوبي مطرح كرديد ... اما جواب هاش :

در مورد سئوال اول بايد بگم كه از نظر علم عمران هيچ گونه محدوديتي براي فاصله بين 2 ستون يا طول دهانه يا به عبارت ديگر طول تير وجود ندارد منوط بر اينكه تير جوابگوي بارهاي وارده باشد . به عبارتي چنانچه يك تير داراي مقاومت خمشي و برشي بر اساس آيين نامه بوده و خيز آن نيز در حد قابل قبول باشد هيچ مشكلي پديد نخواهد آمد . وليكن بايستي اين موضوع رو در نظر داشته باشيم كه با بالارفتي طول دهانه ممكن است ابعاد تير و ستون بصورت غير منطقي افزايش يابد .
بنابر اين توصيه شخصي من به شما دوست عزيزم اينه كه سعي كنيد طول دهانه حداكثر تا 7 متر باشه . وليكن براي افزايش بيش از 7 متر بايستي طرح محاسبه شود و كنترل شود كه تير و ستون داراي ابعاد منطقي باشد . به عنوان مثال فرض كنيد براي يك طول دهانه ابعاد ستون 1 متر در 1 متر طراحي ميشود . خب در چنين شرايطي بايستي طول دهانه رو كاهش داد تا ابعاد ستون كمتر شود .

در مورد سئوال دوم بايد بگم كه مسلما جواب مثبت هست . ستون گذاري ميتونه باعث بشه كه ابعاد فضاها يا موقعيت آنها در پلان تغيير كنه . به عنوان مثال شما كه يك مهندس معمار هستيد مسلما براتون قابل قبول نيست كه ستون در كنار پنجره باشه . يا ستون در وسط يك اطاق باشه . ترجيحا ستون ها بايستي در موقعيتي قرار گيرند كه از لحاظ معماري قابل رويت نباشند يا رويت آنها لطمه اي به زيبايي فضا نزند . همچنين نكته بسيار مهم ديگر از نظر ستون گذاري ان است كه فاصله ستونها در پاركينگ بايستي بر اساس ضوابط شهرداري فضاي تامين پاركينگ را مهيا سازد .

اين مواردي كه گفتم معيارهاي ستون گذاري از ديد يك آرشيتكت ميباشد ولي از ديد يك مهندس عمران گوشه هاي پلان حتما بايستي داراي ستون باشد . همچنين براساس آيين نامه 2800 طره هاي بالاي 1.5 متر در ساختمان بكار نرود . همچنين ترجيحا بهتر است 4 گوشه راه پله ستون گذاري شود . همچنين از ديد يك مهندس عمران ستون ايده آل ستوني است كه اگر در مركز پلان باشد ترجيحا از 4 طرف با ستونهاي ديگر مرتبط شود و اگر در كنار واقع است از 3 طرف و اگر در گوشه واقع است از 2 طرف با ستونهاي ديگر مرتبط باشد . بدين صورت قاب داراي پايداري و عملكرد بهتر در مقابل نيروي زلزله خواهد بود . همچنين ترجيحا پل ها در امتداد ديوار قرار گيرد تا در صورت ارتفاع زياد در ارتفاع ديوار گم شود . همچنين ما مهندسين عمران طرحي رو ترجيح ميديم كه تا حد امكان ساده و داراي شكستگي كمتر در پلان و ارتفاع باشد . همچنين ستونها ترجيحا زاويه دار نباشد .

همچنين از ديد يك مهندس عمران جهت ستونگذاري در ستونهاي كتابي يا مستطيلي بايستي به گونه اي باشد كه در راستاي قاب خمشي داراي ممان اينرسي بيشتر باشد . يعني طول بزرگتر در امتداد راستاي قاب خمشي باشد .

اين موارد اهم مواردي بود كه در ستون گذاري از ديد يك مهندس عمران تاثير گذار است .

در مورد سئوال سوم هم بايد عرض كنم مسلما ابتدا آرشيتكت بايستي طرح اوليه خودش رو داشته باشه تا بتونه ستون گذاري كنه . به ياد داشته باش طرح موفق طرحي است كه مهندس معمار و مهندس عمران با هم هماهنگ بوده و با اشتراك نظر همديگر ستون گذاري در پلان رو انجام دهند . البته اهميت ستون گذاري بيشتر در مورد برج ها مصداق پيدا ميكند . در مورد ساختمانهاي معمولي و عرف چند طبقه معمولا خود مهندس عمران به سادگي ميتواند ستون گذاري رو انجام دهد . ولي در مورد برج ها و ساختمانهاي مرتفع كه طرح معماري توسط آرشيتكت تهيه ميشود ستونگذاري اوليه توسط مهندس معمار انجام شده و بهتر است مهندس محاسب ستون گذاري رو بررسي كنه و سپس محاسبه ساختمان انجام ميشود .

اميدوارم پاسخ سئوالات خودت رو گرفته باشي . موفق باشي .

آخرین ویرایش:

mohamadzahedi

عضو جدید
سلام مهندس
از احساس مسولیت شما سپاسگذارم متاسفانه اکثر اساتید معماری ستون گذاری رو به عنوان تکلیف میبینند و بیشتر روی طرح معماری و استفاده از فضا مانور میدن که این کار باعث بهم خوردن هماهنگی بین مهندس محاسب و معمار میشه.
به نظر من یک معمار با جاگذاری مناسب ستون ها نقاط قوتی برای طرحش ایجاد میکنه و باعث بالا رفتن راندمان کار مهندس محاسب میشه.
ولی با این حال نود در صد دانشجویان معماری سوالی ندارن که بپرسن و ستونگذاری پلان یک مدرسه ی 18 کلاسه رو با کانسپتی که ساختش محال ذاتیه یه ساعته تموم میکنه استاد هم ساده ترین اصول نقشه کشی رو نمیبینه ولی دانشجویی رو
که الان روی طرحش مطالعه میکنه و تمامی اصول رو رعایت میکنه بهش میگه خودت کار نکردی حتی در طول ترم. درد دلم بود آقا رضا
و چند سوال از طرف خودم اینکه اندازه عرض شناژ و فونداسیون های تکی وسط پلان مدرسه 18 کلاسه دو طبقه با سازه ی فلزی تقریبا چقدر بدم؟ستونها هم 20×20 خوبه؟ و بادبند کجاها ضروریه؟

الا ای صبح ای بشارت فریاد امشب در آستان آمدنت خروس را سر بریده اند.

reza2011

عضو جدید
سلام مهندس
از احساس مسولیت شما سپاسگذارم متاسفانه اکثر اساتید معماری ستون گذاری رو به عنوان تکلیف میبینند و بیشتر روی طرح معماری و استفاده از فضا مانور میدن که این کار باعث بهم خوردن هماهنگی بین مهندس محاسب و معمار میشه.
به نظر من یک معمار با جاگذاری مناسب ستون ها نقاط قوتی برای طرحش ایجاد میکنه و باعث بالا رفتن راندمان کار مهندس محاسب میشه.
ولی با این حال نود در صد دانشجویان معماری سوالی ندارن که بپرسن و ستونگذاری پلان یک مدرسه ی 18 کلاسه رو با کانسپتی که ساختش محال ذاتیه یه ساعته تموم میکنه استاد هم ساده ترین اصول نقشه کشی رو نمیبینه ولی دانشجویی رو
که الان روی طرحش مطالعه میکنه و تمامی اصول رو رعایت میکنه بهش میگه خودت کار نکردی حتی در طول ترم. درد دلم بود آقا رضا
و چند سوال از طرف خودم اینکه اندازه عرض شناژ و فونداسیون های تکی وسط پلان مدرسه 18 کلاسه دو طبقه با سازه ی فلزی تقریبا چقدر بدم؟ستونها هم 20×20 خوبه؟ و بادبند کجاها ضروریه؟

.

دوست عزيزم فونداسيون منفرد كم كم در حال منسوخ شدن هست و در تهران من خيلي به ندرت ديدم كه فونداسيون منفرد اجرا شود . من براي مدرسه شما فونداسيون نواري 2 طرفه رو پيشنهاد ميكنم . در فونداسيون نواري 2 طرفه ديگه شناژ نداشته و به جاي ان نوارهايي در 2 راستا بر هم عمود هستند كه اين نوارها متحمل خمش و برش ميشوند . عرض اين نوارها بايستي با محاسبه تعيين شود . بنابر اين با اطلاعاتي كه شما داديد نميشه عرض نوار رو محاسبه كرد . اما اگر صرفا قصد تمرين داريد ميتونيد عرض 2.5 متر رو به عنوان سعي اول قرار بديد . باز هم ميگم اين عدد صرفا به عنوان يك نشانه بوده و رقم دقيق و اپتيمم بايستي با نرم افزار محاسبه شود . در مورد ستون در سازهاي مثل مدرسه با 2 طبقه من تصور ميكنم ستون 2IPE به همراه ورق يعني ستون پاباز با ورق يا ستون پابسته با ورق ميتونه استفاده بشه . اما اصولا مهندسين معمار ابعاد ستون رو بصورت تخميني در نقشه نشون ميدن . بله تصور ميكنم يك مربع 20x20 براي ستون مناسب هست . حالا فرضا اگر يك برج مثلا 13 طبقه بود معمولا يك مربع 40x40 به عنوان نماد ستون ترسيم ميكنند .

به هر شكل ابعاد ستون بايستي به دقت محاسبه شود ولي در طرح معماري ميتوان از اين ابعاد تخميني كه گفتم براي نماد ستون استفاده كرد
. اون چيزي كه در اجرا بسيار داراي اهميت هست فاصله مركز به مركز ستونهاست .

در مورد بادبند بايد عرض كنم ابتدا بايستي مشخص كنيد كه سازه در كدام راستا داراي بادبند است ...؟ در راستاي طول قاب يا در راستاي عرض قاب ؟ در سازه مدرسه به دليل وسيع بودن ابعاد در هر 2 راستا امكان قرار دادن بادبند در هر 2 راستا وجود دارد .

در مورد اصول قرار گيري مهاربند اول توجه داشته باشيد كه مهاربند در خارجي ترين قابها قرارگيرد تا كمترين نيروي پيچش زلزله بر سازه وارد شود و در ثاني توجه كنيد كه مهاربند در يك قاب در مياني ترين دهانه ها واقع شود تا نيروي آپليفت ستون بسيار كمي به فونداسيون وارد شود . به عنوان مثال اگر در يك راستا 5 قاب داريد در قابهاي اول و پنجم قرار دهيد . و اگر در يك قاب 5 دهانه داريد در دهانه سوم قرار دهيد .

آخرین ویرایش:

kiana 2020

عضو جدید
سلام ممکنه تو ستون گذاری این پلان ها که برای یه موزه اس بهم کمک کنین .اصلا ستون گذاری بلد نیسم .البته پلانها تکمیل نیستن!!!

Untitled.jpg

2.jpg

میلاد 70

عضو جدید
کاملا خسته نباشی بابت این همه زحمتت که تو اکس بندی انجام دادی/فقط یه مشکلی که داره این اکس بندی کاملا اشتباس/شما برای اکس بندی اولین کار اینه که ستونهای پلان رو توی حداقل اکس تعریف کنی نه این که واسه هر ستون یه اکس ایجاد کنی/ینی اونا رو تحت چند اکس موازی تا اونجا که میشه رسم کنی /لبه ها هم که به صورت مثلثی باقی میمونن /تو این پلان اکس بندیت باید دایره ای باشه تا جواب بده

m_dey

عضو جدید
پلان تیرریزی

پلان تیرریزی

سلام
میخوام بدونم توپلان تیرریزی واسه هر طبقه اندازه ستون رو باید برای طبقه زیری رو گذاشت؟نمیدونم چیکار کنم:(