[ساخت 1 ساختمون فرضی بصورت مصور]

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمی دونم دقیقاً!
بقول بزرگان باید بررسی و مطالعه بشه!:)

اينطور که من فهميدم قالب بندی که ميکنن،آجر چينی هم ميکنن.بعضی پشت بندها آجريه بعضی چوبی

سلام.
این ديوارچينی رو من اصلا متوجه نشدم چیه ؟ و کجاها کاربد داره با عکس بزارین تا بهتر متوجه بشم...
thx
صفحه قبل عکس و توضيحاتش هست.15

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
آرماتور بندی پی1

آرماتور بندی پی1

بسته به نوع طراحی پی، آرماتور ها رو به هم می بافند.
آرماتور های طولی و آرماتور های عرضی (خاموت) چنان به هم متصل می شوند که بتوانند بعد از ساخته شدن ساختمان، تمام نیرو های وارده را مستهلک کنند.
در شکل زیر، آرماتور های طولی در دو جهت مختلف بهم بسته شدند و در بین آن آرماتور های انتظار برای ستون ها کاشته شده است.
آرماتور های انتظار رو ابتدا به شکل L در می آورند، و پایه های آن را به آرماتور های زیرین پی می بندند و بعد ادامه ی آن به شکل انتظار باقی می ماند تا بعد از بتن ریزی پی، آرماتور های طولی ستون رو به اون متصل کنند.

در شکل زیر، خاموت ها رو می بینید که به دور آرماتور های طولی بسته شده است.
در این تصویر، بدلیل ضوابط طراحی و زیاد بودن عرض پی، از دو خاموت استفاده شده است. همانطور که میبینید چند آرماتور میانی در بین دو خاموت محکم شده اند.

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
آرماتور های عرضی یا همان خاموت ها برای اینکه بتوانند وظیفه خود را بخوبی انجام دهند، باید به جایی گیر داده و محکم شوند.
به همین دلیل با استفاده از خم های مختلف 45 درجه، 60درجه و .... در گوشه و در قسمتی که دو سر آرماتور بهم می رسند اتصال بخوبی انجام می شوند. طول خم هم داراری ضوابطی است که در آیین نامه ها مطرح شده است. خم ها مانند تصویر زیر به حالت قلاب هستند.

برای آرماتور بندی ابتدا آرماتور ها رو در یک جهت اجرا می کنند و بعد جهت بعدی را شروع می کنند:

sarbaz121

عضو جدید
اینم از نحوه شمع بندی ساختمان مجاور گود برداری شده:
اتصالات شمع ها به یک دیگر از مهم ترین قسمت ها شمع بندی میباشد که باید در اجرا به آن دقت کرد. من هم سیع کردم از زوایه های مختلف اتصال قطعات فلزی را نشان بدم

معمولا اتصال شمع به دیوار مجاور را با ملات گچ و خاک انجام می دهند به دلیل آنکه اگر ساختمان حرکتی جزی اگر داشت در گچ ترک ایجاد شده . و نقش یک هشدار دهنده را ایفا می کند.

آخرین ویرایش:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ادامه آرماتور بندی

ادامه آرماتور بندی

این عکس نحوه ی قطع میلگرد و شروع میلگرد جدید را نشان می دهد.

در دهانه هایی که مجبوریم از بیش از 1 میلگرد استفاده کنیم، اینگونه هم پوشانی میلگرد ها را رعایت کرده و به این ترتیب، رفتار یکپارچه میلگرد را تامین می کنیم.
در مرحله ی بعد، به سراغ بتن ریزی پی خواهیم رفت.
تمامی عکس ها در دو سرور persiangig و 4shared دانلود شده اند!
شاید برای دیدن عکس ها مجبور به استفاده از فیلتـر شکن باشید، چون کلیه عکس ها قابل رویت هستند.

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
پایان آرماتور بندی

پایان آرماتور بندی

سلام.
قبل از هر چیز، از این پست، مقداری از کیفیت عکس ها کاسته میشه به دلیل کم کردن حجم عکس.
آیا با این کار موافق هستید؟!
به هر حال دوستانی که اینترنت پر سرعت دارند، مشکلی با این قضیه ندارند، اما بقیه ....
پس نظراتتون رو بفرمایید.
تشکر.
.
.
.
این هم از آرماتور بندی پی، در گوشه که اوج هنر یک آرماتور بند می تواند باشد.
آرماتور ها در گوشه به همدیگر در دو راستا بافته می شوند.
پیشنهاد می کنم به نحوه ی خاموت بندی ها دقت شود:

yashar_sanaye

عضو جدید
سلام اگر ممكنه اين تاپيك رو ادامه بدين من كه خيلي دارم استفاده مي برم. آموزش با تصوير اين مبحث خيلي در درك نحوه اجراي سازه موثر هستش...
اميدوارم آقا سپهر اين كا رو ادامه بده... در ضمن عكس هايي كه sarbaz121 گذاشته و همچنين pdf مطالب ***** شده. اگر ممكنه اينجا آپلود كنيدشون.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
اگه همه یاری داده بودن این تاپیک نمیخوابید
الانم دیر نشده
حالا باز ادامه میدیم به کمک هم
دوستایی که عکس میذارن دیگه تو همین سرور سایت آپلود کنید که عکسها حذف نشن
اینجوری حجمشونم کمتر میشن
===================================================
حالا خودم چندتا عکس میذارم
تا هنوز آرماتور بندی فنداسیون تموم نشده این عکس رو ببنید
نحوه آرماتورگذاری پخ فنداسیون
این پخها دیگه باب شده و برا اینکه برش پانچ جواب بده از پخ استفاده میکنن
معمولا پخ 50*50 سانتی متز و دوتا فی 16 بالا و 2تا فی 16 پایین قرار میدن
پس نکته اجراییش که داخل عکس میبینید و از نظر طراحی هم واسه جلوگیری از تمرکز تنش هست و وقتی که برش پانچ جواب نده(از 1 بیشتر میشه توی نرم افزار safe) از پخ استفاده میکنن(در نقشه های اجرایی فقط رسم میشه و نیازی به مدل کردن داخل safe نیست)
20100413623.jpg20100413624.jpg

rasool.civil

مدیر بازنشسته
خوب آرماتور بندی فنداسیون که تموم بشه باید آرماتورهای ریشه ستون جایگذاری بشن
برای اینکار از روش معروف ریسمان کشی استفاده میکنن.
محل دقیق آکس با اسپری روی آرماتورها علامتگذاری میشه و همون موقع یه خاموت اونجا نصب میشه که به اون خاموت دستور کار میگن.
بعد از اینکه خاموتهای دستور کار نصب شد آرماتورهای ریشه ستون رو قرار میدن داخل خاموت دستور کار
به تصاویر دقت کنید
201012011517.jpg201012011519.jpg

yasser_009

عضو جدید
سلام دوستان عزیزی که در تهیه ایت تاپیک کمک کردین اگه میشه تاپیکو ادامه بدین داشتیم استفاده می کزدیم اگر امکانش هست فایل کامل pdf شو بذارین برامون
باتشکر
:cool:

آخرین ویرایش:
بالا