ساخت شبیه ساز PT100

maverick

عضو جدید
با سلام :)
چه طوری میشه مداری ساخت که مقدار مقاومت PT100 رو در خروجی شبیه سازی کنه و دیجیتال هم باشه ! یعنی مثلاٌ من بهش دما رو بدم و خروجی مقاومت متناظر رو بهم بده ؟ مثلاٌ برای صفر درجه 100 هم دو سر ترمنال خروجی بیافته ؟

اصلاٌ مقاومت متغییری که بشه بصورت دیجتال مثلاٌ با میکرو اون رو کنترل کرد وجود داره ؟

ممنون

farizin

عضو جدید
راه های مختلفی وجود داره...اما شاید راحتترینش اینه که با وجود یک سنسور دما ، جریان 4 تا 20 میلی امپر رو به میکرو بفهمونی و اطلاعات رو دیکد کنی:)

maverick

عضو جدید
ممنون ، میشه یکم دقیق تر توضیح بدید !؟ همونطور که میدونید PT100 تغیرات اهمی داره نه جریان 4 تا 20 میلی امپ در ضمن سنسورهای دما تا اونجا که میدونم خروجی ولثاژ میدن

میشه یکم بیشتر توضیج بدید

مرسی

kamasha

عضو جدید
ممنون ، میشه یکم دقیق تر توضیح بدید !؟ همونطور که میدونید PT100 تغیرات اهمی داره نه جریان 4 تا 20 میلی امپ در ضمن سنسورهای دما تا اونجا که میدونم خروجی ولثاژ میدن

میشه یکم بیشتر توضیج بدید

مرسی
PT100 یه نوع مقاومت متغیره که با افزایش دما رابطه مستقیم داره و با اتصال اون به یک مبدل R to I میشه مقاومت رو به جریان از 4 تا 20 میلی آمپر تغییر داد و براون اساس جریان رو به صورت نسبتی از دما به میکرو کنترولر فرستاد

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:
دوست عزیز ممنون از راهنماییتون ولی من منظورم یه چیز دیگه هست ، ببینید من کارم راه اندازی ابزار دقیق تو سایتهای گاز هست . وقی میریم تو سایت ( مسلم هست که سایت هنوز شروع به کار نکرده و تحویل شرکت ملی گاز نشده ) یه اینسترومنت رو راه بندازیم باید مراحلی رو برای تست اون تو فیلد (سایت ) انجام بدیم ،زیاد پیش میاد تو سایت ها ( که معمولاٌ وسط بیابون هستند ) ما هرچقدر هم که کامل میریم بازم یه چیزی کم داریم ، مثلاٌ تو سایت آخری که بودم برای تست ترانسمیترهای دما مولتی کالیبریتورمون مشکل پیدا کرد در نتیجه تست RTD ترانسمیترها رو مجبور شدیم دستی انجام بدیم (برای اینکار میایم RTD رو جدا میکنیم و بجای اون مقاومت میزنیم مثلاٌ وقتی مقاومت 100 اهم وصل میکنم انتظار دیدن 0 درجه رو دارم و برای غیر از این مقدار افست تنظیم میکنم و... ) حالا مشکلی که پیش اومد ما برای بدست آوردن یه پتانسیومتر مولتی ترن 500 اهم مجبور شدیم هفته صبر کنیم ، یکی از دوستان خارجی که اونجا وضعیت ما رو دید پیشنهاد جالبی کرد و گفت که خودشون تو آلمان شبیه ساز PT100 رو به صورت مکانیکی ساختن یعنی وسیله ای دارن که با چرخوندن چرخدنده ها ی روی اون دما مورد نظر رو نشون میده و همزمان مقاومت معادل اون هم تو پورت خروجی ایجاد میشه که با وصلش به ترانسمیتر میشه عملکرد Pt100 و صحت عملکردش رو کاملاٌ بررسی کرد . حالا من میخوام همین مدار دوست آلمانیمون رو بصورت دیجیتال بسازم ، فعلاٌ هم تا اینجا به ولوم دیجیتال رسیدم که میتونه برام اینکار رو انجام بده و فعلاٌ دارم روی دیتا شیتش کار میکنم ، اگه چیز بهتری از ولوم دیجیتال سراغ دارید ممنون میشم بهم بگید ممنون ؟

پ.ن : مراحل تست و راه اندازی یک ترانسمیتر دما :
الف ) لوپ چک سرد ( ویژوال چک ، میگر چک ، بیپ چک ، پاور چک )
ب) لوپ چک گرم ( اتصال هارت و چک کردن رنج بر اساس دیتا شیت با کنترل روم ، اصلاح نحوه نمایش ترانسمیتر و... در صورت لزوم ،سیمول 4 تا 20 میلی امپ با هارت یا مولتی کالیبرتور ، چک RTD )
ج ) فانکشن تست ( در صورت لزوم و در خواست کارفرما ، من معمولاٌ ب و ج رو با هم انجام میدم :lol:)

شاد شاد باشید

حسین دادگر

عضو جدید
ساختنpt100

ساختنpt100

چه طوری میشه مداری ساخت که مقدار مقاومت PT100 رو در خروجی شبیه سازی کنه و دیجیتال هم باشه ! یعنی مثلاٌ من بهش دما رو بدم و خروجی مقاومت متناظر رو بهم بده ؟ مثلاٌ برای صفر درجه 100 هم دو سر ترمنال خروجی بیافته ؟

اصلاٌ مقاومت متغییری که بشه بصورت دیجتال مثلاٌ با میکرو اون رو کنترل کرد وجود داره ؟

ممنون

سلام دوست عزیز من هم دنبال راهی برای ساخت شبیه ساز pt100هستم احتمال میدم با بایاس معکوس ترانزیستور FETمیشه مقاومت بین سورس و درین اونو تغییر داد و به جای یه مقاومت متغیر ازش استفاده کرد

aed35

عضو جدید
سلام یه مداری رو میخوام که با pt100 دما رو دقیقا اندازه بگیره
ممنون میشم سریع پاسخ بدین

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام یه مداری رو میخوام که با pt100 دما رو دقیقا اندازه بگیره
ممنون میشم سریع پاسخ بدین

میتونید از MAX6675 استفاده کنید. یا از میکرو بهره گیری کنید.
یا از آپ امپ استفاده کنید. که در این صورت احتیاج به Cold Junction Compensation خواهید داشت.

aed35

عضو جدید
برای شبیه سازی pt100 شما احتیاج به جدول تغییرات میزان مقاومت نسبت به دما دارید که میتونید از اینجا
https://www.google.com/url?q=http://www.herrera.unt.edu.ar/iidpr/Archivos/Pt100%2520T_vs_R%2520Table.pdf&sa=U&ei=eFXkVMfSOJLvgwTHi4SIAw&ved=0CAsQFjAA&usg=AFQjCNGqfGQPXzRwkaAxyrKvTb3dULui6g
دانلود کنید
حالا این مقاومتها رو میشه با میکرو و FET شبیه سازی کرد

این جدول رو چجوری میخونن؟؟؟
یه مقدار دما نوشته که مشخصه
ولی اون اعداد 1 تا 9 که سطر ستون ها نوشته چه چیزی رو بیان میکنه؟

aed35

عضو جدید
میتونید از MAX6675 استفاده کنید. یا از میکرو بهره گیری کنید.
یا از آپ امپ استفاده کنید. که در این صورت احتیاج به Cold Junction Compensation خواهید داشت.

شما مداری سراغ دارین (با میکرو)؟؟
ممنون میشم

بالا