زمين شناسي

solar flare

مدیر بازنشسته
دوستان سلام راستش من خيلي وفته كه تو اين باشگاه عضوم اما خيلي كم ديدم در مورد زمين شناسي مطلبي نوشته بشه
و يا اينكه بين رشته هاي مهندسي اسمش نوشته بشه
علتش نميدونم چيه اما خيلي كم به زمين شناسي ارزش داده ميشه
نه تنها تو ايران بلكه بيشتر كشورها وضعيت اينطوريه
يه روز از استادمون كه دكتراي رسوب شناسي دارن پرسيديم چرا اينطوريه ايشون گفتند همه جا اينطوره
باورتون نميشه من امسال اردبهشت ماه رفتم تهران نمايشگاه كتاب كه كتابي پيدا كنم
باورتون نميشه من هيچ كتابي راجع به زمين شناسي پيدا نكردم البته در نمايشگاه آلمان هم اينطور بوده
چرا؟
دوستان مهندسي عمران شايد با خوندن چند واحد از زمين شناسي بتونن درك كنن كه زمين شناسي خيلي سخته و خيلي علم گسترده اي است
هر روز پروژه هاي عمراني زيادي هستند كه با شكست مواجه ميشن و علت اينه كه به زمين شناسي توجه كمي ميشه
با اين حال هنوز نياز به يك مهندس زمين شناس كاملا درك نشده
هيچ كي نبت به زمين شناسي شناخت درستي نداره
تو باشگاه هم متاسفانه تالار جداگانه اي براش تعلق پيدا نكرده
و من و دوستاني كهزمين شناسي خوندن حتي از هم كلاسي هاي خودم مجبوريم براي فعاليت به دو تالار سر بزنيم هم تالار مهندسي معدن هم ساير رشته هاي مهندسي
ضمن باز كردن اين تاپيك از مديران محترم تالارهاي باشگاه درخواست دارم كه لطفا اگه امكان داره براي زمين شناسي هم يه تالار در نظر بگيرن
تا ما هم بتونيم براي فعاليت جايي داشته باشيم:gol:

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سلام دوست من
من خیلی به زمین شناسی علاقه دارم
ممنون که این تاپیکو زدید
امیدوارم بتونم اطلاعات خوبی به واسطه شما و بقیه دوستان کسب کنم
بازم ممنون
موفق باشید

solar flare

مدیر بازنشسته
سلام دوست من
من خیلی به زمین شناسی علاقه دارم
ممنون که این تاپیکو زدید
امیدوارم بتونم اطلاعات خوبی به واسطه شما و بقیه دوستان کسب کنم
بازم ممنون
موفق باشید
ممنون تنهايي عزيز تا جايي كه بتونم در خدمت هستم و تا جايي كه اطلاعات قد بده حاضرم جوابگوي سوالاتتون باشم

aminson

عضو جدید
سلام دوست عزيز تاپيك عالي بود

ولي حيف كه هيچ كس ارزش اين رو نمي دونه . اگه كاري از دست ما بر مياد بگو تا بتوني هم تو و هم همه ما موفق بشيم .
من رشتم همونجوري كه فكر كنم بدوني ژئومورفولوژي هستش و واحد هاي زمين شناسي تو قسمتهاي مختلف زياد داريم . اميد وارم لايق باشيم و بتونيم كمكي كنيم . ;)

solar flare

مدیر بازنشسته
از اين كه نظرات شما رو ببينم خوشحال ميشم
من به علت امتحانات وقت كافي براي گذاشتن مطلب ندارم
كمك كنيد شايد يه تاپيك پر محتوا داشته باشيم

solar flare

مدیر بازنشسته
"زمين شناسي پزشکي" علمي است که به بررسي ارتباط بين عوامل زمين شناسي با سلامت انسان ها و جانوران و تأثير عوامل زيست محيطي بر پراکندگي جغرافيايي بيماري هاي مرتبط مي پردازد.
بنابراين زمين شناسي پزشکي موضوعي گسترده و پيچيده است که براي شناسايي، کاهش يا حل مشکلات موجود نياز به ارتباط با رشته هاي مختلف علمي دارد.
فلزات و نافلزات اگر به مقادير غيرطبيعي وارد بدن شوند منجر به بروز مشکلات قابل توجهي مي گردند. گروهي از فلزات براي سلامتي ما سودمند و گروهي ديگر مضر هستند. فعاليت هاي انساني (از هر نوع) باعث انتقال فلزات از جايگاه هايشان به مکان هايي مي شود که در آينده براي سلامت انسان ها و جانوران مشکلاتي را به وجود خواهند آورند. اين مشکلات در مکان هايي که بارندگي هاي اسيدي روند دسترس پذيري فلزات سنگين (مانند جیوه) و در نتيجه جذب آنها در زنجیره غذايي را تسهیل می کند، تشديد مي شوند. به علاوه باران های اسیدی در این مکان ها باعث عدم دسترسی موجودات زنده به برخي از عناصر کم مقدار مانند سلنيم می شوند.
عناصر سمي موجود در خاک و سنگ حاصل واکنش هاي ژئوشيميايي طبيعي یا فعاليت هاي انساني هستند و معمولا بر سلامتي انسان اثر مي گذارند؛ در واقع اين عناصر از طريق غذا يا نوشيدني وارد بدن مي شوند. اگرچه در بسياري از مناطق فقط از غذاهاي محلي استفاده می شود ولي جوامع صنعتي مدرن اغلب خواهان غذاهای متنوعی هستند که در مناطق جغرافيايي مختلف توليد می شود. آب آشامیدني معمولا به طور محلي تأمين می شود و عمدتا متأثر از ژئوشيمي محلي است. ورود بیش از اندازه برخی از ترکیبات غیرآلی به بدن از طریق آب های آشامیدني باعث بروز مشکلاتی در برخی از کشورها شده است . از بيماری های جهاني مربوط به زمين شناسي پزشکي مي توان به گواتر (کمبود يد) و بيماريهاي مربوط به فزوني يا کمبود عناصري خاص مانند فلورين يا سلنيم اشاره کرد. بيماريهاي قلبي-عروقي مرتبط با سختي آب (متأثر از محیط های جغرافيايي) نيز يکي ديگر از موضوعات زمين شناسي پزشکي است.
بسياري از سنگ ها دارای سطوح بالای اورانیوم هستند مانند شيل هاي زاجي، گرانيت هاي خاص و پگماتيت ها. تنفس يا بلع مقادير غير عادي گاز راديواکتيو رادون که از منابع طبيعي راديواکتيو در چنين سنگ هايي ايجاد مي شود، خطري مهم براي سلامت عموم محسوب می شود. آمار سرطان هاي ريه ناشي از رادون رو به افزايش است. مطالعات اخير نشان داده است که نوشيدن آب مملو از رادون خطرات قابل توجهی را برای انسان ها به خصوص گروه هاي خاص مانند کودکان و افراد سالخورده به وجود می آورد. ميزان رادون موجود در آب مستقيما به شرايط جغرافيايي محلي مرتبط مي شود.
با توجه به کمبود برخی از عناصر( روی، آهن، ید و …)، بالابودن سطوح رادیواکتییته طبیعی(رادون) در برخی نقاط شمالی کشور، معضلات بهداشتی در دام ها ناشی از کمبود مس در برخی نقاط کشور، وجود آنومالی های ژئوشیمیایی در بسیاری از نقاط کشور و … انجام مطالعات زمین شناسی پزشکی در ایران ضروری به نظر می رسد.
پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور با هدف ارتقا این موضوع در میان متخصصین زمین شناسی، پزشکی، بهداشت و عموم مردم، مجموعه مطالعات سامان یافته ای را پیرامون تدوین بانک اطلاعاتی، گردآوری و اطلاع رسانی این موضوع در ایران و سایر نقاط جهان در دست انجام دارد.

solar flare

مدیر بازنشسته
بانك ملي داده هاي ژئوتكنيكي ايران

داده هاي ژئوتكنيكي، آن دسته اطلاعات مربوط به زمين هستند كه در برنامه ريزي، اكتشاف طراحي، ساخت و بهره برداري از سازه هاي مهندسي و پروژه هاي عمراني و معدني به كار رفته و ايمني و كارايي موثر آنها را تضمين مي كنند. اين اطلاعات دامنه گسترده اي از داده ها را،در زمينه هاي مكانيك خاك، مكانيك سنگ، منابع آب، لرزه خيزي،مهندسي عمران و زمين شناسي مهندسي و زيست محيطي، شامل مي شوند. داده هاي ژئوتكنيكي هر پروژه عمراني يا معدني در طي مراحلي چند و به توسط روشهاي مختلف اكتشاف سطحي و زير سطحي، توليد مي شوند. اين داده ها ممكن است به صورت خام بوده و يا داده هايي باشند كه مورد تعبير و تفسير قرار گرفته اند.
در چند دهه گذشته، و با گسترش فعاليت هاي عمراني و معدني در كشور، حجم عظيمي از داده هاي ژئوتكنيكي توليد شده است. متاسفانه گزاشهاي اين بررسيها، در مواردي از بين رفته و آنچه باقي مانده است نيز در مراكز مختلف پراكنده بوده و دستيابي به آنها اغلب مشكل و مستلزم صرف وقت و هزينه قابل توجه است. از اين روست كه اين ثروت عظيم كمتر مورد استفاده مجدد قرار ميگيرد و به عنوان مثال، براي انجام پروژه هاي مختلف در يك محل خاص، ممكن است بررسيهاي ژئوتكنيكي با صرف هزينه قابل توجه، به دفعات تكرار شده باشد.
حجم عظيم اطلاعات ژئوتكنيكي موجود در سيستمهاي بايگاني كاغذي اغلب به سختي قابل شناسايي و دستيابي اند. از اين روست كه در سالهاي اخير، سامان دهي الكتروني اين داده هادر سازمانها و شركتهاي مخلف، و حتي در سطح ملي، در دستور كار قرار گرفته است. نظر به اينكه ساماندهي الكتروني داده هاي ژئوتكنيكي كشور، به صورت متمركز، مشكلات متعددي را به همراه خواهد داشت، سيستم غير متمركز به عنوان گزينه مناسب انتخاب شده است. در اين سيستم داده هاي ژئوتكنيكي توسط توليد كنندگان آنها نگه داري خواهد شد. و مركز مجازي داده هاي ژئوتكنيكي، يعني پايگاه ملي دادهاي علوم زمين ايران، نقش هدايت و راهنمايي كاربران به اطلاعات مورد نياز را، به عهداه خواهد داشت.
براي رسيدن به هدف فوق، داده هاي ژئوتكنيكي مورد نياز شناسايي و به صورتي استاندارد تعريف شدند. سپس الگوي ساختاري مناسبي براي اين داده ها طراحي شد.گرچه طراحي و ساماندهي بايسته سيستم غير متمركز از پيچيدگيهايي بيشتري برخوردار است ولي قادر است هر اندازه از داده ها را در زماني كوتاه جستجو و اطلاعات مورد نظر را به صورتي مناسب در اختيار كاربران قرار دهد.
با ساماندهي الكترونيكي اطلاعات ژئوتكنيكي كشور، ظمن ايجاد امكان دسترسي به داده هاي پراكنده موجود در يك فرمت استاندارد، زير ساختهاي لازم براي توليد نقشه هاي مختلف ژئوتكنيكي (مثل نقشه استعداد رونگرايي خاك) و دستيابي به مدلي سه بعدي از شرايط ژئوتكنيكي زير سطحي در نقاط مختلف، به وجود خواهد آمد.

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز از مطلبتون ممنون.
نمیدونستم که شاخه ای بنام زمین شناسی پزشکی داریم.بیشتر این مسائل رو گمان میکردم که زیستشناسان هستند که مورد بررسی قرار می دهند.حالا موضع جالب تر شد.
در مورد بانک هم به نظر من اطلاعات باید در جایی بصورت متمرکز نگهداری شود.وهم غیر متمرکز.

solar flare

مدیر بازنشسته
دوست عزیز از مطلبتون ممنون.
نمیدونستم که شاخه ای بنام زمین شناسی پزشکی داریم.بیشتر این مسائل رو گمان میکردم که زیستشناسان هستند که مورد بررسی قرار می دهند.حالا موضع جالب تر شد.
در مورد بانک هم به نظر من اطلاعات باید در جایی بصورت متمرکز نگهداری شود.وهم غیر متمرکز.
دوست عزيز اول لينكه با تشكرهايي كه كرديد شرمنده ميكنيد
هدف از ارائه مطلب فقط اطلاع رسانيه
اما اينكه زمين شناسي پزشكي يك شاخه ارزشمند و نو پا در علم زمين شناسيه كه در مطالب هم به طور كامل بهش اشاره شده
امروز بشر با پيشرفت علم زمين شناسي اهميت اونو تو زندگي روزانه بيشتر درك ميكنه

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز اول لينكه با تشكرهايي كه كرديد شرمنده ميكنيد
هدف از ارائه مطلب فقط اطلاع رسانيه
اما اينكه زمين شناسي پزشكي يك شاخه ارزشمند و نو پا در علم زمين شناسيه كه در مطالب هم به طور كامل بهش اشاره شده
امروز بشر با پيشرفت علم زمين شناسي اهميت اونو تو زندگي روزانه بيشتر درك ميكنه
\پس این بررسی این موضوعات دست زیست شناسان بوده که بخاطر دخیل بودن اقلیمها در مورد طبیعت جاندار این رشته را به زمین شناسی پزشکی اورده اند؟

solar flare

مدیر بازنشسته
\پس این بررسی این موضوعات دست زیست شناسان بوده که بخاطر دخیل بودن اقلیمها در مورد طبیعت جاندار این رشته را به زمین شناسی پزشکی اورده اند؟
ممكنه اينطور باشه
به هر صورت بررسي بيماري تسط شاخه زيست شناسي انجام ميگيره

solar flare

مدیر بازنشسته
تنهايي عزيز سنگها از كسترش بسيار زيادي برخوردارند و در حد چند سطر و يا صفحه نميشه در مورد اونا توضيح بدم
سنگها 3 نوع هستند:آذرين ، دگرگوني ، رسوبي در كل حجم كره زمين سنگهاي آذرين بيشترين هستند اما در ليتوسفر يا همون سطح سنگي بيشترين گسترش مال سنگهاي رسوبيه كه به علت شرايط فرسايش و تغييرات هر سه دسته اين سنگها مجددا به سنگهاي رسوبي تبديل ميشن
بقيه در پست بعدي

solar flare

مدیر بازنشسته
آب‌هاي قطبي مريخ، خالص هستند

آب‌هاي قطبي مريخ، خالص هستند

نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است كه آب‌هاي قطبي مريخ خالص هستند. به گزارش ايسنا، بر اساس يك تحقيق بين‌المللي كه گزارش آن از سوي پژوهشگران فرانسوي منتشر شده، يك كلاهك يخي عظيم در قطب شمال سياره مريخ كشف شده است كه در بالاترين درجه تميزي و خالص بودن است. اين اطلاعات مربوط به داده‌هاي راداري است كه توسط مدارگرد مريخي آمريكا يا MRO در مدار سياره سرخ به دست آمده اند. به گفته پژوهشگران فرانسوي، اين اطلاعات تاييد مي‌كند كه آب موجود در اين ناحيه از مريخ 95 درصد خالص است. اين پژوهش از سوي موسسه ملي علوم كائناتي فرانسه منتشر شده است. محققان مي‌گويند: پيش‌بيني مي‌شود كه مناطق قطبي مريخي حامل مقاديري معادل دو تا سه ميليون كيلومتر مكعب يخ باشد. با اين پيش‌بيني، مقدار يخ موجود در قطب‌هاي مريخي تقريبا 100 برابر بيشتر از كل ذخيره يخي موجود در درياچه‌هاي بزرگ شمال آمريكا است. اين پژوهش همچنين از سوي اتحاديه ژئوفيزيك آمريكا در مجله «Geophysical Research Letters» منتشر شده است.

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است كه آب‌هاي قطبي مريخ خالص هستند. به گزارش ايسنا، بر اساس يك تحقيق بين‌المللي كه گزارش آن از سوي پژوهشگران فرانسوي منتشر شده، يك كلاهك يخي عظيم در قطب شمال سياره مريخ كشف شده است كه در بالاترين درجه تميزي و خالص بودن است. اين اطلاعات مربوط به داده‌هاي راداري است كه توسط مدارگرد مريخي آمريكا يا MRO در مدار سياره سرخ به دست آمده اند. به گفته پژوهشگران فرانسوي، اين اطلاعات تاييد مي‌كند كه آب موجود در اين ناحيه از مريخ 95 درصد خالص است. اين پژوهش از سوي موسسه ملي علوم كائناتي فرانسه منتشر شده است. محققان مي‌گويند: پيش‌بيني مي‌شود كه مناطق قطبي مريخي حامل مقاديري معادل دو تا سه ميليون كيلومتر مكعب يخ باشد. با اين پيش‌بيني، مقدار يخ موجود در قطب‌هاي مريخي تقريبا 100 برابر بيشتر از كل ذخيره يخي موجود در درياچه‌هاي بزرگ شمال آمريكا است. اين پژوهش همچنين از سوي اتحاديه ژئوفيزيك آمريكا در مجله «Geophysical Research Letters» منتشر شده است.
خیلی جالب بود
نختسه
همچنان ادامه بدید
موفق باشید

solar flare

مدیر بازنشسته
اما تنهايي عزيز دومين بخش توضيحات من در مورد سنگها:
هر 3 نوع سنگها امكان تبديل به يكديگر را دارند
در بحث اول در مورد سنگهاي رسوبي توضيح ميدم، سنگهاي رسوبي تحت فرآيندهاي فرسايش هر سه دسته سنگها به وجود مي آيند
وقتي سنگي در معرض عوامل فرسايش قرار ميگيره تغييراتي در آون به وجود مي آيد كه در طول زمان به ذرات ريزي تبديل ميشود
ازعوامل مهم فرسايش هوازدگي ميباشد كه به دو صورت فيزيكي و شيميايي انجام ميگيره
هوازدگي فيزيكي شامل : يخ زدگي، رشد بلورها، رهايي از فشار بر اثر برداشته شدن بار، انبساط وانقباض سنها بر اثر تغييرات دما، خشك و مرطوب شدن متوالي سنگها ، اثر گياهان و جانوران،
هوازدگي شيميايي شامل: انحلال به وسيله آب و اسيد ها ، اكسايش ، هيدروليز، آب گرفتن و بي آب شدن، فعاليت جانداران
كه در پست بعدي توضيحات مختصري در مورد هر كدام از اينها به شما ميدم

solar flare

مدیر بازنشسته
تنهايي عزيز غرض از باز كردن تاپيك دادن اطلاعاته نه كسب امتياز
منو با تشكرهايي كه ميكنيد شرمنده ميكنيد
اگه ممكنه فقط مطالعه كنيد تا من راحت تر بتونم لينك رو در پروفايل شما بذارم
ممنونم

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
من که خیلی چیزی یاد گرفتم
امیدوارم که همیشه بتونم ازتون یاد بگیرم
من همشو مطالعه میکنم
همه مطالبو مخصوصا آب های قطبی مریخ
خیلی باحال بود
ادامه بدید
موفق و پیروز باشید

abcdef123

عضو جدید
سلام.شما که زمین شناس هستید میتونید کمکم کنید؟
من دفترچه سوالات ارشد زمین شناسی دولتی 88 را میخوام.سازمان سنجش کلیدش رو گذاشته اما سوالات رو نه.
چه جوری میتونم پیدا کنم؟ :que:

گلرخ

عضو جدید
دوستان سلام راستش من خيلي وفته كه تو اين باشگاه عضوم اما خيلي كم ديدم در مورد زمين شناسي مطلبي نوشته بشه
يه روز از استادمون كه دكتراي رسوب شناسي دارن پرسيديم چرا اينطوريه ايشون گفتند همه جا اينطوره
باورتون نميشه من هيچ كتابي راجع به زمين شناسي پيدا نكردم البته در نمايشگاه آلمان هم اينطور بوده
چرا؟
دوستان مهندسي عمران شايد با خوندن چند واحد از زمين شناسي بتونن درك كنن كه زمين شناسي خيلي سخته و خيلي علم گسترده اي است
هر روز پروژه هاي عمراني زيادي هستند كه با شكست مواجه ميشن و علت اينه كه به زمين شناسي توجه كمي ميشه
و من و دوستاني كهزمين شناسي خوندن حتي از هم كلاسي هاي خودم مجبوريم براي فعاليت به دو تالار سر بزنيم هم تالار مهندسي معدن هم ساير رشته هاي مهندسي
ضمن باز كردن اين تاپيك از مديران محترم تالارهاي باشگاه درخواست دارم كه لطفا اگه امكان داره براي زمين شناسي هم يه تالار در نظر بگيرن
سلام
من رشته زمین شناسی می خونم خیلی دنبال جایی گشتم که بتونم در مورد رشتم با کسی صحبت کنم
خوشحالم که پیدا کردم
ممنون که به این رشته اهمیت می دید

salam85

عضو جدید
پیشنهاد

پیشنهاد

سلام به دوست عزیزم solar flare
یه پیشنهاد دارم اگه ممکنه خودت چند تا مطلب زمین شناسی توی همین تالار بذار!
به نظرم اینجوری یه علاقه مندی هم بین بچه ها نسبت به زمین شناسی ایجاد میشه،البته من هم در این رابطه سعی میکنم.راستی من هم یه زمین شناسم،اگه خواستی میتونیم با هم ارتباط داشته باشیم.مرسی بای

salam85

عضو جدید
سلام دوست عزیز
با عرض معذرت من چند سالی هست که کنکوره ارشدو دادم به نظرم اگه تو هیچ سایتی نیست میتونید به بچه هایی که تازه کنکور دادن مراجعه کنیدفکر کنم بهترین راه همینه.
باز هم عذر می خواهم که نتونستم کمکی بکنم

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سلام خیلی خوش اومدید
ممنون میشم که دوستان در مورد زمین شناسی اطلاعاتی بذارند
من که خیلی علاقه دارم
منتظر اطلاعات شما دوستان هستم

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان،،، گذری از اینجا رد می شدم، کسی خونه نیست؟

حق پرست

عضو جدید
سلام دوستان،من کارشناسی ارشد عمران شاخه ژئوتکنیک خوندم ولی دنبال یک جزوه مناسب راجع به زمین شناسی مهندسی میگردم.لطفا اگر کسی در این زمینه اطلاعات داره منو راهنمایی کنه. با تشکر

mohammadtaks

کاربر فعال
چرا؟

سلام

سال نو مبارک من هم با نظر شما موافقم رشته من زمین شناسیه