زبان برنامه نویسی D را تجربه کنبد .!

Next

عضو جدید

زبان برنامه نویسی D را تجربه کنید.​

با سلام .مدتی پیش تصمیم گرفتم راجع به زبان برنامه نویسی D اطلاعات بیشتری داشته باشم ..و چندین مطلب فارسی پیدا کردم ..بعد از مطالعه اون ها متوجه شدم که همشون تنها مربوط به معرفی این زبان هستند (همه مطالب تکراری بودند انگار هر کی رسیده مطلبی که یه شخصی ترجمه کرده بود رو به اسم خودش copy/paste کرده بود )
سرتون رو درد نیارم این جا جای این حرفا نیست ...

حالا می خوام شمارو به اجرای برنامه ساده اما زیبای "! Hello Next " دعوت کنم ..البته جزو تجربه ناچیز خودم هست ..

ویندوز :
برای نوشتن این برنامه ساده شما تنها احتیاج به یک ویرایشگر ساده دارید.که کد های زیر را بنویسید.
کد:
import std.stdio;
void main(){
	writef("Hello Next");
}
حالا شما این برنامه را با نام hello.d ذخیره کنید ..(save as کنید)
حال شما برای اجرای این برنامه احتیاج به کامپایلر این زبان دارید .که می توانید کامپایلر مناسب خود را از سایت زیر دریافت کنید .
من dmd.2.014.zip و dmc.zip را ادانلود کردم.
و حال مراحل زیر را انجام دهید:
۱) یک پوشه در درایو C و با نام D ایجاد کنید
۲)ابتدا dmd.2.014.zip را در همان پوشه Extract کنید ( در پوشه D باید دو پوشه با نام dm,dmd
ایجاد شود)
۳) حال dmc.zip را در پوشه D از حالت فشرده خارج کنید.(در صورت پیغام مبنی بر همنام بودن فایل ..فایل جدید را جایگزین کنید.)
۴)حال فایل hello.d را در پوشه D قرار دهید .
۵) به خط فرمان رفته(START->RUN->CMD) و با دستور
CD C:\D
به دایرکتوری D وارد شوید.

۶)حال شما برای کامپایل کردن فایل hello.d باید نام و مسیر کامپایلر (dmd.exe) و نام ومسیر فایل hello.d را در خط فرمان به صورت زیر بنویسید.
کد:
C:\D>dmd\bin\dmd.exe  hello.d
که بعد از اجرای دستور بالا . کامپایلر سه فایل تولید میکند .
hello.exe , hello.map , hello.obj​
۷)حال شما برای اجرای فایل اجرایی تولید شده باید در خط فرمان مسیر ونام hello.exe را وارد کنید وانرا اجرا کنید که شاهد چاپ شدن متن "Hello Next" در خط فرمان هستید .

ابونتو :

از اونجایی که زبان D یکی دیگر از زبان های سیستمی است که هم در ویندوز و هم در لینوکس قابل اجرا است .
جالب دیدم که شما را به اجرای یک برنامه ساده از این زبان دعوت کنم .
برای نوشتن این برنامه شما تنها احتیاج به یک ویریشگر ساده دارید. (من از gedit استفاده می کنم که خوشبختانه می توانید از منوی
View-->Highlight Mod-->sources-->D
این ویرایشگر قوی رابرای نوشتن کد های زبان برنامه نویسی D بهینه کنید )

در اینجا نیز مثال زیبا Hello Next ! را اجرا می کنیم .
کد:
import std.stdio;

void main(){
  writef("Hello Next !\n");
}
حال شما این فایل را با نام hello.d در یک مکان مناسب ذخیره کنید (توسط فرمان save as )
( مثلا در Desktop یک فولدر به نام D بسازید و در انجا ذخیره کنید)

فراموش نکنید شما برای اجرای برنامه ایی که نوشته اید احتیاج به کامپایلر این زبان موسوم به
DMD (Digital Mars D Compiler)​
خواهید داشت که می توانید ان را (که حجمی برابر با 2.2 مگابایت برای ubuntu دارد ) از ادرس زیر دانلود کنید .

کامپایلری که من استفاده کردم
dmd_2.014-052208_i386.deb

شما بعد از نصب این فایل deb :
در خط فرمان یا دستور

cd ./Desktop/D/​
تغییر دایرکتوری دهید و به مسیری که فایل hello.d در ان قرار دارد بروید

سپس در خط فرمان با دستور
کد:
home@pc:~/Desktop/D$  dmd ./hello.d
برنامه نوشته شده را کامپایل کنید ..

بعد از این دستور کامپایلر دو فایل در همان مسیر با نام های

hello.o
hello​
(که فایل دوم یک فایل اجرایی است ) تولید خواهد شد
حال شما می توانید در خط فرمان بدین گونه فایل اجرایی تولید شده را اجرا کنید .

کد:
home@pc:~/Desktop/D$ ./hello
که شاهد چاپ شدن Hello Next در خط بعد از این دستور خواهید بود

برای کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید .

و همینطورمی توانید مطالب مفید فارسی را در مورد زبان برنامه نویسی D از سایت زیر تهیه کنید .

آخرین ویرایش:

Next

عضو جدید
شناسنامه ایی کوتاه برای D

شناسنامه ایی کوتاه برای D

زبان برنامه نویسی D در سال 1999 توسط Walter Bright از DigitalMars به عنوان جانشینی برای Cو C++ ظهور پیدا کرد .. وبا پیشنهادات مفید رشد و نمو پیدا کرد و توسط هم قطارانش به نقد گذاشته شد .
زبان برنامه نویسی D رایگان است و شما می توانید کامپایلر , ان موسوم به DMD و کتابخانه استاندارد ان موسوم به Phobos را در یک بسته (pakage ) دانلود کنید .
زبان برنامه نویسی D پشتوانه ایی مطابق با زبان برنامه نویسی C دارد .شما می توانید هر API از زبان C را به طور مستقیم و بدون فراخوانی یک رابط به کار ببرید.

زبان برنامه نویسی D یک زبان شی گرا ی مدرن با ارایه های پویا و خیلی چیز های دیگری که شما انتظار داریدمی باشد :
exceptions , threads , regx , closures , templates, unittests, slices ,....

در حال حاظر D دارای دو کتابخانه استاندارد کامل به نام های Phobos وTango می باشد .
---Wiki4d---
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
زبان برنامه نویسی D یک زبان چند منظوره سیستمی و کابردی است .
زبان برنامه نویسی D زبانی سطح بالاتر از ++C می باشد .اما توانایی خود را برای ایجاد کدهای کار امد و ارتباط مستقیم با API های سیستم عامل و سخت افزار حفظ کرده است .
زبان برنامه نویسی D یک زبان اسکریپتی و یا یک زبان مفسری نیست .
یک زبان کامپایل شونده کلاسیک می باشد و قابل اجرا به صورت standalone و بدون نیاز به هیچ ماشین مجازی می باشد .

---کامپایلر این زبان موسوم به (Digital Mars D Compiler (DMD برای ویندوز و X86 LINUX در دسترس است ..
http://www.digitalmars.com/d

منشا اصلی کامپایلر این زبان (DMD) براساس کامپایلر ++DIGITAL MARS C/C برای ویندوز می باشد و همچنین ورژن باینری ان برای لینوکس در دسترس است ..
اما DMD قابل توسعه نیست و سورس کد ان نیزدر دسترس نیست (OPEN SOURCE نیست )

---کامپایلر دیگر این زبان به نام GDC است که براساس مجموعه کامپایلر گنو موسوم به GCC می باشد .
شما می توانید برنامه ایجاد شده را توسط GDC بر روی هر ماشین GNU/LINUX اجرا کنید .(نیازمند به کتابخانه های زمان اجرا نمی باشد )و همچنین اتصال (LINK) ان به برنامه های ایجاد شده با نسخه های معمول کامپایلر GCC (برای زبان برنامه نویسی C موسوم به gcc و g++ برای زبان برنامه نویسی c++) امکان پذیر است . GDC بر روی سیستم عامل MAC نیز قادر به کامپایل کردن D می باشد

D by Walter Bright, see http://d-programming-language.org

Next

عضو جدید
ک مقایسه غیر  رسمی است بین D و برخی زبانهای دیگر..

ک مقایسه غیر  رسمی است بین D و برخی زبانهای دیگر..

این یک مقایسه غیر  رسمی است بین D و برخی زبانهای دیگر که توسط  اعضای گروه خبری D تهیه شده است .و هنوز برخی از فیلد های مقایسه ان خالی است .

Next

عضو جدید
در وبلاگ من می تونید ادامه مطالب رو بخونید ..

Next

عضو جدید
نمایش مشخصات CPU

نمایش مشخصات CPU

کد:
import std.cpuid;
import std.stdio;

void main(){
	writefln(std.cpuid.toString());
}
وخروجی :

Vendor string: GenuineIntel
Processor string: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz
Signature: Family=15 Model=3 Stepping=4
Features: MMX FXSR SSE SSE2 SSE3 HTT
Multithreading: 1 threads / 1 cores

Next

عضو جدید
سیستم عامل و اجرای برنامه ...

سیستم عامل و اجرای برنامه ...

این برنامه ساده بعد از اجرا در یک حلقه ۱۰ کراکتر را گرفته و کاراکترهاو کداسکی انها را نمایش می دهد .
به نحوه تعیین سیستم عامل با دستور version توجه کنید .

کد:
import std.c.stdio;
import std.stdio;

void main(){

char k;

writefln("\n\t Enter 10 Keys\n" );
for(int i=0;i<10;i++)
{
	version(Windows)
	{
		writefln("Press Key in windows %d:\t ",i);
		k=getch();		
	}

version(linux)
	{

writefln("Press Key in linux %d :\t",i);
		k=getchar();
	}

writefln("[%s]\t",k);

writefln("[%d]\n",k);
}

writefln("\n The End .\n");

}

Next

عضو جدید
خوب ..فکر نمی کنم براتون جالب بوده باشه ..درسته ..

آخرین ویرایش:

به دنبال علم

عضو جدید
من برای اولین بار توسط شما با این زبان آشنا شدم؛
خواهشمندم اطلاعاتتون رو از من و سایر علاقمندان دریغ نکنید.