روز جهانی کارگر بر تمام زحمتکشان مبارک

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز


 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آشنایی با روز جهانی کار و کارگر
نخستین روز ماه مه برابر با 12 اردیبهشت روزجهانی كار و كارگر نام دارد.در سال 1889 میلادی کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس، به پیشنهاد نماینده کارگران امریکا، روز اول ماه مه را به عنوان روز جهانی کارگر برگزیدند و درپی آن در بسیاری از کشورهای دنیا، کارگران این روز را گرامی می‌دارند.
در سال 1886 میلادی، پلیس شیکاگو با حمله به تظاهرات گسترده کارگران، که برای 8 ساعت کار درروز و حق تشکیل اتحادیه‌های کارگری برپاشده بود، آنان را به خاک و خون کشیدند. چند روز بعد از این واقعه دادگاه چند تن از رهبران کارگران را محاکمه و به مرگ محکوم کرد.

روزجهاني كار و كارگر
یکی از رهبران کارگران اعتصابی، پس از اعلام رای، در برابر دادگاه چنین گفت: کارگران این که دریافته‌اند که می‌توانند با اتحاد و همبستگی و مبارزه جمعی مشکلات خود فائق آیند. آنان می‌دانند که چه قدرت عظیمی در اتحاد ایشان نهفته است، به همین علت است که کارفرمایان با تمام توان می‌کوشند تا اتحاد کارگران را بشکنند، و میتینگ کارگران را به خاک و خون بکشانند، ما کارگران گردهم آمدیم تا اندکی از حقوق خود را باز پس بگیریم، اما اکنون از دادگاه و زندان سردرآورده‌ایم. آیا این است معنای برابری و عدالت درجامعه ما؟ امروز اگر صدای حق‌طلبانه ما را با گلوله خفه می‌کنید، مطمئن باشید که این صداها از این پس خاموش شدنی نیست، بلکه هر روز طنین آن رساتر خواهد شد.رهبران کارگران شیکاگو به دست مستکبران جان باختند، اما حقانیت گفته‌هایشان به تدریج بر همگان مسلم شد.در سال 1919 بر براساس معاهده ورسای سازمان بین‌المللی کار به عنوان یک نهاد خود مختار و وابسته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد برپا شد.
موافقت نامه مربوط به برقراری رابطه بین این سازمان و سازمان ملل متحد در سال 1946 به تصویب رسید و آن را به صورت نخستین کارگزاری تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد درآورد.
 

m@hboubeh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هم ب نوبه خودم این روز رو به همه کارگرای عزیز تبریک میگم :)
انشالله شاد و سلامت باشی :w30:
 

بهار امیدوار

عضو جدید
روز کارگر از طرف شرکت بردنمون استادیوم آزادی دیدار رئیس جمهور ، آقای دکتر روحانی

نگاه که به اطرافم کردم ، دیدم جشنه فقط اسمش کارگریه

از شرکت ما که هیچکدوم کارگرا نبودن !
اونا مشغول تولید بودن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
بالا