رنگرزی مصنوعی

بهارک 200

عضو جدید
سلام.من دو تا سئوال داشتم:
ممنون مس می شم اگه کسی بتونه کمکم کنه
1.میزان تورم الیاف
2.روش تهیه استات و تری استات

eng_textile

عضو جدید
با سلام و خسته نباشيد خدمت مهندس گل و دوست عزيزم
خب خانمي كاش سوالتون رو واضح تر مي‌پرسيديد!
ميزان تورم الياف؟ چي؟ وقتي رنگرزي ميشن؟ وقتي آب بهشون ميخوره؟ كدوم الياف؟ در چه شرايطي؟
مثلا ميزان تروم الياف وقتي حسوديشون ميشه يا وقتي كتك ميخورن؟ :)

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
میزان تورم الیاف بستگی به میزان جذب رطوبتشون داره

روش تهیه استات و تری استات هم تقریبا 2 3 صفحه توضیحات و مراحل داره

اگه کسی از دوستان میتونه از جایی یا کتاب علوم الیاف تایپ کنه زحمتشو بکشه

eng_textile

عضو جدید
من اگر پيدا كردم مهندس ميذارم حتما يعني اطلاعات دقيق اش رو در رابطه با تهيه ي تري استات. تايپشم پاي من
اما در مورد تورم ليف هم آن‌چه من تا به امروز يادگرفتم به قول آقاي مهندس هادي تكستايل بسته به ميزان جذب ليف داره، و جذب الياف هم وابسته به مناطق آمورفشون هستن. هر ليفي كه مناطق آمورف بيشتري داشته باشه ميزان جذب رطوبت بيشتري نيز خواهد داشت و ويژگي بعدي خاصيت موئينگي الياف است كه ممكنه در ساختار نخ دو تا ليف كنار هم تشكيل لوله‌ي موئين داده و دقيقا عمل موئينگي رو باعث بشن يعني آب رو بالا بكشن (به داخل ليف)
و البته دماي بالا ميتونه بر تورم الياف تاثير گذار باشه مثلا براي رنگرزي الياف استات با بالابردن دما سعي ميكنن كه ليف رو متورم يا سوئل كنند تا به قول معروف ليف پف كنه و بتونن راحت رنگدانه يا پيگمنت ها رو داخلش محبوس كنن.
ولي بايد دقت داشت كه دما را تا حدي بالا برد كه به ليف صدمه نزنه!
اين تقريبا تمام چيزي بود كه در مورد تورم الياف ميدونستم اما روش تهيه ي استات هم ميذارم. اما تا اونجايي كه ميدونم استات ابريشم مصنوعي هست و براي توليد پارچه هاي ساتن ( مثل روسري و ...) خيلي كاربرد داره ( اگه اشتباه نكنم البته)