رحمت خدا در اوج ناامیدی

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
چند وقت پیش پدرم ماجرایی رو برام تعریف کرد که خیلی متاثر و متعجب شدم.
حالا اول ماجرا رو بخونید و بعد نظرات شما.

ماجرای سکته علامه طبرسی و دفن شدنش قبل از مرگ
برخی از مورخان با بیان داستانی از علامه طبرسی، انگیزه دیگری را در علت نوشتن تفسیر، دخیل می‌‌دانند. آن حکایت، این است:

زمانی سکته‌‌‌‌‌ای بر علامه طبرسی عارض می‌‌‌‌شود و خاندانش به این گمان که او به رحمت ایزدی پیوسته است وی را به خاک می‌‌‌‌‌سپارند
او پس از مدتی به هوش آمده، خود را درون قبر می‌‌‌بیند و هیچ راهی را برای خارج شدن و رهایی از آن نمی‌‌یابد. در آن حال نذر می‌‌‌کند که اگر خداوند او را از درون قبر نجات دهد کتابی را در تفسیر قرآن بنویسد.
در همان شب، قبرش به دست فردی کفن دزد، نبش می‌‌‌شود و آن گورکن پس از شکافتن قبر شروع به باز کردن کفن‌های او می‌‌‌کند. در آن هنگام علامه دست او را می‌‌‌گیرد! کفن دزد از ترس، تمام بدنش به لرزه می‌‌‌افتد، علامه با او سخن می‌‌‌گوید، لیکن ترس و وحشت آن مرد بیشتر می‌‌‌شود
طبرسی به منظور آرام ساختن او، ماجرای خود را شرح می‌‌‌دهد و پس از آن می‌‌‌ایستد. کفن دزد نیز آرام شده، با درخواست علامه که قادر به حرکت نبود، او را بر پشت خود می‌‌‌نهد و به منزلش می‌‌‌رساند. طبرسی نیز به پاس زحمات آن گورکن، کفن‌‌های خود را به همراه مقدار بسیاری پول به او هدیه می‌‌‌کند.
آن مرد نیز با مشاهده این صحنه‌‌‌ها و با یاری و کمک علامه توبه کرده، از کردار گذشته‌‌‌اش از درگاه خداوند طلب آمرزش می‌‌‌کند.
علامه طبرسی پس از آن به نذر خود وفا کرده، کتاب مجمع البیان را می‌‌‌نویسد.

(ریاض العلماء، ج 2، ص 358؛ روضات الجنات، ج 5، ص 362؛ مستدرک الوسائل، ج 3، ص 487)

ghxzy

کاربر ممتاز
ماجرای خیلی عجیبی بود! شرایط خیلی سخت و دردناکی بوده!
اوج ناامیدی بنظرم همین جاست.
اگر شما جای علامه طبرسی بودید چه میکردید؟
اون لحظات چطور باخدا صحبت کرده؟با چه حالی خدارو خوانده؟
بنظر شما آیا شرایط زندگی ما حتی در بدترین حالتش به این حد میرسه؟تا این حد ناامیدی؟
آیا کس دیگری جز خدا قادر خواهد بود مارا از مشکلات زندگیمان رهایی بخشد؟

:gol:یا ایها الذین امنوا لا تقنطوا من رحمته الله ان الله یغفر الذنوب جمیعا و هو ارحم الراحمین:gol:

آخرین ویرایش:

Hodaa37

عضو جدید
کاربر ممتاز
لا حول ولاقوة الا بالله العلی العظیم
یاد این افتادم که خدا هرکاری بخواد قادر به انجامش هست و وسیله رو جور میکنه. عدو هم که سبب خیر شد و این کتاب باارزش نوشته شد
ای بابا همچین قبر رو محکم میسازن انگار میترسن مرده بلند بشه
منکه شاید اگه به این وضع میافتادم از ترس خودم میمردم(اصلا شوخی نیست آخه) کاش انقدر بزرگ بودم که زنده شدن دوباره م به درد کار مهمی بخوره
مرسی واقعا تکان دهنده بود

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
سلام
من چیزی در مورد این نشنیدم و فقط نظر شخصیم رو مینویسم

وصف مهربانی خدا در افکار ما نمیگنجد
اگر خودم رو جای علامه میگذاشتم و لحظه ایی چشم باز میکردم و توی قبر خودم رو میدیدم قطعا حسرت فرصتهایی که در دنیا داشتم رو میخوردم
توی اون فرصت باخدای خودم حرف میزدم و برای اشتباهاتم استغفار میکردم
از خدا فقط در صورتی بازگشت به زندگی رو میخواستم که بهتر از قبل بشم و هر کارم رو برای خشنودی خدا انجام بدم در غیر اینصورت بازگشت به زندگی رو نمیخواستم

خدا اینقدر مهربونه که بنده حقیری مثل من رو ناامید برنمیگردونه
اگر به لیاقتم باشد جهنمی ام , اگر به کرم خدا باشد بهشتی ام

چه به لیاقتم و چه به کرم خدا ,هر چه که باشد راضیم به شرطی که یادخدا باشد و رضایت او .. بقیه , قطره ای هست در برابر اقیانوس(همان یادخدا و خشنودی خدا)

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از اين اتفاقا زياد افتاده
يه فيلمي بود در شبكه من وتو كه ميزاشت و از عجايبي كه اتفاق افتاده بود نشون ميداد
مثلا يه نفر در جنگل هاي آفريقا گم شده ، كه پس از 40 روز تلاش و خوردن برگ درختان و تازه بيماري هم گرفته بود،نجات پيدا كرد واقعا عجيب بود

یک دختره

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین اینجاهاس ک معلوم میشه چقدر ایمانمون قوی هس... ماهمه مون میگیم ب خدا امید داریم و..... ولی بعضی وقتا توی بعضی موقعیت ها ک برامون پیش میاد اطمینان 100 درصد نداریم ک الان خدا دستمون رو میگیره.

Pure Liveliness

عضو جدید
ماجرای عجیبیه!
خب با توجه ب زندگی خودم میگم ک خدا واقعا توو آخرین لحظه، توی بدترین شرایط وقتی فک می کنی بهتره کلا بمیری و نباشی تا راحت شی نزدیک میشه، نزدیک تر از همیشه. و کارای زندگیتو طوری سامون میده ک خودتم تعجب کنی. اون لحظه ک ته ناامیدی هستی و از ته دلت ازخدا میخوای کمکت کنه و واقعا امید از همه بریدی واقعا حال خوبیه. حال بندگیه. چون فقط خدا رو می بینی.
حالا این بنده های خاص خدا ک کلا شرایطشون فرق داره ....
من ک خیلی آدم بدی هستم اما دعا می کنم خدا حال هممونو خوب کنه.
مرسی عزیزم بابت تاپیک تاثیرگذارت

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بسیار بگشتیم به گِرد در و دشت
و اندر همه آفاق بگشتیم به گشت
کس را نشنیدیم که آمد ز این راه
یعنی همه رفتند و یکی بازنگشت

ای کاش که جای آرمیدن بودی
یا این رهِ دور را رسیدن بودی

کاش از پسِ صد هزار سال از دل خاک
چون سبزه امیدِ بر دمیدن بودی

.

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بزرگترین رحمت همین است که من الله را شناختم و وجود و داشتن او برای من بزرگترین رحمت است ... خواه اگر تا آخر عمر هم مرا مورد آزمایش قرار دهد
خدا ازم بگیر آنچه که تو را از من می گیرد

آشنا....

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون مطلب قشنگ و تأمل برانگیزی هست...
من این روزا با خودم و دنیام وزندگیم خیلی درگیرم!!! انقدر که گاهی میگم کاش همش خواب باشه! ولی یه چیزی فهمیدم که من خیلی کوچیکم و حقیر!ضعیفم... میدونم چرا... اگه اندازه ی حرفایی که میزدم ذره ای به خدای خودم اعتماد داشتم هیچوقت نمیترسیدم...
میبینم که همش حرف زدم و لاف بوده من اگه به خدای خودم توکل کردم اگه از خودش کمک خواستم اگه گفتم اون چیزی که تو میگی لحظه ای به شک نمیفتادم!
شاید هیچکدوم از حرفامو نفهمید ولی من الان مثه اون فرد تو قبر به هیچکس جز خدام امیدی ندارم...
محتاج دعاهاتونم:gol:

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ممنون از دعوتت دوست عزیز.
اینکه تو این دنیا وجود هرچیزی مثل این کتاب علامه بی حکمت نیست،اینکه هیچ کس و هیچ چیز نمیتونه در برابر خواست خدا قرار بگیره ،اینکه کرم و بخشش خدا انقدری هست و شاید شاید اون مرد کفن دزد یه جایی تو زندگیش یه کاری کرده یا نکرده که خدا خواسته تا به راه درست هدایت شه.
تو قرآن خود خدا گفته که من هرکس را که بخواهم به راه راست هدایت میکنم(البته این فقط یه برداشت کوچولو از این جمله هست)
ناامیدی جایی هست که خدا نباشه.حالا تو بگو جایی رو میتونی پیدا کنی که خدا نباشه؟
حتی خود امید و ناامیدی رو خود خدا آفریده.وجود ناامیدی فقط وجود شیطان رو اثبات میکنه و بس.
خدایا هیچ دلی رو ناامید و خالی از خودت نکن.

همتا خانوم

عضو جدید
سلام ...... عجب!!!!!!!! دم خدا گرم بدبخت خفه میشد تو گور........ وای خودمو جای ایشون تصور میکنم نفسم بالا نمیاد

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از استارتر و اونی که دعوت کرد
بابا دم خدا گرم من بودم که همون لحظه تموم کرده بودم و جلو روم نکیر و منکر ظاهر میشدن ،ولی خدایش خدا خدا میدونه کی را چطور ازمایش کنه ،میدونه من توی این امتحانات رفوزه میشم کاری به من نداره حسابم معلومه میره سراغه علامه :redface:
ولی از شوخی گذشته ما خیلی بنده های بدی هستیم چون همیشه اخرین راه و ر میزاریم برا خونه خدا ،اول میریم سراغ بنده ها ناامید که شدیم میریم سراغ خودش،به خود خدا قسم ما اگه جای خدا بودیم نگاه بنده هایی مث خودمون نمی کردیم قربون کریمی و رحیمی اش برم که ما را توی این حالت هم قبول میکنه و ناامید برنمی گردونه

Major Geologist

کاربر فعال تالار موبایل ,
کاربر ممتاز
تو قبر اینقدر اکسیژن بوده که گفتین همان شب... ؛ یعنی چند ساعت زنده مونده بودن زیر خاک؟

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
امیدواریت به آنچه امید نداری بیش از چیزی باشد که امید داری،

موسی بن عمران به امید قبسی از آتش از پیش زن و فرزند خود رفت، به مقام کلیم اللهی رسید و با منصب پیامبری بازگشت.
ملکه سبا برای دیدن سلیمان و کشورش رفت ولی بدست سلیمان مسلمان شد،
ساحران فرعونی برای عزت گرفتن از فرعون رفتند، اما مومنین واقعی بازگشتند.

امیرالمومنین(علیه السلام )

منبع سایت تبیان

ghxzy

کاربر ممتاز
تو قبر اینقدر اکسیژن بوده که گفتین همان شب... ؛ یعنی چند ساعت زنده مونده بودن زیر خاک؟
ایشون سکته کرده بودنو بنابراین فعالیت های بدنیشون در پایین ترین حد بوده.و به کمترین میزان اکسیژن نیاز داشتن(که اگه اینطور نبود میفهمیدن که زنده هست و نفس میکشه)
بی اختیار به یاد این بیت از فردوسی افتادم که میگه:

چو بخشایش پاک یزدان بود / دم آتش و آب یکسان بود

parla_69

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام عیدتون مبارک
هر کسی خداش به اندازه دلش بزرگه و قدرت داره
یاد اون قصه افتادم که"همهی مردم ده میرن بالای کوهی تا واسه بارش بارون دعا کنن ولی فقط یه پسر بچه س که با خودش چتر آورده" ایمان بسته به دل آدمی داره خدایی که تو فهم و درک من یا خیلیای دیگه هست اون خدایی نیس که علامه طبرسی با خلوص و ایمان ازش تقاضا کرده خیلی از ماها دعا میکنیم ولی خودمونم باورش نداریم
من هرگز خودمو نمیتونم جای کسی بزارم و بگم اگه جاش بودم ال میکردمو بل میکردم چون شرایطن که باعث رفلکس و عکس العملی میشن که ازمون سر میزنه به قول شریعتی اول کفششو بپوش بعد بگو چرا میلنگه
مر30 از دعوتت