راهنمایی : تحلیل CFD یک بال 3بعدی در فلوئنت

Golden Boy

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشید.
من دارم یه بال 3 بعدی رو توی نرم افزار فلوئنت تحلیل میکنم و ضریب لیفت و درگ رو برای اون محاسبه میکنم. مشکلی که دارم اینه که ضرایب لیفت و درگی که من محاسبه میکنم خیلی کمتر از اون چیزی که باید باشه. من ضرائب آیرودینامیکی بال رو به روش راسکم حساب میکنم و اختلاف زیادی به این مقادیر هست. توی فلوئنت با روشها و مدلهای مختلف محاسبات رو تکرار کردم اما نتیجه ثابت مونده.
کسی میتونه کمکم کنه؟
لطف کنید جواب بدین تا باهم وارد بحث بشیم ایشالله هم مطالب به درد سایر دوستان بخوره.

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام دوستان
خسته نباشید.
من دارم یه بال 3 بعدی رو توی نرم افزار فلوئنت تحلیل میکنم و ضریب لیفت و درگ رو برای اون محاسبه میکنم. مشکلی که دارم اینه که ضرایب لیفت و درگی که من محاسبه میکنم خیلی کمتر از اون چیزی که باید باشه. من ضرائب آیرودینامیکی بال رو به روش راسکم حساب میکنم و اختلاف زیادی به این مقادیر هست. توی فلوئنت با روشها و مدلهای مختلف محاسبات رو تکرار کردم اما نتیجه ثابت مونده.
کسی میتونه کمکم کنه؟
لطف کنید جواب بدین تا باهم وارد بحث بشیم ایشالله هم مطالب به درد سایر دوستان بخوره.

سلام
موارد زیر را بررسی کنید :

1- پارامتر های مرجع در هر دو حالت یکسان باشند مانند: طول مرجع ، سطح مرجع ، سرعت و ...
2- استقلال از شبکه را مورد بررسی قرار بدهید
3- مدل حل خوذ را شرح بدهید که استفاده کردید و ایا پارامتر های ان محاسبه کردید ، شدت اشفتگی و ...

تنظیمالت حل خود را در اینجا کامل بیان کنید تا بتوانم کامل شما را راهنمایی کنم

Golden Boy

عضو جدید
سلام
موارد زیر را بررسی کنید :

1- پارامتر های مرجع در هر دو حالت یکسان باشند مانند: طول مرجع ، سطح مرجع ، سرعت و ...
2- استقلال از شبکه را مورد بررسی قرار بدهید
3- مدل حل خوذ را شرح بدهید که استفاده کردید و ایا پارامتر های ان محاسبه کردید ، شدت اشفتگی و ...

تنظیمالت حل خود را در اینجا کامل بیان کنید تا بتوانم کامل شما را راهنمایی کنم

خیلی ممنون مهندس.
اتفاقا یکی از بحث های من همین پارامترهای مرجع. میشه در مورد پارامترهای مرجع تو فلوئنت توضیح بدین. مثلا برای یک بال مخروطی طول مرجع چی میشه؟ مساحت مرجع همون مساحت بال میشه؟ چون این دو پارامتر رو باید دستی وارد فلوئنت کنم یکم شک دارم کارم درسته یا نه. بقیه پارامترها مثل سرعت دانسیته .... رو خود فلوئنت محاسبه میکنه.
استقلال از شبکه منظورتون همون نمودار +Y ؟ اگه منظور همینه میشه بگین مقدار مناسب چنده؟ هرچند سیستمی که استفاده میکنم خیلی قوی و پرسرعت نیست و بخاطر همین تو تغییر مش و ریز کردن شبکه واسه یه مدل سه بعدی یکم دستم بستس.
من مدل Spalart-Allmaras رو انتخاب کردم. پارامترهای مورد نیاز رو از کارای مشابه و مقاله های که تو این زمینه هستند تعیین کردم. اما اگه میشه یکم تو این زمینه منو راهنمایی کنید. چطور این پارامترهارو بدست بیارم؟
و اما سوال آخر فکر میکنید واسه همچین تحلیلی در حالت ایده آل چند تکرار مورد نیاز باشه؟
بازم از راهنمایی هاتون ممنون.

بالا