راهمایی برای بدست آوردن حداکثر سود!

mostafa_techno

عضو جدید
سلام
دوستان من میخوام با یه روشی (حالا نمیدونم تو اکسل وجود داره یا نه!) حداکثر سودی رو که میتونم از طریق n تا کار در تایم t بدست بیارم رو محاسبه کنم! :دی
یعنی چی؟!
ببینید مثلا من الان در طول روز به مدت 8 ساعت می تونم در یه زمینه ای فعالیت داشته باشم،یعنی محدودیتم 8 ساعت هست،تو این 8 ساعت من میتونم از 5 فعالیت مختلف پول در بیارم،هر کدوم از این فعالیت ها هم سودآوری خودش رو داره،میخوام ببینم در این 8 ساعت بیشترین مقدار سود مربوط به چه حالت هایی میشه...
اونایی که مهندسی خوندن میدونن میشه با تحقیق در عملیات اینو محاسبه کرد ولی من اصلا یادم نیست چجوری اینکارو میکردیم

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
دوستان من میخوام با یه روشی (حالا نمیدونم تو اکسل وجود داره یا نه!) حداکثر سودی رو که میتونم از طریق n تا کار در تایم t بدست بیارم رو محاسبه کنم! :دی
یعنی چی؟!
ببینید مثلا من الان در طول روز به مدت 8 ساعت می تونم در یه زمینه ای فعالیت داشته باشم،یعنی محدودیتم 8 ساعت هست،تو این 8 ساعت من میتونم از 5 فعالیت مختلف پول در بیارم،هر کدوم از این فعالیت ها هم سودآوری خودش رو داره،میخوام ببینم در این 8 ساعت بیشترین مقدار سود مربوط به چه حالت هایی میشه...
اونایی که مهندسی خوندن میدونن میشه با تحقیق در عملیات اینو محاسبه کرد ولی من اصلا یادم نیست چجوری اینکارو میکردیم

اکسل لازم نیست . سوالتو مدل کن و مدلتو بده به WinQSB حلش رو بگیر . اگه نمیتونی مدل کنی مسئلت رو اینجا بنویس کمکت میکنیم که مدل کنی .

mostafa_techno

عضو جدید
اکسل لازم نیست . سوالتو مدل کن و مدلتو بده به WinQSB حلش رو بگیر . اگه نمیتونی مدل کنی مسئلت رو اینجا بنویس کمکت میکنیم که مدل کنی .

ممنون مدیر عزیز :)
چشم من مدل رو آماده می کنم اینجا میزارم شما اشکالاتشو بگین بی زحمت

mostafa_techno

عضو جدید
خب اینم اطلاعات مساله :
اول نکات رو بگم!
1) فعالیت ها دارای تعداد هستن،مثلا قیمتی که برای فعالیت A در نظر گرفتم به ازای یک بار انجام اون فعالیت هستش و میتونه مثلا 10 بار در روز انجام بگیره!
2)زمانی که برای هر فعالیت ذکر کردم هم بر اساس زمان اجرای یک بار اون فعالیت هستش
3)میخوام طوری مساله حل بشه که فعالیتی که چه به تعداد انجام بشه چه تکی ، سود دهی نداره خود بخود حذف بشه اصلا!
4)میخوام سودآوری بر اساس زمانی که صرف میشه محاسبه بشه،یعنی مثلا 100هزار تومنی که با 3 ساعت بدست بیاد برام از 150هزار تومنی که از 5ساعت بدست بیاد ارجحیت داره! کلی گفتم...
5)حتی الامکان بشه سایر جواب ها رو هم دید و سودآوری ها رو در کنار تایمی که از من میگیرن مقایسه بکنم
نوع فعالیتزمان انجام برای یک بارمحدودیت انجام فعالیت در روز
فعالیت A
4دقیقه
30بار
فعالیت Bزمانی لازم نداره!10بار
فعالیت C10دقیقه3بار
فعالیت D3دقیقه70بار
فعالیت E5دقیقه70بار

کل زمان در دسترس هم 6 ساعت هستش
ممنون میشم راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
خب اینم اطلاعات مساله :
اول نکات رو بگم!
1) فعالیت ها دارای تعداد هستن،مثلا قیمتی که برای فعالیت A در نظر گرفتم به ازای یک بار انجام اون فعالیت هستش و میتونه مثلا 10 بار در روز انجام بگیره!
2)زمانی که برای هر فعالیت ذکر کردم هم بر اساس زمان اجرای یک بار اون فعالیت هستش
3)میخوام طوری مساله حل بشه که فعالیتی که چه به تعداد انجام بشه چه تکی ، سود دهی نداره خود بخود حذف بشه اصلا!
4)میخوام سودآوری بر اساس زمانی که صرف میشه محاسبه بشه،یعنی مثلا 100هزار تومنی که با 3 ساعت بدست بیاد برام از 150هزار تومنی که از 5ساعت بدست بیاد ارجحیت داره! کلی گفتم...
5)حتی الامکان بشه سایر جواب ها رو هم دید و سودآوری ها رو در کنار تایمی که از من میگیرن مقایسه بکنم
نوع فعالیت
زمان انجام برای یک بار
محدودیت انجام فعالیت در روز
فعالیت A
4دقیقه
30بار
فعالیت B
زمانی لازم نداره!
10بار
فعالیت C
10دقیقه
3بار
فعالیت D
3دقیقه
70بار
فعالیت E
5دقیقه
70بار

کل زمان در دسترس هم 6 ساعت هستش
ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام عزیزم
خب این رو به صورت یه مدل OR بنویس دیگه...
تابع هدفت میشه حداکثر کردن سود، محدودیت ها هم همین هایی که خودت نوشتی
برای هر نوع فعالیت یه متغیر تعریف کن که نشون دهنده تعداد انجام اون فعالیت هست
بعد تابع هدفت میشه مجموع این متغیرها، که هر کدوم در سود مربوط به خودش ضرب شده (که نگفتی هر کدوم چقدره)
حالا فرض کنیم به ترتیب 3 و 4 و 2 و 5 و 1 واحد پولی سود به ترتیب واسه این فعالیت ها باشه، تابع هدفت میشه این طوری:
max z = 3A + 4B + 2C + 5D + 1E

محدودیت ها هم محدودیت زمانی هس و محدودیت تعداد انجام کار...
واسه تعداد انجام:
A <= 30
B <= 10
... و به همین ترتیب واسه همه ش

واسه زمان هم کلا 360 دقیقه وقت هست که باید مجموع زمان های انجام کارها کمتر از اون بشه، پس محدودیتش میشه:
4A + 10C + 3D + 5E <=360

آخرین ویرایش:

ali aghaeiii

عضو جدید
سلام.اقا من یه مشکلی دارم ممنون میشم کمکم کنید.من با نرم افزار اکسلpfd يك پالایشگاه را طراحی کردم الان با تغییر خوراک ورودی کلیه فراوردهای نهایی و میانی تغییر میکنن حالا میخوام سود اقتصادی و بالاترین بهره و راندمانم واسش به دست بیارم حالا یا با در نطر گرفتن واحدهای میانی یا فقط بر اساس خوراک ورودی و فراوردهای خروجی ولی نمیدونم چطور این کار بکنم ممنون میشم کمکم کنید

بالا