دستورهاي لينوکس

venema80

عضو جدید
[FONT=&quot]دستورهاي لينوکس [/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]خط فرمان قدرتمندترين راه تعامل با لينوکس است. با اين حال اگر به ان عادت ندريد، فرايند يادگيري ممکن است کمي دشوار باشد. بهترين روش شروع به کار با چند دستور ساده است. سعي نکنيد که بلافاصله تمام کارهايتان را از طريق خط فرمان انجام دهيد. چند دستور را ياد بگيريد، آنها را به کار ببريد و به مرور زمان دانش خود را در مورد کارکرد آنها بيفزاييد. سپس مي­توانيد به تدريج دستورات بيشتري را که نياز داريد ياد بگيريد. در زير چند دستور ساده آمده است که مي­توانيد کار خود را با انها آغاز کنيد. سعي نکنيد که تمام آنها را به يکباره ياد بگيريد. تنها چند مورد را انتخاب کرده و آنها را تمرين کنيد. [/FONT]

· [FONT=&quot]man [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
· [FONT=&quot]ls [/FONT]
· [FONT=&quot]cd [/FONT]
· [FONT=&quot]mkdir [/FONT]
· [FONT=&quot]mv [/FONT]
· [FONT=&quot]rm [/FONT]
· [FONT=&quot]locate / slocate [/FONT]
· [FONT=&quot]ping [/FONT]
· [FONT=&quot]cp [/FONT]
· [FONT=&quot]pwd [/FONT]
· [FONT=&quot]tab [/FONT]
[FONT=&quot]چند دستور ديگر که بهتر است بدانيد [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
· [FONT=&quot]ldconfig [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
· [FONT=&quot]updatedb [/FONT]
· [FONT=&quot]./configure [/FONT]
· [FONT=&quot]make [/FONT]
· [FONT=&quot]make install [/FONT]
· [FONT=&quot]tar [/FONT]
· [FONT=&quot]more [/FONT]
· [FONT=&quot]whereis [/FONT]
[FONT=&quot]بياييد نگاهي به هر کدام داشته باشيم. براي کسب تجربه در مورد اين دستورها راحت باشيد. کمي دقت کنيد زيرا در صورت بي احتياطي ممکن است به فايل­ها، فئلدرها و حتي سيستم عامل خود آسيب برسانيد. اگر امکان بروز خرابي توسط دستورها وجود داشته باشد، من به شما گوشزد خواهم کرد. بنابراين تعدادي از اين دستورها را در ترمينال امتحان کنيد: [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Man[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]اين دستور براي شروع مناسب است، زيرا به [/FONT][FONT=&quot]buult[/FONT][FONT=&quot] در صفحات راهنمايي لينوکس دسترسي پيدا مي­کند. [/FONT][FONT=&quot]Man[/FONT][FONT=&quot] مخفف [/FONT][FONT=&quot]manual[/FONT][FONT=&quot] است و اگر اين دستور و پس از آن يک فاصله و سپس نام يک دستور ديگر را تايپ کنيد، صفحه­ي راهنمايي در ترمينال برايتان باز مي­شود که شامل توضيحات آن دستور است. به عنوان مثال تايپ کنيد : [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]man ls[/FONT]
[FONT=&quot]دستور بالا صفحه­اي پر از اطلاعات در مورد دستور [/FONT][FONT=&quot]Ls[/FONT][FONT=&quot] را براي شما باز مي­کند. قالب اين صفحه­ي راهنما ممکن است کمي گيج کننده باشد، بنابراين تنها کمي مرور کرده و زياد نگران نشويد. بخشي که بايد بيشتر به آن توجه کنيد، توضيحات دستور است. (به عنوان مثال کاري که دستور انجام مي­دهد) براي [/FONT][FONT=&quot]scroll[/FONT][FONT=&quot]کردن به پايين صفحه­ي راهنما کليد [/FONT][FONT=&quot]space[/FONT][FONT=&quot] را فشار داده و براي خارج شدن از صفحه­ي راهنما [/FONT][FONT=&quot]q[/FONT][FONT=&quot] را بزنيد. [/FONT]
[FONT=&quot]چند دستور [/FONT][FONT=&quot]Man[/FONT][FONT=&quot] را امتحان کرده و سپس در مورد ديگر دستوراتي که در بالا به آنها اشاره شد بخوانيد. سيستم ديگري نيز براي راهنمايي وجود دارد که به همين روش کار مي­کند، ولي به جاي تايپ [/FONT][FONT=&quot]Man[/FONT][FONT=&quot] بايد [/FONT][FONT=&quot]info[/FONT][FONT=&quot] وسپس دستور را به صورت زير تايپ کنيد: [/FONT]
[FONT=&quot]info ls[/FONT]
[FONT=&quot]آزمايش کنيد! [/FONT]
[FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]دستور [/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] مخفف دستور '[/FONT][FONT=&quot]list[/FONT][FONT=&quot]' است. مي­توانيد از اين دستور براي ليست کردن محتواي هر دايرکتوري که در آن هستيد استفاده کنيد. اين دستور را در يک پنجره­ي ترمينال تايپ کرده و نتيجه را ببينيد. هم اکنون يکي از ويژگي­هاي دستورهاي لينوکس قابليت اضافه کردن پارامتر­هاي مختلف به آنهاست. اين کار بسيار ساده است و روش استفاده­ي شما را از دستور بهتر مي-کند. معمولا اضاه کردن پارامترها به دستور به قرار دادن يک '-' بلافاصله پس از دستور و بعد تايپ کردن نام پارامترها يا مخفف آنها انجام مي­شود. به عنوان مثال اگر من دستور زير را تايپ کنم: [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] ls -l[/FONT]
[FONT=&quot]پارامتر [/FONT][FONT=&quot]l[/FONT][FONT=&quot] را به دستور [/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] پاس کرده­ام. پرامتر [/FONT][FONT=&quot]L[/FONT][FONT=&quot] مخفف '[/FONT][FONT=&quot]long list[/FONT][FONT=&quot]' بوده و نشان دهندهي نوعي قالب براي نمايش اطلاعات [/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] است. اين قالب نسبت به [/FONT][FONT=&quot]Ls[/FONT][FONT=&quot] بدون پارامتر اطلاعات بيشتري مي­دهد... دو دستور را امتحان کرده و نتيجه را مقايسه کنيد. [/FONT]
[FONT=&quot]ممکن است بپرسيد چطور پارامترهاي يک دستور را بشناسم؟ اين اطلاعات در صفحات [/FONT][FONT=&quot]Man[/FONT][FONT=&quot] هر دستور موجود بوده و دسترسي به انها آسان است. (بالا را ببينيد) [/FONT]
[FONT=&quot]در مورد دستور [/FONT][FONT=&quot]Ls[/FONT][FONT=&quot]پيشنهاد مي­کنم از طريق به کار بردن '[/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot]' همچنين [/FONT][FONT=&quot]ls -al[/FONT][FONT=&quot] و [/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] -[/FONT][FONT=&quot]l[/FONT][FONT=&quot] با قالب ها آشنا شويد. [/FONT]
[FONT=&quot]Cd [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Cd[/FONT][FONT=&quot] رايج­ترين دستور براي راهيابي در سيستم فايل روي کامپيوترتان است. [/FONT][FONT=&quot]Cd[/FONT][FONT=&quot] مخفف [/FONT][FONT=&quot]change directory[/FONT][FONT=&quot] است. اين دستور را با تايپ کردن [/FONT][FONT=&quot]Ls[/FONT][FONT=&quot] و گرفتن ليستي از فايل­ها و فولدر­هاي دايرکتوري که هم اکنون در آن هستيد، انتحان کنيد. حالا[/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] و پس از آن نام يکي از فايل­هاي کوجود در ليست را تايپ کنيد. براي مثال اگر فايلي به نام '[/FONT][FONT=&quot]me.txt[/FONT][FONT=&quot]' وجود داشته باشد، ميتوانم تايپ کنم [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]cd me.txt[/FONT]
[FONT=&quot]اين دستور يک خطا توليد مي­کند. چرا؟ زيرا نمي­توتن دايرکتوري را به يک فايل تغيير داد. اين دستور را انتحان کنيد تا متوجه شويد که به خاطر اشتباد در دستور [/FONT][FONT=&quot]cd[/FONT][FONT=&quot] هيچ خرابي به بار نميآيد. براي تغيير دايرکتوري ابتدا [/FONT][FONT=&quot]Cd[/FONT][FONT=&quot] و سپس نام دايرکتوري که مي­خواهيد به آن برويد را تايپ کنيد. اگر در نتيجه­ي دستور [/FONT][FONT=&quot]Ls[/FONT][FONT=&quot] دايرکتوري به نام '[/FONT][FONT=&quot]src[/FONT][FONT=&quot]' وجود داشته باشد، ميتوانم دستور زير را تايپ کنم: [/FONT]
[FONT=&quot]cd src[/FONT]
[FONT=&quot]اگر اين دستور موفقت آميز باشد، ترمينال هيچ خطايي نمي­گيرد. اين دستور را با يک دايرکتوري واقعي در کامپيوترتان امتحان کنيد. اگر شکست بخوريد احتمالا اجازه­ي راهيابي به آن دايرکتوري را نداريد، نام دايرکتوري را اشتباه تايپ کرده اي يا اينکه دايرکتوري وجود ندارد. [/FONT]
[FONT=&quot]چند کلمه در مورد سيستم فايل در لينوکس: معمولا اگر سيستم به خوبي براي شما راه اندازي شده باشد، شما در دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] خود کار خواهيد کرد. اين دايرکتوري به صورت نرمال در يک مکان ثابت در لينوکس قرار گرفته است. براي يافتن دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] خود ابتدا اين دستور را تايپ کنيد [/FONT]
[FONT=&quot]cd /[/FONT]​
[FONT=&quot]اين دستو را شما را به بالاترين دايرکتوري در سيستم فايل کامپيوترتان مي­برد. [/FONT]
[FONT=&quot]حالا اگر [/FONT][FONT=&quot]Ls[/FONT][FONT=&quot] را تايپ کنيد، ليست دايرکتوري­ها در بالاترين سطح از سيستم فايل کامپيوتر برايتان نمايش داده مي­شود. چند دايرکتوري مهم اينجا هستند، ولي شما بيشتر به مار با دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] نياز خواهيد داشت. براي رفتن به اين ايرکتوري مي­توانيم از دستور [/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] که پيش­تر ياد گرفتيم استفاده کنيم: [/FONT]
[FONT=&quot]cd home[/FONT]
[FONT=&quot]اگر حالا [/FONT][FONT=&quot]ls[/FONT][FONT=&quot] را تايپ کنيد، ليستي شامل تعداد بيشتري دايرکتوري خواهيد ديد که احتمالا يکي از انها همنام نام کاربري شما خواهد بود. اين دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] شماست. ما با استفاده از مکان يابي نسبي ([/FONT][FONT=&quot]relative positioning[/FONT][FONT=&quot]) به اين دايرکتوري راه پيدا کرده­ايم، به اين معني که اگر من در دايرکتوري سطح بالا باشم و [/FONT][FONT=&quot]cd home[/FONT][FONT=&quot] را تايپ کنم، به دايرکتوري خواهم رفت مه دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] شخصي تمام کاربران در آن نگهداري مي­شود. [/FONT]
[FONT=&quot]اگر من در جاي ديگري از سيستم فايل باشم و [/FONT][FONT=&quot]cd home[/FONT][FONT=&quot] را تايپ کنم، خطا توليد مي­شود. در صورت نياز مي­توانيد از مسير­هاي مطلق يا [/FONT][FONT=&quot]absolute[/FONT][FONT=&quot] براي رفتن به دايرکتوري مورد نظرتان استفاده کنيد. به عنوان مثال اگر در مکان ناشناخته­اي از سيستم فايل بوده و بخواهم سريعا به دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] بروم بايد تايپ کنم [/FONT]
[FONT=&quot] cd /home[/FONT]
[FONT=&quot]اگر بخواهم به دايرکتوري تحت دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] بروم (رضا دايرکتوري به نام [/FONT][FONT=&quot]adam[/FONT][FONT=&quot] در انجا دارم) ميتوانم بنويسم [/FONT]
[FONT=&quot]cd /home/adam[/FONT]
[FONT=&quot]Mkdir [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]اين دستوري است که شما براي ايجاد يک دايرکتوري از آن استفاده مي­کرديد و مخفف [/FONT][FONT=&quot]make directory[/FONT][FONT=&quot] است. براي استفاده از اين دستور تنها نام دايرکتوري را که مي­خواهيد ايجاد کنيد پس از دستور [/FONT][FONT=&quot]Mkdir[/FONT][FONT=&quot] به صورت زير تايپ کنيد [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]mkdir bleep[/FONT]
[FONT=&quot]دستور بالا يک دايرکتوري به نام [/FONT][FONT=&quot]bleep[/FONT][FONT=&quot] در دايرکتوري که هم اکنون در آن هستيم ايجاد خواهيد کرد. اگر يک دايرکتوري با همين نام از قبل وجود داشته باشد، من با خطا مواجه مي­شوم و کامپيوتر دايرکتوري موجود را بازنويسي نخواهد کرد. سعي کنيد چند دايرکتوري ايجاد کنيد. [/FONT]
[FONT=&quot]Pwd [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]اگر در سيستم ايل گم شويد و ندانيد کجت هستيد، همواره مي­توانيد دستور [/FONT][FONT=&quot]Pwd[/FONT][FONT=&quot] را تايپ کنيد و از مکان فعلي خود مطلع شويد. اين دستور مسير موقعيت يا مسير مطلق مکاني را که در آن هستيد به شما خواهد داد. براي مثال اگر من در دايرکتوري [/FONT][FONT=&quot]home[/FONT][FONT=&quot] خود به نام [/FONT][FONT=&quot]adam[/FONT][FONT=&quot] باشم، خروجي دستور [/FONT][FONT=&quot]Pwd[/FONT][FONT=&quot] به صورت زير خواهد بود [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]/home/adam[/FONT]​
[FONT=&quot]سعي کنيد دايرکتوري ها را با تايپ کردن دستور [/FONT][FONT=&quot]cd[/FONT][FONT=&quot] عوض کرده و با استفاده از [/FONT][FONT=&quot]pwd[/FONT][FONT=&quot] از مکان خود مطلع شويد. [/FONT]
[FONT=&quot]Mv [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]اين دستور مخفف [/FONT][FONT=&quot]move[/FONT][FONT=&quot] است. همانطور که به نظر مي­آيد [/FONT][FONT=&quot]Mv[/FONT][FONT=&quot] امکان انتقال فايل­ها را در سيستم فايل فراهم مي­کند. اين دستور مانند عمليات '[/FONT][FONT=&quot]cut[/FONT][FONT=&quot]' و '[/FONT][FONT=&quot]paste[/FONT][FONT=&quot]' در [/FONT][FONT=&quot]Mac[/FONT][FONT=&quot] و ويندوز است که در يک دستور جمع شده است. براي استفاده از [/FONT][FONT=&quot]mv[/FONT][FONT=&quot] ابتدا دستور را تايپ کنيد، پس از آن فايلي را که مي­خواهيد منتقل کنيد (با استفاده از مسيرهاي نسبي يا مطلق که شامل نام فايل باشد) و سپس مکاني را که مي­خواهيد فايل به آم منتقل شود (به صورت مسيرهاي نسبي يا مطلق) را وارد کنيد. به عنوان مثال اگر بخواهم فايلي به نام "[/FONT][FONT=&quot]me.txt[/FONT][FONT=&quot]" را از دايرکتوري فعلي خود به دايرکتوري "/[/FONT][FONT=&quot]usr/bin[/FONT][FONT=&quot]" منتقل کنم، دستور زير را تايپ خواهم کرد: [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]mv me.txt /usr/bin[/FONT]
[FONT=&quot]اگر بخواهم نام فايل را بدون تغيير دادن مکان آن عوض کنم، به صورت زير از دستور [/FONT][FONT=&quot]Mv[/FONT][FONT=&quot] استفاده مي­کنم: [/FONT]
[FONT=&quot]Mv me.txt you.txt[/FONT]
[FONT=&quot]به خاطر داشته باشيد زماني که از [/FONT][FONT=&quot]mv[/FONT][FONT=&quot] استفاده مي­کنيد، فايل را منتقل مي­کنيد نه کپي. بنابراين نسخه­ي اصلي قايل منتقل شده و در مکان اوليه موجود نخواهد بود. حالا نيز کمي دقت کنيد، زيرا ممکن است به صورت تصادفي فايل­ها را بازنويسي کنيد. به عنوان مثال اگر يک فايل را به دايرکتوري انتقال دهم که شامل ايلي با همان نام است، فايلي که منتقل مي­کنم، فايل موجود در دايرکتوري را بازنويسي خواهد کرد. در اين صورت ممکن است دچار مشکل شويد بنابراين کمي دقت کنيد. [/FONT]
[FONT=&quot]rm [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]از سويي ديگر دستوري وجود دارد که موقع استفاده از آن بايد دقت زيادي بکنيد. [/FONT][FONT=&quot]Rm[/FONT][FONT=&quot] مخفف [/FONT][FONT=&quot]remove[/FONT][FONT=&quot] بوده ودستوري است که براي حذف يک فايل يا دايرکتوري (و محتويات آن) از آن استفاده مي­شود. برلاي استفاده از اين دستور [/FONT][FONT=&quot]rm[/FONT][FONT=&quot] و پس از آن نام فايلي را که مي­خواهيد براي هميشه حذف شود، تايپ کنيد. براي حذف يک دايرکتوري مي­توانيد از همان دستور همراه با پارامتر -[/FONT][FONT=&quot]R[/FONT][FONT=&quot] به صورت زير استفاده کنيد: [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]rm -R directoryname[/FONT]
[FONT=&quot]به طور قطع [/FONT][FONT=&quot]directoryname[/FONT][FONT=&quot] نام [/FONT][FONT=&quot]directoryname[/FONT][FONT=&quot] است که مي­خواهيد حذف کنيد. همچنين مي­توانيد از [/FONT][FONT=&quot]rmdir[/FONT][FONT=&quot] که مخفف [/FONT][FONT=&quot]remove directory[/FONT][FONT=&quot] است استفاده کنيد. هنگام استفاده از اين دستورات دقت بسيار زيادي داشته باشيد، زيرا ايتفاده­ي نادرست از انها مي­تواند موجب توقف کار سيستم عاملتان شود. [/FONT]
[FONT=&quot]Locate/slocate [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]اين دستورها در يافتن فايل­هاي روي سيستم فايل به شما کمک مي­کنند. مکان تمام فايل­ها در سيستم شما در يک پايگاه داده ذخيره شده است که توسط دستور [/FONT][FONT=&quot]updatedb[/FONT][FONT=&quot] به طور متناوب بهنگام مي­شود. براي يافتن يک فايل، [/FONT][FONT=&quot]locate[/FONT][FONT=&quot] يا [/FONT][FONT=&quot]slocate[/FONT][FONT=&quot] (بسته به اينکه کداميک روي کامپيوتر شما نصب شده است) و سپس قسمتي از نام فايل يا [/FONT][FONT=&quot]directoryname[/FONT][FONT=&quot] را که به دنبال آن هستيد تايپ کنيد. به عنوان مثال اگر من در جستجوي فايلي به نام "[/FONT][FONT=&quot]icecast.conf[/FONT][FONT=&quot]' باشم، دستور زير را تايپ مي­کنم : [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Slocate icecast.conf[/FONT]
[FONT=&quot]اگر با اجراي اين دستور هيچ پاسخي توليد نشود، به اين معني اسن که يا فايل در سيستم من وجود ندارد و يا اينکه پايگاه داده از مکان آن بي اطلاع است. در حالت دوم من [/FONT][FONT=&quot]updatedb[/FONT][FONT=&quot] را تايپ کرده و دوباره انتحان مي­کنم. با دستورات [/FONT][FONT=&quot]locate[/FONT][FONT=&quot] و [/FONT][FONT=&quot]slocate[/FONT][FONT=&quot] نمي­توانيد هيچ چيزي را از بين ببريد، بنابراين هرچقدر که دوست داريد تمرين کنيد. بعضي اوقات ممکن است اجراي دستور [/FONT][FONT=&quot]updatedb[/FONT][FONT=&quot] به خاطر اينکه اخيرا آن را اجرا نکرده ايد يا ماشين کندي داشته باشيد، طول بکشد. اجراي اين دستور ممکمن است مقدار زيادي از توان [/FONT][FONT=&quot]CPT[/FONT][FONT=&quot] را در ماشين­هاي کند بگيرد. بنابراين هرگز اين دستور را زماني که يک برنامه­ي مهم را اجرا مي­کنيد، به کار نبريد. همچنين يافتن فايل­ها روي کامپيوترتان را با دستورات [/FONT][FONT=&quot]whereis[/FONT][FONT=&quot] و [/FONT][FONT=&quot]find[/FONT][FONT=&quot] آزمايش کنيد. [/FONT]
[FONT=&quot]cp [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]حدس بزنيد اين دستور مخفف چيست؟ [/FONT][FONT=&quot]copy[/FONT][FONT=&quot]. روش ايتفاده از اين دستور مانند [/FONT][FONT=&quot]mv[/FONT][FONT=&quot] است، با اين تفاوت کهخ اين دستور فايل اصلي را نگهداشته و يک کپي از آن ايجاد مي­کند. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Ping [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]اين دستور معمولا جزء ده دستور اولي که نياز به يادگيري آنها داريد، نيست.ولي براي دانستن اينکه آنلاين هستيد بسيار کارامد است. [/FONT][FONT=&quot]Ping[/FONT][FONT=&quot] درخواستي را به هر يک از کامپيوترهاي روي شبکه ارسال مي­کند، اگر آن کامپيوتر درخواست را بگيرد جواب مي­دهد. ابتدا [/FONT][FONT=&quot]ping[/FONT][FONT=&quot] و پس از ان يک [/FONT][FONT=&quot]URL[/FONT][FONT=&quot] را که مي­شناسيد تايپ کنيد. به عنوان مثال بهتر است دستور زير را امتحان کنيد [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ping www.cnn.com[/FONT]
[FONT=&quot]اگر آن کامپيوتر درخواست را دريافت کند، اطلاعات ارسالي از طرف آن از طريق ترمينال براي شما نمايش داده مي­شود. اين اطلاعاتبه طور مداوم [/FONT][FONT=&quot]scroll[/FONT][FONT=&quot] خواهد کرد، براي توقف آن [/FONT][FONT=&quot]ctrl[/FONT][FONT=&quot] و [/FONT][FONT=&quot]c[/FONT][FONT=&quot] را تايپ کنيد تا فرايند [/FONT][FONT=&quot]Ping[/FONT][FONT=&quot] متوقف شود. [/FONT]
[FONT=&quot]اگر از [/FONT][FONT=&quot]ping[/FONT][FONT=&quot] هيچ پاسخي دريافت نکنيد، احتمالا [/FONT][FONT=&quot]Offline[/FONT][FONT=&quot] هستيد. با اين حال بعضي ماشين­هاي آنلاين با دلايل امنيتي و ... به درخواست­هاي [/FONT][FONT=&quot]ping[/FONT][FONT=&quot] پاسخ نم­دهند. بنابراين مطمئن شويد که ماشيني که [/FONT][FONT=&quot]ping[/FONT][FONT=&quot] مي­کنيد، واقعا به درخواست­هاي [/FONT][FONT=&quot]ping[/FONT][FONT=&quot] پاسخ ميدهد. [/FONT]
[FONT=&quot]به علاوه برخي اتصال­هاي اينترنتي به ترافيک [/FONT][FONT=&quot]Ping[/FONT][FONT=&quot] اجازه­ي عبور نميدهند... به عنوان مثال هم اکنون که من اين راهنما را مي­نويسم، در يم کافي نت در [/FONT][FONT=&quot]Riga[/FONT][FONT=&quot] هستم که سرعت ارتباطي آن زياد است، ولي نمي­توانم [/FONT][FONT=&quot]Ping[/FONT][FONT=&quot] کنم.شايد به اين دليل که آنها فکر مي­کنند تنها خرابکارهاي بدانديش از [/FONT][FONT=&quot]Ping[/FONT][FONT=&quot] استفاده مي­کنند، بنابراين از نوعي امنيت شبکه­ي پارانويايي استفاده مي­کنند که اجازه­ي انجام هيچ کار مفيدي را نمي­دهد. [/FONT]
[FONT=&quot]Tab [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Tab[/FONT][FONT=&quot] بيشتر به عنوان يککليد مطرح بوده و يک دستور نيست. کليد [/FONT][FONT=&quot]Tab[/FONT][FONT=&quot] در هر صفحه کليدي وجود دارد و داشتن آن در لينوکس بسيار مفيد است. ممکن است پيش تر از اين کليد براي دندانه گذاري کلمات در يک کلمه­پرداز استفاده کرده باشيد. ميتوانيد از اين کليد به همين شکل در کلمه­پرداز­هاي لينوکس نيز استاده کنيد. ولي اگر در ترمينال لينوکس از اين کليد استفاده کنيد، به قدري در زمان صرفه­جويي مي­کند که پس از کسب مهارت همواره از آن استفاده خواهيد کرد. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]کليد [/FONT][FONT=&quot]Tab[/FONT][FONT=&quot] لزوما يک [/FONT][FONT=&quot]auto-complee[/FONT][FONT=&quot] است. به عنوان مثال اگر بخواهم فايلي به نام '[/FONT][FONT=&quot]dsjkdshdsdsjhds_ddsjw22.txt[/FONT][FONT=&quot]' را با استفاده از دستور [/FONT][FONT=&quot]mv[/FONT][FONT=&quot] به جاي ديگري منتقل کنم، مي­توانم تک تک حروف نام فايل را تايپ کن يا اينکه پس از دستور [/FONT][FONT=&quot]Mv[/FONT][FONT=&quot] (به معني [/FONT][FONT=&quot]MOVE[/FONT][FONT=&quot]) چند حرف اول نام فايل را تايپ کرده و [/FONT][FONT=&quot]Tab[/FONT][FONT=&quot] بزنم. بقيه­ي اسم قايل به طور خودکار نوشته مي­شود. اگر نام فايل به صورت خودکار نوشته نشود، به اين معني است که چند فايل (يا دايرکتوري) وجود دارند که نام آنها با همان چند حرف شروع مي­شود. براي حل اين مشکل مي­توانم چند حرف ديگر از اسم فايل را تايپ کرده و [/FONT][FONT=&quot]tab[/FONT][FONT=&quot] بزنم يا براي کمک گرفتن ميتوانم دوبار [/FONT][FONT=&quot]Tab[/FONT][FONT=&quot] بزنم تا ليستي از فايل­هايي که نامشان با اين چند حرف شروع مي­شئد برايم نشان داده شود. [/FONT]
[FONT=&quot]Tab[/FONT][FONT=&quot] دوست شماست، از آن زياد استفاده کنيد. [/FONT]
[FONT=&quot]دستورهاي ديگر[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]در ابتداي اين بخش گفتم که تعدادي دستور ديگر نيز وجود دارند که بهتر است انها را بدانيد. اين دستورات عبارتند از: [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
· [FONT=&quot]ldconfig [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
· [FONT=&quot]updatedb [/FONT]
· [FONT=&quot]./configure [/FONT]
· [FONT=&quot]make [/FONT]
· [FONT=&quot]make install [/FONT]
· [FONT=&quot]tar [/FONT]
· [FONT=&quot]more [/FONT]
· [FONT=&quot]whereis [/FONT]
[FONT=&quot]منقبلا در مورد بعضي از انها مانند [/FONT][FONT=&quot]whereis[/FONT][FONT=&quot] و [/FONT][FONT=&quot]updatedb[/FONT][FONT=&quot] صحبت کرده ام. ديگر دستورها براي تصب نرم­افزار کاربرد دارند. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]More [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]دستور [/FONT][FONT=&quot]More[/FONT][FONT=&quot] در حالتي که بخواهيد خروجي طولاني هر دستوري را در ترمينال کنترل کنيد، مفيد است. براي مثال اگر من در دايرکتوري شمل هزار فايل باشم، خروجي دستور [/FONT][FONT=&quot]Ls[/FONT][FONT=&quot] به صورت مناسبي در پنجره­ي کوچک ترمينال فرار نمي­گيرد و اطلاعات با سرعتي غير قابل خواندن توليد شده و پايين خواهد رفت. براي کند کردن گذشتن اطلاعات به نحوي که قابل خواندن باشد، مي­توانيم از دستور [/FONT][FONT=&quot]More[/FONT][FONT=&quot] به شکل زير استفاده کنيم: [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ls | more[/FONT]
[FONT=&quot]اگر در دايرکتوري هزار فايلي از اين دستور استاده کنم، در هر لحظه يک صفحه از خروجي نشان داده مي­شود و با فشردن کليد [/FONT][FONT=&quot]space[/FONT][FONT=&quot] صفحه­ي بعدي ظاهر مي­شود. فشردن [/FONT][FONT=&quot]q [/FONT][FONT=&quot]، [/FONT][FONT=&quot]more[/FONT][FONT=&quot] را متوقف مي­کند. ممکن است در مورد خط راست خنده دار در دستور بالا تعجب کنيد، اين دستور [/FONT][FONT=&quot]pipe[/FONT][FONT=&quot] نام دارد. [/FONT]
[FONT=&quot]Pipe[/FONT][FONT=&quot] امکان ترکيب کردن دستورها را براي کنترل نوع خروجي فراهم مي­کند و معمولا براي اصلاح يک دستور به کار مي­رود (کاري که پارامترهاي دستور نيز انجام مي­دهند). بنابراين زماني که مهارت لازم را در استفاده از دستورها کسب کنيد، مي­توانيد چيز­هايي بنويسيد که شبيه به معادله هستند ولي در واقع راه­هايي کارا براي استفاده از دستورات استاندارد هستند. [/FONT][FONT=&quot]pipe[/FONT][FONT=&quot] نقش مهمي در افزايش کارايي شما دارد. [/FONT]

پیوست ها

• 5.jpg
    5.jpg
    28.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
سلام ممنونم دوست خوبم من مطالب بيشتري درباره كدهاي لينوكس ميخواستم...چون ميخوام درباره اين موضوع كنفرانس بدم و متاسفانه هيچ اطلاعاتي درباره اين كدها ندارم... لطفا به من كمك كنين...

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ممنونم دوست خوبم من مطالب بيشتري درباره كدهاي لينوكس ميخواستم...چون ميخوام درباره اين موضوع كنفرانس بدم و متاسفانه هيچ اطلاعاتي درباره اين كدها ندارم... لطفا به من كمك كنين...

سلام...
کتاب در این مورد زیاد هستش...
درمورد چه کدهایی می خوای بدونی؟
مثلا yum در نسخه های ردهتی خیلی خیلی کاربرد داره...که عمرا تویه نسخه های دب قابل پیاده سازی نیست...
باتشکر...

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
دوست خوبم من درمورد کدهای لینوکس هیچ اطلاعی ندارم.استاد نگفت درچه موردی باشه..فکر کنم هر کدی منظورش باشه یعنی مهم نیس ک چی باشه.ممکنه لطفا برام مطالبی ک میگین بذارین؟ مهم نیس موضوع کد چی باشه فقط میخوام چیزایی رویاد بگیرم و بتونم کنفرانس بدم ازشون.

آبجی

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست خوبم من درمورد کدهای لینوکس هیچ اطلاعی ندارم.استاد نگفت درچه موردی باشه..فکر کنم هر کدی منظورش باشه یعنی مهم نیس ک چی باشه.ممکنه لطفا برام مطالبی ک میگین بذارین؟ مهم نیس موضوع کد چی باشه فقط میخوام چیزایی رویاد بگیرم و بتونم کنفرانس بدم ازشون.
سلام دوست عزیز ، اگه دنبال کدهای لینوکسی و از اینترنت پر سرعت استفاده می کنی چیزایی که پایین می نویسم رو باید توی گوگل سرچ کنی:
download linux kernel
download gcc
download bootloader for linux
download emacs for linux
اما خب کاش میگفتین کدوم نسخه رو میخواین ؟؟؟
گوگل کلی لینک داره ، کافی نسخه ی دلخواهتو جست و جو کنی ...

این نتیجه ی جست و جوی RedHat

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام...
به اینها یه نگاهی بنداز ببین خوبه...
باتشکر...

پیوست ها

• quick ref for Linux Commands.doc
    155.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0