درخواست کمک در مورد برنامه پاور ورلد

sadegh_sb

عضو جدید
سلام دوستان
من یه پروژه در مورد خطوط دارم می خوام با برنامه پاور ورلد آزمایش کنم که
یک شبکه دو سو تغذیه باشه با بار ثابت یا متغیر در بازه زمانی طولانی که ژنراتورها مشخصات مشابه دارند اما می تونه خطوط متفاوت باشه مثلا x های مختلف طول مختلف ظرفیت خطوط مختلف شرایط خطوط کلا مختلف
حالت بهینه برای تغذیه چیه؟(صرف نظر از شرایط اقتصادی و یک سو و دو سو تغذیه)

بهترین حالت آوردن ژنراتور ها در مدار و توان دریافتی از آنها به چه نسبتی باشد؟

توان تولیدی ژنراتورها برای بار مصرفی چه ارتباطی به خط انتقال دارد؟

من خودم دارم شبیه سازی می کنم اما چون استاد اطلاعات خاصی در مورد برنامه نداده بلد نیستم و هر کار می کنم نتیجه خاصی به من نمیده
مثلا می خوام طول خط رو زیاد کنم .ظرفیت هم که نفهمیدم چه ربطی داره خب کم باشه از ژنراتور ها به صورت مساوی استفاده می شه و ظرفیت رو قرمز نشون میده در کل اگه اطلاعاتی بهم بدید ممنون میشم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه پروژه در مورد خطوط دارم می خوام با برنامه پاور ورلد آزمایش کنم که
یک شبکه دو سو تغذیه باشه با بار ثابت یا متغیر در بازه زمانی طولانی که ژنراتورها مشخصات مشابه دارند اما می تونه خطوط متفاوت باشه مثلا x های مختلف طول مختلف ظرفیت خطوط مختلف شرایط خطوط کلا مختلف
حالت بهینه برای تغذیه چیه؟(صرف نظر از شرایط اقتصادی و یک سو و دو سو تغذیه)

بهترین حالت آوردن ژنراتور ها در مدار و توان دریافتی از آنها به چه نسبتی باشد؟

توان تولیدی ژنراتورها برای بار مصرفی چه ارتباطی به خط انتقال دارد؟

من خودم دارم شبیه سازی می کنم اما چون استاد اطلاعات خاصی در مورد برنامه نداده بلد نیستم و هر کار می کنم نتیجه خاصی به من نمیده
مثلا می خوام طول خط رو زیاد کنم .ظرفیت هم که نفهمیدم چه ربطی داره خب کم باشه از ژنراتور ها به صورت مساوی استفاده می شه و ظرفیت رو قرمز نشون میده در کل اگه اطلاعاتی بهم بدید ممنون میشم

سلام.
منطورتون از دو سو تغذیه اینه که یک بار مشخصی رو از دو منبع تغذیه کنید ؟
خب بحث بهینه شدنش که با نرم افزارایی که قابلیت optimal load flow رو دارند میشه انجام داد . و دستی تا حالا خودم انجام ندادم و نمیدونم که به چه صورت و چقدر زمان میبره.

بحث اول و مهم اینه که منابع رو به چه منظور در سیستم قرار میدید. سوینگ یا کنترل ولتاژ یا ...
با فرض اینکه هر دو منبع سوئینگ (تغذیه مستقیم) هستند باید گفت که به دو باسبار نیاز دارید . باسباری که به منبع شماره یک وصل است و باسباری که به منبع شماره دو وصل است . و این دو باسبار بوسیله باس تایی بهم متصل هستند.
سیستم را میتونید یک از دو یا دو از سه طراحی کنید .
بسته به نوع بار , اضطراری, مهم و عادی میشه گفت منبع اول باری را تغذیه میکند که به باسبار اول متصل است
و
باراضطراری ایی که به باسبار دوم متصل است . پس ظرفیت منبع اول باید به اندازه بار متصل به باسبار اول باشد به علاوه بار اضطراری باسبار دوم.

و همین حالت برای منبع دوم.
یعنی بار متصل به باسبار دوم را در شرایط عادی تغذیه کند و در شرایطی که منبع اول در مدار نیست بار اضطراری باسبار اول . پس بار مهم و عادی مربوط به هر منبع ,در صورت خاموشی هر یک از منابع از سرویس خارج میشود .

sadegh_sb

عضو جدید
سلام.
منطورتون از دو سو تغذیه اینه که یک بار مشخصی رو از دو منبع تغذیه کنید ؟
خب بحث بهینه شدنش که با نرم افزارایی که قابلیت optimal load flow رو دارند میشه انجام داد . و دستی تا حالا خودم انجام ندادم و نمیدونم که به چه صورت و چقدر زمان میبره.

بحث اول و مهم اینه که منابع رو به چه منظور در سیستم قرار میدید. سوینگ یا کنترل ولتاژ یا ...
با فرض اینکه هر دو منبع سوئینگ (تغذیه مستقیم) هستند باید گفت که به دو باسبار نیاز دارید . باسباری که به منبع شماره یک وصل است و باسباری که به منبع شماره دو وصل است . و این دو باسبار بوسیله باس تایی بهم متصل هستند.
سیستم را میتونید یک از دو یا دو از سه طراحی کنید .
بسته به نوع بار , اضطراری, مهم و عادی میشه گفت منبع اول باری را تغذیه میکند که به باسبار اول متصل است
و
باراضطراری ایی که به باسبار دوم متصل است . پس ظرفیت منبع اول باید به اندازه بار متصل به باسبار اول باشد به علاوه بار اضطراری باسبار دوم.

و همین حالت برای منبع دوم.
یعنی بار متصل به باسبار دوم را در شرایط عادی تغذیه کند و در شرایطی که منبع اول در مدار نیست بار اضطراری باسبار اول . پس بار مهم و عادی مربوط به هر منبع ,در صورت خاموشی هر یک از منابع از سرویس خارج میشود .

آره یک بار مشخص که با دو منبع تغذیه مستقیم میشه و هدف تغذیه کردن بار است که قراره 3 باس بار داشته باشه برای تست کردن اینکه مثلا هر دو منبع به باس اسلک وصل شه یا یکیش در وسط یا نزدیک بار که با این فاصله ایجاد کردن چه اتفاقی برای ظرفیت خطوط میوفته شرایط خطوط رو میشه عوض کرد و بحث بهینه اینه که مثلا بهتره که یک منبع کنار بار داشته باشیم تا هر دو به اسلک وصل باشه هم ظرفیت خط اشغال نمیشه هم تلفات کمه اینا حالا در شرایط های دیگه بهتره که چه مقداری از هر ژنراتور رو به خط داد مثلا هر دو به اسلک وصل شه.
این یه تحلیله که من نتیجه ای نمی بینم که تحلیل کنم
بار رو 1 یا 2 میشه گرفت حالا من روی اهمیت بارها فکر نکرده بودم که مهمه.میشه به برنامه فهموند که مثلا فلان بار مهم تره؟
در مورد آخرای جوابتون هم زیاد من متوجه نشدم.
توان تولیدی ربطی به خطوط هم داره؟من فکر کردم خب اگه x خط زیاد شه باید توان زیاد شه که کم نیاره درسته؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
آره یک بار مشخص که با دو منبع تغذیه مستقیم میشه و هدف تغذیه کردن بار است که قراره 3 باس بار داشته باشه برای تست کردن اینکه مثلا هر دو منبع به باس اسلک وصل شه یا یکیش در وسط یا نزدیک بار که با این فاصله ایجاد کردن چه اتفاقی برای ظرفیت خطوط میوفته شرایط خطوط رو میشه عوض کرد و بحث بهینه اینه که مثلا بهتره که یک منبع کنار بار داشته باشیم تا هر دو به اسلک وصل باشه هم ظرفیت خط اشغال نمیشه هم تلفات کمه اینا حالا در شرایط های دیگه بهتره که چه مقداری از هر ژنراتور رو به خط داد مثلا هر دو به اسلک وصل شه.
این یه تحلیله که من نتیجه ای نمی بینم که تحلیل کنم
بار رو 1 یا 2 میشه گرفت حالا من روی اهمیت بارها فکر نکرده بودم که مهمه.میشه به برنامه فهموند که مثلا فلان بار مهم تره؟
در مورد آخرای جوابتون هم زیاد من متوجه نشدم.
توان تولیدی ربطی به خطوط هم داره؟من فکر کردم خب اگه x خط زیاد شه باید توان زیاد شه که کم نیاره درسته؟

بهتره اول ببینیم کجای کار هستیم و به کجا میخوایم بریم. . درسته که منبع نزدیک بار برای خطوط بهتره اما خود ایجاد منبع هزینه داره و مشکلات دیگه .
و در ضمن
طراحی ها بستگی به شرایط متفاوته.
اینکه طراحی جدیدی مد نظر داشته باشید که باید با روش های بهینه یک روش رو پیدا کنید .
اما یک بار مشخص کار زیاد سختی نیست .
به هر حال یا خطوط بلند داریم که تلفات ایجاد میکنن و میشه خازن گذاری کرد .(باندل کرد و راه های دیگه )
یا خطوط ما تلفات ایجاد نمیکنن یا ناچیز هستن .
تنها تاثیری که خطوط (کابل ) ممکنه بر اثر جاب جایی منبع داشته باشن همون مقدار امپدانس یا x/r هست .
که بر ولتاژ هم اثر میذاره .
مسلما با نزدیک شدن منبع به بار امپدانس خطوط کم میشه .
چه مقداری از هر ژنراتور بستگی به میزان باری داره که شما میخواید دائم در مدار باشه .
با این برنامه کار نکردم نمیدونم میشه نوع بار رو مشخص کرد یا نه .
ولی توی طراحی و اینترلاک ها و کلید ها میشه مشخص کرد که کدوم بار در خاموشی یک منبع از مدار خارج بشه و کدوم بار خارج نشه و از منبع دوم تغذیه کنه.
ایکس خط اگر زیاد بشه میشه ی خازن گذاشت و خط رو چند مداره کرد. مثلا یک فاز دارای 4 هادی باشه.
با این کار میشه مقداری تلفات رو کاهش داد.
ولی در کل اول باید مقدار بار انتخاب بشه نوع کابل و امپدانس و بقیه مشخصات مشخص بشن حالا ببینیم چه مقدار توان نیاز داریم که بار تغذیه بشه و تلفات باعث کاهش شدید ولتاژ نشه .
بهتره یک نقشه تک خطی از سیستم داشته باشید . اینجا بذارید و بگید که هدفتون چیه . تا به اون هدف مورد نظر برسیم .

sadegh_sb

عضو جدید
ممنون از پاسخ تون من این چند روز درگیر دانشگاهم دوباره سعی می کنم اگه سوالی داشتم می پرسم بازم ممنون