درخواست کمک از دوستان الکترونیکی جهت طراحی مدار

pooooooya

کاربر فعال
با سلام خدمنت دوستان عزیز رشته اصلی من مکانیکه و چیز زیادی از الکترونیک نمیدونم و من یه دستگاه ابتکاری رو میخواستم بسازم ولی در یکی از قسمت هاش نیاز به الکتروموتور کوچک (در حد الکترو موتور شیشه شور ماشین ) که به وسیله یک ولوم یا هرچیز دیگه ای تعداد دوران اون کم و زیاد بشه و این باید یه ا ویژگی داشته باشه اینکه مقدار تعداد دوران الکترو متور خیلی کم باشه مثلا حدود نیم دور در دقیقه کم تر هم بشه چه بهتر تا مثلا یک دور در دقیقه ایا همچین چیزی امکان پذیره ؟ اگه امکان پذیره یا روشی در ذهن دارید ممنون میشم از راهنماییتون

مهران.ن

عضو جدید
با سلام خدمنت دوستان عزیز رشته اصلی من مکانیکه و چیز زیادی از الکترونیک نمیدونم و من یه دستگاه ابتکاری رو میخواستم بسازم ولی در یکی از قسمت هاش نیاز به الکتروموتور کوچک (در حد الکترو موتور شیشه شور ماشین ) که به وسیله یک ولوم یا هرچیز دیگه ای تعداد دوران اون کم و زیاد بشه و این باید یه ا ویژگی داشته باشه اینکه مقدار تعداد دوران الکترو متور خیلی کم باشه مثلا حدود نیم دور در دقیقه کم تر هم بشه چه بهتر تا مثلا یک دور در دقیقه ایا همچین چیزی امکان پذیره ؟ اگه امکان پذیره یا روشی در ذهن دارید ممنون میشم از راهنماییتون

دوست عزیز شما دیگه چرا ، رشته شما که مکانیکه .به نظر من بهترین روش برای کم کردن RPM یک موتور استفاده از گیربکس با دنده های متفاوت است.
چون با کم شدن RPM از طریق کم کردن ولتاژ موتور ، قدرت الکتروموتور هم بسیار ضعیف می شه.به هر حال اگر قدرت براتون اهمیت نداره.می شه راحت با کاهش و افزایش ولتاژ یک موتور DC ،دور موتور رو کم و زیاد کرد.ومدار خیلی ساده ایی داره .ولی البته بستگی به موتور داره که چقدر آمپر می کشه و چند ولت هست.
مثلا تا جایی که من یادم موتور برف پاکن پراید فکر کنم 55 RPM باشه و فکر کنم 80 واته.

بهر حال امیدوارم موفق باشی.

pooooooya

کاربر فعال
دوست عزیز مرسی از راهنماییت دلیل استفاده نکردن من از گیربکس حجم زیادشه راستش این موتوری که من لازم دارم میخواستم یه شفت به وزن 500 گرم رو که به صورت عمودی اویزونه و هیچ فشاری هم هم روش نیست بچرخونه اصلا قدرت و ولتاژ اهمیت نداره میشه لطف کنید یه کم بیشترتوضیح بدی

مهران.ن

عضو جدید
دوست عزیز مرسی از راهنماییت دلیل استفاده نکردن من از گیربکس حجم زیادشه راستش این موتوری که من لازم دارم میخواستم یه شفت به وزن 500 گرم رو که به صورت عمودی اویزونه و هیچ فشاری هم هم روش نیست بچرخونه اصلا قدرت و ولتاژ اهمیت نداره میشه لطف کنید یه کم بیشترتوضیح بدی

دوست عزیز می شه یکم بیشتر توضیح بدی؟

مهران.ن

عضو جدید
شکل شماتیکشو کشیدم البته ببخشید اگه یکم نامنظمه
مهم ترین مسئله اینه که با تعداد دوران قابل تنظیم پایین بچرخهمشاهده پیوست 105910

ممنون .
می خواهی از چه الکتروموتوری استفاده کنی ؟
ببین موتور ها دو نوع هستند DC , AC به نظر من تو کار شما DC بهتره.حالا این ها هم دو نوع هستند سرعتی و قدرتی.سرعتی ها که حداقل 1000 RPM هستند با 6 ولت و قدرتی ها هم بزرگ ترین و قوی ترینش شاید به 10 RPM برسه.مثلا با 12 ولت.
توجه کن موتور های DC با تغییر ولتاژ سرعتشون کم و زیاد می شه.
حالا اگر به خواهیم با مدار درایوی ولتاژ رو کم کنیم باز هم حداکثر اون موتور های سرعتی به 10 RPM میرسه.
من نمی دونم شما برای چه کاری می خواهید ولی اگه مثلا این موتور زیر رو بهش 1 ولت بدی شاید با 10RPM بچرخه ولی قدرتش نمی تونه 500 گرم رو تحمل کنه.این موتور اهواز 800 تومنه.
شما اول یک موتور خوب جور کنید و اطلاعاتش ولتاژ یا توانش رو بگین شایدبتونم کمکتون کنم.

pooooooya

کاربر فعال
اخه مشکل اینجاست من هنوز موتور رو انتخابنکردم الکترو موتور با کم ترین rpm تا حدود نیم rpm داریم؟

مهران.ن

عضو جدید
اخه مشکل اینجاست من هنوز موتور رو انتخابنکردم الکترو موتور با کم ترین rpm تا حدود نیم rpm داریم؟

دوست عزیز تا اون جایی که من می دونم همچین الکتروموتوری وجود نداره.نه که نباشه .هست ولی آنقدر پر قدرت و بزرگه یا با ولتاژ بالایی کار می کنه که به کار شما نمیاد.
ولی ناامید نشه بچه های دیگه هم جواب می دن.
ولی بازم می گم بهترین راه استفاده از گیربکسه .من خودم تا حالا با همون الکتروموتور و دو تا از همین گیربکس هارو با کلی مشکل تو هم جا کردم و فکر کنم حدود 1 تا 3 RPM می چرخید با قدرت خیلی خیلی زیاد که با دست نمی شد نگهش داشت .و یک دفعه تحریک شدم و با انبر دست گرفتمش چون اون میله ایی که داخلش چرخ دنده ها می چرخند پلاستیکی هست شکست.ولی باور کن اگر بتونی همچین کاری کنی خیلی عالی میشه.
حالا اگه خواستی گیربکس بزاری عکساش واست مزارم.
امیدوارم موفق باشی

pooooooya

کاربر فعال
مرسی دوست عزیز پس دیگه مثل اینکه چاره ای جز گیربکس ندارم ممنون میشم اگه عکسهای گیربکس و مشخصات یه الکترومتور و مدار اون که بتونم از خروجی گیربکسش rpm پایین بگیرم رو واسم بذاری

بالا