درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

R.BAHREINI

عضو جدید
حامد جان ممنون.من نمیتونم تصورش کنم این سوراخهایی که میگی روی چی زده میشه؟جریان بخار چه طوری با نشتی تماس برقرار میکنه؟
بخارشون چطوری تأمین میشه؟
اگه به شكل دقت كنيد در قسمت پايين يك رينگ يك اينچي ميبني كه سوراخها رو اين رينگ تعبيه ميشه و در زمان بروز نشتي توسط اپراتور ولو بخار به رينگ باز شده و بخار با گاز قابل اشتعال مخلوط ميشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حامد جان ممنون.من نمیتونم تصورش کنم این سوراخهایی که میگی روی چی زده میشه؟جریان بخار چه طوری با نشتی تماس برقرار میکنه؟
بخارشون چطوری تأمین میشه؟

همون رینگی که دور مبدل هست سوراخهاش به سمت مبدله دیده نمیشه جریان استیم مانع تجمع مواد سمی یا آتشگیر میشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درباره این دو برج میتونید توضیح بدید؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
الان این رو گذاشتی که ما جواب بدیم، یا خودت بلد نیستی پرسیدی؟

تو واحد شیرین سازی گاز با آمین از این برجهای دوقولو استفاده میشه نمونشم ما تو واحد تولید هیدروژن یا گاز سنتز داریم

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو واحد شیرین سازی گاز با آمین از این برجهای دوقولو استفاده میشه نمونشم ما تو واحد تولید هیدروژن یا گاز سنتز داریم
خب این برج ها باید قبل از راکتور گاز سنتز باشند درسته ؟ الان سوال درباره نحوه عملکردشون هست یا چیز دیگه ؟

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب این برج ها باید قبل از راکتور گاز سنتز باشند درسته ؟ الان سوال درباره نحوه عملکردشون هست یا چیز دیگه ؟

دقیقا بعد راکتور هست در ریفورمر متان با بخار آب واکنش میده و منو اکسید کربن و هیدروژن تولید میکنه سپس در راکتورهای high temp shift و low temp shift منو اکسید کربن به دی اکسید کربن تبدیل میشه و سپس وارد برج جذب یعنی برج اول میشه و دی اکسید کربن در دمای پایین و فشار بالا جذب آمین میشه سپس rich amin وارد برج دفع در دمای بالا و فشار پایین میشه که دی اکسید کربن از آمین جدا شده و مجددا lean amin وارد برج جذب میشه

hbr

عضو جدید
سلام
ممنون از اطلاعات خوبتون. ميخواستم بدونم اطلاعاتي راجع به نحوه محاسبه مقدار بخار براي steam tracing دارين؟ در واقع ميخوام بدونم بعد از طراحي تعداد منيفولدها و Branchهاي هر منيفولد، آيا لازمه محاسبات انجام شده بر اساس ملاحظات فرايندي مانند دماي سيال، طول و جنس لوله، خواص سيال و انتقال حرارت دوباره چك بشه يا نه؟ اگر بايد چك شود چگونه؟ در ضمن نقش Steam Trapها در اين محاسبات چگونه لحاظ مي شود؟

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا بعد راکتور هست در ریفورمر متان با بخار آب واکنش میده و منو اکسید کربن و هیدروژن تولید میکنه سپس در راکتورهای high temp shift و low temp shift منو اکسید کربن به دی اکسید کربن تبدیل میشه و سپس وارد برج جذب یعنی برج اول میشه و دی اکسید کربن در دمای پایین و فشار بالا جذب آمین میشه سپس rich amin وارد برج دفع در دمای بالا و فشار پایین میشه که دی اکسید کربن از آمین جدا شده و مجددا lean amin وارد برج جذب میشه
من فرایند تولید متانول درنظر گرفتم که نیازی به جداسازی دی اکسید کربن نیست و واحد شیرین سازی رو قبل از اشباع گاز برای حذف H2S در نظر گرفتم . چون تو فرایندتولید متانول لورگی به این صورت هست .
مرسی از اطلاعات خوبت ;)

R.BAHREINI

عضو جدید
من فرایند تولید متانول درنظر گرفتم که نیازی به جداسازی دی اکسید کربن نیست و واحد شیرین سازی رو قبل از اشباع گاز برای حذف H2S در نظر گرفتم . چون تو فرایندتولید متانول لورگی به این صورت هست .
مرسی از اطلاعات خوبت ;)
البته موردي كه شما ذكر كرديد بر ميگرده به ميزان سولفور همراه گاز مثلا تو واحد توليد متانول شيراز ، زاگرس ، فن اوران با توجه به ميزان سولفور در گاز طبيعي ( كمتر از 50ppm ) جهت حذف سولفور از راكتور استفاده ميشه كه ابتدا در يه راكتور ( با كاتاليست Co-Mo ) ابتدا تركيبات سولفور به هيدروژن سولفوره تبديل ميشه و سپس در راكتور بعدي ( كاتاليست ZnO ) اين هيدروژن سولفوره جذب ميشه

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته موردي كه شما ذكر كرديد بر ميگرده به ميزان سولفور همراه گاز مثلا تو واحد توليد متانول شيراز ، زاگرس ، فن اوران با توجه به ميزان سولفور در گاز طبيعي ( كمتر از 50ppm ) جهت حذف سولفور از راكتور استفاده ميشه كه ابتدا در يه راكتور ( با كاتاليست Co-Mo ) ابتدا تركيبات سولفور به هيدروژن سولفوره تبديل ميشه و سپس در راكتور بعدي ( كاتاليست ZnO ) اين هيدروژن سولفوره جذب ميشه
بله مهندس کاملا درسته و در خود pfd اصلی شرکت لورگی برای گاز ورودی یه سولفور گارد قرار داده شده که در صورت بیشتر بودن درصد سولفور به واحد شیرین سازی تغییر پیدا می کنه .

آخرین ویرایش:

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از اطلاعات خوبتون. ميخواستم بدونم اطلاعاتي راجع به نحوه محاسبه مقدار بخار براي steam tracing دارين؟ در واقع ميخوام بدونم بعد از طراحي تعداد منيفولدها و Branchهاي هر منيفولد، آيا لازمه محاسبات انجام شده بر اساس ملاحظات فرايندي مانند دماي سيال، طول و جنس لوله، خواص سيال و انتقال حرارت دوباره چك بشه يا نه؟ اگر بايد چك شود چگونه؟ در ضمن نقش Steam Trapها در اين محاسبات چگونه لحاظ مي شود؟
خوب راستش منم خیلی اطلاعات ندارم فایل ضمیمه رو ببنید شاید کمک کننده باشه.من فکر می کردم که steam tracing رو دقیقاً محاسبه میکنند ولی مثل اینکه شرکتهای مشاوره جداولی دارند که با استفاده از این جداول سایز خط steamtracing رو محاسبه میکنند(نفر پایپینگ با توجه به نیازهای پروسسی از این جدول استفاده میکنه.طول و جنس لوله که به استیم تریسینگ ربطی نداره چون دمایی رو فرض کرده اید و بر اساسش محاسباتتون رو انجام دادید حالا وظیفه این عایق حرارتی حفظ دمای شما در طول مسافته و حتماً طوی انتخابش کردین که خواص سیالتون در حالتی که می خواید بمونه خوب فقط چک کنید که کارتون درست بوده و خواستتون براورده شده.

پیوست ها

• steam_tracing.rar
    67.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

R.BAHREINI

عضو جدید
طراحي

طراحي

سلام
يه سوال در خصوص طراحي فلش درام دارم
گاز با دبي 6500كيلو مول بر ساعت در دماي 70 درجه سانتيگراد با فشار 30 بار و حدود يك تا دو درصد آب بايد وارد يك فلش درام بشه مشخصات درام چيست ؟
آناليز گاز خشك 75% هيدروژن و 25% ازت

با hysys سايزينگ كردم كه قطر بدست امده 2متر و طول 3 متر
با توجه به عدم شناخت و اشنايي خودم به قسمت سايزنگ ميخوستم يه لطفي بكنيد و يه چك هم شماكنيد كه آيا درست حساب كردم يا نه
در خصوص محل نازل ها هم نظري داريد ممنون ميشم بگيد
با سپاس
ببخشيد كه اين پست تو اينجا مطرح كردم( اشتباه شد )

پیوست ها

• untitled.rar
    151.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

hbr

عضو جدید
خوب راستش منم خیلی اطلاعات ندارم فایل ضمیمه رو ببنید شاید کمک کننده باشه.من فکر می کردم که steam tracing رو دقیقاً محاسبه میکنند ولی مثل اینکه شرکتهای مشاوره جداولی دارند که با استفاده از این جداول سایز خط steamtracing رو محاسبه میکنند(نفر پایپینگ با توجه به نیازهای پروسسی از این جدول استفاده میکنه.طول و جنس لوله که به استیم تریسینگ ربطی نداره چون دمایی رو فرض کرده اید و بر اساسش محاسباتتون رو انجام دادید حالا وظیفه این عایق حرارتی حفظ دمای شما در طول مسافته و حتماً طوی انتخابش کردین که خواص سیالتون در حالتی که می خواید بمونه خوب فقط چک کنید که کارتون درست بوده و خواستتون براورده شده.
با تشكر از جوابتون. چيزي كه از فايل ارسالي از طرف شما محاسبه مي شه مقدار بخار مورد نياز براي تريسينگ با توجه به شرايط فراينديه (البته خيلي مهم و اساسيه)، ولي همونطور كه خودتون گفتين،‌بر اساس استاندارد جداولي براي سايز و تعداد تريسنگ و حداكثر طول بر اساس دماي سيال و سايز خط وجود داره. سوال من اينه كه آيا اين دو روش حتماً از نظر مصرف بخار مساوي هستن يا روشي براي چك كردن وجود داره؟ حتي اگر بتوان ميزان مصرف بخار براي تريسينگ رو به صورت درصدي از كل بخار مصرفي داشته باشيم هم در طراحي سيستم توليد بخار و توزيع مفيده. در ضمن من اين جداول رو دارم فقط تا حالا آپلود نكردم، اگه كمك كنين ممنون ميشم.

designchem

کاربر ممتاز
سلام
يه سوال در خصوص طراحي فلش درام دارم
گاز با دبي 6500كيلو مول بر ساعت در دماي 70 درجه سانتيگراد با فشار 30 بار و حدود يك تا دو درصد آب بايد وارد يك فلش درام بشه مشخصات درام چيست ؟
آناليز گاز خشك 75% هيدروژن و 25% ازت

با hysys سايزينگ كردم كه قطر بدست امده 2متر و طول 3 متر
با توجه به عدم شناخت و اشنايي خودم به قسمت سايزنگ ميخوستم يه لطفي بكنيد و يه چك هم شماكنيد كه آيا درست حساب كردم يا نه
در خصوص محل نازل ها هم نظري داريد ممنون ميشم بگيد
با سپاس
ببخشيد كه اين پست تو اينجا مطرح كردم( اشتباه شد )
نه نه نه اصلاً و به هیچ وجه نباید از هایسیس برای سایزینگ استفاده کنید اول محاسبات که حداقل 30 در صد خطا داره به محض اینکه فرصت کردم جواب کاملتری بهتون میدم.

R.BAHREINI

عضو جدید
نه نه نه اصلاً و به هیچ وجه نباید از هایسیس برای سایزینگ استفاده کنید اول محاسبات که حداقل 30 در صد خطا داره به محض اینکه فرصت کردم جواب کاملتری بهتون میدم.
منتظر راهنمايي شما و ديگر دوستان هستم
ضمنا با چه نرم افزاري بايد سايزينگ روانجام بدم ?

maryam217

عضو جدید
سلام
طراحی فلش درام نیاز به ملاحظات خاصی داره.
با اطلاعاتی که شما دادید و با فرض ناکو درام بودن (بدون در نظر گرفتن مش پد) حداقل قطر درام باید 2.8 mو با در نظر گرفتن فشار بالای 30 بار و نسبت L/d مناسب باید طولی بیشتر از 4.5 متر در نظر بگیرید.
به هر حال پارامترهای دیگه ای مثل نوع نازل ورودی ، مقدار زمان ماند و ... هم تاثیر دارند.

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
طراحی فلش درام نیاز به ملاحظات خاصی داره.
با اطلاعاتی که شما دادید و با فرض ناکو درام بودن (بدون در نظر گرفتن مش پد) حداقل قطر درام باید 2.8 mو با در نظر گرفتن فشار بالای 30 بار و نسبت L/d مناسب باید طولی بیشتر از 4.5 متر در نظر بگیرید.
به هر حال پارامترهای دیگه ای مثل نوع نازل ورودی ، مقدار زمان ماند و ... هم تاثیر دارند.
سلام
درام داراي مش پد هست .
زمان ماند فكر كنم در پروسس بي تاثيره ( فقط جداسازي صورت بگيره )
اگه نرم افزار يا فرمول كه مشخصات رو حساب كرديد رو هم ذكر كنيد ممنون ميشم

hbr

عضو جدید
سلام
درام داراي مش پد هست .

با سلام
فايل پيوست واسه جداكننده هاي دوفازي و عموديه. شايد به دردت بخوره. در ضمن از انتهاي API521 هم ميتوني استفاده كني. يه مثال هم داره

پیوست ها

• two-phase vertical separator calculationversep.rar
    13.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

designchem

کاربر ممتاز
سلام
درام داراي مش پد هست .
یه منبع دیزاین و نرم افزار همراهش(نرمافزارش آلمانیه ولی قابل استفادست);)
برای استفاده حواستون به تنظیم ماکرو اکسل باشه وگرنه غیر فعاله براتون.

designchem

کاربر ممتاز
با تشكر از جوابتون. چيزي كه از فايل ارسالي از طرف شما محاسبه مي شه مقدار بخار مورد نياز براي تريسينگ با توجه به شرايط فراينديه (البته خيلي مهم و اساسيه)، ولي همونطور كه خودتون گفتين،‌بر اساس استاندارد جداولي براي سايز و تعداد تريسنگ و حداكثر طول بر اساس دماي سيال و سايز خط وجود داره. سوال من اينه كه آيا اين دو روش حتماً از نظر مصرف بخار مساوي هستن يا روشي براي چك كردن وجود داره؟ حتي اگر بتوان ميزان مصرف بخار براي تريسينگ رو به صورت درصدي از كل بخار مصرفي داشته باشيم هم در طراحي سيستم توليد بخار و توزيع مفيده. در ضمن من اين جداول رو دارم فقط تا حالا آپلود نكردم، اگه كمك كنين ممنون ميشم.
خوب یه نمونه از این جدولارو بی زحمت بذارید ما هم ببینیم چطوریه.:smile:

R.BAHREINI

عضو جدید
یه منبع دیزاین و نرم افزار همراهش(نرمافزارش آلمانیه ولی قابل استفادست);)
برای استفاده حواستون به تنظیم ماکرو اکسل باشه وگرنه غیر فعاله براتون.
سلام
ممنون از حسن توجهتون

يه سوال :
رديف 39 از شيت 2 تابع چه پارامتري هست ؟ ( فاكتور ايمني) من كه نفهميدم !

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
میدونید ضریب M&S یا Marshall&swift چه کاربردی برای مهندسین شیمی داره و از کجا میشه گیرش آورد؟;)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
marshall&swift INDEX

marshall&swift INDEX

بله برای به روز کردن قیمت تجهیزات مثل کمپرسور.راکتور و.....از مجلات مهندسی شیمی:D

بله درسته
میشه از مجله chemical engineering که هر ماهه منتشر میشه بدست آورد

maryam217

عضو جدید
سلام
درام داراي مش پد هست .

اکثر کتاب ها و کد ها روش محاسبه سایزینگ دو فازی رو دارند که تقریبا مثل هم اند. من از GPSA استفاده کردم. زمان ماند بسته به اینکه درام در چه سرویسی قرار می گیرد مهم است.
از شیتی که دوستان براتون گذاشتند می تونید استفاده کنید ولی برای دونستن روش، بهتره که بار اول از کتاب بخوانید.
در آخر این Vendor است که قطر و ارتفاع رو نهایی می کند و این روشها فقط یه ابعاد اولیه رو در ابتدای پروژه معین میکند.

gharachorloo

عضو جدید
سلام میدونید فرق سیستم flare با incinerator چیه؟

flare

incinerator
سلام حامد جان خسته نباشی بابت این همه زحمت که تو سایت می کشی.
تا اونجایی که من میدونم Incinerator یه کورست و برای سوزاندن گازهای اسیدی (بعضا با غلظت زیاد) به کار میره و برای سوزاندن کامل گازهای اسیدی و جلوگیری از انتشار گازهای اسیدی نسوخته در محیط، با استفاده از یک برنر که با گاز سوخت کار میکنه دمای گازهای اسیدی رو اونقدر بالا می برند تا مشتعل شوند و آن چیزی که از دودکش Incinerator خارج میشود غالبا CO2,SO2,H2O می باشد.راستی Incinerator شعله ای که از بیرون قابل مشاهده باشد ندارد.
اما فلر که اکثر دوستان با اون آشنا هستند برای سوزاندن گازهای زاید فرایندی (و نه لزوما گازهای اسیدی) به کار میره.انواع و اقسام بسیار متنوعی داره از Ground Flareds تا Elevated Flares اما اون چیزی که تعیین کننده نوع فلر هست،میزان گازهای زاید،ترکیب اون و فشار اون گازهاست.گازهای زاید رو به نوکTip فلر هدایت میکنند و با استفاده از گاز سوخت می سوزانند.

k_siroos

مدیر بازنشسته

بله درسته
میشه از مجله chemical engineering که هر ماهه منتشر میشه بدست آورد

/QUOTE]

حامد جان ، میشه توضیح بدی چجوری میشه از این اعداد و ارقام استفاده کرد ؟؟؟

و اصولا قیمت چند سال قبل از قیمت سال درج شده در جداول رو باید داشته باشیم تا بتونیم محاسبه رو انجام بدیم ...

بالا