درخواست مقاله در مورد جوشکاری فلزان غیر هم جنس

javad_azimiyan

عضو جدید
با سلام خدمت شما دوستان عزیز.مقاله ای در مورد جوشکاری فلزات غیر هم جنس می خواستم(مثلا جوشکاری فولاد ومس) ؟ با تشکر از شما مهندسین گل مواد و جوشکاری

souphi

عضو جدید
جوشكاري فلزات غير همجنس

جوشكاري فلزات غير همجنس

سلام،

جوشكاري فلزات غيرهمجنس دستورالعملي كلي ندارد كه براساس آن بتوان هر نوع فلزي را به هم ديگر جوش داد ولي قبل از جوشكاري چند مساله مهم بايد درنظر گرفته شود:

هدف از اتصال
آناليز مواد
قابليت ترشوندگي
بررسي دياگرام هاي فازي و تعيين فازهاي احتمالي قابل تشكيل
دماي پيشگرم، پسگرم و بين پاسي
هندسه اتصال
آناليز فلز جوش موردنظر

*نكته كنكوري، معمولاً در جوشكاري فلزاتي آناليز فلزپايه دردسترس نيست ولي مطمئناً پايه آهني هستند در اغلب موارد ميتوان از الكترودهاي پايه نيكل استفاده كرد. مثال: E CrNiMo3

*معمولاً پيشنهاد ميشود كه جوشكاري غير همجنس ها ويا آلياژهايي با جوشپذيري پايين از فرآيندهاي خاص استفاده شود:
درجوشكاري ذوبي از روش (EBW (Electron Beam Welding (جوشكاري پرتو الكتروني) كه در دسترس ترين محل پژوهشكده انرژي اتمي است!
و يا استفاده از فرآيندهاي حالت جامد مانند:
جوشكاري انفجاري (Explosion Welding) ، جوشكاري اصطكاكي اغتشاشي (Friction Stir Welding) جوشكاري نفوذي يا اتصال نفوذي (Diffusion Welding or Diffusion Bonding) و ...

شما اگر اسم قطعه، كاربرد، شرايط خاص و جنس دو نوع فلز را دقيقاً مشخص كنيد ميتونم بيشتر كمكتون كنم.

از مديران هم ميخوام يه تالار جداگانه واسه مهندسي جوش ايجاد كنن تا بحث منظم تر باشه.

javad_azimiyan

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من به دنبال راه ها و روش هایی که در مورد جوشکاری فلزات غیر هم جنس است هستم.اگه کتابی در این مورد که بتونه شرح کاملی از جوشکاری دو فلز غیر هم جنس(برای تمامی فلزات) است لطف کنید به من معرفی کنید.با تشکر
از souphi عزیز هم تشکر می کنم.

pouria_metalurgy

عضو جدید
daneshjoye reshteye mavad metalogy

daneshjoye reshteye mavad metalogy

salam bebakhshid man windowsam farsi nadare age mishe 1ya2 safe etela'at dar bareye joshe felez haye gheire hamnam befrestin be e-mail men ( hp41219@hotmail.com )