درخواست مقاله بالانس خط تولید

ziba.dez

عضو جدید
سلام دوستان من احتیاج فوری به مقاله و مطلب در مورد بالانس خط تولید دارم !
اگر کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم :smile:

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام دوستان من احتیاج فوری به مقاله و مطلب در مورد بالانس خط تولید دارم !
اگر کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم :smile:
سلام
فكر نميكنم مقاله اي كامل تو اين زمينه باشه.به اين كليتي.خوب بالانس خط توليد بر اساس موارد مختلفي انجام ميگيره.و هر كدومشون رو بايد بصورت يه مطالعه موردي ديد.
اگر ميخواهيد كلي باشه بايد خودتون كم كم مطالب رو جور كنيد و بچسبونيد به هم تا يه مقاله كلي بوجود بياد.

------------
بالانس خطوط توليد و مونتاژ چيست؟

بالانس خط، اختصاص مقدار مساوي کار به ايستگاه‌هاي كاري يک خط توليد يا مونتاژ مي‌باشد به ‌‌نحوي‌که کل زمان اختصاص نيافته به ايستگاه‌ها و نيز تعداد ايستگاه‌هاي کاري حداقل شده و بهره‌وري کارگران در خط توليد يا مونتاژ به حداکثر مقدار خود برسد. هدف از بالانس خطوط توليد و مونتاژ، دست يافتن به راهکاري موثر و بهره‌ور در توليد محصول و نيز افزايش سطح توليد مي‌باشد. امروزه بالانس خطوط مونتاژ گامي اساسي در برنامه‌ريزي سيستم‌هاي توليدي به‌شمار مي‌رود، عدم دست‌يابي به اين مهم تنها منجر به هدر رفتن ظرفيت‌هاي مفيد
سيستم و تحميل هزينه‌هاي گزاف به سيستم مي‌گردد.

چرا بايد از بالانس خطوط توليد يا مونتاژ در کارخانجات يا شرکت‌ها بهره برد؟

ريشه بسياري از مشکلات موجود در خطوط توليد و مونتاژ من‌جمله كارائي و توليد پائين، وجود گلوگاه در سيستم، بيکاري اپراتورها، تخصيص نادرست کار، افزايش هزينه‌هاي توليد و غيره عمدتاً ناشي از بالانس نبودن اين خطوط مي‌باشد. لذا به‌منظور منتفي کردن اين‌گونه مشکلات، بهره‌گيري از تکنيک بالانس خطوط مونتاژ امري اجناب‌ناپذير بوده که مي‌تواند بعنوان يک استراتژي مطمئن در بهبود بهره‌وري و افزايش راندمان اپراتورهاي يک خط توليد يا مونتاژ مفيد واقع گردد. گستره و محدوده استفاده از تکنيک بالانس، عبارت است از کليه کارخانجات و
شرکت‌هائي که داراي خطوط توليد و مونتاژ مي‌باشند كه به‌منظور افزايش حجم توليد، بهبود بهره‌وري، استفاده بهينه از منابع، كاهش هزينه‌هاي توليد و نيز كاهش زمان طراحي مجدد فرآيندها مي‌بايست از بالانس خط استفاده نمايند.

مزاياي استفاده از تکنيک بالانس خطوط توليد يا مونتاژ در کارخانجات يا شرکت‌ها چيست؟

* افزايش بهره‌وري توليد و كاهش زمان تحويل محصول به مشتري
* افزايش سود توليد و کاهش اضافه‌کاري‌هاي بيهوده
* استفاده بهينه از ظرفيت اپراتورهاي يک خط و تخصيص اپراتور به تعداد مورد نياز براي يک خط توليد يا مونتاژ
* حداقل کردن زمان سيکل يا تعداد ايستگاه‌هاي کاري
* ايجاد بهترين ترکيب بين نيروي انساني و تجهيزات در يک خط توليد يا مونتاژ
* حداقل كردن سايز انبارك‌ها بين ايستگاه‌ها
* بهبود بهره‌وري به‌منظور افزايش حجم توليد

---------

اين لينك هم ببينيد
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/160537-بالانس-خط-تولید

آخرین ویرایش:

ziba.dez

عضو جدید
مرسی از مطالبی که قرار دادید .
من راستش به طور کلی در مورد پژوهش ها و استفاده هایی که تا امروز از بالانس خط شده مطلب لازم دارم !