درخواست: ستون گذاری

k.hagheghat

عضو جدید
سلام دوستان..
میخواستم ببینم کسی اطلاعی از نحوه ستون گذاری و اکس بندی پلان های مدور داره؟؟
ممنون از همتووون

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان..
میخواستم ببینم کسی اطلاعی از نحوه ستون گذاری و اکس بندی پلان های مدور داره؟؟
ممنون از همتووون

با سلام :
همکار محترم :برایتان در صفحه خودتان کامل نوشته ام:چه دیتا ها وجزییاتی را باید بدهید تا عرض شود. 15 تا17 مورد این قبیل سازه ها را-مسکونی وتجاری در 3 تا 5 طبقه وویلایی طراحی و اجرا کرده ام .در شهرهای مختلف. مشکلی نیست . برای هر گونه تبادل نظر در خدمت هستم.واگر بتوانم مساعدتی نمایم خوشحال می شوم.

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام :
همکار محترم :برایتان در صفحه خودتان کامل نوشته ام:چه دیتا ها وجزییاتی را باید بدهید تا عرض شود. 15 تا17 مورد این قبیل سازه ها را-مسکونی وتجاری در 3 تا 5 طبقه وویلایی طراحی و اجرا کرده ام .در شهرهای مختلف. مشکلی نیست . برای هر گونه تبادل نظر در خدمت هستم.واگر بتوانم مساعدتی نمایم خوشحال می شوم.

با سلام: دوست عزیز به موارد دیل دقت وجواب دهید:
فرض کنید:سازه شما مسکونی-ویلایی-تجاری و....باشد و در یک زمین 500 مترمربع یا 1000متر مربع مساحت احداث شود.اگر زمین 500متری باشد وزیربنای مسکونی مجوز شهرداری حداکثر زیربنا را رند کنم :مساحت مجاز می شود :300 مترمربع و قطرها 19.5 متر که بازرند کنم به 20 متر هر قطر. بنابراین :
1-دایره ای رسم کنید با اقطار 20 متر وشعاع 10 متر.محورهای عمودی :y-y وافقی:x-x.
2-محورهای نیم ساز هر ربع دایره را در هرطرف:رسم(زاویه45 درجه) وانها را :z-zوs-s بنامید.
-3- در محل تلاقی قطرها با محیط دایره ستونهای :1 تا 8 را در حهت عقربه های ساعت یا مثلثاتی(معکوس)​ شماره گذاری کنید.
4-روی محیط از :1به2-از 2به 3 والی اخر وصل کنید.8 پل فرعی ایجاد می شوند.
5-چهار پل اصلی باربر :x,y,z,s رادارید ودو راه: روی ستون در نقطه مرکز دایره:o - ویا بدون ان.
راهکارها:
1- فونداسیونها را نواری دایره طرح می کنم واجرای ان راحت است -خواهم گفت..
2-اینها برای اسکلت فلزی است وهر بخش راهکار دارد می گویم .
3- اگر سازه بتنی باشد از نظر فرم دادن کار ساده تر ولی اجرا هزینه بیشتری دارد.
تمام اینها شدنی است -ومشکل نیست-من کار کرده ام :محاسباتی واجرایی -نگران نباشید ولی: لطف کنید حداقل خودتان رسم اتوکد را بعهده بگیرید که من نه سرعت شما رادارم ونه وقت انرا-اینها را که گفتم کروکی مانند رسم کنید دایره واقطار-فلزی یا بتنی-تعدادطبقات-تا برویم سر موارد بعدی. تا یک فولدر برای پروژه اتان داشته باشید-برای کنسترکسیون وژوژمان استاد معماریتان.
پس منظر کار شما واطلاع هستم. در تالار عمران یا معماری که خود مطرح کرده اید .بد نیست دیگران هم می توانند نگاه کنند ونظر دهند.

آخرین ویرایش:

k.hagheghat

عضو جدید
با تشکر فراوان از پاسختون
ای چیزی بود که من از صحبتاتون فهمیدم اگه اشکالی هست...ممنون میشم راهنمایی کنیدfee.JPG

k.hagheghat

عضو جدید

با سلام: دوست عزیز به موارد دیل دقت وجواب دهید:
فرض کنید:سازه شما مسکونی-ویلایی-تجاری و....باشد و در یک زمین 500 مترمربع یا 1000متر مربع مساحت احداث شود.اگر زمین 500متری باشد وزیربنای مسکونی مجوز شهرداری حداکثر زیربنا را رند کنم :مساحت مجاز می شود :300 مترمربع و قطرها 19.5 متر که بازرند کنم به 20 متر هر قطر. بنابراین :
1-دایره ای رسم کنید با اقطار 20 متر وشعاع 10 متر.محورهای عمودی :y-y وافقی:x-x.
2-محورهای نیم ساز هر ربع دایره را در هرطرف:رسم(زاویه45 درجه) وانها را :z-zوs-s بنامید.
-3- در محل تلاقی قطرها با محیط دایره ستونهای :1 تا 8 را در حهت عقربه های ساعت یا مثلثاتی(معکوس)​ شماره گذاری کنید.
4-روی محیط از :1به2-از 2به 3 والی اخر وصل کنید.8 پل فرعی ایجاد می شوند.
5-چهار پل اصلی باربر :x,y,z,s رادارید ودو راه: روی ستون در نقطه مرکز دایره:o - ویا بدون ان.
راهکارها:
1- فونداسیونها را نواری دایره طرح می کنم واجرای ان راحت است -خواهم گفت..
2-اینها برای اسکلت فلزی است وهر بخش راهکار دارد می گویم .
3- اگر سازه بتنی باشد از نظر فرم دادن کار ساده تر ولی اجرا هزینه بیشتری دارد.
تمام اینها شدنی است -ومشکل نیست-من کار کرده ام :محاسباتی واجرایی -نگران نباشید ولی: لطف کنید حداقل خودتان رسم اتوکد را بعهده بگیرید که من نه سرعت شما رادارم ونه وقت انرا-اینها را که گفتم کروکی مانند رسم کنید دایره واقطار-فلزی یا بتنی-تعدادطبقات-تا برویم سر موارد بعدی. تا یک فولدر برای پروژه اتان داشته باشید-برای کنسترکسیون وژوژمان استاد معماریتان.
پس منظر کار شما واطلاع هستم. در تالار عمران یا معماری که خود مطرح کرده اید .بد نیست دیگران هم می توانند نگاه کنند ونظر دهند.

اگه میشه در مورد بتنی و فلزی بگید چه فرقی دارند
و این که تعداد طبقات فعلا اهمیتی نداره برای کارم اصول اکس بندیشو میخواستم ....

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با تشکر فراوان از پاسختون
ای چیزی بود که من از صحبتاتون فهمیدم اگه اشکالی هست...ممنون میشم راهنمایی کنیدمشاهده پیوست 223512

با سلام: اکس بندی همین کاریست که انجام دادید. axe یا محورهای :x-x,y-y,z-z,...اما چرا این کار را کردیم ؟.برای کوچکتر کردن هر چه بیشتر دهانه تیر ریزی وپوشش سقف در اسکلت فلزی وبتنی که با تیر اهن یا تیرچه بلوک ویا سیستم اختلاط(تیر اهن +برشگیرناودانی+بتن پوشش) ویا دال بتنی(اسکلت بتن) می باشد. مثلا تیر ریزی ما اینجا بصورت شبکه عنکبوتی در نظر گرفتم .تیرها عمود براضلاع مثلثهای:zox , zoy,yos,......ودر جان(شکم)پلها جوش می شوند.یا از روی ان رد می شوند.بنابراین تیرریزی ما شبیه شبکه تنیده شده تار عنکبوت دیده می شود.(مثل گسترش وتوسعه شهرها که سابق وقرن گذشته شهر سازان در نظر می گرفتندوروی پلان موقیعت شهر بافت شهر سازی بصورت شبکه شعاعی یا عنکبوتی دیده می شد.مثال با توجه به رشته معماری شما واحیانا توضیح در ژوژمان ودفاعیه پروژه برای استادتان که معمار یا شهر ساز است برای جانمایی ستونها وتیغه گذاری که گفتم) .ستون گذاری oمرکز دایره باعث پایین امدن نمره پلهای فلزی یا ضخامت دال بتن می شود.بنا براین اگر بتوانید در پلان طوری طراحی کنید که فرض تیغه یا باکس هواکش یا تاسیسات یا حتی بصورت نمایان واکسپوز با هنر معماری یک استتیک وزیبایی منظر ایجاد شود بتوان این ستونرا در ان مخفی کرد بسیار بهتر است.واگر هم نخواستید می شود بدون ستون اجرا کرد با مقداری پیچیدگی وابتکار که خواهم گفت. واگر بتن باشد دال ضخیم یک پارچه.- بنابراین:نوع بتن یا فولاد برعکس گفته شما مهم است وتعداد طبقات نیز-این ها را مشخص وانجام دهید روی همین کروکی -کروکی درست است مشکلی ندارد. پلان را (فقط)تیغه ها وبدون مشخص کردن فضاها(فکر کردم شاید مایل نباشید)نیز بدهید تا جای ستونها واکسهای پی کنی -فونداسیون معلوم وکار محاسبات اغاز گردد.
:gol:

آخرین ویرایش: