درخواست راهنمایی در مورد چاپ pcb

blue Beryl

عضو جدید
سلام به همه دوستان
بنده سوالی در رابطه با چاپ pcb در تایپیک دیگری پرسیده بودم که برای عدم انحراف اون تایپیک این بحث رو اینجا دنبال میکنیم..

بسیار تشکر از راهنماییتون..
ببینید توی شهر ما خدمات الکترونیکی کم هست و کارگاه چاپ pcb هم نیست و گفتیم که شاید خوب باشه که یک کارگاه چاپ راه اندازی کنیم و کسایی که سفارش برد دارند و خودشون نمیتونن این کارو بکنند مجبور نباشند کلی پول بابت هزینه های حمل و نقل به شهرهای دور رو بدند که البته سفارش برد خیلی کم و محدود هست ولی داشتن یک کارگاه برای ما سخت نیست......
همون طور که اشاره شد بنده دنبال روشهایی برای چاپ pcb با رنگ های موجود هستم...
در سایتهای خارجی و چند شرکت ایرانی اطلاعات خوبی پیدا کردم و چند روش استاندارد جهانی برای چاپ بردهای تک لایه و دو لایه پیدا کردم....درباره روش و اصول کلی و تجهیزات بکار رفته...
کل تجهیزات بکار رفته به چند قسمت کلی تقسیم میشه:
واحد لامینت کاری و نوردهی-----واحد ابکاری و اچ کردن------واحد رنگ امیزی -----کوره های خشک کردن رنگ-----دستگاه های cnc مورد نیاز-----واحد کنترل کیفیت...
الان مشکل بنده فعلا تو قسمت رنگ امیزی برد و نوع رنگهای بکار رفته هست که شامل رنگ مدار چاپی و رنگ چاپ محافظ یا سولدر ماسک هستش...
اگر اطلاعاتی در مورد این که چه رنگهایی میتونه بکار بره و هم اینکه در حالت استاندارد هم از چه رنگهایی استفاده میشه ممنون میشم در اختیاربگذارید....

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوست گرامی پیشنهاد من برای رنگ آمیزی استفاده از روشهای متداول مثل چاپ سیلک و یا یووی هست

blue Beryl

عضو جدید
ممنونم...
چاپ سیلک برای ما بصرفه تر هستش اما در مورد رنگهای بکار رفته در روی pcb بهتره از چه رنگهیی استفاده کنیم؟
مثلا رنگ اپوکسی انواع مختلفی داره...از کدوم نوعش استفاده میشه؟
ایا به غیر از رنگ اپوکسی رنگ دیگه ای رو میشناسید که دمای 180 درجه رو تحمل کنه؟

Behnam Irani

عضو جدید
ممنونم...
چاپ سیلک برای ما بصرفه تر هستش اما در مورد رنگهای بکار رفته در روی pcb بهتره از چه رنگهیی استفاده کنیم؟
مثلا رنگ اپوکسی انواع مختلفی داره...از کدوم نوعش استفاده میشه؟
ایا به غیر از رنگ اپوکسی رنگ دیگه ای رو میشناسید که دمای 180 درجه رو تحمل کنه؟
خواهش می کنم
شما کلا از فکر رنگ کوره ای بیائید بیرون چون تنش پس ماند پس از این عملیات روی فیبر اونو عملا دچار اعوجاج می کنه

blue Beryl

عضو جدید
درسته کوره فیبر رو دچار تنش میکنه و من نباید از کوره با دما های بالا استفاده کنم .اما منظورتون از رنگ کوره ای چیه؟
اگر رنگ اپوکسی رو میفرمایید من دقیقا نمیدونم منظور شما کدوم رنگ اپوکسی هستش؟ چون انواع رنگ با نام اپوکسی موجود هست ..یک نوع اپوکسی هست که بهبا حرارت 60 تا 80 درجه هم میتونه خشک بشه و با هاردنر ترکیب میشه...فکر میکنم همون رنگی باشه که در اتصالات لوله ها و تاسیسات استفاده میشه..حالا نظر شما چیه؟
در مورد رنگ پلی اورتان اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم در اختیارم بزارید...رنگ پلی اورتان چه دمایی رو تحمل میکنه؟
تشکر فراوان

Behnam Irani

عضو جدید
درسته کوره فیبر رو دچار تنش میکنه و من نباید از کوره با دما های بالا استفاده کنم .اما منظورتون از رنگ کوره ای چیه؟
اگر رنگ اپوکسی رو میفرمایید من دقیقا نمیدونم منظور شما کدوم رنگ اپوکسی هستش؟ چون انواع رنگ با نام اپوکسی موجود هست ..یک نوع اپوکسی هست که بهبا حرارت 60 تا 80 درجه هم میتونه خشک بشه و با هاردنر ترکیب میشه...فکر میکنم همون رنگی باشه که در اتصالات لوله ها و تاسیسات استفاده میشه..حالا نظر شما چیه؟
در مورد رنگ پلی اورتان اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم در اختیارم بزارید...رنگ پلی اورتان چه دمایی رو تحمل میکنه؟
تشکر فراوان

شما از رنگهای اکرلیک و چاپ سیلک استفاده کنید تمام خواسته هاتون رو برآورده می کنه و در صفحه چاپ از ابریشم سوئدی استفاده بشه تا یفیت کار تماما یکدست دربیاد

blue Beryl

عضو جدید
بسیار ممنونم ...
فقط شما مطمئمنید که از رنگ اکلریک میشه استفاده کرد؟
چسبندگیش خوبه و پوسته پوسته نمیشه؟برای کدوم قسمت استفاده کنم؟برای قسمت مسی فیبر که قراره لحیمکاری هم بشه میتونه دما رو تحمل کنه؟
و اینکه نظرتون راجع به رنگ پلی اورتان دو جزئی چیه؟
تشکر فراوان

Behnam Irani

عضو جدید
ببینید شما باید مشخص کنید که بردتون در چه شرایطی مونتاژ میشه اگه که در وان قلع قراره مونتاژ شه باید از رنگهای نسوز استفاده کنید اگر با هویه و هیتر قراره مونتاژ شه دستتون در انتخاب رنگ خیلی بازه
ما ربات چاپ مدارمون از رنگ یووی استفاده می کنه که قبلا هم بهش اشاره ای کرده بودم اما از اونا که کار شما تیراژش زیاد بالا نیست شما می تونید از رنگهای متداول در بازار استفاده کنید از رنگهای تینری گرفته تا رنگهای اکرلیک ضد آب مخصوص خودرو یا پلی اورتانهای صنعتی و باید با ممارست در بکارگیری رنگها به نتیجه دلخواه برسید و یکی رو بسته به نوع کارتون انتخاب کنید

blue Beryl

عضو جدید
ممنونم...
درسته باید ازمایش های زیادی انجام داد..حتما این کار رو میکنم.

بالا