درخواست راهنمایی جهت نورگیری مجتمع مسکونی

iiiiman

عضو جدید
سلام به همه
طرح این ترم من مجتمع مسکونیه. برای راحتی کار طبق حرف استاد از جز به کل می خوام وارد کار شیم .
حالا یه قسمتی از واحد ها نور شرق
یه سری فقط نور شمال و فقط یه سری نور جنوب.

حالا من از شما کمک میخوام در طراحی
واحد های رو به شرق هستند به چه صورت طراحی میشن و نور میگیرند و ما بقی...

مرسی

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام به همه
طرح این ترم من مجتمع مسکونیه. برای راحتی کار طبق حرف استاد از جز به کل می خوام وارد کار شیم .

مرسی

سلام دوست خوبم
برای مطالعه ضوابط کلی بهتر این هست که از این تاپیک اسفاده بفرمائید
[h=3][ضوابط ونمونه های طراحی] مجتمع ها و شهرک های مسکونی[/h]قسمتی از همین تاپیک
جهت و فاصله بین ساختمانها
در رابطه با نور آفتاب و نور روز هدف به حداکثر رسانیدن مقدار نور نفوذی در واحد مسکونی می باشد . به عنوان یک قانون کلی ، طرحی که کوششی در جهت به یک خط درآوردن جلو خان ساختمانهای مسکونی در یک جهت تقریبی شمال به جنوب نماید ، مناسب تر از طرحی است که در جهت شرق به غرب قرار دارد : بدین صورت هم جلو و هم عقب ساختمانها نورمی گیرند ، یکی در صبح و دیگری در ظهر و بعد از ظهر . جهت گیری ساختمان ها برحسب نور در مکان ساختمانهای بلند مرتبه و توسعه های بالا تراکم بالا اهمیت پیدا می کند ، زیرا در این موارد بلوک های ردیفی که معمولا فقط دارای یک کریدور مرکزی بوده و هر واحد می تواند فقط یک جبهه رو به نور داشته باشد .
بطور کلی ، نور روز و نور آفتاب که یک واحد دریافت می کند تحت تاثیر فضا و فاصله بین ساختمانها قرار دارد : دریافت نور کامل زمانی امکان پذیر است که یک خط دید با زاویه ۲۵ درجه از افق وجود داشته باشد . فضای مورد نیاز بین ساختمانها به نحوی که نور روز کافی تامین گردد .

البته به عنوان پیشنهاد یک نکته که من خودم در طراحی استفاده کرده بودم ...
به دلیل محدود بودن زمین و مساله حفظ حریم خصوصی های پنجره های نزدیک به هم , شما میتونین جهت قرار گیری بنا با چرخش نسبت به هم در جهت مناسب قرار بدین و با ثابت ماندن جهت قرارگیری ساختمان پنجره های رو هم که مجاور و روبروی هم ممکنه قراقر بگیرن رو با کمی عمق دادن در جهت خلاف دید پنجره مقابل تا جایی که به نور گیری شما لطمه نزنه بچرخونین ( حالت مثلثی و استفاده مثلا برای بالکن ) ! اینطوری هم از نورگیری ایده آل تری برخوردار خواهید شد و هم حریم ها رو بهتر رعایت میکنین !
حالا یک پیشنهاد بود ! شما میتونین ایده های مختلف دیگه ای رو در طراحی خودتون استفاده کنید ....

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام به همه

مرسی
ببين بسته به طرز طراحي و محدوديتي كه داري
معمولا نور جنوب رو يمزاريم براي نشينمن
شمال رو براي خواب و اشپزخانه
شرقم بد نيست براي خواب
و غرب رو براي انبار
اما امروزه چون محدوديت داريم ميايم با طرز طراحي پنجره از نور مطلوب استفاده ميكنيم و از نور بد رو دور ميكنيم
مثلا تو اقليم سرد پنجره ها رو به عمق ميبريم و كوچيك در نظر ميگيريم
در اقليم گرم و مرطوب پنجره رو بلند در نظر ميگيريم و براش سايبان و كركره و رواق ميزاريم
يا براي پنجره حفاظ ميزاريم
دو جداره ميكنيم
و هزار كار ديگه
بعضي وقتا محدوديت زمين باعث ميشه مثلا نشينمن نور غرب بگيره
با اين تمهيدات ميايم از نور بهترين استفاده رو ميكنيم

iiiiman

عضو جدید
Re: درخواست راهنمایی جهت نورگیری مجتمع مسکونی

ببين بسته به طرز طراحي و محدوديتي كه داري
معمولا نور جنوب رو يمزاريم براي نشينمن
شمال رو براي خواب و اشپزخانه
شرقم بد نيست براي خواب
و غرب رو براي انبار
اما امروزه چون محدوديت داريم ميايم با طرز طراحي پنجره از نور مطلوب استفاده ميكنيم و از نور بد رو دور ميكنيم
مثلا تو اقليم سرد پنجره ها رو به عمق ميبريم و كوچيك در نظر ميگيريم
در اقليم گرم و مرطوب پنجره رو بلند در نظر ميگيريم و براش سايبان و كركره و رواق ميزاريم
يا براي پنجره حفاظ ميزاريم
دو جداره ميكنيم
و هزار كار ديگه
بعضي وقتا محدوديت زمين باعث ميشه مثلا نشينمن نور غرب بگيره
با اين تمهيدات ميايم از نور بهترين استفاده رو ميكنيم

مرسی دوست عزیز که وقت گذاشتین و جواب دادین.
راهنمایای خوبی بود.
حالا نوبت رسیده به چیدمان واحد ها کنار هم که تشکیل بلوک میدن و در قسمت بعدی چیدن بلوک ها کنار هم...
متاسفانه از 5 تا پلانی که تایید شده فقط یکیش از یه طرف نور میگیره و ما بقی از 2طرف!!( یکیش از شمال جنوب میگیره و 3تای دیگه ار شمال و غرب یا شرق) و این کار دست منو واسه چیدنش سخت کرد و تنوع ازم گرفته...!
ایا میشه راه حلی داشت؟؟
ایا میشه از همین واحدها که 2 طرف نور میگیرن به صورت خطی تکرار شوند بدون اینکه از نور گیریشون کاسته شه..؟
ایا میشه بینشون حیاط خلوت داد؟ چجوری؟
یه روش های دیگه ایم داره؟
ممنون میشم بازم راهنماایم کنین:)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

بالا