درخشندگی الیاف پلی استر

روزمهر

عضو جدید
با سلام
اگر بخوام لیف پلی استر تولید کنم که شفافیت و درخشندگیه لیف اکریلیک را داشته باشه کسی میتونه کمکم کنه که چی اضافش کنم یا چکارش کنم که به این برسم؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام

ماده دی اکسید تیتانیوم معمولا برای مات کنندگی الیاف مصنوعی در حین ریسندگی استفاده میشه
تو الیاف نایلون و پلی استر هم ازش استفاده میشه

اگه این ماده جذف شه فکر کنم لیف درخشندگی خودشو حفظ کنه

روزمهر

عضو جدید
سلام

ماده دی اکسید تیتانیوم معمولا برای مات کنندگی الیاف مصنوعی در حین ریسندگی استفاده میشه
تو الیاف نایلون و پلی استر هم ازش استفاده میشه

اگه این ماده جذف شه فکر کنم لیف درخشندگی خودشو حفظ کنه
ببخشید شاید من سئوالم را بد مطرح کردم من میخوام لیف پلی استر از اینی که هست درخشنده تر بشه نه مات تر ممکنه راهنماییم کنیم چی و با چه درصدی اضافش کنم.
ممنون

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
دوست عزیز فکر کنم علاوه بر Tio2 تو قسمت سفیدگری پلی استر دمبال جوابت باید بگردی!!!!

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
منظور دوستمون براق شدن لیف خارج شده از اسپینرته

من تا حالا ندیدم که تو اکسترودر از مواد براق کننده استفاده کنند

tirana65

عضو جدید
خود الیاف پلی استر از نظر سطح مقطع چند نوعند که میشه از ابتدا از الیاف پلی استر نوع براق استفاده کرد یا ممکنه سفید کننده های نوری هم باعث براقیت این الیاف بشه

todaytextile

عضو جدید
با سلام

یکی دیگر از پارامترهای موثر در درخشندگی بیشتر طراحی سطح مقطع رشته ساز میباشد
در حال حاضر دلتا یا همان مثلث برای بیشترین درخشندگی استفاده میشود
البته کاربرد نخ در قسمت تکسچرایزینگ هم بسیار مهم میباشد
بهر حال در حال حاضر برای نخهای ایر تکسچره از اسپینرتهای با سطح مقطع مثلث استفاده میشود
موضوع مهم این نکته هست که بحث درخشندگی در حالت لوپ و کات باید مد نظر باشد

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
هادی جان تو موقع ذوب ریسی می شه همه بلایی به سر الیاف در آورد.

از لحاظ فیزیکی شاید ولی از نظر شیمیایی یکی کارو مشکل میکنه
چون یکم ریسیدن از قانون های موجود خارج بشه لیف ریسیده نمیشه

sam.saadat

عضو جدید
درخشندگی لیف

درخشندگی لیف

معمولاً دوتا مسئله برروی درخشندگی و ماتی لیف پلی استر تاثیرگذاره. اول از همه سطح مقطع اون که میتونه به شکل ستاره و یا دایروی باشه و دومین مسئله اضافه کردن دی اکسید تیتانیوم هست.
با تغییر این دو پارامتر میشه درخشندگی الیاف رو تحت کنترل در آورد. البته فیلامنتی و یا استیپل بودن این الیاف هم در درخشندگی اونها موثره

mehdimahjan

عضو جدید
افزودن موادی مانند ob-123 میتونه یه کمی کمکت کنه .اسپرینتت را هم 3ball انتخاب کن که بسیار درخشنده میشه.

farhadjokar

عضو جدید
سلام
در کل دو نوع نخ پلی استر تولید می شه، برایت و سوپر برایت، بسته به نوع چیپس خریداری شده می توان براقیت لازم را گرفت. در ضمن لازم نیست حتما در مرحله تولید و ذوب ریسی این کار را انجام بدی و ماده خاصی را به چیپس اضافه کنی چون اضافه کردن مواد در مرحله اکسترود پلی استر به همین راحتی نیست و ممکن فیلامنت پارگی را افزایش بدی، در درجه اول از چیپس سوپر برایت استفاده کن و پس از آنکه تبدیل به نخ شد از سفید کننده نوری اون هم پایه سفید نه پایه آبی استفاده کن و باز هم می تونی به صورت فیزیکی جلای لیف و تغییر بدی که بسته به نوع پارچه می تونه متفاوت باشه مثلا اگه فرش مد نظرته که می خواهی مثل آکریلیک باشه از تکنیک سانفورایزینگ می تونی استفاده کنی.