درباره قرآن ! من شرمنده توام ...(دکتر شریعتی )

fatiostad

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند می شود همه از هم می پرسند " چه کس مرده است؟ "

چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا ترا برای مردگان ما نازل کرده است .

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام .

یکی ذوق می کند که ترا بر روی برنج نوشته،‌ یکی ذوق میکند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق می کند که ترابا طلا نوشته ، ‌یکی به خود می بالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و … آیا واقعا خدا ترا فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟

قرآن! من شرمنده توام اگر حتی آنان که تو را می خوانند و ترا می شنوند ،‌ آن چنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های روزمره می نشینند .. اگر چند آیه از تو را به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد می زنند ” احسنت …! ” گویی مسابقه نفس است …

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای حفظ کردن تو با شماره صفحه ،

‌خواندن تو از آخر به اول ،‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ ای کاش آنان که ترا حفظ کرده اند ، ‌حفظ کنی ، تا این چنین ترا اسباب مسابقات هوش نکنند .

خوشا به حال هر کسی که دلش رحلی است برای تو .

آنان که وقتی ترا می خوانند چنان حظ می کنند ،‌ گویی که قرآن همین الان به ایشان نازل شده است. آنچه ما با قرآن کرده ایم تنها بخشی از اسلام است که به صلیب جهالت کشیدیم.

نخستین گام برای رسیدن به آگاهی توجه كافی به كردار ، گفتار و پندار است

زمانی كه تا به این حد از احوال جسم ذهن و زندگی خود با خبر شدیم آنگاه معجزات رخ می دهند.

در جهان تنها یك فضیلت وجود دارد و آن آگاهی است .

و تنها یك گناه و آن جهل است ...

Nastaran.abc

عضو جدید
قرآن من شرمنده ی توام

که فقط بخشی از تو را با خرسندی می پذیرم و بعد از دقایقی به فراموشی می سپارم و بخش دیگر را به دیده ی تردید می بینم و رهایش کنم
.

...

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرآن از تو شرمنده ام.... که با تفسیر به رای کردن آیاتت فقط اسمی از تو مانده و پوسته ای
قران از تو شرمنده ام که به نام ایات تو چه ظلم ها میشود

civil.7

عضو جدید
امیدوارم خواندن قرآن عادت شود، اول خودم بعد بقیه، خود من هم شرمنده ام...

عادت شدن خوندن قرآن مهم نیست
مهم اینه همونی هم که میخونی با تفکر باشه
نه طبق عادت روزی 10 صفحه عربی بخونی آخر نفهمی چی شد
مهمترین ایرادی که هم که میگیرم از دوره های قرآن همینه که تلکی جمع میشن 4 تا آیه میخونن آخرش هیچی( یه عادت بی فایده )

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عادت شدن خوندن قرآن مهم نیست
مهم اینه همونی هم که میخونی با تفکر باشه
نه طبق عادت روزی 10 صفحه عربی بخونی آخر نفهمی چی شد
مهمترین ایرادی که هم که میگیرم از دوره های قرآن همینه که تلکی جمع میشن 4 تا آیه میخونن آخرش هیچی( یه عادت بی فایده )
منظور من هم همانی بود که شما فرمودید، و اساساً منظور تاپیک هم همین است، شرمنده تشکر نداشتم...

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرآن من شرمنده ی تو هستم که آیاتت دلم را می برد اما فقط چند لحظه در خاطر نگاهش می دارم!

fifa

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا همینطوره ما از قرآن کتابی ساختیم برای بردن تو خونه نو یا قرار دادن تو سفره عقد یا ...
افسوس که از خود قرآن هیچی نفهمیدیم،نفهمیدیم این کتاب دکوری نیست خواندنی و پند گرفتنیه.
راستی بچه ها چند نفر از شما تا به حال قرآن رو از اول تا آخر با معنیش خوندید؟چند نفر پند گرفتید؟و چند نفر اون پندها رو تو زنگی به کار گرفتید؟
خود من تا به حال اینکارو نکردم برای خودم متاسفم:cry::cry::cry: ولی تصمیم گرفتم اینکارو بکنم چون احساس میکنم راه گمشده زندگیم رو میتونم توش پیدا کنم.

هر کی هر پندی گرفته بگه ما هم استفاده کنیم.