دانلود کتاب ریخته گری دقیق و قالبهای مومی (انگلیسی)

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این کتاب در خصوص ریخته گری دقیق و در قالبهای از بین رونده (مومی) می باشد ان کتاب محصول سال 1986 بوده و دارای 64 صفحه می باشد.
این کتاب از لینک زیر قابل دریافت است
لینک mihd

ققنوس تنها

عضو جدید
این کتاب در خصوص ریخته گری دقیق و در قالبهای از بین رونده (مومی) می باشد ان کتاب محصول سال 1986 بوده و دارای 64 صفحه می باشد.
لینک mihd

حامد جان خیلی ممنون از راهنماییتان
بعدا در مواقع مواجهه با مشکلات مزاحمتان می شوم.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما به صورت عملی (کارگاهی) در این رابطه اطلاعاتی دارید!؟
مثلا برای راه اندازی یک کارگاه ریخته گری دقیق به چه مقدار فضا، چه امکانات، سرمایه گذاری و ... نیاز دارد.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مثلا برای راه اندازی یک کارگاه ریخته گری دقیق به چه مقدار فضا، چه امکانات، سرمایه گذاری و ... نیاز دارد.
خوشبختانه فرآیند یخته گری دقیق یا دوغابی جزء فرآینهایی هست که نیاز به کمترین فضای کاری داره.
مطمئنا" مواد اولیه ای که این فرآیند داره از جمله دوغاب سرامیکی و چسبهای مخصوص از لحاظ اقتصادی گرانتر و لی بهای قطعه ی نهایی بدلیل کاهش قیمت عملیات ماشینکاری ، دقت بالا و کیفیت سطوح مطلوبتر هست.
همچنین قیمت تمام شده در مورد ساخت مدلهای ذوب شونده معمولا" گرانه و برای کم کردن این هزنه واحد ساخت مدل در کنار کارگاه ریخته گری به وجود میآید.همچنین تا اونجایی که بنده اطلاع دارم یکی از پر رونق ترین روشهای ریخته گری امروزه و در سالهای گذشته نیز برای تولید قطعات ظریف از این فرآیند استفاده میشد ، نکته ی قابل توجه اینه که در مقاله ای خوندم که 80 درصد قطعات فلزی اسلحه کلاشنیکف از طریق این فرآیند ساخته شده.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشبختانه فرآیند یخته گری دقیق یا دوغابی جزء فرآینهایی هست که نیاز به کمترین فضای کاری داره.
مطمئنا" مواد اولیه ای که این فرآیند داره از جمله دوغاب سرامیکی و چسبهای مخصوص از لحاظ اقتصادی گرانتر و لی بهای قطعه ی نهایی بدلیل کاهش قیمت عملیات ماشینکاری ، دقت بالا و کیفیت سطوح مطلوبتر هست.
همچنین قیمت تمام شده در مورد ساخت مدلهای ذوب شونده معمولا" گرانه و برای کم کردن این هزنه واحد ساخت مدل در کنار کارگاه ریخته گری به وجود میآید.همچنین تا اونجایی که بنده اطلاع دارم یکی از پر رونق ترین روشهای ریخته گری امروزه و در سالهای گذشته نیز برای تولید قطعات ظریف از این فرآیند استفاده میشد ، نکته ی قابل توجه اینه که در مقاله ای خوندم که 80 درصد قطعات فلزی اسلحه کلاشنیکف از طریق این فرآیند ساخته شده.

فرضا یک شخصی بخواد یک کارگاه ریخته گری دقیق بزنه، یک کوره، سه تا بشکه، چند تا کمچه می خواد؟
این دوغاب های سرامیکی و چسب های مخصوص چی هستند؟ و از کجا می شه تهیه کرد؟

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرضا یک شخصی بخواد یک کارگاه ریخته گری دقیق بزنه، یک کوره، سه تا بشکه، چند تا کمچه می خواد؟
این دوغاب های سرامیکی و چسب های مخصوص چی هستند؟ و از کجا می شه تهیه کرد؟
میخواید اول یه مقاله ی کوتاه از شناخت این فرآیند براتون بزارم؟

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
میخواید اول یه مقاله ی کوتاه از شناخت این فرآیند براتون بزارم؟

من از فرآیند و ... اطلاع کافی دارم اما از نظر کارگاهی می خواهم اطلاعات بیشتری کسب کنم.

نکات اصلی این فرآیند در زمینه ی کارگاهی:

1. تعداد کوره ها، نوع کوره ها
(من فکر می کنم دو کوره نیاز باشد. یک کوره برای ذوب فلز و یک کوره هیتر برای پختن مدل و قالب)
2. مدل سازی و جنس مدل
3. چسب مخصوص برای چسباندن مدل ها به یکدیگر
(چون جنس مدل ها مومی یا فومی است با چسب هایی باید مدل ها را به هم چسباند که مدل ذوب و خراب نشود)
4. جنس دوغاب های سرامیکی و نحوه ی تهیه ی آن
(سه نوع دوغاب مورد نیاز است، یک نوع نرم، یک نوع متوسط و یک نوع زبر که باید هر کدام در یک بشکه ی مخصوص ریخته شود)
همچنین نحوه ی محاسبه ی قیمت تمام شده را می خواستم بدانم.

من یک کلیپ از کارگاه ریخته گری دقیق دیده ام ولی متاسفانه اطلاعات کافی نداشت.
اگر می توانید در این زمینه ها اطلاعات کارگاهی در اختیارم قرار دهید.
با تشکر

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من از فرآیند و ... اطلاع کافی دارم اما از نظر کارگاهی می خواهم اطلاعات بیشتری کسب کنم.

(من فکر می کنم دو کوره نیاز باشد. یک کوره برای ذوب فلز و یک کوره هیتر برای پختن مدل و قالب)
2. مدل سازی و جنس مدل
(چون جنس مدل ها مومی یا فومی است با چسب هایی باید مدل ها را به هم چسباند که مدل ذوب و خراب نشود)
(سه نوع دوغاب مورد نیاز است، یک نوع نرم، یک نوع متوسط و یک نوع زبر که باید هر کدام در یک بشکه ی مخصوص ریخته شود)

با تشکر
من خودم توی یه شرکت که زیر مجموعه ی وزارت دفاع بود چند ماهی فعالیت کردم تا حدودی آشنا هستم
1- بستگی به نوع آلیاژ دارد یعنی در مواردی که پروسه روی آلیاژهای آهنی و یا آلیاژهای مسی در نظر باشه ذوب با کوره هایی با جریان برق صورت میگیرد اما گاه برای صرفه جویی در هزینه ها از کوره های دوار هم استفاده میشه..همچنین بوته ها و پاتیل هایی که در اونجا دیدم بسیلار باظرفیت پایین بود فکر کنم با شماره ی 30 البته برای قالبهای بزرگ تر از بوته ها و یا پاتیلهایی با حجم بالا استفاده میکردند.
2- واحد مدلسازی اونها با استفاده از یونولیت و یا پلی استیرولهای مخصوص با اندازه دانه ی درشت استفاده میکرد که از لحاظ قیمتی بالا هستند و لی از لحاظ سرعت کار نسبت به مدلهای چوبی نیز با زمان سریع تری تولید میشند.
3- این چسبها از دو خانواده ی چسب لاتکس و پاتکس هستند که به صورت عمده وارد ایران شده و ساخت داخلی ندارد.
4- در مورد انواع دوغابها اطلاعات خاصی ندارم ولی تا اونجایی که بنده اطلاع دارم دوغاب ای آماده شده پس از نصب مدلها به صورت خوشه ای در یک بست فلزی ریخته و گاه مدلهای حجیم ابتدا مدل سوزانده و در مورد مدلهای کوچک مستقیما" روی آنها بار ریخته میشد.
5- اجرت فروش این قطعات بسیار بالاست دلیل آن کیفیت سطح بالا ، عدم نیاز به ماشینکاری و.. هست ، لذا برای تولید کننده خیلی مناسب است..اما همونجور که گفتم از لحاظ تهیه ی مواد اولیه مدل و قالب کمی از روش ماسه تر گرانتر هست .
همچنین برای میزان امروزی قیمتها میتونید به کارشناسی فروش شرکتها مراجعه کنید چون اونها نسبت به نوع آلیاژ و پارامترهای دیگه قیمت ها را محاسبه میکنند ، بعد میتونید این قیمتها رو با هم مقایسه کنید ولی در کل این فرآیند نسبت به ماسه ی تر خیلی اقتصادی و با ارزش زمانی کمتریه و فقط نیاز به بازاریابی برای جلب اعتماد صنعت به این روش رو داره.
با سپاس

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
نگرشی برروش ريخته گري دقيق :
نویسنده: سید یاسر مرتضوی

تعريف : ريخته گري دقيق به روشي اطلاق مي شود كه ‏در آن قالب با استفاده از پوشاندن مدلهاي از بين رونده ‏توسط دوغاب سراميكي ايجاد مي شود. مدل(كه معمولاً ‏از موم يا پلاستيك است) توسط سوزاندن يا ذوب كردن ‏از محفظة قالب خارج مي شود.‏

ويژگي : در روش هاي قالبگيري در ماسه، مدلهاي چوبي ‏يا فلزي به منظور تعبية شكل قطعه در داخل مواد قالب ‏مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين گونه روشها مدلها ‏قابليت استفاده مجدد را دارند ولي قالب قفط يك بار ‏استفاده مي شود. در روش دقيق هم مدل و هم قالب ‏فقط يك بار استفاده مي شود.‏

1- مزايا و محدوديتها : ‏
مزايا : مهمترين مزاياي روش ريخته گري دقيق ‏عبارتند از:‏
الف‏- توليد انبوه قطعات با اشكال پيچيده كه ‏توسط روشهاي ديگر ريخته گري نمي ‏توان توليد نمود توسط اين فرآيندامكان ‏پذير مي شود.‏
ب‏- مواد قالب ونيز تكنيك بالاي اين فرآيند، ‏امكان تكرار توليد قطعات با دقت ابعادي ‏و صافي سطح يكنواخت را مي دهد.‏
ج‏- اين روش براي توليد كليه فلزات و ‏آلياژهاي ريختگي به كار مي رود. ‏همچنين امكان توليد قطعاتي از چند ‏آلياژ مختلف وجود دارد.‏
د‏- ‏توسط اين فرآيند امكان توليد قطعاتي با ‏حداقل نياز به عمليات ماشينكاري و تمام ‏كاري وجود دارد. بنابر اين محدوديت ‏استفاده از آلياژهايي با قابليت ماشينكاري ‏بد از بين مي رود.‏
ه‏- ‏در اين روش امكان توليد قطعات با ‏خواص متالورژيكي بهتر وجود دارد.‏
و‏.‏قابليت تطابق براي ذوب و ريخته گري ‏قطعات در خلاء وجود دارد.‏
ی‏- خط جدايش قطعات حذف مي شود و ‏نتيجتاً موجب حذف عيوبي مي شود كه ‏در اثر وجود خط جدايش به وجود مي ‏آيد.‏‏ ‏
محدوديت ها:مهمترين محدوديتهاي روش ريخته ‏گري دقيق عبارتند از : ‏
الف‏- ‏اندازه و وزن قطعات توليد شده اين ‏روش محدود بوده و عموماً قطعات با ‏وزن كمتر از 5 كيلوگرم توليد مي شود.‏
ب‏- هزينة تجهيزات و ابزارها در اين روش ‏نسبت به ساير روشها بيشتر است.‏
‏ ‏
2-انواع روشهاي ريخته گري دقيق :‏
در اين فرآيند دو روش متمايز در تهيه قالب وجود دارد ‏كه عبارتند از روش پوسته اي و روش توپر. به طور ‏كلي اين دو روش در تهية مدل با هم اختلاف ندارند بلكه ‏در نوع قالب با هم تفاوت دارند.‏

1-2-فرآيند قالبهاي پوسته اي سراميكي در ريخته گري دقيق ‏‏:‏
در اين مرحله مدل خوشه اي در معرض جريان باران ‏ذرات ماسةنسوز قرار مي گيرد، تا يك لاية نازك در ‏سطح آن تشكيل شود. براي توليد قطعات ريختگي ‏فولادي سادة كربني، فولادهاي آلياژي، فولادهاي زنگ ‏نزن، مقاوم به حرارت و ديگر آلياژهايي با نقطه ذوب ‏بالاي ‏1000 C‏ اين روش به كار مي رود اشكال‏(1 ، 2 ، 3 ، 4) به طور شماتيك روش تهيه قالب را در اين فرآيند نشان ‏مي دهد كه به ترتيب عبارتند از :‏
‏1.‏ تهية مدلها :مدلهاي مومي يا پلاستيكي توسط ‏روش هاي مخصوص تهية مي شوند.‏
‏2.‏ مونتاژ مدلها: پس از تهية مدلهاي مومي يا ‏پلاستيكي معمولاًتعدادي از آنها (اين تعداد ‏بستگي به شكل و اندازه دارد) حول يك راهگاه به ‏صورت خوشه اي مونتاژ مي شوند. در ارتباط ‏با چسباندن مدلها به راهگاه بار ريز روشهاي ‏مختلف وجود دارد كه سه روش معمولتر است و ‏عبارتند از:‏
روش اول: محل اتصال در موم فرو برده مي شود ‏وسپس به محل تعيين شده چسبانده مي شود.‏
روش دوم : اين روش كه به جوشكاري مومي معروف ‏است بدين ترتيب است كه محل هاي اتصال ذوب ‏شده به هم متصل مي گردند.‏
روش سوم: روش سوم استفاده از چسبهاي مخصوص ‏است كه محل اتصال توسط چسبهاي مخصوص موم ‏يا پلاستيكي به هم چسبانده مي شود.‏روش اتصال مدلهاي پلاستيكي نيز شبيه به مدلهاي ‏مومي مي باشد.‏
‏3.‏ مدل خوشه اي ضمائم آن در داخل دوغاب ‏سراميكي فرو برده مي شود. در نتيجه يك لاية ‏دوغاب سراميكي روي مدل را مي پوشاند.‏
‏4.‏ در اين مرحله مدل خوشه اي در معرض جريان ‏باران ذرات ماسة نسوز قرار مي گيرد، تا يك لايه ‏نازك در سطح آن تشكيل شود.‏
‏5.‏ پوسته سراميكي ايجاد شده در مرحله قبل كاملاً ‏خشك مي شوند تا سخت و محكم شوند و ‏مراحل3و4 مجدداًبراي چند بار تكرار مي شود. ‏تعداد دفعات اين تكرار بستگي به ضخامت پوستة ‏قالب مورد نياز دارد. معمولاً مراحل اوليه از ‏دوغابهايي كه از پودرهاي نرم تهيه شده، استفاده ‏شده و به تدريج مي توان از دوغاب و نيز ذرات ‏ماسة نسوز درشت تر استفاده نمود. صافي سطح ‏قطعة ريختگي بستگي مستقيم به ذرات دوغاب ‏اوليه ونيز ماسه نسوز اوليه دارد.‏
‏6.‏ مدل مومي يا پلاستيكي توسط ذوب يا سوزاندن ‏از محفظه قالب خارج مي شوند، به اين عمليات ‏موم زدايي مي گويند. در عمليات موم زدايي ‏بايستي توجه نمود كه انبساط موم سپس تنش و ‏ترك در قالب نشود.‏
‏7.‏ در قالبهاي توليد شده عمليات بارريزي مذاب ‏انجام مي شود.‏
‏8.‏ پس از انجماد مذاب، پوسته سراميكي شكسته مي ‏شود.‏
‏9.‏ در آخرين مرحله قطعات از راهگاه جدا مي شوند.‏

مواد نسوز در فرآيند پوسته اي دقيق :
سيليس به ‏دليل انبساط حرارتي كم به طور گسترده اي به عنوان ‏نسوز در روش پوسته اي دقيق مورد استفاده قرار مي ‏گيرد. اين ماده نسوز براي ريخته گري آلياژهاي آهني ‏وآلياژهاي كبالت مورد استفاده قرار مي گيرد.‏زيركنيم شايد بيشترين كاربرد را به عنوان نسوز در ‏فرآيند پوسته اي دارد. اين ماده بهترين كيفيت را در ‏سطوح قطعه ايجاد نموده و در درجة حرارتهاي بالا ‏پايدار بوده و نسبت به خوردگي توسط مذاب مقاوم ‏است.‏آلومين به دليل مقاومت كم در برابر شك حرارتي ‏كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد. به هر حال در ‏برخي موارد به دليل مقاومت در درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار مي گيرد.‏

شکل 1- مدل مونتاژ شده به داخل دوغاب سراميكي غوطه ور ‏مي شوند

2- مراحل توليد قطعات در فرآيند قاليهاي پوسته اي ‏سراميكي دقيق

3- مراحل توليد قطعات در فرآيند قالبهاي پوسته اي ‏سراميكي دقيق

4- مراحل توليد قطعات در روش ريخته گري دقيق ‏پوسته اي

عمليات و مونتاژ و سوار كردن مدلهاي مومي روي ‏سيستم راهگاهي:
چسبها: مواد نسوز يه وسيله چسبها به يكديگر مي ‏چسبد اين چسبها معمولاً شيميايي مي باشند مانند ‏سيليكات اتيل، سيليكات سديم و سيليس كلوئيدي . ‏سيليكات اتيل باعث پيدايش سطح تمام شده بسيار ‏خوب مي شوند. سيليس كلوئيدي نيز باعث بوجود ‏آمدن سطح تمام شدة عالي مي شود.‏

اجزاي ديگر:يك تركيب مناسب علاوه بر مواد فوق ‏شامل مواد ديگري است كه هر كدام به منظور خاصي ‏استفاده مي شود. اين موارد به اين شرح است:‏
الف‌- ‏مواد كنترل كنندة ويسكوريته.‏
ب‌- ‏مواد تركننده جهت كنترل سياليت دوغاب و ‏قابليت مرطوب سازي مدل.‏
ت‌- ‏مواد ضد كف جهت خارج كردن حبابهاي ‏هوا.‏
ث‌-‏ مواد ژلاتيني جهت كنترل در خشك شدن و ‏تقليل تركها.‏

2-2-فرآيند تهيه قالبهاي توپر در ريخته گري دقيق :
‏شكل 5 به طور شماتيك مراحل تهيه ‏قالب به روش توپر را نشان مي دهد كه عبارتند ‏از:‏
‏1.‏تهية مدلهاي ذوب شونده .‏
‏2.‏مونتاژ مدلها
‏3.‏مدلهاي خوشه اي و ضمائم آن در ‏داخل جعبه اي قرار مي گيرد و ‏دوغاب سراميكي اطراف ريخته مي ‏شود تا درجه با دوغاب ديرگداز پر ‏شود. به اين دوغاب، دوغاب پشت بند ‏نيز گفته مي شود. اين دوغاب در هوا ‏سخت مي شود و بدين ترتيب قالب ‏به اصطلاح توپر تهيه مي شود.‏
‏4.‏عمليات بارريزي انجام مي شود.‏
‏5.‏قالب سراميكي پس از انجماد مذاب ‏شكسته مي شود.‏
‏6.‏قطعات از راهگاه جدا مي شوند

5- مراحل توليد قطعات در روش قالبهاي توپر ريخته گري ‏دقيق

آخرین ویرایش:

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متالیک جان برات میزارمش تو تالار متالورژی صنعتی
راستی تونستم کمکت کتم...

tsp.co

عضو جدید

ما یه کار گاه ریخته گری دقیق رو داریم راه اندازی می کنیم.

خط تولید کامل رو از چین باقیمت 14000 ذلار خریداری کردیم و تقریبا نیاز به مساحتی در حدود 1500 متر مربع داره . با خرید زمین و ساخت سوله و... چیزی در حدود 800 میلیون تومان براش در نظر گرفتیم.
این خط رو فعلا برای تولید قطعات فولادی با ظرفیت 1500 تن سالانه و ابعاد قطعات تا 400میلیمتر ووزن بین 500تا 4000گرم در نظر گرفتیم.اگه نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید و یا تصمیم به تاسیس کار گاه گرفتید من درخدمتم!

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای بازدید از کارگاه چی؟ باز هم میشه با شما تماس گرفت؟

tsp.co

عضو جدید
به محض راه اندازی کار گاه حتماً. خوشحال میشم! چون فعلا تنها چیزی که وجود داره زمین هستش. خط رو سفارش دادیم و سوله و... قرارداد ساختش رو بستیم و نقشه های فنی رو تدارک دیدیم.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس هر موقع راه اندازی شد خبر بدید تا بیام!! خیلی به بازدید علاقه دارم...

meead

عضو جدید
کمک

کمک

لینک mihd

سلام

من شدیدا به این کتاب نیاز دارم ولی نمی تونم دانلودش کنم،لطفا راهنمایی کنید،اگه در این زمینه چیزی دارین برام بزارین،با تشکر;)

meead

عضو جدید

2. مدل سازی و جنس مدل

با تشکر

منم به این اطلاعات نیاز ضروری دارم ممنون میشم کمکم کنین;)

آواکس

عضو جدید
نیازمند اطلاعات

نیازمند اطلاعات

ما یه کار گاه ریخته گری دقیق رو داریم راه اندازی می کنیم.

خط تولید کامل رو از چین باقیمت 14000 ذلار خریداری کردیم و تقریبا نیاز به مساحتی در حدود 1500 متر مربع داره . با خرید زمین و ساخت سوله و... چیزی در حدود 800 میلیون تومان براش در نظر گرفتیم.
این خط رو فعلا برای تولید قطعات فولادی با ظرفیت 1500 تن سالانه و ابعاد قطعات تا 400میلیمتر ووزن بین 500تا 4000گرم در نظر گرفتیم.اگه نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید و یا تصمیم به تاسیس کار گاه گرفتید من درخدمتم!
--------
سلام اگر زمینش رو داشته باشیم والبته سولشو هزینه همون خط وتجهیزات تا برسه ایران ونصب شه چقدر میشه وچطور میشه اون رو از چین سفارش داد؟
به چند نفر کارگر نیازداره من خیلی نیازدارم دراین مورد اطلاعات جمع کنم:gol:

jalal87

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشيد من براي پروژه درسي ريخته گري نياز به يك لي اوت كارگاه ريخته گري دارم دوستان اگر مي توانند مرا كمك كنند ممنون ميشم به ايميلم ارسال كنند .
eda3@partsazan.com

leotim

عضو جدید
قطعه ای تحت عنوان Breaker Core

قطعه ای تحت عنوان Breaker Core

سلام به مهندسین
توی این کتاب ریخته گری، یک عکسی هست از یک قطعه سرامیکی شبیه به سی دی (یک بشقاب که وسطش یک سوراخ دایره ای هست). این قطعه ظاهراً اسمش breaker core هست.
من اسم فارسی این قطعه رو میخواستم بدونم و اینکه آیا در ایران میشه از این قطعه خرید؟ از کجا؟:)
با سپاس