داستان کوتاه یا رمان ؟

داستان کوتاه یا رمان ؟

• مجموع رای دهندگان
    30

shahab2009

عضو جدید

سلام به همگی دوستان عزیزتر از جانم

شما شخصا تمایل به خواندن کدامیک از دو گونه ی زیر دارید؟

1.رمان یا همون داستان بلند

2.داستان کوتاه

ضمنا بیشتر به چه موضوعاتی از داستان و رمان بیشتر علاقه مند هستید؟

خوشحال میشم نظرتون رو بدونم

shahab2009

عضو جدید
فکر میکردم علاقه مندان به داستان ورمان خیلی بیشتر از این حرفا باشن

melan

عضو جدید
داستان

داستان

زندگی رسم خوشایندیه بین ما آدما،زندگی خیلی زیباست،خیلی قشنگه!چرا همیشه باید حرفامونو بنویسیم،چرا هر وقت دلمون تنگه باید کاغذ رو سفیدو سیاهش کنیم،چرا؟...شاید چون دستمون جایی بند نیست مجبور میشیم پناه بیاریم به کاغذ سفید...
سلام،من خودم هر از گاهی مینویسم،داستان ،قطعه ادبی،نمایشنامه... من بیشتر داستان کوتاهو ترجیح می دم ،رمانم دوس دارم ولی موضوع به درد بخوری داشته باشه،اجتماعی باشه بهتره،با رمانهای عاشقانه میونه خوبی ندارم...داستان های مینی مالیستی بهتره،...از انواع سبک های داستان نویسی سبک خاصی مد نظر نبست از نظرم هر موضوع و محتوایی باید سبک خاص خودشو داشته باشه،نمیشه گفت رمان خوبه یاداستان،این سبک خوبه یا اون یکی...هر اثری اگه ساختار نوشتاری و شکلی خودشو خوب بیان کنه ،خوب حفظ کنه می شه اثر فوق العاده!
ازتون ممنون به خاطر این تایپیک;):gol:

shahab2009

عضو جدید
چرا همیشه باید حرفامونو بنویسیم،چرا هر وقت دلمون تنگه باید کاغذ رو سفیدو سیاهش کنیم،چرا؟...شاید چون دستمون جایی بند نیست مجبور میشیم پناه بیاریم به کاغذ سفید...
سلام،من خودم هر از گاهی مینویسم،داستان ،قطعه ادبی،نمایشنامه... من بیشتر داستان کوتاهو ترجیح می دم ،رمانم دوس دارم ولی موضوع به درد بخوری داشته باشه،اجتماعی باشه بهتره،با رمانهای عاشقانه میونه خوبی ندارم...داستان های مینی مالیستی بهتره،...از انواع سبک های داستان نویسی سبک خاصی مد نظر نبست از نظرم هر موضوع و محتوایی باید سبک خاص خودشو داشته باشه،نمیشه گفت رمان خوبه یاداستان،این سبک خوبه یا اون یکی...هر اثری اگه ساختار نوشتاری و شکلی خودشو خوب بیان کنه ،خوب حفظ کنه می شه اثر فوق العاده!
ازتون ممنون به خاطر این تایپیک;):gol:

سلام.من هم از شما ممنونم به خاطر اینکه ارزش قائل شدید و نظرتون رو بیان کردید:smile:
چرا همیشه باید حرفامونو بنویسیم؟
چون احساس میکنیم خدای بخشنده یه نیمچه استعدادی بهمون تو نوشتن داده که مارو ناخودآگاه وادار میکنه که حرفامون رو بنویسیم چون همه افراد توانایی نوشتن حتی حرفای دل خودشون رو هم ندارن ولی به نظر من،اگه شخصی احساس کرد که قدرت نوشتن داره باید یه حرکتی بکنه و نوشته های دلشو به سمت و سوی دلنوشته های مردمش سوق بده و سعی کنه با قلمش خدمت کنه
من هم مثل شما هراز چند گاهی مینوسیم،شعر ، رمان ، داستان کوتاه ، نقد اجتماعی ، نمایشنامه ، ....
خوشحال میشم بیشتر تو این تاپیک از نظرهاتون استفاده کنم:gol::gol::gol::gol::gol:

~Bahar~

عضو جدید
رمان رو بیشتر ترجیح میدهم چون معتقدم نویسنده مجال بیشتری برای فضاسازی والقای پیامش به خواننده داره...البته این یه برداشت کلیه...اگر بخوایم دقیقتر بررسی کنیم داستانهای کوتاهی هستند که کوبنده تر و تاثیر گذارتر از رمانهای چندصد صفحه ای اند...که میتونم یه کارهای ریموند کارور...چخوف...هدایت و گلشیری اشاره کنم.

shahab2009

عضو جدید
رمان رو بیشتر ترجیح میدهم چون معتقدم نویسنده مجال بیشتری برای فضاسازی والقای پیامش به خواننده داره...البته این یه برداشت کلیه...اگر بخوایم دقیقتر بررسی کنیم داستانهای کوتاهی هستند که کوبنده تر و تاثیر گذارتر از رمانهای چندصد صفحه ای اند...که میتونم یه کارهای ریموند کارور...چخوف...هدایت و گلشیری اشاره کنم.
من هم قصد دارم به مجموعه داستان های کوتاه شما مجموعه (غیر قابل چاپ) و (رزیتا خاتون ) اثر سید مهدی شجاعی رو اضافه کنم

کدوم یک از دوستان کتاب های رضا امیرخانی رو مطالعه کردن؟نظرتون راجع به آثارش چیه؟
ممنون میشم از نظراتتون استفاده کنم:gol::gol::gol:

~Bahar~

عضو جدید
متاسفانه هنوز کتابی رو ازایشون مطالعه نکردم...ممنون میشم اگر شما چند کتاب رو به من معرفی کنید:smile:

با تشکر:gol:

shahab2009

عضو جدید
متاسفانه هنوز کتابی رو ازایشون مطالعه نکردم...ممنون میشم اگر شما چند کتاب رو به من معرفی کنید:smile:

با تشکر:gol:

به نظر من اول از همه کتاب ارمیا (رضا امیرخانی) رو بخونید
بعدش حتما حتما رمان بسیار بسیار زیبای (بی وتن ) رو مطالعه کنید
این کتاب 1 میلیارد تومن فقط تو ایران تا اونجایی که من خبر دارم فروخته
رمان های رضا امیرخانی علاوه بر خاصیت سرگرم کردن نوعی دید اجتماعی و جامعه شناسی هم در اونها هست

sahar6711

عضو جدید
داستان كوتاه چون تو يه زمان كوتاه يك برش از اوج يك داستان رو مي خوني هم وقت زيادي ازت نمي گيره هم لذت كتاب خوني رو از دست نمي دي و هم يه چيزي ياد مي گيري
رمان واسه موقع هايي خوبه كه ادم فكرش ازاده و وقت داره

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی دوستان عزیزتر از جانم

شما شخصا تمایل به خواندن کدامیک از دو گونه ی زیر دارید؟

1.رمان یا همون داستان بلند

2.داستان کوتاه

ضمنا بیشتر به چه موضوعاتی از داستان و رمان بیشتر علاقه مند هستید؟

خوشحال میشم نظرتون رو بدونم
والا من که از هر دو نوع میخونم
اصلا به نظر من نوشته مقدسه و هر نوشته ای پیدا کنم میخونم حتی اگهی هایی که تو خیابون پخش میشه حتی اگهی ترحیم و تبریک گوشه روزنامه حتی ......... به نظر من قلم و نوشته مقدس است و حرمت دارد
اما در مورد داستان هر دو نوع رو خوندم و به یقین کسانی چون جلال و جمالزاده که در هر دو نوع به حد اعلا رسیده اند
و اما در مورد نوع به اکثر انواع علاقه مندم ولی از اجتماعی ها بیشتر خوشم میاد و کمتر عاشقانه میخوانم :gol:

*vernal*

عضو جدید
کاربر ممتاز
رماااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان:w10::w40:

bahareh s

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به نظر من رمان بهتره چون نویسنده بیشتر میتواند رو کتاب تمرکز کنه البته اگه نویسنده باشه نه همینجوری بنویسه.:gol:

shahab2009

عضو جدید
من خودم ترجیح میدم رمانی رو بخونم که از شخصیت های کمتری برخوردار باشه و متنش روان و ساده باشه و درعین سادگی بخواد مفهوم و پیامش رو هم برسونه .نه اینکه فقط برای اینکه نویسندش بگه که روشنفکر از واژه های قلمبه و سنگین استفاده کنه

shahab2009

عضو جدید
به نظر شما عزیزان بهترین رمان نویس ایران و برترین رمان نویس جهان کیه؟
ضمنا تقاضا دارم افرادی که در نظرسنجی شرکت نکرده اند ،منت نهند و در نظرسنجی رمان یا داستان کوتاه ما شرکت نمایند
ممنون از لطف و مرحمت همتون:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:;)

ermiya_j

عضو جدید
من هم قصد دارم به مجموعه داستان های کوتاه شما مجموعه (غیر قابل چاپ) و (رزیتا خاتون ) اثر سید مهدی شجاعی رو اضافه کنم

کدوم یک از دوستان کتاب های رضا امیرخانی رو مطالعه کردن؟نظرتون راجع به آثارش چیه؟
ممنون میشم از نظراتتون استفاده کنم:gol::gol::gol:
من چند تا از کتاباشو خوندم؛راستش اسم ارمیا هم از کتاب ارمیاش برداشتم چون از شخصیتش خوشم می اومد{با اینکه اسم پسره}مخصوصا اون جایی که می ره توی جنگل؛من او اولین کتابی بود که ازش خوندم و واقعا کلی باهاش حال کردم،ازبه هم نامه ایه همش نامه نامس مثل جودی ابوت و دشمن عزیز البته موضوعاتشون زمین تا آسمون فرق داره اونم جالبه واقعا،داستان سیستانشم خوندم و سرلوحه ها آخری رو توی نمایشگاه برامون امضا کرد،راستش اولا خیلی قبولش داشتم،کتاباش ارزش خوندن رو داره

ermiya_j

عضو جدید
راستش اولا هر چی دستم می رسید می خوندم ،یعنی به نظرم هر کتابی ارزش یک بار خوندن رو داشت اما چند سال پیش با چند تا کتاب برخورد کردم که نظرم عوض شد کتابا می تونن دشمنت باشن جوری که تو نفهمی از کجا خوردی،البته کتاب خوب زیاد داریم من عاشق کتاباییم که حرفی برای گفتن داشته باشن چه از لحاظ سبک نوشتاری چه مطلب،بستگی به دیدت داره و حال و هوات ممکنه کتابی از دید دیگران چرت باشه اما به تو چیزی بده که فکرشم نمی کنی،من هنوزم هر کتابی رو می خونم البته حواسم جمع تره و اعتقادم اینه تا زمانی که کتاب رو تا آخر نخونی و روش فکر نکنی دربارش نباید نظر بدی؛در کل رمان رو بیشتر ترجیح می دم چون نگران زود تموم شدنش نیستم اما داستان کوتاهم جای خودشو داره:smile:

kalmishi

عضو جدید
من شخصا رمان رو ترچیح میدم.چون به جزئیات شخصیت های رمان دسترسی بیشتری دارم ولی از داستان های واقعا کوتاه خیلی خوشم میاد.

آخرین ویرایش:

sanam_el

عضو جدید
من از کارای آقای امیرخانی فقط بی وتن رو خوندم.عالی بود.متفاوت و جذاب.ی نگاه فرهنگی تو نوشتشون هست.
جالبه بدونید که ایشون مهندس مکانیک فارغ التحصیل از دانشگاه شریف هستن.شاید به خاطر همین باشه که با بقیه نویسنده ها متفاوتن.
منم رومان رو ترجیح میدم البته نه رمانای عشق و عاشقی که فقط برای پول درآوردن نوشته میشن مث کارای مودب پور.

n.sara

عضو جدید
به نظر من داستان کوتاه خوبه واسه وقتی که میخوای فقط وقتتو پر کنی ولی رمان رو البته اگه محتوا داشته باشه و یه شبه نخوای تمومش کنی وقتی میخونی میشه بخشی از زندگیت و رو ذهنت اثر میزاره.البته شاید واسه من اینجوریه.
مثلا من چن ماه پیش رمان انا کانینای تولستوی رو خوندم و حتی تا الان شخصیتای اصلی داستان و زندگیشونو به یاد دارمو تجزیه و تحلیلشون میکنم.
درکل مهم رمان یا داستان کوتاه نیست مهم محتوا و اثر گذاریشونه
7شین

shikabzar.ir

عضو جدید
من رمان های عاشقانه دوست دارم.داستان کوتاه هم برای زمان کوتاه خوبه.ولی به رمان بلند نمیرسه

بالا