دارالحدیث

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
قالَ الإمامُ الصّادقُ - عليه السلام - :

مَن قالَ بَعْدَ صَلوةِ الصُّبْحِ قَبْلَ أنْ يَتَكَلَّمَ:

«بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ، وَ لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إلاّ بِاللهِ الْعَلي الْعَظيمِ»

يُعيدُها سَبْعَ مَرّات، دَفَعَ اللهُ عَنْهُ سَبْعينَ نَوْعاً مِنْ أنْواعِ الْبَلاءِ، أهْوَنُهَاالْجُذامُ وَالْبَرَصُ.

هر كسي بعد از نماز صبح پيش از آن كه سخني مطرح كند، هفت مرتبه بگويد:

«بسم الله الرّحمن الرّحيم، لا حول و لا قوّة إلاّ بالله العليّ العظيم»

خداوند متعال هفتاد نوع بلا از او دور گرداند كه ساده ترين آن ها مرض پيسي و جذام باشد.

«امالي طوسي، ج 2، ص 343»

s_aa

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
[SUB]امام باقر سلام الله عليه: [/SUB]

تَخَلَّص إلى راحَهِ النَّفسِ بِصِحَّةِ التَّفويضِ وَاطلُب راحَةَ البَدَنِ بإجمامِ القَلبِ
با واگذارىِ [همه چيزِ خود به خدا] ، به آسايشِ ضمير خويش دست ياب و آسودگى تن را در آسايش (و آرامش) دل بجوى.

گزيده تحف العقول - جلد 1 ص 44

+به دلم نشست...

s_aa

کاربر ممتاز
امام باقر سلام الله عليه:

ثَلاثَةٌ مِن مَكارِمِ الدُّنيا وَالآخِرَةِ أن تَعفُوَ عَمَّن ظَلَمَكَ وتَصِلَ مَن قَطَعَكَ ، وتَحَّلَمَ إذا جُهِلَ عَلَيكَ؛
سه چيز، از كرامت هاى دنيا و آخرت است: آن كس را كه به توستم كرده ببخشايى، به آن كه از تو گسسته بپيوندى، و چون بر تو جهالتى رود، بردبارى كنى.

كافي ج ۲ ص ۱۰۷ ، گزيده تحف العقول - جلد 1، ص 46

s_aa

کاربر ممتاز
امام على عليه السلام :

الدَّهرَ يَومانِ يَومٌ لَكَ ويَومٌ عَلَيكَ ، فإِذا كانَ لَكَ فَلا تَبطَر ، وإذا كانَ عَلَيكَ فَاصبِر؛
روزگار، دو روز است: روزى سازگار با تو و روزى ناسازگار. اگر با تو ساز بود، سرمستى مكن و اگر ناساز بود، شكيبا باش.

نهج البلاغة : حكمت ۳۹۶ ؛ الگوي شادي از نگاه قرآن و حديث ج 1، ص 406

s_aa

کاربر ممتاز
امام باقر سلام الله عليه:

أربَعٌ مِن كُنوزِ البِرِّ : كِتمانُ الحاجَةِ وكِتمانُ الصَّدَقَهِ و كِتمانُ الوَجَعِ وكِتمانُ المُصيبَةِ
چهار چيز از گنجينه هاى نيكى است: نهان داشتن نياز، پنهان دادن صدقه، پنهان داشتن درد، و نهان داشتن مصيبت.

امالي مفيد، ص 208؛ گزيده تحف العقول، ص 47

s_aa

کاربر ممتاز
امام جواد سلام الله عليه :

مَن شَهِدَ أمرا فَكَرِهَهُ كانَ كَمَن غابَ عَنهُ ومَن غابَ عَن أمرٍ فَرَضِيَهُ كانَ كَمَن شَهِدَهُ؛
هر كه حاضر و ناظر كارى باشد و آن را ناپسند دارد، مانند كسى است كه [آن هنگام] غايب بوده، و هر كه در كارى حاضر و ناظر نباشد، ولى بِدان راضى باشد، مانند كسى است كه خود در آن حضور داشته است.

كنز العمّال : ج ۳ ص ۸۳ ح ۵۶۰۲ .گزيده تحف العقول، ص 63

s_aa

کاربر ممتاز
امام صادق عليه السلام :

لا تَطيبُ السُّكنى إلّا بِثَلاثٍ الهَواءِ الطَّيِّبِ وَالماءِ الغَزيرِ العَذبِ وَالأَرضِ الخَوّارَةِ
سكونت كردن [در جايى] جز با وجود سه ويژگى، خوش نخواهد بود: هواى خوش و پاك، آب فراوان گوارا، و زمين پُر بار.

تحف العقول : ص ۳۲۰ ؛ دانشنامه قرآن و حديث جلد چهاردهم ج 14 ص : 372

s_aa

کاربر ممتاز
پيامبر صلى‏ الله ‏عليه ‏و‏آله:

إذا كانَ عِندَ خُروجِ القائِمِ يُنادي مُنادٍ مِنَ السَّماءِ: أيُّهَا النّاسُ! قَطَعَ عَنكُم مُدَّةُ الجَبّارينَ ووَلِيَ الأَمرَ خَيرُ اُمَّةِ مُحَمَّدٍ فَالحَقوا بِمَكَّةَ؛
آن گاه كه وقت خروج قائم مى‏‌شود، منادى‏‌اى از آسمان ندا مى‌‏دهد: «اى مردم ! مدّت حكومت جبّاران بر شما، به پايان رسيد و بهترين فرد امّت محمّد، حكومت را به دست گرفته است، پس به مكّه برويد».

بحار الأنوار : ج ۵۲ ص ۳۰۴ ح ۷۳، دانشنامه امام مهدي عج ، ج 9 ص 169

s_aa

کاربر ممتاز
امیرالمؤمنین علی سلام الله عليه :

إن قارَفتَ سَيِّئَةً فَعَجِّل مَحوَها بِالتَّوبَةِ؛
اگر به گناهى آلوده شدى، بى درنگ آن را به توبه بشوى.

تحف العقول، ص 81؛ حکمت نامه جوان ص 146

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند :

بی تردید انسان مرتکب گناه می شود ودر اثر آن از نماز شب محروم می گردد و بی شک تاٴثیر کار بد در انجام دهنده ی آن ٬[در جهت قطع برکات معنوی وابتلاء به شدائد] از تاٴثیر کارد برنده در قطع گوشت٬ سریع تر است.

منبع : اصول کافی ٬ج٢/ص٢٧٢ ٬حدیث١۶.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
"محــــبت" در "دلِ مـــومنـــین"

"امــــامــ صـــادق"{ع} فــــرمـــود:
کســـــی کـــه بـــین "اذان" و "اقـــامـــه" ســــجده کــــند و در "سجـــده" بگــویــد:
"ســـجدت لــک خــاضـــعا خــاشـــعا ذلـــیلا"

"خــــداونـــد" محـــبت او را در "دل مـــومنـــین"
و هیـــبت او را در "دل" مـــنافقـــین قــرار مـــی دهـــد.

(منــبع: وسـائـل ج ۴ ص ۶۳۳)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
امام زین العابدین (علیه السلام) :
«من ثبت على ولایتنا فى غیبة قائمنا، اعطاه الله أجر الف شهید مثل شهداء بدر و احد».

هر که در دوران غیبت قائم ما، بر ولایت ما ثابت قدم باشد، خداوند پاداش هزار شهید مانند شهداى بدر و احد را به او عطا مى فرماید.

(کشف الغمه، ج 3، ص 312 )

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
حضرت علی علیه السلام می فرمایند:

«هر چیز دنیوی شنیدنش بزرگتر از رسیدن به آن است و هر چیز اخروی دیدنش بزرگتر از شنیدنش.»
بحار الانوار ج8 ص191

«برای دنیای خود آنگونه کار کن که گویا همیشه زنده خواهی بود و برای آخرت خود آنچنان که گویی فردا خواهی مرد.»
مستدرک الوسائل ج25 ص146

s_aa

کاربر ممتاز
امیرالمؤمنین علی سلام الله عليه :

إنَّ تَقوَى اللّهِ ..شِفاءُ مَرَضِ أجسادِكُم، وصَلاحُ فَسادِ صُدورِكُم، وطُهورُ دَنَسِ أنفُسِكُم، وجِلاءُ عَشا أبصارِكُم؛
همانا پرواى از خدا،... شفابخشِ بيمارى بدن هاى شما و اصلاح كننده تباهىِ سينه هاى شما و پاك كننده آلودگىِ جان‌هاى شما و روشنى بخش ضعف ديدگان شماست.

نهج البلاغة: خطبة ۱۹۸؛ فرهنگ‌نامه بصيرت ص 66

s_aa

کاربر ممتاز
امام صادق سلام الله عليه :

إذا أرادَ اللّهُ بِعَبدٍ خَيراً، زَهَّدَهُ فِي الدُّنيا، وفَقَّهَهُ فِي الدّينَ، وبَصَّرَهُ عُيوبَها؛
هر گاه خداوند، خير بنده اى را اراده كند، او را نسبت به دنيا، بى رغبت مى‌گردانَد و در دين، دانايش مى‌كند و عيب هايش را به او مى نمايانَد.

الكافي : ج ۲ ص ۱۳۰؛ فرهنگ‌نامه بصيرت ص 52

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]شرمنده باشیم از این حدیث که امام صادق می فرماید:[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]هنگامی که انسان به نمازایستاد، رحمت خدا از آسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه می کنند و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش نماز را می دانست[/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif]؛هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد. [/FONT]

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]امام صادق [SUP]علیه‎السلام[/SUP] فرمود:کسی که دوست دارد بداند آیا نمازش پذیرفته شده است یا آن را نپذیرفته‎اند، با تامل بنگرد که آیا نمازش او را از فحشا و منکر باز داشته؟ پس به اندازه‎ای که او را بازداشته از او پذیرفته می‎شود.[/FONT]

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام صادق علیه السلام مشاهده کردند​

که سیبى را نیم‏خورده از خانه بیرون انداخته اند​

خشمگین شدند و فرمودند:​

اگر شما سیر هستید، خیلى از مردم گرسنه ‏اند​

خوب بود آن را به نیازمندش مى‏ دادید​

أَنَّهُ نَظَرَ إِلَى فَاکِهَةٍ قَدْ رُمِیَتْ مِنْ دَارِهِ لَمْ یُسْتَقْصَ أَکْلُهَا فَغَضِبَ (علیه السلام) وَ قَالَ مَا هَذَا إِنْ کُنْتُمْ شَبِعْتُمْ فَإِنَّ کَثِیراً مِنَ النَّاسِ لَمْ یَشْبَعُوا فَأَطْعِمُوهُ مَنْ یَحْتَاجُ إِلَیْه‏​

دعائم الاسلام ج 2 ، ص 115 ، ح 381 - بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 63، ص432، ح

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
همانا کسى تو را
[FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]
[/FONT]​
در برابر عیب ها و کم بودها هشدار دهد تا آگاه و بیدار شوى​
[/FONT]​
بهتر است از آن کسى که فقط تو را تعریف و تمجید کند​
[/FONT]​
تا بر عیب هایت افزوده گردد​
[/FONT]

إنَّ مَنْ خَوَفَّکَ حَتّى تَبْلُغَ الاْمْنَ، خَیْرٌ مِمَّنْ یُؤْمِنْکَ حَتّى تَلْتَقِى الْخَوْفَ​
[/FONT][FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]
إحقاق الحقّ، ج 11، ص 242، س 2​
[/FONT]

امام حسن مجتبی علیه السلام​
[/FONT]​

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
امام علی علیه السلام :

العامِلُ عَلى غَيرِ بَصيرَةٍ كالسّائرِ عَلى سَرابٍ بِقِيعَةٍ، لا تَزيدُهُ سُرعَةُ سَيرِهِ إلاّ بُعدا؛

كسى كه بدون بصيرت عمل كند، مانند كسى است كه به دنبال سراب بيابان راه پيمايد. او هر چه تندتر رود دورتر مى‏ افتد.

امالی مفید: ص42، ح11

$marziyeh67$

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مولای متقیان در حدیث فرمود:

أَفضَلُ العِبَادَهِ اَلصَّبرُ وَ الصَّمتُ وَ اِنتِظَارُ الفَرَجِ؛

برترین نوع عبادت شکیبایی، سکوت و انتظار فرج می­باشد.

ابن شعبه، تحف العقول، ص 142.

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سهم شما یه حدیث

سهم شما یه حدیث

قال الامام الکاظم علیه السلام:ما من امراة تسقی زوجها شربة من ماء الا کان خیرا لها من عبادة سنة.امام کاظم علیه السلام فرمود:هر زنی که به شوهرش قدری آب آشامیدنی بدهد، پاداش آن از عبادت یک ساله بالاتر است.وسائل الشیعه، ج 20، ص 172

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:لو ان جمیع ما فی الارض من ذهب و فضة حملته المراة الی بیت زوجها ثم ضربت علی راس زوجها یوما من الایام، تقول: من انت؟ انما المال مالی، حبط عملها و لو کانت من اعبد الناس الا ان تتوب و ترجع و تعتذر الی زوجها.پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:اگر تمام چیزهایی که در روی زمین از طلا و نقره وجود دارد و زن آنها را به خانه شوهرش بیاورد. آنگاه یک روز از روزها بر سر شوهرش منت بگذارد و بگوید تو کیستی؟ این اموال مال من است. در این صورت اجر و عمل زن از بین می رود اگر چه از عابدترین مردم باشد. مگر اینکه توبه کند و برگردد و از شوهرش عذرخواهی کند.مکارم الاخلاق، باب 8، ص 202

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
قال الامام الصادق علیه السلام:
من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن بالله-عز و جل-، ان الله- عز و جل - یقول: «ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله.» (2)
امام صادق علیه السلام فرمود:
هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است.
چرا که خداوند می فرماید:
اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می کند.
من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251

s_aa

کاربر ممتاز
امام حسین سلام الله عليه :

اللّهُمَّ خِر لي في قَضائِكَ، وبارِك لي في قَدَرِكَ، حَتّى لا اُحِبَّ تَعجيلَ ما أخَّرتَ ولا تَأخيرَ ما عَجَّلتَ؛
خدايا! در قضايت، خير را برايم برگزين و تقديرت را برايم مبارك كن تا آن جا كه تأخيرِ آنچه را جلو انداخته اى و تعجيلِ آنچه را عقب انداخته اى، دوست نداشته باشم.

بحار الأنوار : ج ۹۸ ص ۲۱۸ ح ۳ . حکمت نامه امام حسين (عليه السلام) ج 1 ص 108

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سروران شهيدان (آزادگی)

سروران شهيدان (آزادگی)

در حديث است (نفس المهموم، ص 30) که رسول خدا درباره امام حسين عليه السلام فرمود:

کاني به وقد استجار بحرمي و قبري فلا يجار، و يرتحل الي ارض مقتله و مصرعه ارض کرب و بلاء، و تنصره عصابه من المسلمين، اولئک ساده شهداء امتي يوم القيامه؛

گويا او را مي بينم که به حرم و قبر من پناهنده شده، ولي او را پناه ندهند، و به سرزمين قتلگاه و شهادت خود کوچ مي کند، سرزمين اندوه و گرفتاري. و گروهي از مسلمانان او را ياري مي دهند که قيامت سروران شهيدان امت منند. (1)

پاورقي
(1) بحارالانوار، ج 44، ص 298.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز

بالا