خاطره پروفسور حسابی از ملاقات با انیشتن

engin-m

عضو جدید
- راز پیشرفت غربی ها
- خاطره پروفسور حسابی از ملاقات با اینشتن
پروفسور حسابی چند نظریه مهم در علم فیزیک داشتند که مهم ترین و آخرین آن ها نظریه بی نهایت بودن ذرات بود , در این ارتباط با چندین دانشمند اروپایی مکاتبه و ملاقات می کنند و همه آنها توصیه می کنند که بهتر است که بطور مستقیم با دفتر پروفسوراینشتن تماس بگیرد بنابراین ایشان نامه ای همراه با محاسبات مربوطه را برای دفتر ایشان در دانشگاه پرینستون می فرستند بعد از مدتی ایشان به این دانشگاه دعوت میشوند و وقت ملاقاتی با دستیار اینشتن برایشان مشخص میشود پس از ملاقات با پروفسور شتراووس به ایشان گفته می شود که برای شما وقت ملاقاتی با پروفسور اینشتن تعیین می شود که نظریه خود را بصورت حضوری با ایشان مطرح کنید. پروفسور حسابی این ملاقات را چنین توصیف می کنند:وقتی برای اولین باربا بزرگترین دانشمند فیزیک جهان آلبرت اینشتن روبه رو شدم ایشان را بی اندازه ساده , آرام و متواضع یافتم و البته فوق العاده مودب و صمیمی! زودتر از من در اتاق انتظار دفتر خودش , به انتظار من نشسته بود و وقتی من وارد شدم با استقبالی گرم مرا به دفتر کارش برد و بدون اینکه پشت میزش بنشیند کنار من روی مبل نشست , نظریه خود را در ارتباط با بی نهایت بودن ذرات برای ایشان توضیح دادم ، بعد از اینکه نگاهی به برگه های محاسباتی من انداختند ، گفتند که ما یکماه دیگر با هم ملاقات خواهیم کرد .یکماه بعد وقتی دوباره به ملاقات اینشتن رفتم به من گفت : من به عنوان کسی که در فیزیک تجربه ای دارم می توانم به جرات بگویم نظریه شما در آینده ای نه چندان دور علم فیزیک را متحول خواهد کرد باورم نمی شد که چه شنیده ام , دیگر از خوشحالی نمی توانستم نفس بکشم , در ادامه اما توضیح دادند که البته نظریه شما هنوز متقارن نیست باید بیشتر روی آن کار کنید برای همین بهتر است به تحقیقات خود ادامه دهید من به دستیارم خواهم گفت همه امکانات لازم را در اختیار شما بگذارند, به این ترتیب با پی گیری دستیار و ارسال نامه ای با امضا اینشتن، بهترین آزمایشگاه نور آمریکا در دانشگاه شیکاگو، باامکانات لازم در اختیار من قرار دادند و در خوابگاه دانشگاه نیز یک اتاق بسیار مجهز مانند اتاق یک هتل در اختیار من گذاشتند , اولین روزی که کارم را در آزمایشگاه شروع کردم و مشغول جابجایی وسایل شخصی بر روی میزم و کشوهای آن بودم , متوجه شدم یک دسته چک سفید که تمام برگه های آن امضا شده بود در داخل یکی از کشوها جا مانده است , بسرعت آن را نزد رئیس آزمایشگاه بردم و مسئله را توضیح دادم , رئیس آزمایشگاه گفت این دسته چک جا نمانده متعلق به شما است که تمام نیازمندیهای تحقیقاتی خود را بدون تشریفات اداری تهیه کنید این امکان برای تمام پژوهشگران این آزمایشگاه فراهم شده است , گفتم اما با این روش امکان سواستفاده هم وجود دارد؟ او در پاسخ گفت درصد پیشرفت ما از این اعتماد در مقابل خطا های احتمالی همکاران خیلی ناچیز است .بعد از مدتها تحقیق بالاخره نظریه ام آماده شد و درخواست جلسه دفاعیه را به دانشگاه پرینستون فرستادم و بالاخره روز دفاع مشخص شد , با تشویق حاضرین در جلسه , وارد سالن شدم و با کمال شگفتی دیدم اینشتن در مقابل من ایستاد و ابراز احترام کرد و به دنبال او سایر اساتید و دانشمندان هم برخواستند , من که کاملا مضطرب شده و دست وپای خود را گم کرده بودم با اشاره اینشتن و نشتستن در کنار ایشان کمی آرام تر شده، سپس به پای تخته رفتم شروع کردم به توضیح معادلات و محاسباتم و سعی کردم که با عجله نظراتم را بگویم که پروفسور اینشتن من را صدا کرده و گفتند که چرا اینهمه با عجله ؟ گفتم نمی خواهم وقت شما و اساتید را بگیرم ولی ایشان با محبت گفتند خیرالان شما پروفسور حسابی هستید و من و دیگران الان دانشجویان شما هستیم و وقت ما کاملا در اختیار شماست .آن جلسه دفاعیه برای من یکی از شیرین ترین و آموزنده ترین لحظات زندگیم بود من در نزد بزرگترین دانشمند فیزیک جهان یعنی آلبرت اینشتن از نظریه خودم دفاع می کردم و و مردی با این برجستگی من را استاد خود خطاب کرد و من بزرگترین درس زندگیم را نیز آنجا آموختم که هر چه انسانی وجود ارزشمندتری دارد همان اندازه متواضع، مودب و فروتن نیز هست . بعد از کسب درجه دکترا اینشتن به من اجازه داد که در کنار او در دانشگاه پرینستون به تدریس و تحقیقاتم ادامه دهم.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
- راز پیشرفت غربی ها
من بزرگترین درس زندگیم را نیز آنجا آموختم که هر چه انسانی وجود ارزشمندتری دارد همان اندازه متواضع، مودب و فروتن نیز هست .

درود بر مردان بزرگ تاریخ
درود بر دانشمند بزرگ پروفسور انشتین، که درس زندگی را نیز به ما می آموزد

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینشتین و دکتر حسابی؟!

اخیرا عکسی در رسانه ها چاپ شده از اینشتین و شخص دیگری که گفته شده مرحوم حسابی است. در توضیح عکس آمده که حسابی برای مراسم نوروز اینشتین و برخی از فیزیکدانان دیگر را به خانه اش دعوت کرده بود! در این توضیحات با آب و تاب از مراسم نوروز ایرانیان و سنتهای آنها صحبت به میان آمده است که قلب هر ایرانی را به تپش می اندازد.
متأسفانه همه آنچه فرزند مرحوم حسابی (مهندس ایرج حسابی) به عنوان خاطرات حسابی در ذیل این عکس نقل می کند، دروغ است.
شخص کنار اینشتین در این عکس، گودل، ریاضیدان معروف آلمانی است که کیهان شناسان و نسبیت دانان او را با مدل گودل به عنوان یک عالم نامتناهی چرخان می شناسند. در آن سالی هم که نقل می شود نه حسابی در پرینستون بوده و نه دیگر فیزیکدانان که در این تخیلات زشت مکتوب آمده است.
متأسفانه رسانه های ما به این گونه دروغ پردازی ها و شیادی ها دامن زده اند و بخشی از این اکاذیب متأسفانه به کتب درسی هم راه یافته است. لازم است جهت سلامت جامعه ی علمی کشور همه ی ما با این فساد اخلاقی مواجهه کنیم و نگذاریم بیش از این جوانان ما منحرف شوند!
به عنوان نمونه نگاه کنید به این مقاله در در روزنامه اعتماد 14ر12ر87 .

[دکتر حسابی نه شاگرد اینشتین بوده است و نه ارائه دهنده ی یک نظریه ی علمی فوق العاده. از وی اسطوره نسازیم. یک فیزیکدان معمولی که کار علمی بزرگی نکرده است.]​

بخشی از خاطرات (= خیالات غیرواقعی) مهندس ایرج حسابی:
«... در زمان تدریس در دانشگاه پرینستون دکتر حسابی تصمیم می گیرند، سفره ی هفت سینی برای اینشتین و جمعی از بزرگ ترین دانشمندان دنیا از جمله بور، فرمی،شرودینگر و دیراک و دیگر استادان دانشگاه بچینند و ایشان را برای سال نو دعوت کنند.
... اما اینشتین 20 دقیقه دیرتر آمد و گفت چون خواهرم را خیلی دوست دارم خواستم او هم در جشن سال نو ایرانیان را ببیند.
... به گفته ی ایشان همه در آن جلسه از معانی این دعا و معانی ارزشمندی که در تعالیم مذهبی ماست شگفت زده شده بودند.
... اینشتین رنگش می پرد، عقب عقب می رود و روی صندلی می افتد و حالش بد می شود. از او می پرسند که چه اتفاقی افتاده است؟ می گوید:مملکت خودمان 200 سال پیش دانشمندی داشتیم وقتی این حرف را زد کلیسا او را به مرگ محکوم کرد، اما شما از 10 هزار سال پیش این مطلب را به زیبایی به فرزندانتان آموزش می دهید. علم شما کجا و علم ما کجا؟! »

نوشته ی:

دکتر رضا منصوری - مدیر اسبق انجمن فیزیک ایران
به نقل از:

مجله ی نجوم شماره 184

منبع

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
دکتر حسابي واقعي کدام است؟

چندي پيش مقاله اي با عنوان «اينشتين و دکتر حسابي؟!» در سايت تبيان قرار دادم، که از بعضي زياده روي ها در تجليل از شخصيت علمي دکتر حسابي، انتقاد کرده بود. اين مقاله در شماره ي 184 مجله ي نجوم که يکي از معدود مجله هاي ترويجي معتبر علمي در ايران است، چاپ شده بود.
اين مقاله مورد عنايت بسياري از دوستان قرار گرفت و سيل انتقادها و تهمت ها و بعضا توهين ها به سمت ميز کار بنده سرازير شد. گذشته از لحن غيرمنصفانه ي بعضي از دوستان، نکته اي که براي بنده جالب بود پشتيباني عزيزان از چيزي بود که منبعش چيزي بيش از شنيده ها و گفته هاي مردم کوچه و خيابان بود. شايد بايد به دوستان حق داد. چرا که عظمت دکتر حسابي در اذهان ما به قدري توسط صدا و سيما، مجلات و حتي کتب درسي پررنگ و يقيني شده است، که وي را يکي از ارکان غرور ملي خود و افتخارات ايران مي دانيم، و هرگونه تلاش براي ارائه ي تصويري واقعي تر از يک شخصيت اسطوره اي، طبيعي است که با حملات گسترده ي ما ملت اسطوره زده مواجه خواهد شد. لذا مقاله ي مفصل تري را از سايت ايسنا انتخاب کردم که شامل نظرات دو تن از فيزيکدانان پيشکسوت ايراني است:

خواهش مي کنم، اين متن را که نسبتا طولاني است با اعصاب آرام و با دقت و آرامش و به طور کامل مطالعه کرده و نظرات خود را بدور از هر گونه نيش و کنايه مطرح بفرماييد.
سپاسگزارم
ا.م.گميني- بخش نجوم تبيان
رنج‌نامه‌اي بر غربت غريب «دكترحسابي»، در هياهوي خاطره‌سازان!

زنده‌ياد دكتر حسابي بي‌شك از خدمتگزاران علم و فرهنگ ايران در عصر حاضر و از پيشگامان رواج دانش جديد و ايجاد نهادهاي علمي نوين در كشور به شمار مي‌رود كه در شرايطي سخت با شوق به ايران بازگشت و با پايه‌گذاري و مشاركت در ايجاد بزرگترين نهادهاي علمي، آموزشي و اجرايي كشور نقشي مؤثر در مسير توسعه علمي ايران ايفا كرد.
به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، شايد مهم‌ترين تقديري که در زمان حيات اين استاد فقيد كه امروز نامش آذين بخش خيابان‌ها و اماکن گوناگون شده است، از وي شد، تجليل جمعي از شاگردان و دوستداران قدرشناسش در انجمن فيزيك ايران از وي در كنفرانس شصت سال فيزيك ايران در سال 1366 بود كه بخشي از مراسم را به تجليل از او به عنوان «پدر فيزيك ايران» اختصاص دادند. امري كه در آن سال‌ها با برخي موانع و انتقادات نيز همراه بود!
با اين حال اندك زماني پس از درگذشت دكتر حسابي به يكباره نام او در رسانه‌ها مطرح شد و ديري نگذشت كه اين استاد پيشكسوت به سرعت به شهرتي بي‌سابقه دست يافت، به طوري كه خيابان‌ها و مدرسه‌ها و اماكن مختلفي در سراسر كشور به اسم وي نامگذاري شد و نام او دربرخي کتب درسي به صورتي اغراق‌آميز در کنار بزرگان علم و دانش تاريخ بشر ثبت شد!
اگر چه در كشور ما فقدان شخصيت‌هاي بزرگ علمي و فرهنگي گاهي يكي از شروط بازشناسي و قدرداني از آنها شده است، ولي در مورد مرحوم دكتر حسابي به نظر مي‌رسد، دلايل ديگري هم در شهرت يك‌باره وي مؤثر بوده است.
از جمله آنها طرح اعطاي عنوان مرد علمي سال 1990 در رشته فيزيك از سوي مؤسسه‌اي موسوم به «مركز بين‌المللي بيوگرافي» كمبريج به مرحوم دكتر محمود حسابي است. عنواني كه اگرچه به زعم جامعه علمي و فيزيك‌پيشگان كشور، با توجه به عدم اعتبار علمي آن مؤسسه، خدمات درخشان علمي مرحوم دكتر حسابي را خدشه‌دار کرد، ولي در تبليغات و مطالبي كه از سوي برخي مطرح مي‌شود، از آن به عنوان يكي از بزرگترين افتخارات و عناوين علمي اين دانشمند فقيد ياد مي‌شود!

تنها شاگرد ايراني انشتين؟

يكي ديگر از مهمترين افتخارات و عناويني كه درباره مرحوم حسابي مطرح شده و همچنان سرتيتر بسياري از بيوگرافي‌ها و مقالات و خبرها در مورد ايشان است، عنوان «تنها شاگرد ايراني انشتين» است.

البته با توجه به جايگاه برجسته آلبرت انشتين به عنوان يكي از بزرگترين دانشمندان سده‌هاي اخير و به ويژه با توجه به جايگاه و موقعيت منحصر به فرد اين فيزيكدان بزرگ به عنوان سمبل علم و دانش در جامعه علم دوست ما، تلاش براي انتساب دكتر حسابي به عنوان يك فيزيكدان ايراني به اين دانشمند برجسته قرن چندان غريب نيست، با اين حال مرحوم حسابي در معدود مصاحبه‌هايي كه داشته ــ‌ از جمله مصاحبه تفصيلي با مجله «دانشمند» ــ در بيان خاطرات خود تنها به ديداري كوتاه با «آلبرت انشتين» اشاره مي‌كند كه طي آن نظريه خود را براي آن فيزيكدان بزرگ مطرح كرده و انشتين از او خواسته به تحقيقاتش در آن زمينه ادامه دهد. حسابي هيچ‌گاه ادعا نکرده است که شاگرد انيشتين بوده است و اين ادعاي مطرح‌شده در رسانه‌ها هم پايه و اساسي ندارد.
به رغم روايت مستند و روشن مرحوم حسابي درباره ديدار كوتاه وي با انشتين و انتقادات و هشدارهاي جسته و گريخته‌اي كه با ملاحظه شأن و جايگاه برجسته اين استاد فقيد از سوي جامعه علمي كشور ابراز مي‌شود، متأسفانه شاهد برخي داستان‌سرايي‌هاي عجيب و غريبي درباره آشنايي و مراوده استاد حسابي با انشتين هستيم كه هرساله بر شاخ و برگ آن نيز افزوده مي‌شود و كارخانه خاطره‌سازي و خيال‌پردازي فعال در اين عرصه كه روزگاري از استاد تنها به‌عنوان «شاگرد انيشتين» ياد مي‌كرد، در سال‌هاي اخير، انيشتين را در كنار دانشمندان بزرگ ديگري چون شرودينگر، فرمي، ديراک، بور و ... پاي سفره هفت‌سين ايراني در منزل اين دانشجوي ايراني مي‌نشاند كه البته در تازه‌ترين ويراست اين خاطره‌سازي‌ها، عنصر اناثي از خانواده انشتين هم به اين جمع خاطره‌انگيز علمي افزوده شده است!
و در اين ميان، كارخانه داستان‌سرايي كه گويا سال‌ها از مشكل فقدان هرگونه تصوير و مدرك مستندي از ارتباطات و مراودات علمي و خانوادگي مرحوم حسابي با انشتين رنج مي‌برد به تازگي تصويري از انشتين را در كنار فردي كه بي‌شباهت به استاد حسابي نيست به عنوان «تصويري كمياب از انشتين و دكتر حسابي» آذين‌بخش خاطرات عجيب و غريب رو به گسترش در روزنامه‌ها و وبلاگستان فارسي كرده كه نشان از روند رو به گسترش و نگران‌كننده توليدات آن دارد!

دکتر منصوري

دكتر رضا منصوري، استاد فيزيك دانشگاه صنعتي شريف و رييس سابق انجمن فيزيك ايران كه باني مراسم تجليل از خدمات علمي استاد در كنفرانس فيزيك سال 1366 بوده، طي سال‌هاي اخير بارها نسبت به عواقب داستان‌سرايي‌ها و خاطره‌پردازي‌هاي بي‌اساس در تخريب شخصيت و جايگاه رفيع علمي و فرهنگي دكتر حسابي هشدار داده است. وي در يادداشتي انتقادي به دردسرها و مانع‌تراشي‌هاي فراوان ايجاد شده در برگزاري آن مراسم اشاره كرده و نوشته است:
«کسي فکر نمي‌کرد يک قدرداني ساده باعث اين همه شرمساري اهل علم ايران بشود. از حسابي، بنيان‌گذار فيزيک دانشگاهي ايران که نظريه‌اي در مورد ماده نوشت و برخي با پرداخت دويست دلار "اولين مرد علمي سال" تقلبي ايرانش کردند، از حسابي که تنها ده دقيقه در يکي از زمان‌هاي ديدار عمومي انيشتين با وي صحبت کرده بود، دانشمندي در قد و قواره نيوتون و انيشتين (به کتب درسي مراجعه کنيد) ساخته‌اند، فرهيخته‌اي که در يک مراسم نوروزي، انشتين، شرودينگر، فرمي، ديراک و بور را در منزلش دعوت مي‌کند و اين دانشمندان را مسحور تمدن ايران و آيين‌هاي ملي ما مي‌کند، اخيراً مشتي دروغ و اکاذيب که در کنار عکسي از انيشتين با شخصي که ادعا شده، مرحوم حسابي است دربرخي رسانه‌ها و سايت‌هاي اينترنتي چاپ يا منعکس شده است. شخصي که در عکس کنار انيشتين ايستاده است، گودل (رياضي‌دان مشهور) است، نه حسابي!
در توضيحات زير عکس ادعا شده است انيشتين همراه با خواهرش در مراسم نوروز شرکت کرده است. مراجعه به تاريخ نشان مي‌دهد که خواهر انيشتين تنها در سال‌هاي 1940 تا 1946 در پرينستون بوده است. در اين سال‌ها نه حسابي در پرينستون بوده است نه بور، نه فرمي، نه شرودينگر و نه ديراک. کجاست نگاه و دقت‌نظر حرفه‌اي رسانه‌هاي ما که به اين سهولت گول اين دروغ‌پردازان را مي‌خورد!»

در بخش ديگري از يادداشت اين عضو فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي و فرهنگستان علوم كشورهاي در حال توسعه(تواس) آمده است: «مرحوم حسابي زماني مقاله‌اي مي‌فرستد براي مجله‌اي در پاريس. بر اسناد تاريخي اين مقاله براي داوري به استاد سينج (John Lighton Synge)، نسبيت‌دان معروف، داده مي‌شود كه داور به دليل برخي اشتباهات محاسباتي آن مقاله را براي چاپ نمي‌پذيرد. تا کي برخي افراد و رسانه‌ها مي‌خواهند به اين روند ناثواب خود ادامه دهند؟»
در خاتمه اين يادداشت با بيان اينكه با شيادي نمي‌توان عالِم و دانشمند ساخت و اين قبيل دروغ و خيال‌پردازي‌ها‌ نتيجه‌اي جز انحراف نسل آينده از مسير حركت سالم علمي ندارد آمده است: «قهرمان علمي کم از قهرمان جنگ ندارد و پيروزي در علم تنها با کار مستمر و ممارست فراوان حاصل مي‌شود. از انسان‌هاي ساده زحمت‌کش و دوست‌دار ايران بت نسازيم!»
طرح مطالب اغراق‌آميز درباره مرحوم حسابي نتيجه‌اي جز خدشه به شخصيت ايشان و جامعه علمي كشور و بدبيني جوانان ندارد

رئيس انجمن فيزيک ايران

دكتر اكبرزاده، رييس انجمن فيزيك ايران نيز در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين كه بخشي از مطالبي كه در مورد مرحوم دكتر حسابي از جمله همكاري و ارتباط وي با انشتين مطرح مي‌شود اغراق‌آميز و غير واقعي است، اظهار كرد: دكتر حسابي خدماتي در زمان خود به جامعه علمي عرضه كرده كه قابل انكار نيست اما طرح مطالب اغراق‌آميز در مورد وي نتيجه‌اي جز خدشه به زحمات ايشان در پي ندارد.
وي گفت: انجمن فيزيك ايران در سال‌هاي اخير همواره با طرح اين قبيل مطالب اغراق‌آميز برخورد كرده و از جمله در دوره قبلي هيات مديره انجمن، دكتر منصوري طي نامه‌اي به رياست دانشگاه اصفهان به درج برخي مطالب غيرواقعي و اغراق‌آميز در كتيبه يادبود دكتر حسابي كه در دانشگاه نصب شده اعتراض كرده است.
رييس انجمن فيزيك ايران تصريح كرد: موضع انجمن در اين خصوص كاملا روشن است. انجمن اين قبيل اغراقها را كه به نوعي سوء استفاده از شخصيت‌هاي علمي بوده و به خدشه‌دار شدن آنها منجر مي‌شود را به هيچ وجه نمي‌پذيرد.
وي خاطر نشان كرد: اين موضوع يكي از آفت‌هاي جامعه علمي ماست كه به علت سردرگمي و عدم جايگاه مشخص براي مسايل، ميدان براي سوء‌استفاده عده‌اي فراهم است و گرنه در يك جامعه علمي بالغ چنين مشكلاتي وجود ندارد.
اكبرزاده با تاكيد بر ضرورت مقابله با انتشار اين قبيل مطالب بي‌اساس نسبت به تبعات منفي آن در ايجاد سرخوردگي و بدبيني در نسل جوان و روند رو به رشد علمي كشور هشدار داد و گفت: زيان اين قبيل اقدامات دامنگير كل جامعه علمي است و نوعي بي‌اعتمادي را ايجاد مي‌كند. اگر فردي بيشتر از واقعيت بزرگ جلوه داده شود، ممكن است جوانان در ابتدا بپذيرند، اما پس از افزايش اطلاعات و به سرعت به واقعيت پي خواهند برد و در نتيجه به ساير مسايل هم شك مي‌كنند و بي‌اعتمادي در جامعه علمي گسترش مي‌يابد كه زيان اين دامن همه جامعه را مي‌گيرد.
رييس انجمن فيزيك ايران با تاكيد بر اين كه بايد درج مطالب درباره چهره‌هاي علمي ايراني در كتب درسي بايد با تامل بيشتري صورت گيرد، اضافه كرد: اين مساله يك مشغله ذهني براي همكاران انجمن فيزيك است كه قرار است در مورد آن بحث شود تا تصميم جدي تري اتخاذ شود.
چه بسا اگر دكتر حسابي مي‌توانست به عشق سرشار خود به رفع عقب‌ماندگي‌ها و پيشرفت كشورش غلبه كرده و آسايش كار در آزمايشگاه‌ها و محيط‌هاي علمي پيشرفته غرب را به شوق خدمت در جامعه عقب نگه‌داشته‌شده ايران دهه‌هاي نخست سده 1300 رها نكرده و تحقيقات علمي موفق خود را در عرصه فيزيك پي مي‌گرفت، روزي به فيزيكداني نامدار در عرصه جهاني و صاحب نظريه تبديل مي‌شد؛ اما روح بلند و متعهد دكتر حسابي كه با اغناي خودخواهانه حس علم‌دوستي و كسب عناوين و افتخارات فردي سيراب نمي‌شد، آينده ديگري را براي او رقم زد.​

اندك تأملي در سوابق و خدمات درخشان اين دانشمند متعهد كه همگان بر نقش تاريخي و سازنده او در پيشرفت علمي ايران اذعان دارند، چنان تصويري باشكوه و ستودني از مرحوم دكتر حسابي ترسيم مي‌كند كه عناويني چون «مرد علمي سال»، «شاگرد ايراني انشتين» و برخي تعبيرات مبالغه‌آميز كه درباره جايگاه علمي آن مرحوم در عرصه تحقيقات فيزيك مطرح مي‌شود در برابر آن‌ها رنگ مي‌بازد.

حسابي بدون اين عناوين هم دوست‌داشتني، ستودني و بزرگ است و چه بسا دوست‌داشتني‌تر، ستودني‌تر و بزرگ‌تر.
و به قول حافظ كه استاد عميقاً به او عشق مي‌ورزيد:
« ز عشق نـاتمام ما جمـال يـار مسـتغني است
به آب و رنگ و خال و خط چه حاجت روي زيبا را»
نگاهي گذرا به فهرست پرشمار چهره‌ها و شخصيت‌هاي برجسته، اما مهجور و فراموش شده علمي و فرهنگي كشور، ما را به جوابي نه چندان خوشايند مي‌رساند كه براساس آن بايد در كنار تجليل از جايگاه خادمان علمي چون حسابي، بيش از پيش در ساماندهي بنيادي مفهوم علم و جايگاه دانشگران در جامعه‌اي كه به رغم گذشت 70 سال از تأسيس دانشگاه هنوز مجال تشكيل اجتماع علمي را نيافته و مفهوم نوين علم را آن‌گونه كه در دنياي پيشرفته مرسوم است، به رسميت نشناخته، تلاش كنيم.

منبع:

ايسنا
تنظيم براي تبيان:

ا.م.گميني

منبع

arash_441

متخصص انرژی های نو
ممنون از مطلب زیباتون نمی دونم چرا تشکر ندارم!! خیلی وقته نبودم فکر کنم جمش کردن! به جاش برات گل می فرستم :gol:

majid373750

عضو جدید
آدم میمونه حرف کیو باور کنه
پسر حسابی پارسال تو مراسم یادبود پدرش تو دانشگاه ما(دانشگاه صنعتی شاهرود) کلی از خاطرات دکتر حسابی با انیشتین و ....کلی آدم دیگه گفت.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقای BIGHAM اگه میشه نظرتون رو در مورد این عکسا هم بگید. چون پستهای شما باعث تشکیک عقیده ی من در مورد پروفسور حسابی شد:

عکس اول: حسابی و انشتین در عکس دیگر:

عکس دوم: پروفسور حسابی در لحظات آخر عمر در بیمارستان.(آیا یک دکتر فیزیک معمولی چنین رفتاری در آخرین لحظات عمرش ممکن است داشته باشد.)

عکس سوم: پروفسور حسابی و اختراع اولین رادیوی ایران توسط دانشجویانش.

top10

عضو جدید
دست درد نکنه دادا ولی من هنگ کردم منم موندم آخه برا چی این همه دروغ تا به امروز به خوردمون دادن. زنده باد دکتر حسابی واقعی نه خیالی

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هیچ نظری ندارم. بی طرفم.
فقط یک تحلیل از یک زاویه دیگر رو عینا ارسال کردم.
ولی خوب اونهایی هم که نظر داده اند افراد بی اطلاعی نیستند.
هرچند کسی هم ادعا نمی کنه استاد حسابی دروغ گفته اند. چون همه این مطالب بعد از مرگ ایشون و بیشتر در سطح فروم ها و سایت مطرح شده و نه توسط دانشگاهی ها و مقامات رسمی . بیشتر هم توسط ایمیل ها منتشر شده اند.
و این رو هم مدنظر داشته باشید که خود استاد هم در قید حیات نیستند که این موضوعات و موارد مشابه رو تکذیب و یا تایید کنند.
ضمنا پیشنهاد می کنم به تاپیک تحریف تاریخ هم که تو همین تالار هست مراجعه کنید، باز هم می گم من نه تایید می کنم و نه رد، چون صلاحیت این کار رو ندارم که منی که صرفا از پشت صفحه مونیتور و یا حداکثر از کتاب ها چیزهایی خوندم بیام تحلیل کنم که چه کسی درست گفته چه کسی نه.
اون عکس ها هم چیزی در مورد صحبت های رد و بدل شده انیشتن و حسابی ثابت نمی کنه.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هیچ نظری ندارم. بی طرفم.
فقط یک تحلیل از یک زاویه دیگر رو عینا ارسال کردم.
ولی خوب اونهایی هم که نظر داده اند افراد بی اطلاعی نیستند.
هرچند کسی هم ادعا نمی کنه استاد حسابی دروغ گفته اند. چون همه این مطالب بعد از مرگ ایشون و بیشتر در سطح فروم ها و سایت مطرح شده و نه توسط دانشگاهی ها و مقامات رسمی . بیشتر هم توسط ایمیل ها منتشر شده اند.
و این رو هم مدنظر داشته باشید که خود استاد هم در قید حیات نیستند که این موضوعات و موارد مشابه رو تکذیب و یا تایید کنند.
ضمنا پیشنهاد می کنم به تاپیک تحریف تاریخ هم که تو همین تالار هست مراجعه کنید، باز هم می گم من نه تایید می کنم و نه رد، چون صلاحیت این کار رو ندارم که منی که صرفا از پشت صفحه مونیتور و یا حداکثر از کتاب ها چیزهایی خوندم بیام تحلیل کنم که چه کسی درست گفته چه کسی نه.
اون عکس ها هم چیزی در مورد صحبت های رد و بدل شده انیشتن و حسابی ثابت نمی کنه.
آدرس اون تایپیک رو بزارید لطفا.

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
آدرس اون تایپیک رو بزارید لطفا.
آموزش گام به گام تحریف تاریخ!

جناب حسینی عزیز این رو هم اضافه کنم، بحث بر سر حقانیت استاد حسابی یا زیر سوال بردن شخصیت ایشون نیست. موضوع، بررسی اصالت بحث های حاشیه ای حول شخصیت ایشون هست که مطمئنا خودشون در این مورد نقشی نداشته اند. 100 سال هم بگذرد کسی نمی تواند به وجهه علمی و شخصیت ایشون خدشه ای وارد کند.
این تاپیک بالا هم درباره اینه که چطور یک مطلب نادرست می تونه به عنوان یک حقیقت جا زده شود.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آموزش گام به گام تحریف تاریخ!

جناب حسینی عزیز این رو هم اضافه کنم، بحث بر سر حقانیت استاد حسابی یا زیر سوال بردن شخصیت ایشون نیست. موضوع، بررسی اصالت بحث های حاشیه ای حول شخصیت ایشون هست که مطمئنا خودشون در این مورد نقشی نداشته اند. 100 سال هم بگذرد کسی نمی تواند به وجهه علمی و شخصیت ایشون خدشه ای وارد کند.
این تاپیک بالا هم درباره اینه که چطور یک مطلب نادرست می تونه به عنوان یک حقیقت جا زده شود.
تحریف تاریخ و افسانه سرایی رو که کاملا قبول دارم. یه نمونش همین چیزای عجیبتر از غیرقابل باوری هست که در مورد تاریخ ایران و کورش مینویسن.
بله دقیقا. شاید و البته شاد بعضی حرفها در مورد حسابی مبالغه و تحریف شده باشه، ولی بالاخره احترام ایشون به عنوان یک عالم ر جاش محفوظه برای من.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جناب بی غم توی اینکه مطلبی در مورد دکتر حسابی نبود. منظورم سندی و یا مطلب موثق

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ادعا نکردم سند و مدرک رو می کنم. من فقط گفتم

Sarp

مدیر بازنشسته
برای "موجود بودن" باید مدرک و سند ارائه بشه
نه برای "عدم وجود"

پروفسور هم اونقدی که در این تاپیکها و ایمیلها ادعا میشه در پرینستون نبوده

چنین دروغهایی از طرف بالا (!) به خاطر عدم وجود محقق و دانشمند در دهه های اخیر به دلیل عدم وجود زیرساخت و بودجه مناسب در زمینه علمی و آموزشی شایعه میشه

hamid221

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلا حسابیی در کار بوده یا نه!!!!
وجود خارجی داره یا نه؟؟؟!!!

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
او يك فيزيك دان معمولي بود از او يك اسطوره نسازيم

نيازي به اسطوره ساختن ما نيست چرا شخصي كه در لحظات پاياني عمرش در حال مطالعه است يك اسطوره بوده و هست و خواهد بود.
هيچ نظريه علمي مهمي نداشت
دوست عزيز متاسفانه استدلال شما به قدري ضعيف هست كه با دلايل علمي نميشه بهتون ثابت كنم. فقط همين رو بگم كه وقتي مطرح ترين دانشگاه آمريكا (و البته جهان) تمام امكانات رفاهي+ يك دسته چك نوشته و امضا شده در اختيار ايشون قرار ميده و انشتين (صرف نظر از تحريفات اعمال شده) به نظريه ايشون گوش ميكنه (حداقلش) مهم بودن ايشون و ارزش تلاشهاشون رو نشون ميده.

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
وای واقعانکه.................
هر چی فکر میکنی واقعیه فرداش میایی تو نت میگن دروغه...........................
البته من اینو نخوندم ببینم چه جوریه............:D
چه دنیای با حالی شده ها........