جوان افغانی مقیم تهران : شکر خدا درامدم بد نیست ! ماهی پنج میلیون تومان !

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
محمد یک جوان افغان است که تولیدی لباس دارد و ماهی 5 میلیون کنار می گذارد. خانواده او اکثرا در اروپا زندگی می کنند

تهران امروز نوشت یک جوان افغان که در تهران کار می کند می گوید ماهی 4-5 میلیون تومان درآمد دارد. محمد 21 ساله که در ایران به دنیا آمده، می گوید در خیابان افسریه تهران، با برادرش تولیدی لباس دارد و شکر خدا درآمدش بد نیست و ماهی 4-5 میلیون دانسته، کنار می گذارد.

این جوان افغان، می گوید شباهت چهره افغانها به کره ای و ژاپنیها، مشکل مهاجرت غیر قانونی به اروپا را برای آنها آسان کرده، چون با جعل گذرنامه این کشورها و دادن 7-8 میلیون پول، از طریق فرودگاه امام تهران، می تواند به هرجایی که خواست، سفر کند.

محمد به تهران امروز گفته: "پدرم به همراه دو خواهر و یک برادرم همینگونه به نروژ رفتند. الان هم برای دریافت گذرنامه یکی دیگر از خواهرام به سفارتخانه آمده ام که قصد دارد برای ادامه زندگی به همسرش که در سوئیس ساکن است، بپیوندد."

او همچنین حرف معنی داری به خبرنگار تهران امروز زده: "ایران خوشبختانه آن قدر امکانات دارد که بخشیدن بخشی از آنها به افغانها، خللی در آن وارد نمی کند." :surprised:

منبع :
http://www.asriran.com/fa/news/168793/جوان-افغان-مقیم-تهران-درآمدم-بد-نیست،-شکر-خدا-ماهی-5-میلیون!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نوش جونش چون حلال بوده
نوش جونش چون جای کسیو تنگ نکرده بوده
نوش جونش چون 99 درصد جوانهای این مملکت من جمله خودم یک سوم کاری که افغانی میکند هم نمیکنیم

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوش جونش چون حلال بوده
نوش جونش چون جای کسیو تنگ نکرده بوده
نوش جونش چون 99 درصد جوانهای این مملکت من جمله خودم یک سوم کاری که افغانی میکند هم نمیکنیم

با جمله سوم شما موافقم . افغانها وجدان کاری بالایی دارند و فرهنگ کار وتلاش در اونها بسیار بالاست . درست برعکس ما :razz:

مدیران بسیاری از شرکتهای ایرانی گاهی ناچار به استخدام کارگرهای افغانی میشند چون اون کار رو کارگرهای ایرانی انجام نمیدند یا کلی کشش میدند .

برای مثال در شرکتی شاهد بودم که اون بارهائی که در حالت معمولی با لیفت تراک بار کامیونها میکردند کارگران افغانی اون بارها با دست خالی پشت کامیونها میذاشتند طوریکه سخت خیس عرق میشدند . ناهار هم نون و گوجه فرنگی میخوردند !

از نحوه کار کارمندها و کارگران ایرانی بهتره چیزی نگم چون ممکنه یجورائی توهین حساب بشه . بی خیال :surprised:

farshid992006

عضو جدید
با جمله سوم شما موافقم . افغانها وجدان کاری بالایی دارند و فرهنگ کار وتلاش در اونها بسیار بالاست . درست برعکس ما :razz:

مدیران بسیاری از شرکتهای ایرانی گاهی ناچار به استخدام کارگرهای افغانی میشند چون اون کار رو کارگرهای ایرانی انجام نمیدند یا کلی کشش میدند .

برای مثال در شرکتی شاهد بودم که اون بارهائی که در حالت معمولی با لیفت تراک بار کامیونها میکردند کارگران افغانی اون بارها با دست خالی پشت کامیونها میذاشتند طوریکه سخت خیس عرق میشدند . ناهار هم نون و گوجه فرنگی میخوردند !

از نحوه کار کارمندها و کارگران ایرانی بهتره چیزی نگم چون ممکنه یجورائی توهین حساب بشه . بی خیال :surprised:
این بخش رو که اکثر ما ابیرانی ها وجدان کاری نداریم رو قبول دارم
اما این که افغانی ها توی ایران کار های با شزایط بسیار بد رو انجام می دن از مجبور بودنشونه و گرنه که هیچی ندارن بخورن
اگر خیلی وجدان کاری داشتن الا وضع کشور شون این نبود

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
این بخش رو که اکثر ما ابیرانی ها وجدان کاری نداریم رو قبول دارم
اما این که افغانی ها توی ایران کار های با شزایط بسیار بد رو انجام می دن از مجبور بودنشونه و گرنه که هیچی ندارن بخورن
اگر خیلی وجدان کاری داشتن الا وضع کشور شون این نبود

خب بله میشه اینم گفت که اونا ناچارند در ایران کارهای سخت انجام بدند چون کارهای آسون متعلق به ایرانیهاست ! :smile:

شاید اگر اونها هم کشورشون مثل ایران درامد یا مفت نفت رو داشت اونها هم تنبل بار میومدند ! :razz:

farshid992006

عضو جدید
خب بله میشه اینم گفت که اونا ناچارند در ایران کارهای سخت انجام بدند چون کارهای آسون متعلق به ایرانیهاست ! :smile:

شاید اگر اونها هم کشورشون مثل ایران درامد یا مفت نفت رو داشت اونها هم تنبل بار میومدند ! :razz:
زیاد به در امد الکی و مفت مر بوز نمیشه گرچه شاید یکی از عوامل باشه
مثلا این روس ها کم نفت و گاز ندارن اما عین ما نیستن
همین امریکایی ها هم از لحاظ فراوانی مواد معدنی اگه از ما بالاتر نباشن کمتر هم نیستن
وقتی که قدرتمندا طوری با 1 جامعه رفتار کنن که اون مردم همیشه در سطح نیاز های اولیه شون بمونن و دغدغه ی زندگیشون هم بشه چیزای
الکی و بی خود, فرهنگ رشد که نمیکنه افول هم میکنه و میرسه به همینجایی که الان ما هستیم

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولله این بدبخت ها تا میتونن کار میکنن.
قبول کنیمکه جای ما رو تنگ نکردن چون کارایی که اینا میکنن یه جوون ایرانی هیچ وقت نمیکنه و غالبا مزد زحمتشون رو می خورن. تازه خیلی حجاها هم به اینا سخت میگیرن و اذیتشون میکنن.
حالا این یکی استثنا به این پول رسیده و الا اکثرشون به نون شبشون محتاجن.

ansarweb

عضو جدید

مگه ایرانی هایی ه میرن مثلا کویت چکار میکنند
با یکیشون که 7 سالی اونجا بود صحبت میکردم میگفت اخرین پیشرفتم این بود که تونستم کارای منزل یکی از ثروتندان اونجا رو انجام بدم مثل ماشین شستن

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولله این بدبخت ها تا میتونن کار میکنن.
قبول کنیمکه جای ما رو تنگ نکردن چون کارایی که اینا میکنن یه جوون ایرانی هیچ وقت نمیکنه و غالبا مزد زحمتشون رو می خورن. تازه خیلی حجاها هم به اینا سخت میگیرن و اذیتشون میکنن.
حالا این یکی استثنا به این پول رسیده و الا اکثرشون به نون شبشون محتاجن.

هیچ کدوم محتاج نیستند.............ولی واقعا زحمت می کشن................

mashti

عضو جدید
این تنها یه نفره که اینجوریه اکثره افغانیا کارگرند که درآمدشون با 6-7 سر عائله به ماهی 500 هزار تومنم نمیرسه!
یارانه نمی گیرند.
به ازای هر نفر سالی 150هزارتومن عوارض شهرداری میدن
به ازای هر دانش آموز سالی از 70 تا 100هزار تومن به آموزش پرورش میدن
به ازای هر نفر کارگر 140هزارتومن در سال بابت کارت کار میدن
برای تمدید مدرک اقا متی هم مجلس داره قانون میزنه که به ازای هرنفرسالی 150 هزار بگیرن
دانشگاه روزانه دولتی هم قبول شن باید شهریه بدن
اکثرا هم که مستاجرن

hasan6666

عضو جدید
این تنها یه نفره که اینجوریه اکثره افغانیا کارگرند که درآمدشون با 6-7 سر عائله به ماهی 500 هزار تومنم نمیرسه!
یارانه نمی گیرند.
به ازای هر نفر سالی 150هزارتومن عوارض شهرداری میدن
به ازای هر دانش آموز سالی از 70 تا 100هزار تومن به آموزش پرورش میدن
به ازای هر نفر کارگر 140هزارتومن در سال بابت کارت کار میدن
برای تمدید مدرک اقا متی هم مجلس داره قانون میزنه که به ازای هرنفرسالی 150 هزار بگیرن
دانشگاه روزانه دولتی هم قبول شن باید شهریه بدن
اکثرا هم که مستاجرن

حق با ايشونه

Pari-2719

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهتره یک مصاحبه باهاش داشته باشیم چطوری به این درآمد رسیده؟؟

چون من که مدتی است دنبال کارم ولی کار پیدا نمی کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lucky boy

عضو جدید
بهتره یک مصاحبه باهاش داشته باشیم چطوری به این درآمد رسیده؟؟

چون من که مدتی است دنبال کارم ولی کار پیدا نمی کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!​
شما میتونی توی افسریه تهران یه تولیدی لباس بزنی و ماهی 5-4 میلیون بذاری کنار . اگر هم نخواستی میتونی بندازی دور ، میتونی از سطل آشغال نزدیک خونه ما استفاده کنی .

......یارانه نمی گیرند.....

یارانه ها رو به حد کافی قبلاً خوردن . شما خیلی دلت براشون میسوزه میخوای یارنه خودتو بده بهشون . ندیده بودی قبلاً چندتا چندتا نون میخریدن ؟
توی محل ما داشتن یه ساختمان میساختن که کارگرهاش افغانی بودن . همیشه دوتاشون نون به دست بودن یعنی دوتا کارگر 24 ساعته توی نانوایی بودن . از یکیشون پرسیدم گفت برای کل کارگرها تقریباً روزی 200 تا نون میخریم . چندین سال پیش بود اونموقع که بربری 25 تومن بود . خیلی ناراحتشون نباش یارانه هار قبلاً چند برابر من و تو خوردن .

mashti

عضو جدید

شما میتونی توی افسریه تهران یه تولیدی لباس بزنی و ماهی 5-4 میلیون بذاری کنار . اگر هم نخواستی میتونی بندازی دور ، میتونی از سطل آشغال نزدیک خونه ما استفاده کنی .

یارانه ها رو به حد کافی قبلاً خوردن . شما خیلی دلت براشون میسوزه میخوای یارنه خودتو بده بهشون . ندیده بودی قبلاً چندتا چندتا نون میخریدن ؟
توی محل ما داشتن یه ساختمان میساختن که کارگرهاش افغانی بودن . همیشه دوتاشون نون به دست بودن یعنی دوتا کارگر 24 ساعته توی نانوایی بودن . از یکیشون پرسیدم گفت برای کل کارگرها تقریباً روزی 200 تا نون میخریم . چندین سال پیش بود اونموقع که بربری 25 تومن بود . خیلی ناراحتشون نباش یارانه هار قبلاً چند برابر من و تو خوردن .
دوست عزیز میشه بگی با اون همه عوارض که نوشتم و از قبلا تو دوران یارانه ها هم میدادن چی یارانه میگرفتن؟
دوستا برای این که دید بهتری نسبت به اینا پیدا کنیم توصیه میکنم کتاب "جانستان کابلستان" نشر افق نوشته رضا امیرخانی رو بخونید . سفرنامه یه ایرانیه که رفته افغانستان. مطمئنا دیدتون رو نسبت به افغانیا عوض میکنه
کتاب مذکور بهترین و پرفروش ترین کتاب نمایشگاه کتاب امسال بود که کلی جایزه و تقدیرنامه هم گرفت.

آخرین ویرایش:
بالا