جهت صحيح نيروي اصطكاك

Mehrdad_416

عضو جدید
از دوستان ممنون مي شم اگه من را راهنمايي كنند كه جهت صحيح نيروي اصطكاك در اجسام صلب چگونه مشخص مي شود؟بعنوان مثال وقتي استوانه اي از بالاي سطح شيبدار به پايين مي آيد نيروي اصطكاك رو به بالاي سطح شيبدار است ولي وقتي يك ما شين از سطح شيب دار بالا مي رود نيروي اصطكاك باز هم رو به بالاست حال اگر استوانه اي را از پايين به بالاي سطح شيبدار با يك سرعت اوليه پرت كنيم نيروي اصطكاك كدام جهت است يا اگر يك قرقره كه وسط آن نخ است را روي سطح شيب دار به بالا بكشيم نيروي اصطكاك چه جهتي است؟

morteza_282

عضو جدید
به بخش نیروهای اصطکاکی کتاب استاتیک و دینامیک مراجعه کنی ، مطالب بیشتری گیرت میاد. اگر مسائل نمونه کتاب را به دقت تحلیل کنی قشنگ متوجه میشی دوست عزیز.

sohrabi_never

عضو جدید
راه تشخیص اول (راه متعارف):
در اجسامی که برای ادامه حرکت نیرویی به آنها اضافه نمیشود(مثل سرخوردن ،غلطیدن جسم از بالای سطح شیب دار،..) جهت نیروی اصطحکاک همیشه خلاف جهت حرکت است

در اجسامی که برای ادامه حرکت نیرویی به آنها اضافه میشود(مثل حرکت ماشین ) جهت نیروی اصطحکاک همیشه در جهت حرکت است.

Mehrdad_416

عضو جدید
مهندس سهرابي ممنون از پاسخت راه دومي هم وجود داره؟ميشه علت اين موضوع هم توضيح بدي؟

sohrabi_never

عضو جدید
مهرداد عزيز

راه اول راه موثر و راحتيه از اين روش تو کتاباي پي بير و اي راسل جانسون استفاده شده. ولي راه دومي هم هست که نياز به يه کم تمرکز داره و مثل راه قبلي حفظي نيست.

بايد سطوح برخورد هر دو جسمي که با هم تماس دارند و اصطحکاک بينشون ايجاد ميشه رو داراي پرز و مو در نظر بگيريد.
حالا کليه مسائل رو کمي دقت مي تونيد تشخيص بديد.
(جهت خم شدن مو ها =جهت اصطحکاک)
مثال:
مثال اول. فرض کن موي سر يه گربه رو لمس ميکني،توجه کن که نيروي اصطحکاک بين دست شما و موي گربه باعث خم شدن موي گربه به عقب مي شه(جهت خم شدن مو ها =جهت اصطحکاک)

مثال دوم .توپي داراي پرز رو رو ي زمين پرت مي کنيد.نيرروي اصطحکاک در چه سمتيست؟
"جهت اصطحکاک در هنگام غلطش"

حالا یه جعبه که روی سطح سر می خوره رو در نظر بگیر
"نیروی اصطحکاک در هنگام لغزش"

mohammadsina

عضو جدید
خیلی راحت

خیلی راحت

دوست عزیز
هیچ لازم به بررسی به این شلوغی نیست
وقتی استوانه ای رو با سرعت ثابت به سمت بالای سطح شیب دار پرت میکنیم همان نیرویی که یک ماشین به چرخهایش وارد میکند را به استوانه وارد میکنیم
ولی اگر استوانه بغلتد حتما اصطکاک رو به بالا است اگر نغلتد یعنی اینکه اصطکاک نداریم
تمام به همین راحتی

mirhamida

عضو جدید
از دوستان ممنون مي شم اگه من را راهنمايي كنند كه جهت صحيح نيروي اصطكاك در اجسام صلب چگونه مشخص مي شود؟بعنوان مثال وقتي استوانه اي از بالاي سطح شيبدار به پايين مي آيد نيروي اصطكاك رو به بالاي سطح شيبدار است ولي وقتي يك ما شين از سطح شيب دار بالا مي رود نيروي اصطكاك باز هم رو به بالاست حال اگر استوانه اي را از پايين به بالاي سطح شيبدار با يك سرعت اوليه پرت كنيم نيروي اصطكاك كدام جهت است يا اگر يك قرقره كه وسط آن نخ است را روي سطح شيب دار به بالا بكشيم نيروي اصطكاك چه جهتي است؟
مهندس جان شما مطمئنی که رو به بالاست؟ همیشه به یاد داشته باش که نیروی اصطکاک یه نیروی مقاوم در برابر حرکته.به نظر من شما باید جهت اصطکاک رو بعد از بدست آوردن برایند نیروها تعیین کنی ، یعنی اول ببینی که جهت حرکت به چه صورته وبعد جهت اصطکاک را مشخص کنی .ولی خوب به هر حال اگر جهت را هم اشتباه بگیری تاثیری در حل مساله نداره و جواب ریاضی که به دست میاری خودش باهات حرف میزنه و میگه جهت درست بوده یا نه!(علامت + یا -)

mohammadsina

عضو جدید
حرف شما متینه
شما گفتید که ماشین وقتی بالا میره اصطکاک رو به بالاست
و همین باعث میشه که ماشین بتونه بالا بره تمام
استوانه هم با نیرویی که بهش وارد کردیم بالا میره
گفتم که اگه بغلته اصطکاک رو به بالاست
نیرویی که ماشین به چرخ وارد میکنه مانند نیرویی که ما به استوانه وارد میکنیمه
تو حل مسایل نباید پیچیده فکر کنیم
به قول خودتون خودش درست میشه

mirhamida

عضو جدید
حرف شما متینه
شما گفتید که ماشین وقتی بالا میره اصطکاک رو به بالاست
و همین باعث میشه که ماشین بتونه بالا بره تمام
استوانه هم با نیرویی که بهش وارد کردیم بالا میره
گفتم که اگه بغلته اصطکاک رو به بالاست
نیرویی که ماشین به چرخ وارد میکنه مانند نیرویی که ما به استوانه وارد میکنیمه
تو حل مسایل نباید پیچیده فکر کنیم
به قول خودتون خودش درست میشه
مهندس جان طرف سخنم البته به شما نبود و حرف شما هم متینه !اگه دقت کرده باشید من قبلا هم نگفتم که این حرف اشتباهه!البته در مورد فقط چرخ ماشین!اما دوستمون در مورد جسم صلب پرسیده بود که ما باید کل ماشین رو صلب در نظر بگیریم یعنی چرخ نسبت به بدنه خودرو حرکت نسبی نداشته باشه!موفق باشید!

s_r_sajjadi

عضو جدید
salam dooste aziz
dar morede ajsami ke ghalteshe khales daran niruye stekak hamjahat ba harekate va dar laghzesh khalafe jahate harkat.;)

رهپویش

عضو جدید
نیروی اصطکاک نیروی مقاوم در برابر حرکت است و همواره در جهت خلاف حرکت نسبی می باشد.

بالا