[ تیرچه | تیرچه دوبل | کلاف عرضی ] راهنمایی

amin1234

عضو جدید
با سلام
مي خواستم بدانم حداقل قطر ميلگرد زيگزاد خرپاي تيرچه به دهانه 7 متر وارتفاع تيرچه 25 سانت چقدر است وچگونه محاسبه مي شود از كمك شما متشكرم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
مي خواستم بدانم حداقل قطر ميلگرد زيگزاد خرپاي تيرچه به دهانه 7 متر وارتفاع تيرچه 25 سانت چقدر است وچگونه محاسبه مي شود از كمك شما متشكرم

سلام خوبی ؟ خوش اومدی به جمع ما و اما چند نکته
اولاً دوتا پست تکراری زدی تو صفحه اصلی تالار
دوماً این طور پست ها درخواست حساب میشه باید تو قسمت درخواست ها بزنی
و اما http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=117709&page=2 یه سر بزن تو یکی از پست هام دایره المعارف خرپا رو گذاشتم بیبین چیزی دستگیرت میشه

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

سلام همکار عزیز
شما برای همچین تیرچه ای:
یه دونه ارماتور 14 بالا، سه تا نمره 16 پائین لازم دارید.
در مورد آرماتور زیگزاگی هم، بر اساس محاسبات باید آرماتور نمره 10 یا 12 استفاده کنید، اما چون در عمل نمی تونند آرماتور 12 رو برای زیگزاگ خرپا استفاده کنند و نمره 10 هم یکم سختی به همراه داره، میان از آرماتور نمره 6 که در عمل قطرش 6.5 هست، بصورت دوبل استفاده می کنند:gol:

dorddaye

عضو جدید
[ تیرچه ها ] راهنمایی

[ تیرچه ها ] راهنمایی

سلام مهندسین عزیز
من شرمنده ام که میام و سوالات پیش و پا افتاده میپرسم و بقول معروف کلاس کار رو میارم پایین ولی از اونجایی که الان خونه سازی داریم و منم درگیر کارها هستم میخوام اطلاعات فنی خودم رو افزایش بدم واسه همین اگه سوالی واستو ن بدیهی بود ببخشید از قدیم گفتن ندانستن عیب است ! و اما سوال من اینه که چرا میگن تیرچه پرسی بهتر از تیرچه هاییه که خودمون جوش میزنیم ما الان برای طول 440 cm دو میلگرد پایین رو 14 انداختیم و بالا رو 12 گذاشتیم و خمود ها رو هم 8 گذاشتیم و خالجوشهای پر زدیم تا خوب بگیره ( داداشم جوشکاره ) و بتونش رو هم پرملات ریختیم یعنی داخل هر دستگاه مخلوط کن 100 کیلو سیمان ریختیم حالا اگه تیرچه پرسی استفاده میکردیم همش میله گرد 8 بود و بینشون هم سیم حرارتی میذارن !!؟؟ حالا نظر شما چیه آیا من اشتباه میکنم یا نه اشتباه متوجه شدم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام مهندسین عزیز
من شرمنده ام که میام و سوالات پیش و پا افتاده میپرسم و بقول معروف کلاس کار رو میارم پایین ولی از اونجایی که الان خونه سازی داریم و منم درگیر کارها هستم میخوام اطلاعات فنی خودم رو افزایش بدم واسه همین اگه سوالی واستو ن بدیهی بود ببخشید از قدیم گفتن ندانستن عیب است ! و اما سوال من اینه که چرا میگن تیرچه پرسی بهتر از تیرچه هاییه که خودمون جوش میزنیم ما الان برای طول 440 cm دو میلگرد پایین رو 14 انداختیم و بالا رو 12 گذاشتیم و خمود ها رو هم 8 گذاشتیم و خالجوشهای پر زدیم تا خوب بگیره ( داداشم جوشکاره ) و بتونش رو هم پرملات ریختیم یعنی داخل هر دستگاه مخلوط کن 100 کیلو سیمان ریختیم حالا اگه تیرچه پرسی استفاده میکردیم همش میله گرد 8 بود و بینشون هم سیم حرارتی میذارن !!؟؟ حالا نظر شما چیه آیا من اشتباه میکنم یا نه اشتباه متوجه شدم؟
سلام
دوست عزیز
لطفا اسم تاپیک رو مطابق با محتوای تاپیک انتخاب کنید
و درخواستها و سوالات رو در تالار درخواستها بیان کنید

ارشا

عضو جدید
1moshkele ejraei da saghfr

1moshkele ejraei da saghfr

salam dostan
ma toye porojh heyne ejraye dodkeshe motorkhane az parking dar saghfe tabaghe bala ba moshkele barkhorde kanal ba 1 bale tirche saghf movajeh shodim ke bayesti nesfe bal tircharo mibayesti cut konim in moshkel dar 3 tirche kenar ham etefagh oftade mikhastam binam baraye taghvit mishe bale ziri ra ba varagh taghviat kard ya rah digariam hastesh?
mamnon misham age komakam konid

coma

عضو جدید
salam dostan
ma toye porojh heyne ejraye dodkeshe motorkhane az parking dar saghfe tabaghe bala ba moshkele barkhorde kanal ba 1 bale tirche saghf movajeh shodim ke bayesti nesfe bal tircharo mibayesti cut konim in moshkel dar 3 tirche kenar ham etefagh oftade mikhastam binam baraye taghvit mishe bale ziri ra ba varagh taghviat kard ya rah digariam hastesh?
mamnon misham age komakam konid
سلام1- امیدوارم منظورتونو درست فهمیده باشم بر اساس برداشتم از سوال شما نکات زیر را یاد آور می شوم
2- تیرچه به عنوان اولین عامل انتقال بار در سقف باید دارای مقاومت کافی برای تحمل بار و تکیه گاه مناسب جهت انتقال عکس العمل حاصل از بار باشد
3- با توجه به اینکه در اکثر پروژه ها با فرض سقف صلب ،طراحی انجام می پذیرد ایجاد حفره در دیافراگم صلبیت سقف را دچار اشکال می کند بنابراین توصیه اکید می شود(الزام است) که اطراف بازشوها در سقف باید مهار شود(تیر زده شود)
حال با توحه به نکات بالا
1- اگر تیرچه شما بتنی است با داشتن پلان سازه ای بهتر می توانستیم نظر دهیم اما ببنید اگر امکان دارد که تیر فرعی ایجاد کنید (حتی چند تا)و تیرچه ها را بر روی آن سوار کنید بسیار عالی است
2- اگر تیرچه فلزی است(کرومیت) ،اگر ابعاد حفره بزرگ نیست می توان با تقویت ورق کارو انچام داد گرچه باز هم راه حل بالا بسیار علمی تر و قابل اطمینان تر است

ارشا

عضو جدید
doste aziz ba salam va tashakor az inke komakam kardin lazeme yadavari konam ke ma saghfo ejra shode darim
motasefane naghshehaye tasisate motorkhane ba dodkesha dir bedastemon resid vase hamin baes shod be 1 seri moshkelat bokhorim ma alan saghfo ejra kardim
abade baz sho ma taghriban3ta kanal dodkesh40x40ba fasele35cm az ham mibashad ke dar kol abad taghribi ma 2x1=2m mibashad dahane saghf ma ham 7 metris
albate 1kar dg ham mishe kard az2potr dar rastaye tircheha mishe estefade kard ba estefade az 2 safe rolbolt shode dar jan potr 1tir taghviat dar jahate amod bar 3tirche dar zire anha estefade kard ke hazine bar mibashad

Bana8

عضو جدید
[ ابعاد تیرچه های j1 و j2 ]

[ ابعاد تیرچه های j1 و j2 ]

سلام . کسی اطلاع داره که ابعاد تیرچه های j1 و j2 چه چجوریه ؟
یعنی ارتفاع و عرض بتنش و میلگردهاش و ... ؟
اگه کسی اطلاع داره لطفا راهنمایی کنه ( حتما هم لازم نیست دقیق باشه اگه تقریبی هم باشه خوبه )

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
اگه کسی اطلاع داره لطفا راهنمایی کنه ( حتما هم لازم نیست دقیق باشه اگه تقریبی هم باشه خوبه )

سلام
این j1,j2 که میگید یه علامت هست که توی نقشه ها استفاده میشن
و جزییاتش بستگی به طراحی داره که برا چه دهانه ای و چه باری هست
حتما توی نقشه ها جزییاتش هست اگه از این علائم استفاده شده
ولی خوب چیزی که معمول هست در ساختمانهای مسکونی تیرچه از 25 تا 30 سانتی متر ارتفاع هست که دیگه میلگردهاش بسته به بار و طول دهانه داره
جزییات کامل و دقیق اگه میخوای نشریه 94 رو بخون

reza2011

عضو جدید

دوست عزيزم كلا در نقشه ها تيرچه رو تيپ بندي ميكنند .. مثلا ممكنه در يك نقشه ما 4 تا5 نوع تيپ تيرچه داشته باشيم . تيپ بندي هم بر اساس طول دهانه صورت ميگيرد . مثلا :

تيرچه هاي تيپ J1 مختص دهانه 5.5 متر

تيرچه هاي تيپ J2 مختص دهانه 4.3 متر

و ...

ضمنا چون شما رشتت عمران نيست نشريه 94 به كارت نمياد . اين نشريه براي كساني هست كه ميخوان تيرچه رو طراحي كنن . شما با استفاده از نقشه و تيپ تيرچه بايد سفارش بدي ...

اما يك سري اطلاعات عمومي براي تيرچه اينه كه عرض تيرچه 10 سانت و ارتفاع تيرچه 25 سانت هست .

آخرین ویرایش:

saleh.h

عضو جدید
ارتفاع تيرچه تيرچه 25
ميلگرد ها هم نشريه 543
البته تاجايي كه امكان داره از تيرچه صنعتي استفاده كنيد

a.m.i.r 94

عضو جدید
تیرچه دوبل

تیرچه دوبل

سلام خدمت مهندسان عزیز. می خواستم ببینم کسی در مورد استفاده از تیرچه ی دوبل تو سقف های تیرچه بلوک اطلاعاتی داره.یا اگر عکسی از پروژه ای که توش اجرا شده باشه بذاره که خیلی ممنونم.

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسان عزیز. می خواستم ببینم کسی در مورد استفاده از تیرچه ی دوبل تو سقف های تیرچه بلوک اطلاعاتی داره.یا اگر عکسی از پروژه ای که توش اجرا شده باشه بذاره که خیلی ممنونم.

سلام مهندس . از تیرچه دوبل برای موارد زیر استفاده میشه :
1- طول تیرچه ها ( طول دهانه ) زیاد باشه
2- انتهای طره ها ( بالکن ها )
3 - لبه بازشو ها

تیرچه دوبل.jpgتیرچه دوبل2.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

omran1858

عضو جدید
عرض کلاف عرضی در تیرچه ها

عرض کلاف عرضی در تیرچه ها

سلام بر دوستان عزیز
یه سوال در مورد عرض کلاف عرضی در تیرچه ها داشتم :
در تیرچه های دوبل عرض کلاف عرضی به چه اندازه اجرا میگردد؟
( با توجه به اینکه در نشریه 543 دستورالعمل طراحی و اجرای سقف های تیرچه و بلوک این مطلب ذکر نشده است )
باتشکر از دوستان و همکاران گرامی

• Like
واکنش ها: mnsa

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
یه سوال در مورد عرض کلاف عرضی در تیرچه ها داشتم :
در تیرچه های دوبل عرض کلاف عرضی به چه اندازه اجرا میگردد؟
( با توجه به اینکه در نشریه 543 دستورالعمل طراحی و اجرای سقف های تیرچه و بلوک این مطلب ذکر نشده است )
باتشکر از دوستان و همکاران گرامی

به نظر من فرقی نداره . حداقل های که آیین نامه ها درباره ژوئن گفتن ایناست : دو عدد میلگرد آجدار سراسری به قطر حداقل 10 میلیمتر در بالا و پایین . عرض ژوئن حداقل 10 سانت .
میلگردهای سراسری با سنجاق به فاصله هر 50 سانت به هم متصل بشن . این عرض 10 سانت ، هم برای تیرچه دوبل و هم تک استفاده میشه .

در زبان انگلیسی به کلاف عرضی میگن tie beam . از اونجای که tie به معنی دوخت و beam به معنی تیر است میشه اینطور گفت که وظیفه کلاف عرضی دوختن تیرچه ها به هم هست که باعث حفظ یکپارچگیه سقف در زلزله میشه

• Like
واکنش ها: mnsa
بالا