تفاوت عمران با معماری

کنکوری 93

عضو جدید
سلام دوستان . من امسال باید انتخاب رشته کنم میشه بهم بگید عمران بهتره یا معماری؟اصلا این رشته ها خوب هستن؟ با توجه به اینکه الان هر دانشگاهی داره مدرک معماری و عمران میده.تفاوت معماری با عمران چیه؟

saeedrdn

عضو جدید
تفاوت عمران با معماری

سلام دوستان . من امسال باید انتخاب رشته کنم میشه بهم بگید عمران بهتره یا معماری؟اصلا این رشته ها خوب هستن؟ با توجه به اینکه الان هر دانشگاهی داره مدرک معماری و عمران میده.تفاوت معماری با عمران چیه؟

ببين عمران يه رشته كاملا محاسباتي هست، براي مثال در گرايش سازه در عمران شما بايد يك ساختمون رو از نظر مقاومت، نيروهاي وارده و به طور كلي استحكام ساختمان طراحي كني، در حالي كه در رشته معماري فقط بحث طراحي پلان و نقشه كشي ساختمان مطرح هست، بحث طراحي معماري ساختمان، دكوراسيون داخلي همه اينا به معماري بر ميگرده. براي مثال يك مهندس معماري مشخص ميكند كه ابعاد يك هال اتاق ساختمان چگونه باشد و يك مهندس عمران طراحي ميكند كه تير ها و ستون ها و اجزاي بار بري همان هال يا اتاق چه ويژگي هايي از نظر مقدار بتن و ميلگرد و غيره داشته باشد.
ساختمان سازي فقط يه گرايش كوچكي از عمران هست، طراحي لوله هاي اب رساني و جمع اوري فاضلاب، طراحي سد، طراحي كانال، طراحي راه و روسازي راه، طراحي تقاطع خيابان ها ، مديريت ساخت پروژه هاي عمراني، حتي طراحي وسايل شهر بازي ها و ... همه از گرايش هاي مهندسي عمران هست كه يه سري از اونا مثل مهندسي حمل و نقل فقط در كارشناسي ارشد با اونا ميتوني اشنا شي.

Sent from my iPad using Tapatalk

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای مقایسه بهتر این دو رشته شما یک انسان را در نظر بگیرید. این انسان نیازمند به اسکلت، گوشت، مو، ناخن و .... میباشد. بخشی که مربوط به اسکلت انسان است به طور مستقیم میتوان به مهندس عمران ارتباط داد و بخش ظاهری آن نظیر پوست و مو را به مهندس معمار
در ساختمان سازی تصمیمگیری در زمینه اسکلت سازه نظیر تیرها ستونها بادبندها پی و ... بر عهده مهندس عمران است و تصمیم گیری در زمینه نمای ساختمان پلانهای طبقات، دکوراسیون داخلی و .... بر عهده مهندس معمار است. البته در کل یک تعامل هم باید بین این دو وجود داشته باشد تا خواسته های دو طرف با هم تناقض پیش نیاورد.

هیچ وقت ما نمیتونیم دو تا چیز غیر همجنس رو باهم مقایسه کنیم و این سوال که عمران بهتر است یا معماری یه سوال کاملا اشتباهیه چون عمران و معماری از یک جنس نیستند که بشه باهم مقایسشون کرد . مهندسی عمران رشته ای از رشته های فنی مهندسی و معماری در مجموعه هنر قرار داره که به قول معمارها این دو تا تو یه اشل نمیگنجند .

تنها وجه مشترک این دو رشته در اینه که هر دو با ساختمون سر و کار دارند و این در حالیه که ساختمان سازی یه بخش کوچکی از مهندسی عمران محسوب میشه . ولی تمام کار های معماری نتیجه اش در ساختمونه .
این حرفی بود که برای من جالب بود گفتم شاید بتونه کمکت کنه....
فقط اینکه عمران گرایش های مختلفی داره تو انتخاب رشته ات دقت کن به گرایش ها.....

کنکوری 93

عضو جدید
برای مقایسه بهتر این دو رشته شما یک انسان را در نظر بگیرید. این انسان نیازمند به اسکلت، گوشت، مو، ناخن و .... میباشد. بخشی که مربوط به اسکلت انسان است به طور مستقیم میتوان به مهندس عمران ارتباط داد و بخش ظاهری آن نظیر پوست و مو را به مهندس معمار
در ساختمان سازی تصمیمگیری در زمینه اسکلت سازه نظیر تیرها ستونها بادبندها پی و ... بر عهده مهندس عمران است و تصمیم گیری در زمینه نمای ساختمان پلانهای طبقات، دکوراسیون داخلی و .... بر عهده مهندس معمار است. البته در کل یک تعامل هم باید بین این دو وجود داشته باشد تا خواسته های دو طرف با هم تناقض پیش نیاورد.

هیچ وقت ما نمیتونیم دو تا چیز غیر همجنس رو باهم مقایسه کنیم و این سوال که عمران بهتر است یا معماری یه سوال کاملا اشتباهیه چون عمران و معماری از یک جنس نیستند که بشه باهم مقایسشون کرد . مهندسی عمران رشته ای از رشته های فنی مهندسی و معماری در مجموعه هنر قرار داره که به قول معمارها این دو تا تو یه اشل نمیگنجند .

تنها وجه مشترک این دو رشته در اینه که هر دو با ساختمون سر و کار دارند و این در حالیه که ساختمان سازی یه بخش کوچکی از مهندسی عمران محسوب میشه . ولی تمام کار های معماری نتیجه اش در ساختمونه .
این حرفی بود که برای من جالب بود گفتم شاید بتونه کمکت کنه....
فقط اینکه عمران گرایش های مختلفی داره تو انتخاب رشته ات دقت کن به گرایش ها.....

ممنونم از جوابتون من یه دخترم به نظر شماا برای من عمران_عمران خوبه؟ چه دانشگاه هایی؟شاهد و صنعتی اصفهان خوبن؟

saeedrdn

عضو جدید
تفاوت عمران با معماری

ممنونم از جوابتون من یه دخترم به نظر شماا برای من عمران_عمران خوبه؟ چه دانشگاه هایی؟شاهد و صنعتی اصفهان خوبن؟

توي مقطع كارشناسي همين گرايش عمران عمران خوبه، فقط دو سه جا تو كشور هست كه توي مقطع كارشناسي بقيه گرايش هاي عمران داره اونم خيلي محدود مثلا در حد يك گرايش، حتما عمران عمران بزن چون گرايش هاي اصلي توي ارشد مطرح ميشه، دانشگاه صنعتي اصفهان كه عاليه، از بهترين دانشگاه هاي كشور كه عمران داره و عمران اون هم انصافا بايد بگيم يكي از قطب هاي كشور هست! دختر و پسر هم زياد نه تنها توي اين رشته بلكه توي كل رشته هاي مهندسي فرقي نميكنه ؛)

Sent from my iPad using Tapatalk

omidn1996

عضو جدید
دوستان اگر ممکنه از نظر آینده ی شغلی هم رشته ی عمران و معماری رو مقایسه کنید :smile:

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز

اینکه این رشته برات خوبه یا نه را خودت باید تشخیص بدی....
عمران - عمران و عمران - نقشه برداری از جمله گرایش هایی که من ی شناختی ازشون دارم.
رشته عمران اگه واقعا ی مهندس فارغ التحصیل شی کار برات هست،
دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه خوبیه و من شنیدم اساتیدش یکم سخت گیرن که امتیاز منفیی نیست حداقل یکم سختی میکشی اما درس یادمیگیری.
اگرم خوابگاهی بشی اصفهان شهر خوش آب و هوایی و خوب ولی هواش آلودس که اونم همه جا آلوده اس....
فقط بدون که رشته عمرن کار گروهی خیلی زیاد داره وباید روحیه همکاری و مسئولیت پذیری بالایی داشته باشی و روابط اجتماعیت بالا باشه....

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان اگر ممکنه از نظر آینده ی شغلی هم رشته ی عمران و معماری رو مقایسه کنید :smile:

عمران اگه نرم افزار و برنامه نویسی رو خوب یاد بگیری حتی از دوران دانشجوییتم برات کار هست....
کار با دوربین و ... هم خوب یاد بگیری می تونی تو پروژه ها فعالیت کنی به عنوان کار آموز یا....

بالا