تفاوت بین لوله( pipe) و tube

ferijj

عضو جدید
یه جایی خوندم که لوله و تیوب با هم فرق میکنن. یه مقدار جستجو کردم تونستم اینارو پیدا کنم . اگه دوستان اطلاعات بیشتری از تفاوت های این دو دارن خوشحال میشم دانششون رو در اختیار من بذارن:smile:

یکی از سئوالاتی که در بین اکثر مهندسین مطرح میگردد تفاوت بین تیوب و لوله میباشد که در زیر به اختصار توضیح داده شده است.
Pipe و
Tube از بعضی جهات یکی هستند، ولی مشخصات و کاربردهای مختلفی دارند. فقط گاهی اوقات آنها را میتوان به جای هم بکار برد.

1- مشخصات و اندازه لوله
هایی به قطر 12 اینچ و کوچکتر با قطر داخلی و برای لوله هایی به قطر بزرگتر از 12 اینچ با خارجی بیان می شود، ولی اندازه تیوب فقط با قطر خارجی نشان داده میشود.

2- ضخامت لوله به وسیله
Schedule یا دامنه فشار تعیین می شود، ولی در تیوب ضخامت به اینچ نشان داده میشود.

3- استحکام یک لوله با
Schedule مشخص میگردد که از 10 تا 180 موجود میباشد(40 استحکام استاندارد در لوله میباشد.) ولی استحکام تیوب میزان مقاومت آن به فشار، خمش و پیچش است. تیوبها به صورت صلب و قابل انعطاف نیز موجودند.

4- اغلب لوله هایی که به سیستمی جوشکاری می شوند، برای
انتقال مایعات یا گاز از یک نقطه به نقاط دیگر است ولی تیوبها را بجای بعضی از اشکال استاندارد ساختمانی مانند تیر I شکل، قوطیها و نبشی ساختمان نیز بکار میبرند.
5-سطح مقطع تیوب می تواند گرد یا هر شکل دیگری باشد اما سطح مقطع لوله باید گرد
باشد.
بطور کلی تیوبها بدون درز ساخته می شوند درصورتیکه لوله هم درزدار و هم
بدون درز تولید می شود.
6-تیوب ممکن است به اندازه دلخواه برای سفارش دهنده ساخته
شود در حالیکه ابعاد لوله مطابق استاندارد است.

7-اصولا اندازه کمتر از یک چهارم
اینچ را در هر حالتی تیوب می نامند.

9-تیوب از لحاظ جدار داخلی و خارجی دارای سطح
صاف می باشد در صورتیکه جدار داخلی لوله نسبت به تیوب ناهموار است.

10-واژه تیوب در
برخی استانداردها به لوله هایی گفته می شود که برای خم کردن مناسبند مثلا لوله های بدون درز که در ساختن مبدلها و دیگهای بخار به کار می روند

arash33

عضو جدید
سلام خدمت دوست عزیزم به همه مطالب بالا مطلب مهم زیر رو اضافه کن
TUBEبه لوله های که توی یک سیستم بسته استفاده میشوند مانند مبدلهای حرارتی دیگها و...
اما PIPE در مسیرهای انتقال سیال بکار برده میشوند;)

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام خدمت دوست عزیزم به همه مطالب بالا مطلب مهم زیر رو اضافه کن
TUBEبه لوله های که توی یک سیستم بسته استفاده میشوند مانند مبدلهای حرارتی دیگها و...
اما PIPE در مسیرهای انتقال سیال بکار برده میشوند;)

سلام آرش جان
راستش منظورت رو از سیستم بسته متوجه نشدم. چون برای خطوط Steam Tracing هم معمولاً از تیوپ استفاده میشود.

nasser.nozari

عضو جدید
با سلام و خسته نباشد
من در سیستم نفت و گاز روی تجهیزات ثابت کار می کنم . اطلاعات شما درست است ولی دقیق نیست . موارد زیر اختلاف اندکی دارد .
1- لوله ها تا قطر 12 اینچ قطر اسمی دارند و لزوما قطر داخلی برابر قطر اسمی لوله نیست . بسته به شجول لوله متفاوت خواهد بود . جهت اطلاع دوستان عرض کنم که شجول معیاری از ضخامت به قطر لوله است و با افزایش شجول ، قطر داخلی لوله کاهش می یابد و به هیچ وجه قطر خارجی تغییر نمی کند .
2- شجول 40 لزوما شجول استاندارد لوله ها نیست . این مورد تا سایز 10 اینچ برای لوله ها صادق است و از آن به بعد در لوله های استاندارد ضخامت ثابت و برابر 0.375اینچ بوده و لی در شجول 40 با افزایش قطر ، ضخامت نیز افزایش می یابد .
3- معیار ضخامت در تیوبها گیج بوده و با افزایش گیج ضخامت تیوب کاهش یافته و در حقیقت عکس شجول می باشد .
4- متریال مورد استفاده در تیوبها دارای ضریب انتقال حرارت بالاتری است .
5- لوله و تیوب تقریبا نمی توان بجای یکدیگر استفاده نمود . چراکه که در ساخت مبدلهای حرارتی انتقال حرارت اهمیت دارد ضمن اینکه امکان اکسپند نمودن لوله در درون تیوب شیت وجود ندارد . از طرفی نمی توان تیوب را در سیستم پایپنگ استفاده نمود چراکه با ابعاد اتصالات همخوانی ندارد .

netspyking

عضو جدید
خلاصه : لوله براي انتقال سيال بكار ميرود , تيوپ براي انتقال حرارت :smile:

sadeghforghani

کاربر فعال
با سلام و خسته نباشد
من در سیستم نفت و گاز روی تجهیزات ثابت کار می کنم . اطلاعات شما درست است ولی دقیق نیست . موارد زیر اختلاف اندکی دارد .
1- لوله ها تا قطر 12 اینچ قطر اسمی دارند و لزوما قطر داخلی برابر قطر اسمی لوله نیست . بسته به شجول لوله متفاوت خواهد بود . جهت اطلاع دوستان عرض کنم که شجول معیاری از ضخامت به قطر لوله است و با افزایش شجول ، قطر داخلی لوله کاهش می یابد و به هیچ وجه قطر خارجی تغییر نمی کند .
2- شجول 40 لزوما شجول استاندارد لوله ها نیست . این مورد تا سایز 10 اینچ برای لوله ها صادق است و از آن به بعد در لوله های استاندارد ضخامت ثابت و برابر 0.375اینچ بوده و لی در شجول 40 با افزایش قطر ، ضخامت نیز افزایش می یابد .
3- معیار ضخامت در تیوبها گیج بوده و با افزایش گیج ضخامت تیوب کاهش یافته و در حقیقت عکس شجول می باشد .
4- متریال مورد استفاده در تیوبها دارای ضریب انتقال حرارت بالاتری است .
5- لوله و تیوب تقریبا نمی توان بجای یکدیگر استفاده نمود . چراکه که در ساخت مبدلهای حرارتی انتقال حرارت اهمیت دارد ضمن اینکه امکان اکسپند نمودن لوله در درون تیوب شیت وجود ندارد . از طرفی نمی توان تیوب را در سیستم پایپنگ استفاده نمود چراکه با ابعاد اتصالات همخوانی ندارد .

سلام

ممنون بابت پاسخ کاملتون همکار محترم
چند نکته به نظرم آمد، در ادامه آورده ام:
در مورد نکته شماره 1، به نظرم اگر Schedule را شجول ترجمه نکنیم و اصل انگلیسیش رو استفاده کنیم، قابل فهم تر باشه.
در مورد نکته شماره 2، راستش من چیزی که از قبل از API 5L یادم هست، Schedule 40 را Schedule استاندارد گوییم.
در مورد نکته شماره 3 هم اینطور کامل کنم که Birmingham Wire Gauge یا همون BWG یک معیار برای اندازه گیری ضخامت سیم، ورق و تیوپ بوده است که امروزه هم بعضاً استفاده می شود.
لطفا اگر ایرادی دارد، دوستان تصحیح فرمایند.
موفق باشید.

BaBak.Turk

اخراجی موقت
فکر کنم این به دردتون بخوره

پیوست ها

• 19.jpg
    19.jpg
    83 کیلوبایت · بازدیدها: 1

nasser.nozari

عضو جدید
سلام

ممنون بابت پاسخ کاملتون همکار محترم
چند نکته به نظرم آمد، در ادامه آورده ام:
در مورد نکته شماره 1، به نظرم اگر Schedule را شجول ترجمه نکنیم و اصل انگلیسیش رو استفاده کنیم، قابل فهم تر باشه.
در مورد نکته شماره 2، راستش من چیزی که از قبل از API 5L یادم هست، Schedule 40 را Schedule استاندارد گوییم.
در مورد نکته شماره 3 هم اینطور کامل کنم که Birmingham Wire Gauge یا همون BWG یک معیار برای اندازه گیری ضخامت سیم، ورق و تیوپ بوده است که امروزه هم بعضاً استفاده می شود.
لطفا اگر ایرادی دارد، دوستان تصحیح فرمایند.
موفق باشید.

ممنون