تضمین سلامتی شما با شکلات تلخ

دکتر سوشا

عضو جدید

تضمین سلامتی شما با شکلات تلخ

منافع مصرف شکلات تلخ بر سلامتی
مجله پزشکی و سلامت : شکلات‌های با بیش از 60 درصد کاکائو به شکلات‌های تلخ معروف شده‌اند. تحقیقات جدید محققان علوم سلامت و تغذیه نشان داده که شکلات تلخ منافع بسیاری برای سلامتی دارد. به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی می‌تواند خاصیت ضد سرطانی داشته باشد. قادر است بر کلسترول خون تأثیر بگذارد و میزان فشار خون را کنترل کند. علاوه بر این که نقش خوبی بر تناسب اندام و کنترل وزن دارد.


نقش آنتی‌اکسیدانی قوی شکلات‌های تلخ
محققان علوم سلامت معتقدند که شکلات‌های تلخ سرشار از یک آنتی‌اکسیدان معروف به نام فلاونوئیدها هستند که می‌توانند اثر رادیکال‌های آزاد و ترکیبات مخرب موجود در بدن را خنثی نمایند و از این طریق باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن شوند. این اثر را فقط می‌توان در شکلات تلخ دید، چون که در شکلات‌های شیرین و بخصوص شیری، شیر و شکر به آنتی‌اکسیدان های موجود در شکلات متصل می‌شوند و آنها را غیر فعال می‌کنند. بنابراین شکلات‌های غیر تلخ فاقد اثرات آنتی‌اکسیدانی قوی برای بدن می‌باشند.


تأثیر شکلات تلخ بر میزان کلسترول خون
شکلات تلخ تأثیرات مثبت فراوانی بر میزان HDL ) ) کلسترول خوب بدن دارد و میزان آن را افزایش می‌دهد، در حالی که مانع از اکسید شدن (HLD)کلسترول بد نیز می‌شود و از این راه می‌تواند باعث تنظیم میزان کلسترول خون گردد. در مجموع آنتی‌اکسیدان های موجود در شکلات تلخ از کلسترول‌های موجود در بدن در برابر اکسیدِ شدن و تخریب محافظت می‌کنند.


شکلات تلخ و کنترل فشار خون
برخی تحقیقات علمی نشان داده افرادی که به طور منظم از شکلات تلخ استفاده می‌کنند کمتر در معرض اثرات مخرب فشارخون بالا قرار می‌گیرند و همیشه فشار خون ثابتی دارند. علت این امر نقشی است که فنون های موجود در کاکائو در کنترل و پایین نگه‌داشتن فشارخون اعمال می‌کنند.


نقش شکلات تلخ بر تناسب اندام
برخی متخصصان تغذیه معتقدند که شکلات های تلخ نقش مؤثری بر کاهش توده چربی بدن دارد و می‌تواند به عنوان یک چربی سوز خوب مطرح باشد. به همین دلیل در رژیم‌های غذایی لاغری مصرف آن را توصیه می‌کنند. به خصوص مصرف شکلات های تلخ همراه با سایر مواد غذایی چربی سوز مانند چای سبز می‌تواند نقش مضاعفی در سوزاندن چربی‌های مازاد در بدن داشته باشد.


در مجموع و با توجه به نقش تأثیرگذاری که شکلات تلخ بر سلامت دارد، توصیه متخصصان تغذیه و سلامت آن است که روزانه به جای مصرف انواع شکلات‌های شیرین، سعی گردد از انواع شکلات‌های تلخ با میزان کاکائوی بالای 60 درصد استفاده شود.


منبع : سایت اطلاعات پزشکی و سلامت دکتر سوشا
 

Similar threads

بالا