[ تخریب سنگ ] راهکارهای اجرایی

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
راه حل بدین لطفا
یه خونه قدیمی ،که جهت بازسازی مجدد تخریب شده در نظر بگیرین.در زیر این خونه یه تکه سنگ بزرگ(ارتفاع دو متر) قرار داره که برای رسیدن به تراز صفر-صفر باید این برداشته بشه.از طرفی چون خونه پشتیش هم قدیمیه نمیشه با مواد منفجره و یا پیکور سنگ رو از بین برد.چاره چیه؟
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

laneban

عضو جدید
سلام
اگر هزینه مهم نباشد میتوانی به ابعاد بزرگتر ازسنگ کود برداری و سنگ را در تراز پایین تر مدفون کنی فقط فونداسیون باید کنترل شود چون در قسمتی که خاک زیر آنست نشست نا متقارن دارد که آنهم حتما میدانی قابل حل است

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اگر هزینه مهم نباشد میتوانی به ابعاد بزرگتر ازسنگ کود برداری و سنگ را در تراز پایین تر مدفون کنی فقط فونداسیون باید کنترل شود چون در قسمتی که خاک زیر آنست نشست نا متقارن دارد که آنهم حتما میدانی قابل حل است
تا پایین(زیر سنگ مذکور ) کلا سنگ و صخره هست و ایجاد پی هم خود یک معضل میباشد.

reza2011

عضو جدید
سلام به همه دوستان
راه حل بدین لطفا
یه خونه قدیمی ،که جهت بازسازی مجدد تخریب شده در نظر بگیرین.در زیر این خونه یه تکه سنگ بزرگ(ارتفاع دو متر) قرار داره که برای رسیدن به تراز صفر-صفر باید این برداشته بشه.از طرفی چون خونه پشتیش هم قدیمیه نمیشه با مواد منفجره و یا پیکور سنگ رو از بین برد.چاره چیه؟
ممنون

امير جان اگه ميشه يك عكسي هم از اين موضوع بزاري خيلي جالبه و شايد در پيدا كردن راه مناسب بيشتر كمك كنه . من فكر ميكنم اين از اون معدود مواردي هست كه بايد فونداسيون رو روي همون سنگ اجرا كني و حالا ترازت بياد بالاتر . اگر مشكل شهرداري نداشته باشي البته . در غير اين صورت ميتوني از هيلتي استفاده كني البته بايد بگم كه هيلتي خرد خرد سنگ رو ميكنه ولي ممكنه جنس سنگ به حدي سخت باشه كه هيلتي هم از پسش بر نياد . البته اون هيلتي كه من ديدم براي كندن خاك بود تا سنگ ولي مسلما در محصولات تيلتي ميشه ابزارهاي مناسب براي كندن و ترك دادن سنگ رو پيدا كرد ولي با اين روش كار خيلي كند پيش ميره مثلا ممكنه فقط 30 تا 60 روز زمان ببره تا قسمت زائد سنگ جداسازي بشه .

اگر تمايل داشتي ميتونم توي محصولات هيلتي واست بگردم ببينم چيز مناسب براي اين كار چه وسيله اي هست ...

البته مواد شيميايي براي متلاشي كردن سنگ نيز وجود داره ولي با توجه به اينكه در مجاورت زمين ساختمان قديمي قرار داره ممكنه باعث بروز خطراتي بشه .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
امير جان اگه ميشه يك عكسي هم از اين موضوع بزاري خيلي جالبه و شايد در پيدا كردن راه مناسب بيشتر كمك كنه . من فكر ميكنم اين از اون معدود مواردي هست كه بايد فونداسيون رو روي همون سنگ اجرا كني و حالا ترازت بياد بالاتر . اگر مشكل شهرداري نداشته باشي البته . در غير اين صورت ميتوني از هيلتي استفاده كني البته بايد بگم كه هيلتي خرد خرد سنگ رو ميكنه ولي ممكنه جنس سنگ به حدي سخت باشه كه هيلتي هم از پسش بر نياد . البته اون هيلتي كه من ديدم براي كندن خاك بود تا سنگ ولي مسلما در محصولات تيلتي ميشه ابزارهاي مناسب براي كندن و ترك دادن سنگ رو پيدا كرد ولي با اين روش كار خيلي كند پيش ميره مثلا ممكنه فقط 30 تا 60 روز زمان ببره تا قسمت زائد سنگ جداسازي بشه . اگر تمايل داشتي ميتونم توي محصولات هيلتي واست بگردم ببينم چيز مناسب براي اين كار چه وسيله اي هست ... البته مواد شيميايي براي متلاشي كردن سنگ نيز وجود داره ولي با توجه به اينكه در مجاورت زمين ساختمان قديمي قرار داره ممكنه باعث بروز خطراتي بشه .
ممنون مهندس رضا درحال حاضر مالک در حال تخریب میباشد.و از من مشاوره خواست جهت حل این معضل. در حالت قبلی این ساختمان قدیمی بر روی همین سنگ احداث شده است یعنی کرسی رو تا روی سنگ ادامه داده اند و در حال حاضر مالک قصد دارد به تراز صفر-صفر رسیده و سپس شروع به احداث نماید. همانطور که در پست قبل هم گفتم ایجاد پی هم معضلی جداگانه میباشد. اجرای هیلتی رو خودم ندیدم ولی با اوصاف شما ظاهرا زیاد کاربردی نباشه در حل این مسئله. در ضمن مساحت زمین 60متر مربع میباشد. حالا یه سوال:ایا ماده ی شیمیایی وجود داره که باعث خوردگی شدید سنگ بشه؟ که اگه باشه کار راحت میشه. ممنونم

reza2011

عضو جدید
ممنون مهندس رضا درحال حاضر مالک در حال تخریب میباشد.و از من مشاوره خواست جهت حل این معضل. در حالت قبلی این ساختمان قدیمی بر روی همین سنگ احداث شده است یعنی کرسی رو تا روی سنگ ادامه داده اند و در حال حاضر مالک قصد دارد به تراز صفر-صفر رسیده و سپس شروع به احداث نماید. همانطور که در پست قبل هم گفتم ایجاد پی هم معضلی جداگانه میباشد. اجرای هیلتی رو خودم ندیدم ولی با اوصاف شما ظاهرا زیاد کاربردی نباشه در حل این مسئله. در ضمن مساحت زمین 60متر مربع میباشد. حالا یه سوال:ایا ماده ی شیمیایی وجود داره که باعث خوردگی شدید سنگ بشه؟ که اگه باشه کار راحت میشه. ممنونم

امير جان اين لينك رو ببين . در مورد يكي از اين مواد شيميايي صحبت كرده . ميتوني باهاشون تماس بگيري ببيني شدني هست يا خير . ميان داخل سنگ رو به فواصل معين سوراخ ميكنن و داخلش از اين ماده كه مثل ملات ماسه سيمان درست ميشه پر ميكنن . بعد از مدتي شكستگي در سنگ حادث ميشه . اين ماده ايجاد انفجار نميكنه بلكه ايجاد انبساط ميكنه و بدين طريق شكستگي حاصل ميشه .

در مورد هيلتي كه گفتم خب روش بسيار كندي هست ولي امنيتش خيلي بالاست . هيلتي هاي مخصوص با تيغه الماسه هستند كه فكر كنم از پس اين كار بربيان . البته به جنس سنگ هم بستگي داره . هيلتي هم سبب ترك سنگ ميشه و خرد خرد از سنگ كنده ميشه . خب مسلما بايد تعداد زيادي هيلتي باشه يعني با يكي 2 تا مشكل حل نميشه .

ديگه روش ديگه اي به ذهنم نميرسه امير عزيز .

آخرین ویرایش:

simiar

عضو جدید
سلام ؛
مهندس امیر ، فکر نمی کنم ماده ای وجود داشته باشه که سنگ رو حل کنه، اگه وجود داشت حتماً در راهسازی استفاده میشد. اگه هم وجود داشته باشه حتماً مقرون به صرفه نیست که استفاده نمیشه.
تجربه ی استفاده از مواد شیمیایی رو من داشتم ، شرکت های مختلف تولید می کنن و اونی که من بکار بردم اسمش کت راک بود و به صورت پودر داخل کیسه های 20 یا 30 کیلوگرمی.
روش استفاده :
سوراخ هایی به فواصل حدود 15 س.م و قطر حدود 4س.م در داخل سنگ یا بتن ایجاد و ماده رو به نسبت مشخص با آب مخلوط و داخل سوراخ ها پر میکنید.
پس از چند ساعت ماده افزایش حجم پیدا کرده و باعث میشه بتن یا سنگ فقط در محدوده ی شبکه سوراخها ترک برداره و به راحتی با وسایل ساده تخریب ( کلنگ و دیلم) کنده میشه. روش ساده ایه ولی اونقدرا هم که به نطر میاد کم هزینه نیست .
تجربه ی من مربوط به سال 84 میشه که متأسفانه قسمتی از بتنی که ریخته بودیم رو دستور تخریب دادند و به این روش تخریب کردیم
. اگه توضیحاتم مبهم بود بفرمایید شاید بتونم توضیح بیشتری بدم.

laneban

عضو جدید
سلام
راهی راsimiar گفته شدنی است و پودر کترا مانند آهک با تولید انبساط سنگ را بسیار کند خرد میکند ولی زمان زیادی میبرد

simiar

عضو جدید
سلام
راهی راsimiar گفته شدنی است و پودر کترا مانند آهک با تولید انبساط سنگ را بسیار کند خرد میکند ولی زمان زیادی میبرد
زمان آنچنان زیادی نمیبره ، نسبت به پیکور و کمپرسور و ... راه بدون استرس و راحتیه.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از دوستان
حفر سوراخها احتمالا با پیکور انجام میشه دیگه؟
اگه اینطور باشه ارتعاشاتش ممکنه به ساختمان قدیمی مجاور اسیب برسونه.
مهندس simiar میشه از هزینش هم بگین؟

laneban

عضو جدید
سلام
من فکر میکنم ساختمانی که با صدای پیکور دچار لرزش وخرابی میشود به هیچ وجه قابل سکونت واستفاده نباشد بهتر است با تماس با مقامات مسئول نسبت به تخریب آن اقدام کنید تا جان کسی به خطر نافتاده
لطفا بقیه دوستان نطر بدند

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام و عرض خسته نباشید
لطفاً در مورد از بین بردن یا شل کردن بتن های ساخته شده به کمک مواد شیمیایی راهنمایی کنید البته من رشته اصلی ام کارشناسی ارشد شیمی هست ، چون مشاور شرکت مهندسی در زمینه مواد هستم و به مشکل از بین بردن بتن ریخته شده و سفت شده بر خوردیم، دارم روی این مبحث به صورت جدی کار می کنم ، البته باید توجه داشته باشیم در مرحله اول مد نظر ما بتن های داخل پی که آرماتور بندی شده اند نیست.خواستم اگر اطلاعاتی در این مورد دارین در اختیارم قرار بدین ، تا اونجایی که تحقیق کردم ماده ای که به خواد این کارو انجام بده و خاص این فرایند باشه نداریم!:surprised:شاید ما به تونیم کاری انجام بدیم.ممنون می شم کمکم کنید.
با تشکر;)

نقل قول
iranneed
سلام .

یکی از دوستان میگفت من سر یک ساختمان بودم که میخواستن تخریب کنن یک مهندس آلمانی اومد یک قوطی آورد با آب و پودر قاطی کرد ریخت روی سقف ساختمان بد یک ساعت بتن حالت پودر در آمد و ریخت پایین با دو تا فرغون کلی بتن بردیم بیرون

گفت اون پودر ساخت آلمان بود که تقریبا 10 کیلویی میشد و قیمتش حدود 10 میلیون میشد البته برای اون سقف چند پیمانه برنداشته بود .

اگر پیدا کردین به من هم حتما خبر بدهید
در حال حاضر در ایران از کتراک و مواد انفجاری و چکش استفاده می شود
کتراک(ماده منبسط شونده غیر انفجاری) برای تخریب سنگ معدن و لاشه و تخریب بتون مصلح و معولی و ساروج .....تخریب بتون - تخریب بتون و سنگ های مزاحم

ممنون از دوستان

با سلام خدمت مهندسین گرامی

بهترین گزینه رو جناب simiar توضیح دادن با توجه به شرایطی که اعلام کردین در حال حاضر بهترین روش هستش حتی اگه زمان ببره .

برای ایجاد چاله اگه می خواین ارتعاش نداشته باشه روش معمول آن استفاده از دستگاه دریل واگن هستش که چند ساعته چاله ها رو براتون حتی تا عمق 6 متر هم می تونه بزنه .

قیمت ایجاد چاله با عمق تا 3.5 هر چاله حدود 3000 تومانه

و بسته به عمق چاله و سختی موضوع قیمت ها متفاوته .

در ضمن یکی از دوستان در این تاپیک توضیحاتی رو دادن که بدرد می خوره و فکر کنم خودش تو کار فروش مواد منفجره هستش شماره تلفن داره می تونی جزئیات کار و قیمتهای رو از ایشون راهنمایی بخوای موفق باشید.

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
ممنون از دوستان

امير جان اون لينكي كه من واست گذاشتم رو اگه كامل ميخوندي جواب بيشتر سئوالاتت رو ميگرفتي .

برای حفر چال در درون سنگ می توان از دریل برقی یا کمپرسور با مته استفاده کرد .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من فکر میکنم ساختمانی که با صدای پیکور دچار لرزش وخرابی میشود به هیچ وجه قابل سکونت واستفاده نباشد بهتر است با تماس با مقامات مسئول نسبت به تخریب آن اقدام کنید تا جان کسی به خطر نافتاده
لطفا بقیه دوستان نطر بدند

دوست من صدای پیکور باعث خرابی نمیشه،بلکه ارتعاشاتی که بوجود میاره حادثه ساز است.
در ضمن من گفتن ساختمان مجاور این حالات را دارد نه ساختمان مورد بحث.
موفق باشید.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از همه دوستان که نظر دادن.
حالا یه راهکار هم برای حفر پی بدین.
ممنونم

laneban

عضو جدید
چرا صدا حتی صدایی مانند پیکور میتواند تخریب کند .
منظورمن هم ساختمان کناری بود

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا صدا حتی صدایی مانند پیکور میتواند تخریب کند .
منظورمن هم ساختمان کناری بود
نه دیگه انقدرا هم فرسوده نیست.
اگه قراره با صدای پیکور خراب بشه که با یه باد هم خراب میشه.
فرسوده و قدیمی هست ولی نه تا این حد هنوز ایستایی خودش رو حفظ کرده.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
منظورم اینه که برای ایجاد پی در سنگ چکار باید کرد؟

با سلام

با توجه به اینکه بستر زمین سنگی هستش و اگه در نقشه نیاز نیس که از بستر طبیعی زمین پایین تر برید
این بستر سنگی نیاز به پی کنی زیادی نباید داشته باشه .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یکی از راههایی که میتونی سنگ رو از سر راهت برداری ، اینه که با دریل و مته هیلتی دور و برش یک سری سوراخ هرچند ریز ایجاد کنی ، بعدش شبها سوراخ رو از آب پر کنی ، یا اینکه زیر آتیش روشن کنی مدتی ، البته زمان بر هستش ولی سنگ رو ترد میکنه ، بعدش با پتک راحتتر منهدم میشه سنگ .

یه روش دیگم اینه که بری از این سنگ کارها بیاری که سنگ لاشه کار میکنند ، اونها هم میدونند کجای سنگ و با پتک بزنند
روش آخرم اینه که بری 4-5 تا صفحه گرانیت بر بخری بندازی سر فرز هی سنگ رو خط بندازی :)