تبدیل حرکت رفت و برگشتی ب دورانی....کسی میدونه چطوری ؟؟؟

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ب تمام دوستان گل.....
من ی پروژه رو شروع کردم البته ب یاری خدا.....
باید توی قسمتی از کارم حرکت رفت و برگشتی رو ب دورانی تبدیل کنم....اما متاسفانه از هیچ کدوم از مکانیزم های زیر نمیتونم استفاده کنم......
از دوستان اگه مکانیزم جدیدی سراغ دارن .....یا خودشون بلدن.....فرقی هم برام نداره مکانیکی باشه ......هیدرولیکی .....یا پنوماتیک.......یا هر جور دیگه اش راهنمایی کنید.

1- مکانیزم چرخ وشانه (Rack & Pinion)
2- مکانیزم پیچ و مهره (پیچ قدرت)
3- مکانیزم لنگ و لغزنده (لغزنده لنگی)
4- مکانیزم چهار میله ای
مکانیزم Evans
مکانیزم چبیشف Chebyshev
مکانیزم Burmester
مکانیزم Hoekens
مکانیزم وات Wattمکانیزم روبرتس Roberts
مکانیزم Path
مکانیزم Looping
5- مکانیزم بازگشت سریع (Quick Return)
و حتی چرخ ژنوا هم نمیتونه کمکم کنه:cry:

پیشاپیش از نظراتتون قدردانی میکنم:gol:

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، این مکانیزم ها که فرمایش کردین فقط سه تاشون به درد حرکت رفت و برگشتی می خورن مابقیشون تقریباً بی ربطن، این مکانیزم به نظرم اومد ببین چطوره؟

مشاهده پیوست 175463

ممنونم دوست خوبم
ک جواب دادید

اما میشه بگید کدومشون بی ربطه؟؟؟؟؟؟؟

فقط چرخ ژانو بود ک اونم خودم گفتم اما طبق شرایطی ک تو کار داشتم فکر میکردم بتونم ازش استفاده کنم

بعدشم دوست خوبم این مکانیزم ک برام گذاشتی خو همون مکانیزم چرخ و شانه است!:redface:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم دوست خوبم
ک جواب دادید

اما میشه بگید کدومشون بی ربطه؟؟؟؟؟؟؟

فقط چرخ ژانو بود ک اونم خودم گفتم اما طبق شرایطی ک تو کار داشتم فکر میکردم بتونم ازش استفاده کنم

بعدشم دوست خوبم این مکانیزم ک برام گذاشتی خو همون مکانیزم چرخ و شانه است!:redface:

ما در مرجعمون به این مکانیزم چرخ و شانه نمی گفتیم ولی چون شما محکم می گین شاید، نمی دونم. چرخ ژنوا مرتبط با بحث شما هست و میشه از اون کمک گرفت.
اگر این مکانیزم رو نمی پسندین پیشنهاد می کنم از مکانیزم های 5 لینکی که خلاقیت درشون بیشتره استفاده کنین که اگر کتاب طراحی مکانیزم های مطالعه کنید خودتون چند مورد رو می تونین طراحی کنین.

آخرین ویرایش:

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام ب تمام دوستان گل.....
من ی پروژه رو شروع کردم البته ب یاری خدا.....
باید توی قسمتی از کارم حرکت رفت و برگشتی رو ب دورانی تبدیل کنم....اما متاسفانه از هیچ کدوم از مکانیزم های زیر نمیتونم استفاده کنم......
از دوستان اگه مکانیزم جدیدی سراغ دارن .....یا خودشون بلدن.....فرقی هم برام نداره مکانیکی باشه ......هیدرولیکی .....یا پنوماتیک.......یا هر جور دیگه اش راهنمایی کنید.

1- مکانیزم چرخ وشانه (Rack & Pinion)
2- مکانیزم پیچ و مهره (پیچ قدرت)
3- مکانیزم لنگ و لغزنده (لغزنده لنگی)
4- مکانیزم چهار میله ای
مکانیزم Evans
مکانیزم چبیشف Chebyshev
مکانیزم Burmester
مکانیزم Hoekens
مکانیزم وات Wattمکانیزم روبرتس Roberts
مکانیزم Path
مکانیزم Looping
5- مکانیزم بازگشت سریع(Quick Return)
و حتی چرخ ژنوا هم نمیتونه کمکم کنه:cry:

پیشاپیش از نظراتتون قدردانی میکنم:gol:

سلام
اینو ببینید. شاید به کارتون بیاد. من که خیلی ازش لذت بردم.
http://www.robives.com/mechanisms/recip
درضمن اگر براتون مقدوره، ایده نهایی که پیدا کردید رو اینجا بگذارید تا ما هم استفاده کنیم.
یا علی

ali.fatemi4

عضو جدید

sadeghforghani

کاربر فعال
اینکه همون چرخ و شانه اس!
سلام جناب محمودپور
تعریف مکانیزم RACK & PINION رو چک کردم، اینجا گذاشتم:
A rack and pinion is a type of linear actuator that comprises a pair of gears which convert rotational motion into linear motion
دوستمون مکانیزمی رو درخواست داده اند که حرکت رفت و برگشتی رو به دورانی تبدیل کنند. توجه داشته باشید که RECIPROCATING MOTION به ROTATIONAL MOTION
در مورد مکانیزم پیشنهادی شما در پست شماره 2، اون مکانیزم هم حرکت رفت و برگشتی به دورانی تبدیل می شود ولی در نقاط مرده(DEAD POINT)، منظورم ابتدا و انتهای حرکت است، اگر اینرسی مکانیزم به حد کافی برای عبور از اون نقطه نباشه، عملاً قفل میکنه و از حرکت می ایسته.
مکانیزمی که بنده در پست شماره 6 به اون لینک دادم، ظاهرا از دو تا RACK و یک PINION تشکیل شده ولی در عمل، همون RACK AND PINION سنتی که آموخته ایم، نیست. در ضمن مکانیزم مذکور، مشکل قفل شدن رو نداره و به نظرم مفیدتره. البته قطعاً از نظر تلورانس ساخت، شرایط بدتری داریم که باید در تصمیم گیری لحاظ شود.
لطفا اگر نقدی به این نوشته دارید، بیان کنید. قطعا نکات جدیدی خواهم آموخت.
یا علی

آخرین ویرایش:

bmbtehran

عضو جدید
استفاده از یک هیدرو موتور و یک جک پیستونی یا کمپرسور و جک بادی این دو انتقال مکانیکی نیست و از سیال استفاده می شود در ضمن سرو موتور خطی و یا چرخ و تسمه ( حرکت پرینتر محورهای cnc کوچک )

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
استفاده از یک هیدرو موتور و یک جک پیستونی یا کمپرسور و جک بادی این دو انتقال مکانیکی نیست و از سیال استفاده می شود در ضمن سرو موتور خطی و یا چرخ و تسمه ( حرکت پرینتر محورهای cnc کوچک )

ممنونم دوست خوب اما اگه خوب مطلب رو خونده باشی.....من درباره انتقال مکانیکی حرفی نزدم...

من هر مکانیزمی ک بتونه حرکت دورانی تولید کنه رو بجز مواردی ک ذکر شد میخوام.......من میخوام حرکت رفت و برگشتی رو ب دورانی تبدیل کنم ......فرقی هم نداره....چه نوع انتقالی باشه

اگه دوستان میتونند کمک کنند....ممنون:gol:

shahryar-h

عضو جدید
سلام اگر از سيلندر پنوماتيكي براي كارهات استفاده ميكني به نظرم چرخ و شانه از همه بهترو راحتتره چون من اين كار رو زياد انجام دادم ولي يك مدل سيلندرهاي دوراني نيز تويه بازار موجود است rotary cylinder كه ميتوني از اونه هم استفاده كني كه هر درجه اي كه بخواي بچرخه كه معمولا" 180 درجه كارايي بيشتري داره.

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اگر از سيلندر پنوماتيكي براي كارهات استفاده ميكني به نظرم چرخ و شانه از همه بهترو راحتتره چون من اين كار رو زياد انجام دادم ولي يك مدل سيلندرهاي دوراني نيز تويه بازار موجود است rotary cylinder كه ميتوني از اونه هم استفاده كني كه هر درجه اي كه بخواي بچرخه كه معمولا" 180 درجه كارايي بيشتري داره.

سلام ممنونم دوست خوب

اگه زحمتی نیست درمورد
rotary cylinder بیشتر توضیح بدید..........
حقیقتش......سیستم جالبی داره

اما من میخوام از چند مکانیزم در محیط ی دایره......برای تبدیل حرکت رفت و برگشتی ب دورانی استفاده کنم......ب همی خاطر فکر نمیکنم چرخ و شانه بتونه کمکم کنند...

ممنون میشم اگه دوستان راهکاری دارن......راهنمایی کنند:gol:

بالا