تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
درخت میتونه باعث فالت بشه. مشکلی که معمولاً رخ میده اینه که باد باعث میشخ درخت به کابل بخوره و خطای گذرا به وجود بیاد.
اگر درخت به یک فاز برخورد کنه، ارت فالت رخ داده و سیستم نامتعادل میشه.
اگر بین دو فاز قرار بگیره، در صورتی که فقط یه شاخه شکسته شده باشه مشکلی پیش نمیاد و اگر هم پیش بیاد شاخه سریع نابود میشه!
اما اگر شاخه متصل به درخت باشه، باز هم فالت رخ میده و این حالت از حالت قبل که فقط خطای یک فاز رخ داده بود خیلی بدتره و جریان بیشتری کشیده میشه.
.....
از آزمایش DC برای محاسبه مقاومت الکتریکی کابل استفاده میشه.
.....
فکر میکنم 59n زمانی استفاده میشه که نول داشته باشیم (مثل اتصال ستاره)، در غیراینصورت نمیشه استفاده کرد.
اما از 50g بدون نول هم میشه استفاده کرد.
پس باید تمام خطوط توزیع و فوق توزیع دارای روپوش باشن. پرسیدم چون ی جای دور افتاده ای دیدم کابل توزیع هوایی روپوش نداره. یک لوله پلاستیکی هم بستن به طور عمود که کابل ها به هم نخورن.
...
50g رو بستم زمانی که نول هم بوده.
هر دو رله ارت فالت هستن
ولی اینکه تفاوتشون چیه که حتی برای انتخاب رله ها برای ژنراتور هم 59n و هم 50g رو در نظر میگیرن ,نمیدونم.

Sky_Jet

عضو جدید
Oil cooling Starter (فوری)

Oil cooling Starter (فوری)

با سلام خدمت دوستان
اطلاعاتی در مورد Oil cooling starter میخواستم
یکم عجله ایه دوستانی که اطلاعات دارن کمک کنند لطفا
با تشکر

naser-abdi

عضو جدید
سلام دوستان
اگه کسی pdf :-سیستمهای کنترل خطی - ماشین 1 -الکترونیک 2 رو دارم لازم دارم فوری ممنون میشم به ایمیلم ارسال کنید یا لینکش رو برام بفرستید

starlet01

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید
درباره ابر رساناها تحقیق میکنم و کار اصلی روی موتور ابر رسانای دما بالا سنکرون هست
از دوستان کسی اگه مرجع یا مقاله ی مفیدی داره ممنون میشم در اختیار بذارن
با تشکر

puzzzle

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
اگر در رابطه با شبکه هوشمند یا ریز شبکه ها مقاله ای دارین لطفا کمک کنین
با تشکر

mehri9

عضو جدید
سلام دوستان اگه میشه راهنمایی کنید.
چرا ولتاژ در زمان خود القا میشتر میشه؟

mehri9

عضو جدید
انگار بد گفتم. منظورم خود القا در سوییچ در ترانسفورماتوره, هنگام وصل القا داریم. وقتی خود القا میشه ولتاژش نسبت به قبل چند برار میشه . چرا؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
انگار بد گفتم. منظورم خود القا در سوییچ در ترانسفورماتوره, هنگام وصل القا داریم. وقتی خود القا میشه ولتاژش نسبت به قبل چند برار میشه . چرا؟

سوال خوبیه
اطلاعات کامل و مطمئنی ندارم
ولی حدس میزنم که اکثرا در فشار متوسط و قوی اتفاق بیفته
و به این خاطره که وقتی زبانه کلید رو از حالت صفر به یک میبریم با توجه به اینکه نیاز به فشار نسبتا زیادی هست مدت زمان اندکی طول میکشه که کنتاکت ها بسته بشه
کنتاکت ها دارن به خط شبکه نزدیک میشن
کنتاکت ها ولتاژ دارن
کنتاکت ولتاژ دار داره به هادی شبکه نزدیک میشه (درون محفظه کلید) و میخواد بسته بشه
به همین دلیل ارک پیش میاد و این ارک باعث میشه ولتاژی تولید بشه که دامنه ولتاژ شبکه رو بالا تر میبره
و هر چی مدت زمان کلید زنی بیشتر بشه میزان القا و ولتاژ بیشتر میشه
برای همین میگن در لحظه کلید زنی کلید رو با سرعت زیاد باز و بسته کنید .(این مورد حتی در فشار ضعیف هم صدق میکنه)
برای مثال و ازمایش که بنده انجام دادم یک لامپ 200 وات رو به شبکه وصل کنید و کلید رو به صورتی نگه دارید که نه کاملا بالا و نه کاملا پایین باشه
یعنی نه صفر نه یک نه خاموش نه روشن ....یا در لحظه وصل کلید زبانه رو طوری نگه دارید که انگار میخواید جلوی روشن شدن و وصل شدن رو بگیرید
میبینید به مرور زمان کنتاکت کلید میسوزه و سیاه میشه
....
در شبکه علاوه بر این مورد قطعی فاز هم اضافه ولتاژ لحظه ای تولید میکنه .که پیک بالایی داره
...
با نزم افزار cyme اثرات کلید زنی رو در شرایط مختلف بررسی میکنن تا ببینن بیشترین ولتاژی که دو سر کلید در لحظه کلید زنی میفته چقدره و ایا کلید تحمل این ولتاز رو داره یا نه.

...
منتظر نظر دوستان و متخصصان عزیز هستیم

آخرین ویرایش:

mosafere86

عضو جدید
انتخاب موضوع پایانامه ارشد

انتخاب موضوع پایانامه ارشد

سلام
در حال حاضر بهترین موضوع ها برای کار به عنوان پایانامه ارشد چی میتونه باشه؟

esmaeilrezaei68

عضو جدید
در توزیع وایبول میانگین و واریانس پارامترها چی میشن؟؟

در توزیع وایبول میانگین و واریانس پارامترها چی میشن؟؟

توزیع وایبول نشان دهنده رفتار خرابی تجهیزات بر حسب زمان می باشد

leon2008

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال فنی.
یه کلید تعبیه شده برایه موتورخونه تو فهرست بها مشخصاتش اینه:
کلید اتوماتیک کامپکت ثابت سه پل قابل قطع زیر بار 1250 آمپرو با قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر
حالا سوالاتم: قابل قطع زیر بار 1250 آمپر یعنی چی؟ و اینکه نوشته قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر چه معنی داره؟ چرا واحدش کیلو آمپره؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال فنی.
یه کلید تعبیه شده برایه موتورخونه تو فهرست بها مشخصاتش اینه:
کلید اتوماتیک کامپکت ثابت سه پل قابل قطع زیر بار 1250 آمپرو با قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر
حالا سوالاتم: قابل قطع زیر بار 1250 آمپر یعنی چی؟ و اینکه نوشته قدرت قطع 100-50 کیلو آمپر چه معنی داره؟ چرا واحدش کیلو آمپره؟

سلام
1250 امپر جریان نامی کلید . یعنی در حالت عادی کار مدار 1250 امپر از این کلید میشه استفاده کرد . بیشتر از اون حفاظت 49 درون کلید, مدار رو به دلیل اضافه جریان قطع میکنه
حفاظت 50 درون کلید رو حدودا 8 برابر جریان نامی تنظیم میکنن پس 12000 امپر میشه جریان قطع اتصال کوتاه.
اما گاهی اوقات جریان اتصال کوتاه شدت زیادی داره که باعث میشه کابل و کلید بسوزن و از بین برن . میشه بدترین حالت اتصال کوتاه در مدار که اگر اتفاق بیفته کلید مورد نظر شما 100 کیلو امپر رو تحمل میکنه که به این مقدار میگن قدرت تحمل اتصال کوتاه . و چنانچه بیشتر بشه کلید هم میسوزه
پس این کلید رو در شبکه ای که جریان اتصال کوتاه اون از 100 کیلو امپر بیشتر هست نمیشه استفاده کرد .

موفق باشید

vahidvm

عضو جدید
هیچ احتیاجی نست که سیمهای فشار متوسط دارای روکش باشن نهایت یک خطای گذرا اتفاق می اتد که با رکلوز رفع میشود

vahidvm

عضو جدید
یه سوال حد اکثر جریان عبوری از سیم 125 آلمیریک چقدر میتونه باشه

عمه گلم

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز...من امسال میخوام آزمون استخدام وزارت نیرو شرکت کنم...یک سری سوالات تستی دانلود کردم که مفهومی هاش رو توی مقالات اینترنتی گشتم و خلاصه از بین 4 گزینه یکی رو زدم ولی مسئله هاش رو نتونستم بزنم ...که الان میخوام درخواست کنم دوستانی که میتونن ،زحمت حل مسائل رو بکشن و جواب آخر هر تست که انتخاب یکی از 4 گزینه هست رو با شماره همون سوال بهم بگن...فکر کنم دی ماه امتحان برگزار بشه...خواهش میکنم درخواستم رو اگر میتونین پاسخ بدین...(چون6 سری پی دی اف هست بنابراین هردو سری رو در یک پست میفرستم و تاکیدم بیشتر روی مسائل هستش)

پیوست ها

• 9----.pdf
    584.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 10----.pdf
    649.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

leon2008

عضو جدید
سلام
مهندسین گرامی من میخوام حدودی مصرف برق یه پادگان به متراژ 70هزار متر مربع که حدودا 52 هزار متر مربع زیربنا داره رو در بیارم.ببینید حدودی باشه دقیق که مسلما نمیشه.ممنون میشم راهنمایی کنید.فرمول و یا قاعده خاصی هستش برایه این کار؟مثلا اینکه چند وات بر مترمربع میشه؟

آخرین ویرایش:

razmjoo144

عضو جدید
سلام
مهندسین گرامی من میخوام حدودی مصرف برق یه پادگان به متراژ 70هزار متر مربع که حدودا 52 هزار متر مربع زیربنا داره رو در بیارم.ببینید حدودی باشه دقیق که مسلما نمیشه.ممنون میشم راهنمایی کنید.فرمول و یا قاعده خاصی هستش برایه این کار؟مثلا اینکه چند وات بر مترمربع میشه؟

سلام
هیچ قاعده ای بر اینکه برا هر متر مکعب چقدر برق و نیرو لازم داریم وجود نداره
اونی که در محاسبات انجام میشه مشخص کردن تجهیزات مصرفی شماست
و ار مهندس برق اینه که اول یک سری مصارفی که محاسباتش مربوط به خود سیستم الکتریکی هست رو بدست بیاره و بعدش که قسمت مهمتری هست
بیاد مصارف دیگر مصرف کنندگان رو بدست بیاره
مثلا تو همین پادگان که شما مثال زدین
مهندس برق نمیدونه مثلا چندتا بایستی رادار باشه، پس شما بایستی اول تعداد رادار ها رو بپرسین مقادیر مصرفشون رو هم بپرسین و محاسبات مربوطه رو انجام بدین
یا مثلا بعضی جاها مهندس تاسیسات شما، میاد میگه گرمایش با استفاده از سیستم الکتریکی انجام خواهد شد ، حالا مهندس برق باید اونا رو هم دخیل کنه
و مثال های دیگه

leon2008

عضو جدید
سلام به مهندسین گرامی
میخواستم بدونم کلیدهای محافظ برق مثلا mccbرو که تو تابلو کار گزاشتیم میشه به صورت هوشمند و bms کنترل کرد؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
شدیدترین جریان اتصال کوتاه در چه شرایطی رخ میده
سه فاز با هم
سه فاز با زمین
؟

mehri9

عضو جدید
سوال خوبیه
اطلاعات کامل و مطمئنی ندارم
ولی حدس میزنم که اکثرا در فشار متوسط و قوی اتفاق بیفته
و به این خاطره که وقتی زبانه کلید رو از حالت صفر به یک میبریم با توجه به اینکه نیاز به فشار نسبتا زیادی هست مدت زمان اندکی طول میکشه که کنتاکت ها بسته بشه
کنتاکت ها دارن به خط شبکه نزدیک میشن
کنتاکت ها ولتاژ دارن
کنتاکت ولتاژ دار داره به هادی شبکه نزدیک میشه (درون محفظه کلید) و میخواد بسته بشه
به همین دلیل ارک پیش میاد و این ارک باعث میشه ولتاژی تولید بشه که دامنه ولتاژ شبکه رو بالا تر میبره
و هر چی مدت زمان کلید زنی بیشتر بشه میزان القا و ولتاژ بیشتر میشه
برای همین میگن در لحظه کلید زنی کلید رو با سرعت زیاد باز و بسته کنید .(این مورد حتی در فشار ضعیف هم صدق میکنه)
برای مثال و ازمایش که بنده انجام دادم یک لامپ 200 وات رو به شبکه وصل کنید و کلید رو به صورتی نگه دارید که نه کاملا بالا و نه کاملا پایین باشه
یعنی نه صفر نه یک نه خاموش نه روشن ....یا در لحظه وصل کلید زبانه رو طوری نگه دارید که انگار میخواید جلوی روشن شدن و وصل شدن رو بگیرید
میبینید به مرور زمان کنتاکت کلید میسوزه و سیاه میشه
....
در شبکه علاوه بر این مورد قطعی فاز هم اضافه ولتاژ لحظه ای تولید میکنه .که پیک بالایی داره
...
با نزم افزار cyme اثرات کلید زنی رو در شرایط مختلف بررسی میکنن تا ببینن بیشترین ولتاژی که دو سر کلید در لحظه کلید زنی میفته چقدره و ایا کلید تحمل این ولتاز رو داره یا نه.

...
منتظر نظر دوستان و متخصصان عزیز هستیم

سلام دوست عزیز ممنون از پاسخ شما , اما دلیل اصلی میتونه این باشه؟ : پیچیده شدن سیم ها مثل اینه که منابع ولتاژی با ولتاژ یکسان به صورت سری به هم وصل شده باشد به همین دلیل افزایش ولتاژ را داریم. یا (چون الکترون مسافت زیادی را طی میکند اختلاف پتانسیل افزایش پیدا میکنه)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ممنون از پاسخ شما , اما دلیل اصلی میتونه این باشه؟ : پیچیده شدن سیم ها مثل اینه که منابع ولتاژی با ولتاژ یکسان به صورت سری به هم وصل شده باشد به همین دلیل افزایش ولتاژ را داریم. یا (چون الکترون مسافت زیادی را طی میکند اختلاف پتانسیل افزایش پیدا میکنه)

این عامل که سیم یا سیم پیچ میتونه اضافه ولتاژ ایجاد کنه بله /من از نظر کاربردی عملی عرض کردم
درون کلید سیم یا سیم پیچی نیست اما همون کنتاکت ها میتونن حکم هادی رو داشته باشن
درسته که این اعمال لحظه ای و به صورت دهم ثانیه ای اتفاق میفته و درکش کمی مشکل میشه اما به راحتی میشه گفت بله کنتاکت ها با نزدیک شدن به هم یک حالت سلفی مانند ایجاد میکنن.
و برای رفع این مشکل از کلید های خلا
یا
کلید ها به همراه یک خازن سری شده استفاده میکنندکه این اضافه ولتاژ از بین برود.
..
اثبات این قضیه و مسائل تئوریک برای من کمی مشکل هست از نظر کاربردی هر چه هست همین است.

Engineer Power

عضو جدید
سلام دوستان من برنامه دیگ سایلنت رو دانلود کردم و نصب کردم الان میرم داخلش یهو وسط کار ارور میده واسه لاینسس و میگه مشخصات بفرست.بعدشم دیگه برنامه رو باز نمیکنه کلیک میکنی ارور میده مشکل از چیه؟اگه کسی میتونه روش نصبش و بذاره برام ممنون

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان من برنامه دیگ سایلنت رو دانلود کردم و نصب کردم الان میرم داخلش یهو وسط کار ارور میده واسه لاینسس و میگه مشخصات بفرست.بعدشم دیگه برنامه رو باز نمیکنه کلیک میکنی ارور میده مشکل از چیه؟اگه کسی میتونه روش نصبش و بذاره برام ممنون
از کجا دانلود کردید؟ برنامه ای دانلود کردید مشکل داره به احتمال زیاد...
کرک کردید؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
bale creck dare az mohandesyar dl kardam error data base mide che konam?

دیگسایلنت چند نوع ارور داره... یکیش وقتیه که میخواین محاسبات انجام بدید مثل پخش بار... این ارور مال درست نبودن پارامترهای سیستم هست...
اروری که میگید اگه مال لایسنس باشه یعنی درست کرک نشده... و برنامه شما مشکل داره... کاری هم نمیشه کرد... باید از یه جای دیگه بردارید...