تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
میخوایم یه اینورتر که توسط پانل فتوولتائیک تغذیه میشه رو برای تزریق جریان به شبکه برق وصل کنیم. فرض کنید اینورتر تک فاز هست و ولتاژ موثر شبکه هم 220 ولته.
ولتاژی موثری که در خروجی اینورتر باید تولید بشه تا تزریق جریان صورت بگیره باید 220 ولت باشه یا قدری بیشتر از 220 ولت؟
آخه به نظرم اگه دقیقاً 220 ولت باشه تزریق جریانی صورت نمیگیره. مثل این میمونه که دو تا باطری که دقیقا ولتاژشون برابر باشه رو به هم وصل کنیم!
حالا اگه قرار باشه ولتاژ اینورتر بیشتر باشه، این مقدار اضافه چقدر هست؟
مسئله ای که هست اینه که شما اینطور فرض کردید که یک شبکه خط گرم دارید و میتونید یک شبکه خط گرم دیگه (پنل فتوولتاییک) رو مستقیما به هم وصل کنید.
.
وقتی میگیم دو منبع به هم وصل بشن. یعنی یک کلید باز سر راهشون قرار داشته باشه. . این کلید اگر بسته بشه در زمانی که هم پنل برق تولید کنه و هم شبکه برق داشته باشه اتصال کوتاه پیش میاد.
.

challenger_69

عضو جدید
مسئله ای که هست اینه که شما اینطور فرض کردید که یک شبکه خط گرم دارید و میتونید یک شبکه خط گرم دیگه (پنل فتوولتاییک) رو مستقیما به هم وصل کنید.
.
وقتی میگیم دو منبع به هم وصل بشن. یعنی یک کلید باز سر راهشون قرار داشته باشه. . این کلید اگر بسته بشه در زمانی که هم پنل برق تولید کنه و هم شبکه برق داشته باشه اتصال کوتاه پیش میاد.
.

نه دیگه.... گویا متوجه منظورم نشدید
یه اینورتر داریم که ولتاژ تولیدی پانل فتوولتائیک رو به ولتاژ سینوسی با فرکانس 50Hz و همفاز با ولتاژ شبکه تبدیل میکنه...
اتصال بین خروجی اینورتر با شبکه برق بوسیله یک فیلتر سلفی کوچیک ( در حد 1mH) صورت میگیره که وظیفه این فیلتر، تبدیل جریان تزریقی به شبکه به یک جریان سینوسی هست. (میدونیم که ولتاژ خروجی اینورتر سینوسی نیست و به یک فیلتر احتیاج داره تا مولفه اولشو جدا کنه)
با این تفاسیر میگم اگه مقدار موثر ولتاژ تولیدی اینورتر 220 ولت و همفاز و هم فرکانس با ولتاژ شبکه باشه، امکان تزریق جریان به شبکه وجود داره؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
نه دیگه.... گویا متوجه منظورم نشدید
یه اینورتر داریم که ولتاژ تولیدی پانل فتوولتائیک رو به ولتاژ سینوسی با فرکانس 50Hz و همفاز با ولتاژ شبکه تبدیل میکنه...
اتصال بین خروجی اینورتر با شبکه برق بوسیله یک فیلتر سلفی کوچیک ( در حد 1mH) صورت میگیره که وظیفه این فیلتر، تبدیل جریان تزریقی به شبکه به یک جریان سینوسی هست. (میدونیم که ولتاژ خروجی اینورتر سینوسی نیست و به یک فیلتر احتیاج داره تا مولفه اولشو جدا کنه)
با این تفاسیر میگم اگه مقدار موثر ولتاژ تولیدی اینورتر 220 ولت و همفاز و هم فرکانس با ولتاژ شبکه باشه، امکان تزریق جریان به شبکه وجود داره؟

خب ولتاژ تولیدی اینورتر ولتاژ پیک هست یا موثر؟منم نمیدونم. شاید بشه با یه اسیلوسکوپ یا وسیله بهتری تشخیص داد.
اگر ولتاژ پیک باشه که نمیشه. چون اونوقت 220 تقسیم بر رادیکال 2 که میشه ولتاژ موثر , دو سر مصرف کننده قرار میگیره.
اگر ولتاژ موثر 220 ولته که درسته .چون وقتی هم ما میگیم برق شبکه 220 ولته منظور همون ولتاژ موثره.
....
....
در عمل که سنکرون نمیشه با شبکه ,پس شکل موج سینوسی یا شبه سینوسی بودنش بستگی به مصرف کننده داره که حساسه یا نه.
و اگر یه روز سنکرون بشه باید با مشخصات شبکه تطابق داشته باشه

challenger_69

عضو جدید
خب ولتاژ تولیدی اینورتر ولتاژ پیک هست یا موثر؟منم نمیدونم. شاید بشه با یه اسیلوسکوپ یا وسیله بهتری تشخیص داد.
اگر ولتاژ پیک باشه که نمیشه. چون اونوقت 220 تقسیم بر رادیکال 2 که میشه ولتاژ موثر , دو سر مصرف کننده قرار میگیره.
اگر ولتاژ موثر 220 ولته که درسته .چون وقتی هم ما میگیم برق شبکه 220 ولته منظور همون ولتاژ موثره.
....
....
در عمل که سنکرون نمیشه با شبکه ,پس شکل موج سینوسی یا شبه سینوسی بودنش بستگی به مصرف کننده داره که حساسه یا نه.
و اگر یه روز سنکرون بشه باید با مشخصات شبکه تطابق داشته باشه

منظورم از ولتاژ تولیدی اینورتر، ولتاژ موثر که همون 220 ولت هستش
شما فرض کن ما بوسیله کنترل کننده با سنکرونش کردیم. حالا به نظرت ولتاژ موثر اینورتر باید 220 باشه یا بیشتر از 220؟
آخه اگه دقیقا 220 باشه که اصلا جریان به شبکه تزریق نمیشه!!! مثل این میمونه که دو سیم رو به هم وصل کنیم!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
منظورم از ولتاژ تولیدی اینورتر، ولتاژ موثر که همون 220 ولت هستش
شما فرض کن ما بوسیله کنترل کننده با سنکرونش کردیم. حالا به نظرت ولتاژ موثر اینورتر باید 220 باشه یا بیشتر از 220؟
آخه اگه دقیقا 220 باشه که اصلا جریان به شبکه تزریق نمیشه!!! مثل این میمونه که دو سیم رو به هم وصل کنیم!
چرا تزریق نمیشه؟
بله اگر ولتاژ موثر 220 باشه و سینوسی باشه شما میتونی مصرف کننده رو فعال کنی.
دقیقا مثل یک یو پی اس. اگر از نزدیک دیده باشی. به محض اینکه برق شهر قطع میشه. یک ولتاژ سینوسی با مقدار موثر 220 به مصرف کننده میرسه.
...
بازم به نظرم این نکته رو دقت نکردید .
اگر سنکرون بشن زمانی شما میتونی از شبکه فتوولتاییک به مصرف کننده برق بدی که شبکه برق اصلی قطع باشه
.
نه اینکه شبکه برق اصلی برقدار باشه و شما بخوای شبکه فتوولتاییک رو اتصال بدی بهش و کلید بزنی.
.
یا به عبارتی در هر لحظه یکی از منابع مصرف کننده رو تغذیه میکنه.(سیستم 1از2)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یک تصفیه خونه فاضلاب با سیستم تصفیه جدید و با استفاده از هوای فشرده (و دیگر تجهیزات) در منطقه ازاد ابادان ساخته شد.
حدودا 200 هزار لیتر اب جا میگیره.
و 2 پمپ بویلر حدودا 25 کیلو وات عمل هوادهی رو انجام میدن.
با مسئول شرکتی صحبت کردم و گفتم میشه از هوا و اب خروجی تصفیه شده یک ژنراتور رو راه انداخت.
...
مسئول شرکت هم گفته اگر از پس همه چی بر میای شروع میکنیم.
1- من به هیچ کاری نه نمیگم.
2- تجربشو ندارم.
...
فضا برای ساخت ژنراتور و یک پست کوچیک هست . شاید یک زمین 300 متری کنار تصفیه خونه باشه حدودا.
...
2 تا پمپ هوادهی برای رزرو قرار داده شده... ایا با توجه به میزان اب و اینکه پمپ ها 24 ساعته کار میکنن میشه به فکر این افتاد که ژنراتور رو راه انداخت. نزدیکی این تصفیه خونه هم اداره منطقه ازاد هست و هم کلی منازل مسکونی , ساخت و ساز هم که با سرعت پیش میره.
حال این وسط ما با چه اسمی میتونیم به مسئولین مربوطه درخواست بدیم؟مثلا بگیم از طرف منطقه و با بودجه خودشون تاسیس بشه و به اداره فروخته بشه
یا به اداره بگیم میتونیم ظرفیت رو براتون بیشتر کنیم با وجود اب و فشار هوایی که وجود داره؟
...
من بخوام ببینم از نظر اقتصادی و فنی و پایداری شبکه و مسائل تعمیر و نگه داری و کنترل و غیره دچار مشکلی نمیشم باید چطور این اطلاعات رو بدست بیارم.
...
اصلا دو تا پمپ با قدرت 20 کیلو وات به میزانی که توربین یک ژنراتور رو به حرکت در بیارن قدرت دارن؟
میشه بگیم ژنراتوری با ولتاژ 3.3 یا 6.4 و بدیم به یک ترانس با خروجی 11 کیلو .و خطوط 11 کیلو رو بکشیم؟
300 متر برای راه اندازی چنین پستی کافیه.
چطور میتونم مطمئن بشم که محل مورد نظر محلی مناسب برای احداث پسته

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا متوجه نشدم که ژنراتور رو قراره چی بچرخونه ؟ آب یا هوای فشرده ؟ در ضمن من هفت هشت سال پیش تو راه اندازی یه سیستم فاضلاب بودم تقریبا همینایی که شما گفتی بود البته عبارت بلوئر صحیح است که کمپرسورهایی هستند که دبی زیادی تولید میکنند و فشار خروجی حداکثر یک تا دو باره و معمولا در کارخانه ها از آنها برای انتقال مواد در لوله استفاده میشه مثل آرد یا گندم . در عمل تصفیه هم با قرار دادن افشانه های زیادی زیر آب (شبیه دوش آب ولی برعکس ) و گذراندن هوای خروجی بلوئر ها بوسیله لوله کشی و از طریق اونا به درون آب اکسیژن تزریق میشه البته باید این عمل تحت برنامه زمانی (مثل قرار داده ساعت فرمان در مدار) کنترل انجام بشه و اگر بصورت مستمر اکسیژن به آب بزنیم باکتریهای مفید هوازی که یکی از مراحل تصفیه رو انجام میدن کشته میشن و تصفیه خانه از کار می افته ! البته اینم بگم که آب تصفیه نشده قبل از ورود به این استخر از چند مخزن سرپوشیده عبور میکنه که دارای باکتریهای غیرهوازی هستند و این اولین مرحله تصفیه هستش بعد وارد قسمت قبلی میشه در کل سستم تصفیه خونه یه همچین چیزیه حالا با چی این میخوان ژنراتور رو بچرخونن برای من سواله . اولش فکرم به بیوگاز رفت چون فکر کنم تو اون مخازن سرپوشیده تحت تاثیر باکتریهای غیرهوازی گاز متان تولید میشه !

razmjoo144

عضو جدید
یک تصفیه خونه فاضلاب با سیستم تصفیه جدید و با استفاده از هوای فشرده (و دیگر تجهیزات) در منطقه ازاد ابادان ساخته شد.
حدودا 200 هزار لیتر اب جا میگیره.
و 2 پمپ بویلر حدودا 25 کیلو وات عمل هوادهی رو انجام میدن.
با مسئول شرکتی صحبت کردم و گفتم میشه از هوا و اب خروجی تصفیه شده یک ژنراتور رو راه انداخت.
...
مسئول شرکت هم گفته اگر از پس همه چی بر میای شروع میکنیم.
1- من به هیچ کاری نه نمیگم.
2- تجربشو ندارم.
...
فضا برای ساخت ژنراتور و یک پست کوچیک هست . شاید یک زمین 300 متری کنار تصفیه خونه باشه حدودا.
...
2 تا پمپ هوادهی برای رزرو قرار داده شده... ایا با توجه به میزان اب و اینکه پمپ ها 24 ساعته کار میکنن میشه به فکر این افتاد که ژنراتور رو راه انداخت. نزدیکی این تصفیه خونه هم اداره منطقه ازاد هست و هم کلی منازل مسکونی , ساخت و ساز هم که با سرعت پیش میره.
حال این وسط ما با چه اسمی میتونیم به مسئولین مربوطه درخواست بدیم؟مثلا بگیم از طرف منطقه و با بودجه خودشون تاسیس بشه و به اداره فروخته بشه
یا به اداره بگیم میتونیم ظرفیت رو براتون بیشتر کنیم با وجود اب و فشار هوایی که وجود داره؟
...
من بخوام ببینم از نظر اقتصادی و فنی و پایداری شبکه و مسائل تعمیر و نگه داری و کنترل و غیره دچار مشکلی نمیشم باید چطور این اطلاعات رو بدست بیارم.
...
اصلا دو تا پمپ با قدرت 20 کیلو وات به میزانی که توربین یک ژنراتور رو به حرکت در بیارن قدرت دارن؟
میشه بگیم ژنراتوری با ولتاژ 3.3 یا 6.4 و بدیم به یک ترانس با خروجی 11 کیلو .و خطوط 11 کیلو رو بکشیم؟
300 متر برای راه اندازی چنین پستی کافیه.
چطور میتونم مطمئن بشم که محل مورد نظر محلی مناسب برای احداث پسته

قدم اول اینه که طرحتون توجیه اقتصادی داره یا نه ؟
یعنی دنبال موارد زیر باشین :
ظرفیت اسمی تولید
ظرفیت عملی تولید
مدت زمان اجرای پروژه
میزان آورده
میزان وام دریافتی
میزان سود وام دریافتی
میزان تورم سالانه در زمان اجرای پروژه
نرخ ارز ( اگه به تجهیزات خارجی نیاز داشتینه باشد)
پیشبینی برای مدت زمان بهره برداری
نرخ استهلاک پروژه
سرمایه گذاری های ثابت
سرمایه در گردش
...

اگه اینا، بر اساس یه مدل اقتصادی جواب دادن میشه روش فکر کرد
اول اینارو در بیارین.
بعد به فکر مجوز از اداره برق باشین ( اگه طرحتون توجیه باشه اداره برق حتما موافقت خواهد کرد )

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دقیقا متوجه نشدم که ژنراتور رو قراره چی بچرخونه ؟ آب یا هوای فشرده ؟ در ضمن من هفت هشت سال پیش تو راه اندازی یه سیستم فاضلاب بودم تقریبا همینایی که شما گفتی بود البته عبارت بلوئر صحیح است که کمپرسورهایی هستند که دبی زیادی تولید میکنند و فشار خروجی حداکثر یک تا دو باره و معمولا در کارخانه ها از آنها برای انتقال مواد در لوله استفاده میشه مثل آرد یا گندم . در عمل تصفیه هم با قرار دادن افشانه های زیادی زیر آب (شبیه دوش آب ولی برعکس ) و گذراندن هوای خروجی بلوئر ها بوسیله لوله کشی و از طریق اونا به درون آب اکسیژن تزریق میشه البته باید این عمل تحت برنامه زمانی (مثل قرار داده ساعت فرمان در مدار) کنترل انجام بشه و اگر بصورت مستمر اکسیژن به آب بزنیم باکتریهای مفید هوازی که یکی از مراحل تصفیه رو انجام میدن کشته میشن و تصفیه خانه از کار می افته ! البته اینم بگم که آب تصفیه نشده قبل از ورود به این استخر از چند مخزن سرپوشیده عبور میکنه که دارای باکتریهای غیرهوازی هستند و این اولین مرحله تصفیه هستش بعد وارد قسمت قبلی میشه در کل سستم تصفیه خونه یه همچین چیزیه حالا با چی این میخوان ژنراتور رو بچرخونن برای من سواله . اولش فکرم به بیوگاز رفت چون فکر کنم تو اون مخازن سرپوشیده تحت تاثیر باکتریهای غیرهوازی گاز متان تولید میشه !

بله حق باشماست. فکرم مشغوله قاطی کردم . دقیقا همون بلوئر و همین کاری که شما انجام دادی. خودم 4 تا بلووراشو راه انداختم.
خب سوال شما رو اینطور جواب بدم چون خودم مطمئن نیستم کدوم گزینه بهتره؟یا اینکه از هر سه یا هر دو استفاده بشه
همون گاز شدید متانی که تولید میشه بر اثر احتراق (البته علم اینو اصلا ندارم) میتونه توربین رو بچرخونه. نمونشو تو امریکا انجام دادن.
و اب
اب تصفیه خروجی برای مصارف اشامیدنی نمیره.
یک مسیر از اب خروجی تحت فشار پمپی گرفته بشه و به توربین داده بشه.
.بلوئر
هوا دهی توسط بلوئر مثل نیروگاه بادی توربین رو بچرخونه.
.خب این در حد یک پیشنهاد بود. جایی مطرح کردم که هم صاحب شرکت بود و هم سهام دار ها.
تقریبا استقبال شد که حمایت کنن.
فقط ریسک انجام دادنش رو قبول نمیکردن که گفتن اگر خودم از پسش بر میام نظراتمو کتبا بگم.

قدم اول اینه که طرحتون توجیه اقتصادی داره یا نه ؟
یعنی دنبال موارد زیر باشین :
ظرفیت اسمی تولید
ظرفیت عملی تولید
مدت زمان اجرای پروژه
میزان آورده
میزان وام دریافتی
میزان سود وام دریافتی
میزان تورم سالانه در زمان اجرای پروژه
نرخ ارز ( اگه به تجهیزات خارجی نیاز داشتینه باشد)
پیشبینی برای مدت زمان بهره برداری
نرخ استهلاک پروژه
سرمایه گذاری های ثابت
سرمایه در گردش
...

اگه اینا، بر اساس یه مدل اقتصادی جواب دادن میشه روش فکر کرد
اول اینارو در بیارین.
بعد به فکر مجوز از اداره برق باشین ( اگه طرحتون توجیه باشه اداره برق حتما موافقت خواهد کرد )
خب همین مسائل اقتصادی رو باید بررسی کنم و اینکه میشه تجهیزات رو بدون ارزش افزوده و مالیات وارد کرد و با توجه به اینکه شرکت داره نمایندگی از یک شرکت خارجی میگیره میشه گفت به صورت تقریبی به صرفه هست . ولی تا توجیح نشه کسی اهمیت نمیده.
..
از پاسختون ممنونم.
اگر ادامه پیدا کرد که انشالله پیدا کنه همینجا در میون میذارم.

khakzar

عضو جدید
با سلام میخواستم بدونم ساختمان روتور و استاتور ژنراتور سنکرون و آسنکرون باهم فرق میکنن!؟تفاوتشون چیه؟اگر امکانش هست ی توضیح جامع بهم بدین برای مقاله میخوام
ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام میخواستم بدونم ساختمان روتور و استاتور ژنراتور سنکرون و آسنکرون باهم فرق میکنن!؟تفاوتشون چیه؟اگر امکانش هست ی توضیح جامع بهم بدین برای مقاله میخوام
ممنون
بله تفاوت دارن و کلی هم میشه راجب هر کدوم گفت .از منابعی مثل کتاب های ماشین الکتریکی کمک بگیرید.
اسنکرون:ماشین القایی
چنانچه سرعت سنکرون کمتر از سرعت رتور باشد و جهت حرکت در یک سمت باشد ماشین مولد است . دقیقا مثل موتور القایی باید سیم پیچی استاتور داشته باشد . رتور ان میتواند سیم پیچی شده یا قفسی باشد.(اگر ماشین در ناحیه مولدی کار کند دیگر به ان اسنکرون نمیگویند)
رتور باید قبل از استفاده و بهره برداری اولیه در یک میدان مغناطیسی اهنربا شود یا به اصطلاح پسماند بگیرد. رتور بدون پسماند راه نمی افتد.
دقیقا همه چیزی که راجب موتور ها صدق میکنه برای ژنراتور صدق میکنه با این تفاوت که سرعت رتور بیشتر از سرعت سنکرون و در یک جهت باشد .
یعنی لغزش منفی باشد.

و ماشین سنکرون
1
2
3

آخرین ویرایش:

sh2012

عضو جدید
با سلام
منظورتون از اطلاعات چیه ؟ مورد خاصی مد نظر شماست ؟

اگه مشخصات فنی رو می خواهید که میتونید به کتاب های طراحی ماشین رجوع کنید همشون به این موضوع پرداختن
اگه در ضمینه شبیه سازی اطلاعاتی میخوایی به فایل زیر مراجعه کنید:
http://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:347864/FULLTEXT01.pdf

در مورد کاربردش بایسی عرض کنم به خاطر سرعت بالا بیشتر در موارد حساس و نظامی و موشکی کاربرد داره
درضمن این روزا برای موضوع ارشد و دکترا مد شده و دوستانی که در ضمینه ماشین فعالیت دارن زیاد به این موضوع می پردازن

یا حق

باتشکر از شما درباره کاربرد اونها تویه ماشینهای هیبریدی اطلاعات میخواستم اگه تو این موضوع کمکم کنین ممنون میشم

naser-abdi

عضو جدید
سلام و عرض خسته نباشید به تمام زحمت کشان انجمن
یک سوالی در مورد کاربردی ترین نرم افزار برق قدرت که بازار کار هم داره دارم اگه دوستان و مهندسین عزیز راهنماییم بکنند ممنون میشم

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام و عرض خسته نباشید به تمام زحمت کشان انجمن
یک سوالی در مورد کاربردی ترین نرم افزار برق قدرت که بازار کار هم داره دارم اگه دوستان و مهندسین عزیز راهنماییم بکنند ممنون میشم

سلام.
هیچ نرم افزار ی بدون داشتن تخصص و مسلط بودن به اصول طراحی و انتخاب و غیره به کار نمیاد. شما باید ببینی تو چه زمینه ای تخصص داری تو چه زمینه ای فعالیت داری و بعد ببینی کدوم نرم افزار مناسب تره.
مثلا هیچ اختلافی بین eplan اتوکد الکتریکال نمیبینم
اختلاف زیادی بین syme و dig silent وجود نداره.
اما مهم زمینه فعالیت شماست.
...
از نظر نیاز اتوکد الکتریکال هیچ زمینه تخصصی نداره, اما به نوعی میشه گفت اتوکد شده جزیی از نیاز هر رشته
مثلا اتوکدمکانیکال برای مکانیک و الکتریکال برای برق و غیره
...
از نظر انالیز و طراحی بستگی داره که انالیز کارخانه ای بخواید انجام بدید یا طراحی سیستم.
مثلا اثرات کلید زنی رو cyme خوب بررسی میکنه
اما برای طراحی این یک انالیز از پیش تعیین شده حساب میشه که زمانی که کلید در کارخانه ساخته میشه این انالیز های کارخانه ای روی اون انجام میشه.
و کسی که میخواد انتخاب کنه و سیستم طراحی کنه اصلا نیازی به این پارامتر نداره.
یا دیسک گردان رله ,این انالیز هم کارخانه ای هست کسی موقع انتخاب رله به نوع فنر و گشتاور و دیسک داخل رله نگاه نمیکنه و مورد بررسی قرار نمیده. فقط توی مشخصاتش میبینن tms چنده. همین.
...
پیش زمینه دادم که مطالعه کنید.
...
موفق باشید

hassa1

عضو جدید
سلام
دوستان ترم تابستون ازمایشگاه بررسی سیستمهای قدرت دارم حالا استادمون میگه واسه ازمایشگاه این درس باید اتصال کوتاه متقارن رو واسم با مطلب یا هر برنامه دیگه واسم برنامه نویسی کنی (برنامه نویسیش همراه با توضیحات).
الان تو اینترنت هرچی میگردم ÷یدا نمیکنم.لطفا هر کسی میتونه کمکم کنه

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
دوستان ترم تابستون ازمایشگاه بررسی سیستمهای قدرت دارم حالا استادمون میگه واسه ازمایشگاه این درس باید اتصال کوتاه متقارن رو واسم با مطلب یا هر برنامه دیگه واسم برنامه نویسی کنی (برنامه نویسیش همراه با توضیحات).
الان تو اینترنت هرچی میگردم ÷یدا نمیکنم.لطفا هر کسی میتونه کمکم کنه
اتصال کوتاه متقارن رو انگلیسی سرچ کنید کلی مطلب هست.

alis55

عضو جدید
راهنمایی در مورد کلیدهای اتوماتیک

راهنمایی در مورد کلیدهای اتوماتیک

سلام
من دانشجوی کارشناسی قدرت هستم
توی یه کارخونه مشغول کارم
چند وقت پیش تابلوی اصلی کارخونه رو تعویض کردیم اما کلید اصلی تابلو در طول روز چند بار قطع میشه میخواستم بدونم این قطعی برای عدم تقارن جریان فازهاست یا مسایل دیگه
چون من واقعا در موردش تجربه ندارم ممنون
اینم عکس کلید
IMG_1401.jpg

naser-abdi

عضو جدید
سلام.
هیچ نرم افزار ی بدون داشتن تخصص و مسلط بودن به اصول طراحی و انتخاب و غیره به کار نمیاد. شما باید ببینی تو چه زمینه ای تخصص داری تو چه زمینه ای فعالیت داری و بعد ببینی کدوم نرم افزار مناسب تره.
مثلا هیچ اختلافی بین eplan اتوکد الکتریکال نمیبینم
اختلاف زیادی بین syme و dig silent وجود نداره.
اما مهم زمینه فعالیت شماست.
...
از نظر نیاز اتوکد الکتریکال هیچ زمینه تخصصی نداره, اما به نوعی میشه گفت اتوکد شده جزیی از نیاز هر رشته
مثلا اتوکدمکانیکال برای مکانیک و الکتریکال برای برق و غیره
...
از نظر انالیز و طراحی بستگی داره که انالیز کارخانه ای بخواید انجام بدید یا طراحی سیستم.
مثلا اثرات کلید زنی رو cyme خوب بررسی میکنه
اما برای طراحی این یک انالیز از پیش تعیین شده حساب میشه که زمانی که کلید در کارخانه ساخته میشه این انالیز های کارخانه ای روی اون انجام میشه.
و کسی که میخواد انتخاب کنه و سیستم طراحی کنه اصلا نیازی به این پارامتر نداره.
یا دیسک گردان رله ,این انالیز هم کارخانه ای هست کسی موقع انتخاب رله به نوع فنر و گشتاور و دیسک داخل رله نگاه نمیکنه و مورد بررسی قرار نمیده. فقط توی مشخصاتش میبینن tms چنده. همین.
...
پیش زمینه دادم که مطالعه کنید.
...
موفق باشید
مرسی از پاسختون من ترم 5 هستم انشاالله که زمینه فعالیتم بعدا مشخص بشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مرسی از پاسختون من ترم 5 هستم انشاالله که زمینه فعالیتم بعدا مشخص بشه

به نظر بنده در حال حاضر که ترم 5 هستید
اشنایی با استاندارد ها
جداول انتخاب تجهیزات
اشنایی با سیستم های قدرت
حفاظت سیستم های قدرت
مدار های فرمان
تجهیزات و انتخاب تجهیزات
مهم تر از نرم افزار به حساب میاد.
...
اگر برای دانشگاه نیاز به نرم افزار دارید matlab وcyme
و اگر میخواید از حالا استارت انالیز و طراحی بزنید etapو digsilent
پیشنهاد من هست .
در این قسمت هم توضیحات مفصل داده شده .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوی کارشناسی قدرت هستم
توی یه کارخونه مشغول کارم
چند وقت پیش تابلوی اصلی کارخونه رو تعویض کردیم اما کلید اصلی تابلو در طول روز چند بار قطع میشه میخواستم بدونم این قطعی برای عدم تقارن جریان فازهاست یا مسایل دیگه
چون من واقعا در موردش تجربه ندارم ممنون
اینم عکس کلید
مشاهده پیوست 219069

سلام
تمام مصرف کننده ها رو روشن کن
با یک امپر متر خروجی کلید رو اندازه بگیر
اون پیجی که کنارش نوشته ir رو به اندازه 1.1 جریان اندازه گیری شده توسط امپر متر قرار بده.
...
اون دو پیچ دیگه رو تشخیص نمیدم.
بگو کنارشون چی نوشته شده تا بگم چکار باید کرد.
احتمالا یکی از پیچ ها باید مربوط به imax باشه ؟!
ارتباطی هم به عدم تقارن فاز نداره.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

kookherd

عضو جدید
سلام
فروق بین سیم های مفتولی و افشان چیه ؟
نه از نظر ظاهری از نظر کارایی
چرا سیم های مفتولی نسبت به سیم های افشان مقاومت بیشتری دارند

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
هادی این نوع سیم ها از جنس مس عایق از جنس pvc
ولتاژ نامی در فشار ضعیف 450/750 ولت
سطح مقطع از 1.5 الی 240
در تابلو برق و تاسیساتی که ثابت نصب شده اند در نقاط خشک استفاده میشوند. در اکثر جاها همراه با مقره استفاده میشوند
...
افشان
ولتاژنامی 300/500
...
تنها تفاوت بین
NYA & NYAF ولتاژ نامی اون هاست

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

همانطور که میدونید جریان الکتریکی متمایل به اینه که در سطح هادی حرکت کنه و سیمهای افشان با مقطع برابر با سیمهای مفتولی دارای سطح خیلی بیشتری هستند که سبب کاهش مقاومت شون میشه .

naser-abdi

عضو جدید

به نظر بنده در حال حاضر که ترم 5 هستید
اشنایی با استاندارد ها
جداول انتخاب تجهیزات
اشنایی با سیستم های قدرت
حفاظت سیستم های قدرت
مدار های فرمان
تجهیزات و انتخاب تجهیزات
مهم تر از نرم افزار به حساب میاد.
...
اگر برای دانشگاه نیاز به نرم افزار دارید matlab وcyme
و اگر میخواید از حالا استارت انالیز و طراحی بزنید etapو digsilent
پیشنهاد من هست .
در این قسمت هم توضیحات مفصل داده شده .

ببخشید میتونید منابعی برای مباحثی که گفتید رو برام معرفی کنید مرسی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همانطور که میدونید جریان الکتریکی متمایل به اینه که در سطح هادی حرکت کنه و سیمهای افشان با مقطع برابر با سیمهای مفتولی دارای سطح خیلی بیشتری هستند که سبب کاهش مقاومت شون میشه .

رقیقا همینه که ایشون فرمودند

ببخشید این درست هست که سیم های جریان متناوب یا AC رو از نوع رشته ای استفاده میکنن چون اثر پوستی شدید تره و هرچه فرکانس بیشتر میشه جریان تمایل بیشتری به عبور از پوسته خارجی داره و در DC از مفتولی استفاده میکنن چون به علت نداشتن تناوب یا سیکل جریان از مقطع سیم عبور میکنن ؟

من این رو از یه استاد پرسیدم گفت درسته خرفت از استاد دیگر پرسیدم گفت غلطه :|

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
رقیقا همینه که ایشون فرمودند

ببخشید این درست هست که سیم های جریان متناوب یا AC رو از نوع رشته ای استفاده میکنن چون اثر پوستی شدید تره و هرچه فرکانس بیشتر میشه جریان تمایل بیشتری به عبور از پوسته خارجی داره و در DC از مفتولی استفاده میکنن چون به علت نداشتن تناوب یا سیکل جریان از مقطع سیم عبور میکنن ؟

من این رو از یه استاد پرسیدم گفت درسته خرفت از استاد دیگر پرسیدم گفت غلطه :|
هیچ تفاوتی نیست.
کلا مفتولی رو فقط برای فشار ضعیف اون هم تابلو های ثابت استفاده میکنن. جاهایی که اثرات پوستی زیاده ,جریان دهی بهتر مد نظره مثل خطوط توزیع و انتقال همونطور که اقا امیر فرمودن سیم افشان (نیمه افشان )مناسب تره.
نیمه افشان هم جاهایی که نیاز به استحکام در برابر ضربات مکانیکی هست مثل کابل ورودی از تیر برق تا کنتور یک مشترک از نیمه افشان استفاده بشه بهتره.
ندیدم و نشنیدم که از مفتولی بیخوان در فشار متوسط استفاده کنن. !!
به نظرم حالت شکنندگی و سخت بودن و عدم حالت دهی راحت کابل در مقاطع بالا باعث میشه که از مفتولی زیاد استفاده نشه. درسته که اثر پوستی نیاز به سیم افشان داره اما نمیشه گفت که از مفتولی نمیشه استفاده کرد و برق مستقیم نیاز به مفتولی داره . دقیقا از هر دو میشه استفاده کرد. نمونش کابل باتری ماشین که برق مستقیمه اما افشان نرم یا اصطلاحا افشان قابل انعطاف استفاده شده
همون سیم 10 رو در مفتولی بخوایم حالت بدیم جونمون در میاد . چه برسه 240 .!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اگر یک درخت به اندازه ای بلند شه که با خطوط توزیع ارتباط پیدا کنه و فقط به یکی از فاز ها برخورد کنه اتصال کوتاه (اتصال زمین ) پیش میاد؟
اگر شاخ و برگ های درخت بین دو فاز قرار بگیره چطور؟
.....
دلیل انجام ازمایش دی سی روی کابل ها چیست ؟در صورتی که ما از کابل ها در برق متناوب استفاده میکنیم.
.....
تفاوت حفاظت 59n با 50G ؟

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگر یک درخت به اندازه ای بلند شه که با خطوط توزیع ارتباط پیدا کنه و فقط به یکی از فاز ها برخورد کنه اتصال کوتاه (اتصال زمین ) پیش میاد؟
اگر شاخ و برگ های درخت بین دو فاز قرار بگیره چطور؟
.....
دلیل انجام ازمایش دی سی روی کابل ها چیست ؟در صورتی که ما از کابل ها در برق متناوب استفاده میکنیم.
.....
تفاوت حفاظت 59n با 50G ؟
درخت میتونه باعث فالت بشه. مشکلی که معمولاً رخ میده اینه که باد باعث میشخ درخت به کابل بخوره و خطای گذرا به وجود بیاد.
اگر درخت به یک فاز برخورد کنه، ارت فالت رخ داده و سیستم نامتعادل میشه.
اگر بین دو فاز قرار بگیره، در صورتی که فقط یه شاخه شکسته شده باشه مشکلی پیش نمیاد و اگر هم پیش بیاد شاخه سریع نابود میشه!
اما اگر شاخه متصل به درخت باشه، باز هم فالت رخ میده و این حالت از حالت قبل که فقط خطای یک فاز رخ داده بود خیلی بدتره و جریان بیشتری کشیده میشه.
.....
از آزمایش DC برای محاسبه مقاومت الکتریکی کابل استفاده میشه.
.....
فکر میکنم 59n زمانی استفاده میشه که نول داشته باشیم (مثل اتصال ستاره)، در غیراینصورت نمیشه استفاده کرد.
اما از 50g بدون نول هم میشه استفاده کرد.