تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
دوستان برای سایز کردن سینی کابل از چه فرمول یا روشی استفاده کنم؟
برای یه موتورخونه دانشگاه برای کابلاش میخوام سینی کابل سایز کنم. کابلها nymhy هستش.
ممنون که جواب میدین
محاسبه ای ندیدم .ولی ممکنه باشه و من اشنا نباشم.
روش تجربی میگه قطر کابل ها را با هم جمع کنید .مثلا 4 تا کابل 4*3
3 تا سیم در هر کابل هست که مقطعش 4mm2
یعنی 12 میلیمتر مربع روپوش سیم ها رو هم تقریبی در نظر بگیریم .مثلا 3 میلیمتر مربع
هر کابل 15 میلیمتر مربع
4 تا کابل هست که میشه
60 میلیمتر مربع
یعنی 6 سانتی متر.
از اونجایی که کابل ها باید در سینی بشینن
و
بعد ها ممکنه کابلی اضافه بشه
داکت یا سینی 6 سانتی متری مناسب نیست.
بهتره از 9 سانت استفاده کرد.
چون رنج بعد از 6 سانت در سینی ها 9 سانته.
ضریب قرار گیری کنار هم کابل ها رو هم مد نظر داشته باشید برای انتخاب کابل یا یک ضریب کلی در نظر بگیرید.

90416001

عضو جدید
سلام،سیم فاز شب(روشنایی معابر)از کجا میاد؟از نیروگاه که نمیاد چون انرژی رو با 3فاز منتقل میکنن.آیا از یکی از همین 3فاز گرفته میشه؟ لطفا هر کی میدونه جواب بده.منتظرم

navidba

عضو جدید
سلام،سیم فاز شب(روشنایی معابر)از کجا میاد؟از نیروگاه که نمیاد چون انرژی رو با 3فاز منتقل میکنن.آیا از یکی از همین 3فاز گرفته میشه؟ لطفا هر کی میدونه جواب بده.منتظرم

از یکی از همون سه فاز می گیرن...ولی جوری می گیرن که فازها نامتعادل نشه....

90416001

عضو جدید
همون! منم یه همچین فکری کردم.ممنون از جوابتون مهندس. چندتا سوال دیگه هم دارم : 1)چرا وقتی صاعقه میزنه برق خونه ها قطع میشه؟ 2)چرا وقتی اتصال کوتاه (فاز ب نول میخوره) برق خونه قطع میشه؟ 3)چرا 3فازو با RSTنمایش میدن؟ 4)شاید شنیده باشید که وسایل الکتریکی تو خونه اگه در حالت آماده بکار(standby) باشن برق مصرف میکنن و از عمرشون کم میشه،چقد این حرف درسته؟با دلیل. درموردشون تحقیق کردم ولی به جواب قانع کننده ای نرسیدم. ممنون میشم اگه جواب بدین

90416001

عضو جدید
از یکی از همون سه فاز می گیرن...ولی جوری می گیرن که فازها نامتعادل نشه....
در مورد سوال سوم نگید که استاندارده چون فک کنم یه دلیل دیگه داشته باشه.شاید مربوط به رنگ بندی اونها یا همچین چیزی باشه.

navidba

عضو جدید
همون! منم یه همچین فکری کردم.ممنون از جوابتون مهندس. چندتا سوال دیگه هم دارم : 1)چرا وقتی صاعقه میزنه برق خونه ها قطع میشه؟ 2)چرا وقتی اتصال کوتاه (فاز ب نول میخوره) برق خونه قطع میشه؟ 3)چرا 3فازو با RSTنمایش میدن؟ 4)شاید شنیده باشید که وسایل الکتریکی تو خونه اگه در حالت آماده بکار(standby) باشن برق مصرف میکنن و از عمرشون کم میشه،چقد این حرف درسته؟با دلیل. درموردشون تحقیق کردم ولی به جواب قانع کننده ای نرسیدم. ممنون میشم اگه جواب بدین
1)وقتی صاعقه می زنه معمولا باد هم همراهش هست ، پس دو تا دلیل داره یکی صاعقه یکی باد ، که وقتی باد میاد لاین ها یه هم می خورند و اتصالی و قطع،،،صاعقه هم که معلومه دیگه میزنه به لاین ها و از طریق برق گیر ها ترانس میره زمین ولی رله قطع می کنه که ترانس بدون کاتدفیوز کار نکنه...
2)خوب جریان می کشه دیگه...منظورتون فاز به نوله تو خونست؟...
3)استاندارده ، مثلا تو لاین ها RST می گن تو ترانس UVW می گن...تو تجهیزات آلمانی با جاهای دیگه هم فرق داره..
4)اسمش روشه standby ، یعنی نیمه آماده ..تقریبا یه تجهیزی که 60 وات باشه تو این حالت تقریبا 13 14 وات می کشه...یعنی تلویزیون و سینما خانگی که معمولا با هم هستن معمولیش 200 وات باشه تو این خالت تقریبا 50 واتی می کشه...

90416001

عضو جدید
1)وقتی صاعقه می زنه معمولا باد هم همراهش هست ، پس دو تا دلیل داره یکی صاعقه یکی باد ، که وقتی باد میاد لاین ها یه هم می خورند و اتصالی و قطع،،،صاعقه هم که معلومه دیگه میزنه به لاین ها و از طریق برق گیر ها ترانس میره زمین ولی رله قطع می کنه که ترانس بدون کاتدفیوز کار نکنه... 2)خوب جریان می کشه دیگه...منظورتون فاز به نوله تو خونست؟... 3)استاندارده ، مثلا تو لاین ها RST می گن تو ترانس UVW می گن...تو تجهیزات آلمانی با جاهای دیگه هم فرق داره.. 4)اسمش روشه standby ، یعنی نیمه آماده ..تقریبا یه تجهیزی که 60 وات باشه تو این حالت تقریبا 13 14 وات می کشه...یعنی تلویزیون و سینما خانگی که معمولا با هم هستن معمولیش 200 وات باشه تو این خالت تقریبا 50 واتی می کشه...
درمورد سوال 2:آره توی سوال نوشتم برق خونه.یعنی چی جریان میکشه؟جریان از کجا ب کجا میره؟از فاز ب نول؟خب بره چه اتفاقی میفته؟لطفا کاااامل تشریحش کنید.تشکر

navidba

عضو جدید
درمورد سوال 2:آره توی سوال نوشتم برق خونه.یعنی چی جریان میکشه؟جریان از کجا ب کجا میره؟از فاز ب نول؟خب بره چه اتفاقی میفته؟لطفا کاااامل تشریحش کنید.تشکر

اختلاف ولتاژ بین فاز و نول 220 ولت آر ام اس هستش..وقتی به هم می خوره مثل اتصال کوتاهه و ولتاژ تقسیم بر مقاومت کم میشه جریان زیاد....جریان زیاد باشه کل سیم کشی خونه میسوزه...واسه همینم فیوزا ولتاژ پایین طبق استاندارد IEC 60269 ، بین 25 تا 63 آمپر رو قطع می کنن...(بستگی به فیوز داره)...

90416001

عضو جدید
اختلاف ولتاژ بین فاز و نول 220 ولت آر ام اس هستش..وقتی به هم می خوره مثل اتصال کوتاهه و ولتاژ تقسیم بر مقاومت کم میشه جریان زیاد....جریان زیاد باشه کل سیم کشی خونه میسوزه...واسه همینم فیوزا ولتاژ پایین طبق استاندارد IEC 60269 ، بین 25 تا 63 آمپر رو قطع می کنن...(بستگی به فیوز داره)...
ممنون مهندس جان

razmjoo144

عضو جدید
با سلام

مواردی که آقای مصطفی قدرت گفتن درست هست ولی چند مورد تکمیلی هم هست که باید به اون اضافه بشه
در ابتدا اینو بگم که اگه محلی که میخواین کار کنین و طرح بدین، خیلی رسمی نیست . منظورم از رسمی بودن اینه که محاسبات لدر و یا سینی رو از شما نمی خوان ( در پروژه های بزرگ و مشاوران طراحی مجبورن برای هر طرحی رفرنس بدن به استاندارد ) با همون مواردی که آقا مصطفی گفتن عمل کنین و گرنه باید موارد زیر رو حتما در calculation note طرحتون بیارین .
1- کابل ها در چه سطح ولتاژی قرار دارن و قطر کابل ها
2- استاندارد هر سطح ولتاژی و محاسبات آن (مثل در کنار هم قرار نداشتن فشار قوی و ضعیف ، استاندارد ها رو عرض خواهم کرد)
3-شرایط آب هوایی ( شرایط یخ بندان - باد های شدید - برف ) میتوانند طبق فرمولی که در استاندارد ها موجوده بر ضخامت و عرض و نوع نصب تاثیر بزاره
4- عمودی یا افقی نصب شدن لدر یا تری (منظورم وزن محاسبه شده هستش ، میدونید هر کابلی برای خودش نسبت به نوع استانداردی که داره نیروی مشخصی در سطح خودش رو میتونه تحمل کنه و دِ فرمه نشه مثلا 25 نیوتن بر سانتی متر مربع . پس اگه قرار باشه شما کابلی رو 50 متر با لدر یا تری بالا ببرین بایستی حتما در مورد اتصالات کابل با لدر رو هم فکری بکنین)
5- قسمت هایی از مسیر که خم میشن (elbow , riser )
6- خوردندگی هایی که در محیط هستن
7- نوع دیوایدر ها و کاورها
8- موارد دیگه ای همچون نوع ساپورت، فاصله آنها و فضای لازم جهت تعمیرات و نوع پیچ و اتصالات بین ساپورت و لدر یا تری و نحوه ارت کردن و .... هم وجود دارن

برای موارد بیشتر در این مورد میتونید به استاندارد های زیر رجوع کنید

BS 61537
BS 6946
BS 61914
BS 7671
BS 61537

محاسبه ای ندیدم .ولی ممکنه باشه و من اشنا نباشم.
روش تجربی میگه قطر کابل ها را با هم جمع کنید .مثلا 4 تا کابل 4*3
3 تا سیم در هر کابل هست که مقطعش 4mm2
یعنی 12 میلیمتر مربع روپوش سیم ها رو هم تقریبی در نظر بگیریم .مثلا 3 میلیمتر مربع
هر کابل 15 میلیمتر مربع
4 تا کابل هست که میشه
60 میلیمتر مربع
یعنی 6 سانتی متر.
از اونجایی که کابل ها باید در سینی بشینن
و
بعد ها ممکنه کابلی اضافه بشه
داکت یا سینی 6 سانتی متری مناسب نیست.
بهتره از 9 سانت استفاده کرد.
چون رنج بعد از 6 سانت در سینی ها 9 سانته.
ضریب قرار گیری کنار هم کابل ها رو هم مد نظر داشته باشید برای انتخاب کابل یا یک ضریب کلی در نظر بگیرید.

90416001

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم از ماشین 2 کسی هست بتونه واسم حلش کنه ؟
شما جریان هرکدوم از سیم پیچارو از رابطه P=VIcosfi بدست بیار .بعد از رابطه S=VI(تو این رابطه مزدج Iهای بدست اومده رو جایگزین کن) توان مصرفی هرکدومو حساب کن اونوقت دوتا توانو با هم جمع کن تا توان کل بدست بیاد بعدشi =s/v ( جریان ورودی میشه توان کل تقسیم بر ولتاژ کل یعنی 1600). ایشالا ب درت بخوره.راهش همینه فقط تو فازورا دقت کن اشتباه نکنی.یا علی

razmjoo144

عضو جدید
شما جریان هرکدوم از سیم پیچارو از رابطه P=VIcosfi بدست بیار .بعد از رابطه S=VI(تو این رابطه مزدج Iهای بدست اومده رو جایگزین کن) توان مصرفی هرکدومو حساب کن اونوقت دوتا توانو با هم جمع کن تا توان کل بدست بیاد بعدشi =s/v ( جریان ورودی میشه توان کل تقسیم بر ولتاژ کل یعنی 1600). ایشالا ب درت بخوره.راهش همینه فقط تو فازورا دقت کن اشتباه نکنی.یا علی

سلام
(مطالبی که عرض میکنم ممکنه که ناقص باشن یا اشتباه ، به هر حال خوشحال میشم اگه اشتباهی دیدین تذکر بدین )

نیازی به نسبت تبدیل نیست
با قضیه جمع آثار میشه حلش کرد .
حتی میشه نسبت تبدیل رو هم بدست آورد.

به این صورت که اول یکی از بار ها رو حذفش کنید جریان رو بر این اساس پیدا کنید
و همین کار رو برای بار ( لود ) دوم نیز انجام بدین
و قضیه جمع آثار رو اعمال کنین
و از اونجایی که توان ورودی و خروجی ترانس ها یکسان هستن، میتونید جریان اولیه رو بدست آورید ولتاژ هم که معلومه پس توان ورودی هم بدست میاد

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با اتصال کوتاه شدن یعنی شاخه ای با مقاومت کمتر جریان کل سیستم به اون نقطه میریزه . جریانی که موتور با تبدیل شدن به ژنراتور به اون نقطه میریزه جریانی که ترانس به اون نقطه میریزه و جریانی که خود مصرف کننده داره میکشه جمع میشن و میشن جریان اتصال کوتاه که تو محاسباتش با حرارت و موارد دیگه ارتباط داره .و چون این جریان باعث سوختن سیم میشه و مصرف کننده رو خاموش میکنه فیوزی میذارن که به محض اتفاق افتادن اتصال کوتاه مدار رو قطع کنه

90416001

عضو جدید
با اتصال کوتاه شدن یعنی شاخه ای با مقاومت کمتر جریان کل سیستم به اون نقطه میریزه . جریانی که موتور با تبدیل شدن به ژنراتور به اون نقطه میریزه جریانی که ترانس به اون نقطه میریزه و جریانی که خود مصرف کننده داره میکشه جمع میشن و میشن جریان اتصال کوتاه که تو محاسباتش با حرارت و موارد دیگه ارتباط داره .و چون این جریان باعث سوختن سیم میشه و مصرف کننده رو خاموش میکنه فیوزی میذارن که به محض اتفاق افتادن اتصال کوتاه مدار رو قطع کنه
ممنون که توی بحث شرکت کردین.چیزی که من برداشت کردم اینه ،اگه اشتباه میکنم لطفا بگین:در واقع اگه ما یه پریز برق داشته باشیم بین فاز و نولش اختلاف پتانسیل220 ولت داریم که اگه هر مصرف کننده ای رو بهش وصل کنیم روشن میشه و شروع بکار میکنه در واقع مصرف کننده در نقش یه مقاوت وارد مدار میشه(یعنی میشه اونو با یه مقاومت مدل کرد بخاطر مقاومت داخلی وسیله) خب حالا کافیه فاز و نولو بهم بزنیم (یا بجای وسیله برقیمون با یه سیم فاز و نول پریزو بهم وصل کنیم)که دیگه مصرف کننده از مدار خارج میشه و مقاومت مدارمون خیلی پایین میاد که باعث میشه جریان زیادی از سیم فاز ب نول بره (در مدار بسته ی ما جاری بشه)و فیوز که واسه یه جریان خاصی طراحی شده عمل میکنه و مدارو قطع میکنه.درسته؟

90416001

عضو جدید
سلام (مطالبی که عرض میکنم ممکنه که ناقص باشن یا اشتباه ، به هر حال خوشحال میشم اگه اشتباهی دیدین تذکر بدین ) نیازی به نسبت تبدیل نیست با قضیه جمع آثار میشه حلش کرد . حتی میشه نسبت تبدیل رو هم بدست آورد. به این صورت که اول یکی از بار ها رو حذفش کنید جریان رو بر این اساس پیدا کنید و همین کار رو برای بار ( لود ) دوم نیز انجام بدین و قضیه جمع آثار رو اعمال کنین و از اونجایی که توان ورودی و خروجی ترانس ها یکسان هستن، میتونید جریان اولیه رو بدست آورید ولتاژ هم که معلومه پس توان ورودی هم بدست میاد
خواهش میکنم،البته که شما استادی... بار اول که نظر دادم چون ایشون عجله داشتن منم خیلی دقت نکردم خواستم سریع جوابشونو بدم که کارشون راه بیفته .بله حتی نسبت تبدیلم میشه حساب کرد... روش شمام روش خوبیه کاملا درسته.ممنون از تذکرتون.ولی امیدوارم وقتی سوالی مطرح میشه همه تو بحث شرکت کنن تا بتونیم از همدیگه چیز یاد بگیریم...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنون که توی بحث شرکت کردین.چیزی که من برداشت کردم اینه ،اگه اشتباه میکنم لطفا بگین:در واقع اگه ما یه پریز برق داشته باشیم بین فاز و نولش اختلاف پتانسیل220 ولت داریم که اگه هر مصرف کننده ای رو بهش وصل کنیم روشن میشه و شروع بکار میکنه در واقع مصرف کننده در نقش یه مقاوت وارد مدار میشه(یعنی میشه اونو با یه مقاومت مدل کرد بخاطر مقاومت داخلی وسیله) خب حالا کافیه فاز و نولو بهم بزنیم (یا بجای وسیله برقیمون با یه سیم فاز و نول پریزو بهم وصل کنیم)که دیگه مصرف کننده از مدار خارج میشه و مقاومت مدارمون خیلی پایین میاد که باعث میشه جریان زیادی از سیم فاز ب نول بره (در مدار بسته ی ما جاری بشه)و فیوز که واسه یه جریان خاصی طراحی شده عمل میکنه و مدارو قطع میکنه.درسته؟
بله درسته. در سیستم های بزرگتر از یک پریز و فشار متوسط اتصال فاز به فاز یا فاز به نول یا فاز به زمین و یا حتی ارت به نول (اگر ارت به درستی طراحی و اجرا نشده باشه و مقاومتی زیر تقریبا 2 اهم نداشته باشه )اتصال کوتاه پیش میاد.*البته اتصال نول به ارت به دلیل اختلاف پتانسیل کم اتصال کوتاه شدن اونقدر خطرناک نیست. ولی بسته به سیستم ممکنه باعث اختلال در کارکرد تجهیزات و مصرف کننده بشه

Dear.Doctor

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید یه سوال؟؟
مازاد تولید برق تو نیروگاه ها کجا و چگونه ذخیره میشه
ممنون

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
سلام
ببخشید یه سوال؟؟
مازاد تولید برق تو نیروگاه ها کجا و چگونه ذخیره میشه
ممنون
نیروگاهها مازاد تولید ندارن، تولید نیروگاه توسط دیسپاچیک نسبت به نیاز مصرف تنظیم میشه. در نتیجه نه جایی میره و نه ذخیره میشه، در کل شما برق را اونطور که شما در سوال مطرح کردید نمیشه ذخیره کرد.

بحث ذخیره گردان و غیر گردانی هم در بحث تولید داریم که می تونید در اون مورد اطلاعات بیشتر را از تاپیک وضعیت شبکه برق به دست بیارید.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در تکمیل فرمایشات مهندس عزیز ایس من . ذخیره فقط در نیروگاه های خورشیدی اونم به صورت برق مستقیم انجام میشه. ولی از نیروگاه های دیگه برای فروش و انتقال انرژی مخصوصا به کشور های همسایه زیاد استفاده میشه .

anufel

عضو جدید
سلام
کسی میدونه پارامتر Lm در ترانس اشباع در متلب کجا قرار میگیرد؟
رابطه بین جریان و شار رو کسی میدونه؟
مرسی

Dear.Doctor

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در تکمیل فرمایشات مهندس عزیز ایس من . ذخیره فقط در نیروگاه های خورشیدی اونم به صورت برق مستقیم انجام میشه. ولی از نیروگاه های دیگه برای فروش و انتقال انرژی مخصوصا به کشور های همسایه زیاد استفاده میشه .

خوب پس چرا 24 ساعته میگن ذخایر نیروگاه هامون تموم شده الانم هرچی مصرف میشه تولیدی همون لحظه هست؟؟

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب پس چرا 24 ساعته میگن ذخایر نیروگاه هامون تموم شده الانم هرچی مصرف میشه تولیدی همون لحظه هست؟؟
با سلام به شما هم باشگاهی گرامی
همان طور که دوستان عزیز گفتن هر نیروگاه یک ظرفیت پیک دارد که بیش ترین طرفیت تولید نیروگاه را شامل میشه که نسبت به میانگین ماکزیمم تقاضای مصرف هر منطقه انتخاب و احداث می شود و منطور از ذخایر نیروگاهی مقدار ظرفیت پیک آنها می باشد>در صورتی که تقاضای مصرف بیش از ظرفیت نیروگاه باشد در این صورت ذخایر به صفر رسیده که منجبر به خاموشی می شود برای رفع این مشکل مهندسین طراح نیروگاه پیش بینی های آینده از جمله افزایش تقاضای منطقه و بار را برای سال های آتی باید مدنطر قرار بدهند.
باز هم اگه جایی مبهم باشه بگین بنده در خدمتم

دوست - قدیمی

عضو جدید
گمانم منظورتون تولید برق از سد باشه نه نیروگاه هایی که مازوت می سوزونند. چون بعضا سد ها ذخابر اب هم محسوب میشن فقط اجازه دارن تا مقدار معینی اب از بشت سد ازاد کنند تا توربین ها رو بچرخونه اگه سطح اب کم بشه گرچه تقاضاباشه ولی به دلیل نبود منابع نیروگاه از مدار حدف میشه و دریچه سد بسته میشه. این موضوع در تابستان گریبان کشور رو میگیره.

در یک مقاله ای در ارتباط با کم ابی حاضر خوندم. اگه درست بیان کرده باشم.

razmjoo144

عضو جدید

در تکمیل فرمایشات دوستان بایستی بگم که در نیروگاه های خورشید که از تکنولوژی فتوولتایک استفاده کردن به هیچ وجه امکان ذخیره سازی وجود نداره ( توجه کنید که اگه از نظر عقلی و فنی و اقتصادی امکان ساخت باطری ها با ظرفیت مثلا 20 مگاوات ( ظرفت اکثر نیروگاه های خورشیدی دنیا) وجود داشت، دیگه نیازی به نیروگاه های گازی و ظرفیت رزرو نبود و بحث ذخیره گردان اصلا مطرخ نمی شد . باطری هارو شار میکردنند ، شب ها هم نیروگاه ها رو آف می کردن و از باطری استفاده میکردن)

تا اونجایی که بنده مطلع هستم تو دنیا فقط یک نیروگاه خورشیدی با استفاده از تکنولوژی برج خورشیدی وجود داره که شب ها هم میتونه تا حدودی انرژی پس بده به شبکه، که آن هم به خاطر تکنولژی ساخت اون هستش ( نه ذخیره برق در باطری و پس دادنش)

( این قسمت رو برای دوستان غیر برقی که در مورد ذخیره سازی پرسیدن عرض می کنم )
به هیچ عنوان امکان ذخیره سازی انرژی برق وجود نداره
دوستان در مورد انرژی چرخان و یا همان مقدار رزرو نیروگاه ها توضیح دادن که دیگه من تکرارشون نمی خوام بکنم
اون چیزی که تو اخبار گفتن به زبان ساده میشه این :
تو هر کشوری تعداد نیروگاه معلومه ( نیروگاه چیزی نیست که بشه یک شبه ساخت و گفت نگه دارین برا روزه مبادا، هزینه بره ، نگهداری میخواد و بایستی توجیه اقتصادی داشته باشه ) پس چون تعداد نیروگاه ها معلومه، ظرفیت تولید نیروگاه ها هم معلومه ! بعنوان مثال میگن کشوری 10 تا نیروگاه به ظرفیت مثلا 100 مگاوات داره) . اما نکته ای که اینجا هست اینه که کشورها هیچ وقت از 100 واحد گفته شده استفاده نمیکنن ، مثلا میان از 60 واحد ظرفت نیروگاه ها استفاده میکنن. 40 واحد رو نگه میدارن برای روزه مبادا ( منظورم از روزه مبادا، طرح های توسعه ای ، گرما یا سرما های بی سابقه، خرابی نیروگاه ها و ... هستن )
تو کشوره ما هم مثل همه ی دنیا اینجوری هستش. الان به خاطر گرما زیاد مصرف رفته بالا، این جمله یعنی اینکه در حالت نرمال که ما بایستی از 60 درصد ظرفیت نیروگاه ها استفاده می کردیم ، الان داریم از 90-95 درصد اونها استفاده می کنیم.
این یعنی حالت اضطرار !!!
یعنی خدایی نکرده اگه یه اتفاق ناخواسته ( مثل خرابی در پست های برق یا نیروگاه ها ) بیوفته تو هر نقطه ای از کشور باعث خواهد شد که خاموشی ( بی برقی) تو بخشی از کشور یا تو حالت حادش همه کشور رخ بده .
به همین خاطر هی تو تلویزیون میگن مصرف رو رعایت کنین تا از اون حالت اضطرار بیاییم به حالی که اگه مشکلی پش اومد بشه کنترلش کرد .

ولی شما خودتون رو ریاد ناراحت نکنین با یه لامپ تو خونه روشن کردن یا خاموش کردن واسه برق مملکت هیچ اتفاقی نمی افته . :smile:

آخرین ویرایش: