تاپیک سوالات قدرتی

kuchuluu

عضو جدید
اگر مراکز فنی حرفه ای اطرافتون هست توصیه میکنم دوره های اونرو بگزرونید
دوره شش ماهه که میاد از برق روشنایی شروع میککنه به صنعتی میرسه و با پی ال سی تموم میشه
دوره خیلی خوبی هست
مراجعه کنی اونجا میتونی کتابها رو هم تهیه کنی
کتابهای هنرستان هم برای مقدمات بد نیست
اما پیشنهادم همون مورد اول هست .
البته بهتر از من میدونی که نمیشه با کتاب خوندن مهارت عملی پیدا کرد
ولی در حد آشنایی خوبه
ممنون دوست عزيز ولي من الانم شاغلم و خيلي هم بي تجربه نيستم . اين دوره ها واسه تازه فارغالتحصيلا خوبه.منم قبلا" يه دوره plc رفتم ولي چندان خوبم نبود.
بازم ممنون که راهنمايي کردي.:gol:
اين کتاب هاي فني و حرفه اي رو تو اينترنت مي شه گير آورد؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یه لامپ 100 W .قبل از وصل به برق اهم متر مقاومتشو 45 الی 48 نشون میده. اما اگر محاسبه کنیم.. ولتاژ به توان 2 تقسیم بر 100 وات میشه : 484 اهم... دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دلیلش اختلاف دماست .این یکی از خواص پیوندهای فلزیه که با افزایش حرارت مقاومت الکتریکی اونا افزایش پیدا میکنه در مورد تنگستن نقطه ذوب بالای اون (حدود 3400 درجه ) اجازه میده تو لامپ با دمای بالایی کار کنه و همین هم باعث بالا رفتن مقاومت الکتریکیش میشه .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزيز ولي من الانم شاغلم و خيلي هم بي تجربه نيستم . اين دوره ها واسه تازه فارغالتحصيلا خوبه.منم قبلا" يه دوره plc رفتم ولي چندان خوبم نبود.
بازم ممنون که راهنمايي کردي.:gol:
اين کتاب هاي فني و حرفه اي رو تو اينترنت مي شه گير آورد؟

اگر شاغل هستین کتاب ها و جزوه های فنی حرفه ای رو بخونین بنظرم خوبه
مراجعه کنید کتابهایی رو معرفی می کنند

masoodxl

عضو جدید
سلام
برای معادل سازی(شبکه های انتقال توزیع به قدرت)آیا دروسی مانند پروژه-دروس عملی-کارگاهی-آزمایشگاهی مورد قبول آموزش دانشگاه آزاد است؟متشکرم

hesam02

عضو جدید
دوستان برقی سلااااااااااااام. خواهشا کمکم کنید. من این ترم مبانی برق دارم. پدرم دراومده. همش این استاده سوال میده منم که بلد نیستم. گفتم بیام ببینیم شما دوستان که رشتتون برقه می تونید کمکم کنید؟ ممنون میشم

سوال 1 ) یک بار 25 (KVA) با ضریب قدرت 0.8 پس فاز دارای یک سری heater ( یک سری مقاومت ) است. چند کیلووات باید به این مجموعه اضافه شود تا ضریب قدرت جدید 0.85 پس فاز شود ؟

سوال 2 ) یک بانک خازنی با ظرفیت 20 (KVAR) برای بهبود ضریب توان یک بار مشخص به مقدار 0.9 پس فاز استفاده شده است. توان مختلط را قبل از اضافه شدن خازن حساب کنید به شرط اینکه توان ظاهری نهایی 85 (KVA) باشد

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سوال 1 ) یک بار 25 (KVA) با ضریب قدرت 0.8 پس فاز دارای یک سری heater ( یک سری مقاومت ) است. چند کیلووات باید به این مجموعه اضافه شود تا ضریب قدرت جدید 0.85 پس فاز شود ؟

به نظر من ...میشه 4525KVAR.. اما ببینیم مهندسا ی عزیز تایید میکنن ؟؟
tan37-tan31)*25000=4525)

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان برقی سلااااااااااااام. خواهشا کمکم کنید. من این ترم مبانی برق دارم. پدرم دراومده. همش این استاده سوال میده منم که بلد نیستم. گفتم بیام ببینیم شما دوستان که رشتتون برقه می تونید کمکم کنید؟ ممنون میشم

سوال 2 ) یک بانک خازنی با ظرفیت 20 (KVAR) برای بهبود ضریب توان یک بار مشخص به مقدار 0.9 پس فاز استفاده شده است. توان مختلط را قبل از اضافه شدن خازن حساب کنید به شرط اینکه توان ظاهری نهایی 85 (KVA) باشد

برای سوال اول :
مقاومت ظاهری کل رو داریم
ضریب قدرت هم داریم
بنابراین میتونیم توان های موهومی و حقیقی رو با تبدیلات مختلط یا جمع جبری داشته باشم .
پس الان توان اهمی و غیر اهمی رو داریم
برای ضریب قدرت جدید مقداری که زیاد شده رو به درصد بدست میاریم
بعد فی رو حساب میکنیم
فی یه درصدی تغییر کرده
وقتی فی زیاد میشه یا توان اهمی تغییر میکنه یا موهومی
اهمی که ثابت هست
بنابراین موهومی تغییر میکنه که براحتی با یه کسر ساده بدست میاد
حالا با تفریق توان موهومی جدید ناشی از افزایش ضریب قدرت و توان موهومی قدیمی مقدار افزایشی بدست میاد .
( کلا چهار خط فرمول هست ! )

سول دوم هم همین هست ولی برعکس عمل می کنیم .
یعنی ما یه توان موهومی به شبکه دادیم ضریب قدرتش شد 0.9 پس فاز
حالا میخواد بپرسه قبل از اینکه این بار خازنی بیاد تو مدار توان مختلط چند بوده . با اون توان ظاهری

kasra.asadian

عضو جدید
سلام خسته نباشین
ببخشید من پروژه کنترل هوشمند ساختمان با استفاده از تلفن رو میخواستم گفتم اگه امکان داره کمکم کنین(برای ساخت)

shab11

عضو جدید
سلام با تشکر و خسته نباشید . من دنبال موضوع پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد برق -قدرت که فقط بخش توزیع رو شامل بشه می گردم.ممنون میشم کمکم کنید.

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام یه سوال داشتم.
اگر روتور بتواند آزادانه بچرخد و ولتاژ 3فاز به جای اتصال به استاتور به روتور متصل شود و سیمپیچ های استاتور اتصال کوتاه شود موتور چگونه کار خواهد کرئ و سرعت چرخش روتور تقریبا چه مقدار خواهد بود؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام یه سوال داشتم.
اگر روتور بتواند آزادانه بچرخد و ولتاژ 3فاز به جای اتصال به استاتور به روتور متصل شود و سیمپیچ های استاتور اتصال کوتاه شود موتور چگونه کار خواهد کرئ و سرعت چرخش روتور تقریبا چه مقدار خواهد بود؟

این یکم پیچیدست.... یک موتور که به قسمت استاتور ان برق داده شده از رتور انرژی مکانیکی میگیریم.... اگر جای این دو عوض بشه... یعنی رتور را با انرژی مکانیکی راه بندازیم و از استاتور برق بگیرریم کارکرد یک ژنراتور را دارد....برای سوالتون منتظر noutron باشید...

baba barghi2

عضو جدید
سلام به همه مهندسین مملکت
یه سوال در مورد سیستم اتصال به زمین دارم . کسی میتونه منو راهنمایی کنه ؟

توان ، آمپر و ولتاژ مصرفی دستگاه رو دارم چه طور قطر سیم ارت رو که قرار به دستگاه متصل بشه رو محاسبه کنم ؟ فرمول داره؟ از کدوم منبع؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام یه سوال داشتم.
این نوع ، ترکیب خاصی از ژنوراتور هست که خروجی بار اونرو اتصال کوتاه کردیم و به استاتور بجای ولتاز ثابت متغیر دادیم .
بنابراین
به روتور ولتازی متغیر اعمال میکنیم
این ولتاژ میدانی متغیر با فرکانس مرجع تولید خواهد کرد
این فرکانس از فاصله هوایی عبور خواهد کرد
بنابراین دارای اعواج شده و با تاثیر مسقتیم لغزش در استاتور که مسیر بسته ای دارد القا می شود
این القا در استاتور موجب پیدایش میدانی دیگر خواهد شد که طبق قانون القای فارادی و لنز با عامل بجود اورده ی خود یعنی میدان روتور مخالفت میکند
بنابراین ایندو به هم نیرویی مخالف وارد می اورند
استاتور که ثابت هست
پس روتور شروع به چرخش خواهد کرد

نکته اینجاست
در اینجا روتور تا زمانی خواهد چرخید که لغزش داریم
با صفر شدن لغزش موتور خواهد ایستاد

این نظر من هست
دوستان لطفا مشارکت کنند
بحث قشنگی هست

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
این نوع ، ترکیب خاصی از ژنوراتور هست که خروجی بار اونرو اتصال کوتاه کردیم و به استاتور بجای ولتاز ثابت متغیر دادیم .
بنابراین
بنابراین دارای اعواج شده و با تاثیر مسقتیم لغزش در استاتور که مسیر بسته ای دارد القا می شود
این القا در استاتور موجب پیدایش میدانی دیگر خواهد شد که طبق قانون القای فارادی و لنز با عامل بجود اورده ی خود یعنی میدان روتور مخالفت میکند
استاتور که ثابت هست

نکته اینجاست

این نظر من هست
دوستان لطفا مشارکت کنند
بحث قشنگی هست

این هم نظر من....

این دستگاه با ضریب قدرت پایینی کار میکنه.....پس احتمال اینکه توان راکتیو تولید کند هست.....سرعت به دلیل بدون بار بودن زیاده.... مخصوصا در لحظه ی شروع به کار .....یه جورایی میتونیم برای خنثی کردن اثر غیر مفید خازن ازش استفاده کنیم.......اگر اتصال کوتاه کردن استاتور به صورت مثلث باشه و یه مقاومت کوچیک قرار بدیم..... فکر کنم فکر کنم رتور از کار نیفته....البته تا نظر شما مهندسای عزیز چی باشه..... nuotron.....

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسین مملکت
یه سوال در مورد سیستم اتصال به زمین دارم . کسی میتونه منو راهنمایی کنه ؟

توان ، آمپر و ولتاژ مصرفی دستگاه رو دارم چه طور قطر سیم ارت رو که قرار به دستگاه متصل بشه رو محاسبه کنم ؟ فرمول داره؟ از کدوم منبع؟

بحث مفصلیه.... تالار تاسیسات.... استانداردسیستم زمین

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام یه سوال داشتم.
ممنون هستم از شما سوال جالبیه
من خیلی وقته که به ماشین سر نزدم این سوال شما باعث میشه کتب مرجع رو دوباره بخونم تا بتونم تحلیل کنم و جواب شما رو شاید بدم.
بنابراین
استاتور که ثابت هست

نکته اینجاست

این نظر من هست
دوستان لطفا مشارکت کنند
بحث قشنگی هست
اره بحث قشنگی هست.
خیلی با این صحبت شما موافق نیستم.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون هستم از شما سوال جالبیه
من خیلی وقته که به ماشین سر نزدم این سوال شما باعث میشه کتب مرجع رو دوباره بخونم تا بتونم تحلیل کنم و جواب شما رو شاید بدم.

اره بحث قشنگی هست.
خیلی با این صحبت شما موافق نیستم.

منم وقت نکردم سری به کتاب ها بزنم . لطفا اگر اینکارو کردین مفصلا در مورد این قضیه توضیح بدین ( تشکر ) . بنظر میاد این سیستم مشکلی در راه اندازی نخواهد داشت. اما چیزی که واضح هست اینه که نمی تونه شرایط بار نامی رو فراهم کنه و پایداری لازم رو هم نداره . حدس من این هست که با توجه به اختلاف فرکانسی شدید هنگام راه اندازی ، روتور علیرغم اینکه حرارت زیادی تولید خواهد کرد می چرخه . با بیشتر شدن دور ، فرکانس استاتور که دراینجا ثانویه در نظر گرفته شده نزدیک به فرکانس مرجع شده و بهمین دلیل روتور خواهد ایستاد . مثل این می مونه که ما در روتور میدانی داشته باشیم که با سرعت زاویه ای امگا ناشی از فرکانس 50 در حرکت هست و در روتور هم دقیقا همین اتفاق میفته . اینها در هر نقطه از محیط استاتور برایند یکسانی خواهند داشت بنابراین نیرو محرکه ای ایجاد نمیشه و موتور دورش کم میشه تا اینکه دوباره با رسیدن دور روتور به کمتر از سرعت میدان دوار موتور دور خواهد گرفت و این سیکل تکرار خواهد شد .

فردا که نه . پس فردا از استادم می پرسم نتیجشو خدمتتون اعلام میکنم .

alikaka22

عضو جدید
سلام.بین دوستان کسی هست که موتور پله ای رو تو متلب شبیه سازی کرده باشه؟؟فرق نداره کدوم نوعش.چند تا سوال دارم ممنون میشم کمک کنید

M.mohamad

عضو جدید
دوستان من هم یه سوال دارم گفتم شاید به این تاپیک ربط پیدا کنه
می خوام برا گارگاهم ژنراتور بخرم
برقش سه فاز هست
یه آمپر متر کلمپی دارم دقیق نمیدونم چطوری باهاش کار کنم
میتونید منو راهنمایی کنید؟؟؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوستان من هم یه سوال دارم گفتم شاید به این تاپیک ربط پیدا کنه
می خوام برا گارگاهم ژنراتور بخرم
برقش سه فاز هست
یه آمپر متر کلمپی دارم دقیق نمیدونم چطوری باهاش کار کنم
میتونید منو راهنمایی کنید؟؟؟

اگر به برق اضطراری نیاز داری . میتونی ازups استفاده کنی..... بسته به توان و زمانی که میخوای به کارگاه برق بده... که هرچی زمانم بیشتر باشه باتری با جریان بیشتر نیاز داری ... و هزینه هم میره بالا....

البته ups سه فاز.... من شنیدم هست ولی ندیدم..

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در مورد سوالی که دوستمون از اتصال برق سه فاز به روتور و اتصال کوتاه کردن گروه کلاف های استاتور پرسیده بودند
امروز از استاد ماشین پرسیدم
گفت نوعی موتور القایی معکوس هست و کار میکنه
اما همانطور که گفتم نقطه کار و راندمان خوبی نخواهد داشت .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
می خوام آمپری که دستگاه ها میکشه بدست بیارم

اگر از امپر متر انبری استفاده میکنی... باید سیم فاز رو (سیمی که برق دار هست)درون حلقه ی امپر متر بذاری....اگر که از نوع انبری نیست....باید سیم فاز رو در جایی که با علامت Aنشون داده (جای دو تا اتصال هست )بذاری (این از اتصال اول) و از جای دوم یک سیم به دستگاه وصل کنی.....( این از اتصال دوم)... اگر از دستگاه دیجیتال استفاده میکنی .... باید رنج دستگاه(سلکتور روی ان)روی جریان متناوب AC تنظیم شده باشد....(اگر دستگاه با برق ACکارکند..همون برق شبکه.)

M.mohamad

عضو جدید
اگر از امپر متر انبری استفاده میکنی... باید سیم فاز رو (سیمی که برق دار هست)درون حلقه ی امپر متر بذاری....اگر که از نوع انبری نیست....باید سیم فاز رو در جایی که با علامت Aنشون داده (جای دو تا اتصال هست )بذاری (این از اتصال اول) و از جای دوم یک سیم به دستگاه وصل کنی.....( این از اتصال دوم)... اگر از دستگاه دیجیتال استفاده میکنی .... باید رنج دستگاه(سلکتور روی ان)روی جریان متناوب AC تنظیم شده باشد....(اگر دستگاه با برق ACکارکند..همون برق شبکه.)
ممنون از پاسختون
از آمپر متر کلمپی دیچیتالی استفاده می کنم
هر فاز رو اندازه گرفتم و یه عدد داد مثلا 10
سوال بعدیم اینه که آیا باید مجموع آمپر های سه تا فازم رو حساب کنم یعنی آمپر هر سیم رو در 3 ضرب کنم مثلا بشه 30 یا آمپر کل برابر آمپریه که روی یک سیم نشون میده یعنی 10؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کسی نبود بتونه کمک کنه؟:(

برنامه نویسی مطلب رو ندارم اما اگر مدار کنترلر موتور رو میخوای میتونم کمکت کنم
نگاهی به لینک های زیر بنداز :
http://etidweb.tamu.edu/projects/labview/stepper/vi.htm
http://www.mcajournal.org/volume14/Vol14No2p139.pdf
http://www.phidgets.com/phorum/download/file.php?id=49&sid=2f90a687e454fa06b789939a672c6a43
http://www.arduino.cc/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1265844501

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون
از آمپر متر کلمپی دیچیتالی استفاده می کنم
هر فاز رو اندازه گرفتم و یه عدد داد مثلا 10
سوال بعدیم اینه که آیا باید مجموع آمپر های سه تا فازم رو حساب کنم یعنی آمپر هر سیم رو در 3 ضرب کنم مثلا بشه 30 یا آمپر کل برابر آمپریه که روی یک سیم نشون میده یعنی 10؟

وقتی دستگاه سه فازی مثلا 10 آمپر مصرف داره یعنی مصرف کل اون از برق سه فاز 10 آمپر هست . با توجه به اینکه ولتاژ هر فاز باید یکی باشه بنابراین جریان ها هم باید برابر باشه تا تعادل فازی داشته باشیم . در غیر اونصورت اگر اون آمپر متر انبری رو به نول بزنی مقداری رو نشون میده .
تو مورد شما یعنی هر فاز داره 10 آمپر به دستگاه میده .
شما برای انتخاب ژنوراتور یا ups کاری به جریان مصرف کننده نداشته باش . از روی پلاک دستگاه ها ببین توان مصرفی چقدر هست و با توجه به ضریب همزمانی ژنوراتور رو انتخاب کن .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
وقتی دستگاه سه فازی مثلا 10 آمپر مصرف داره یعنی مصرف کل اون از برق سه فاز 10 آمپر هست . با توجه به اینکه ولتاژ هر فاز باید یکی باشه بنابراین جریان ها هم باید برابر باشه تا تعادل فازی داشته باشیم . در غیر اونصورت اگر اون آمپر متر انبری رو به نول بزنی مقداری رو نشون میده .
تو مورد شما یعنی هر فاز داره 10 آمپر به دستگاه میده .
شما برای انتخاب ژنوراتور یا ups کاری به جریان مصرف کننده نداشته باش . از روی پلاک دستگاه ها ببین توان مصرفی چقدر هست و با توجه به ضریب همزمانی ژنوراتور رو انتخاب کن .
.
.مهندس... الان هر فاز 10 امپر هست؟؟؟.... یا سه فاز 10 امپر؟؟؟........به نظر من هر فاز 10 امپر و باید با هم جمع بشن....یعنی از شبکه 30 امپر
نظر شما چیه ؟؟؟