تاپیک سوالات قدرتی

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شاید این سوالم کلی باشه و منحصر به قدرت نباشه ولی بدلیل اینکه این بخش فعاله ترجیح دادم سوالمو اینجا طرح کنم.
میخواستم بدونم آیا برق گرفتگی به غیر از عبور جریان بدلیل اختلاف ولتاژ از داخل بدن دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه؟
و اینکه نکات ایمنی برای پیشگیری از برق گرفتگی چیه؟ چرا وقتی یکیو از طریق دستاش برق میگیره گاها نمیتونه دستهاشو از سیم جدا کنه؟

متوجه قسمت اول سوالت نشدم
برق گرفتگی فقط وقتی بوجود میاد که اختلاف پتانسل بین دو نقطه ی بدن بوجود بیاد
بهمین خاطر گفته میشه که موقع کار از کفش های عایق استفاده کنیم تا یوقتی اگر دستمون برقدار شد برق مسیرشو از پا به سمت زمین نبنده .
بهترین راه ایمنی از برق ترس آگاهانه از برق هست .
دلیل جدا نشدن دست هم همونی هست که دوستمون توضیح داد
انقباض ماهیچه ای و :w29:

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
متوجه قسمت اول سوالت نشدم
برق گرفتگی فقط وقتی بوجود میاد که اختلاف پتانسل بین دو نقطه ی بدن بوجود بیاد
بهمین خاطر گفته میشه که موقع کار از کفش های عایق استفاده کنیم تا یوقتی اگر دستمون برقدار شد برق مسیرشو از پا به سمت زمین نبنده .
بهترین راه ایمنی از برق ترس آگاهانه از برق هست .
دلیل جدا نشدن دست هم همونی هست که دوستمون توضیح داد
انقباض ماهیچه ای و :w29:

اگه منظورت خط اوله حرفام بود که سوال نبود.مرسی از دوستان.یه چند تا سوالم برام پیش اومد که دوس داشتم نظره دوستانو بدونم
1.اگه یه فردی در دو موقعیت باشه که در هر دو مورد برق بگیرتش با ولتاژ برابر کدوم یکی صدمه زیادی میبینه اونیکه در یه محیط خشک دچار برق گرفتگی میشه یا اونی که در یه جای خیس و مرطوبه و مثلا پاهاش خیسه یا اصلا ربطی به این چیزا نداره؟
2. این خطوط انتقالی که در بیرون از شهرها و در جاده ها و مسیر بین شهری هستش آیا سیم نول دارن؟چون دوستان گفته بودن سیم نول بعنوان برقگیر استفاده میشه و اگه رعد و برقی بیاد از طریق نول به زمین میره ولی امروز استادمون میگف در خطوط انتقال از سیمهایی بعنوان سیم گارد استفاده میشه که بالاتر از سیمهای انتقال هستن.آیا سیمهای گارد همون سیم نوله یا نه؟چون استادمون میگف ممکنه در بعضی مناطق از چندین سیم گارد استفاده شه!
3.منظورت از ترس آگاهانه چیه؟یعنی چیکار باید کنیم؟
4.اگه میشه درمورد توان راکتیو نیز در خطوط انتقال توضیح بدید ممنون میشم.اصلا کار توان راکتیو چیه.ما توان راکتیو رو نمیتونیم مصرف کنیم ولی چرا در فیشهای برق برای توان راکتیو نیز پول میاد!

smh5393

عضو جدید
معرفي كتاب در مورد نرم افزار هاي ETAP -Neplan-digsilent-power world
سلام دوست عزيز
من در دانشگاه آزاد يزد درس مي خونم
كتابي رو كه شما ميخواهيد رو من سراغ دارم.
استاد درس ازمايشگاه سيستم هاي قدرت دانشگاهمون "آقاي عليرضا انتظاري" به كمك همكارشون "آقاي صادقي"يك كتاب بسيار خوب در اين زمينه نوشته اند-اگر شما در شهر يزد آشنايي داريد بگيد اين كتاب رو از كتابخونه درب دانشگاه آزاد براتون تهيه كنه.
نام كامل كتاب:
شبيه سازي سيستم هاي قدرت
نويسندگان:عليرضا انتظاري زارچ-صادقي سر چشمه
اگر مشكلتون حل نشد با من تماس بگيريد. smh5393@gmail.com

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه منظورت خط اوله حرفام بود که سوال نبود.مرسی از دوستان.یه چند تا سوالم برام پیش اومد که دوس داشتم نظره دوستانو بدونم
1.اگه یه فردی در دو موقعیت باشه که در هر دو مورد برق بگیرتش با ولتاژ برابر کدوم یکی صدمه زیادی میبینه اونیکه در یه محیط خشک دچار برق گرفتگی میشه یا اونی که در یه جای خیس و مرطوبه و مثلا پاهاش خیسه یا اصلا ربطی به این چیزا نداره؟
2. این خطوط انتقالی که در بیرون از شهرها و در جاده ها و مسیر بین شهری هستش آیا سیم نول دارن؟چون دوستان گفته بودن سیم نول بعنوان برقگیر استفاده میشه و اگه رعد و برقی بیاد از طریق نول به زمین میره ولی امروز استادمون میگف در خطوط انتقال از سیمهایی بعنوان سیم گارد استفاده میشه که بالاتر از سیمهای انتقال هستن.آیا سیمهای گارد همون سیم نوله یا نه؟چون استادمون میگف ممکنه در بعضی مناطق از چندین سیم گارد استفاده شه!
3.منظورت از ترس آگاهانه چیه؟یعنی چیکار باید کنیم؟
4.اگه میشه درمورد توان راکتیو نیز در خطوط انتقال توضیح بدید ممنون میشم.اصلا کار توان راکتیو چیه.ما توان راکتیو رو نمیتونیم مصرف کنیم ولی چرا در فیشهای برق برای توان راکتیو نیز پول میاد!

سوال اول :
در موقعیت های برابر هم احتمال برقگرفتگی در محیط مرطوب بیشتر هست هم جریان بیشتری از بدن عبور خواهد کرد . حتی استرس هم در میزان اثر برقگرفتگی تاثیر گذار هست چه برسه به مرطوب بودن بدن .
سوال دوم :
در خطوط بیش از 0.4 کیلو نیازی به نول نیست . اون ها همانطور که اشاره کردید سیم گارد هستند که ارت شدند . چاه ارت خیلی شبیه به چاه ارتی هست که برای نول ایجاد میشه . تنها فرقش محاسباتی هست که برای طراحی اون در نظر گرفته میشه . بخاطر جریانهای حجومی ناشی از رعد و برق یا اتصال بدنه دکل ها .
اون سیم ها علاوه در برقگیر بودن وسیله ای برای حمل فیبر های نوری هم میتونن باشند .
بنابراین سیم گارد از لحاظ لغوی نول و حنثی هست ولی از لحاظ کاربرد خیر ، نول نیست .
دلیل اینکه در بالاترین نقطه قرار می گیرند هم تحلیل ساده ای داره : جریان از هر نوعش تمایل به عبور از راحت ترین مسیر رو داره
وقتی رعد و برق به سمت سیم های دکل میاد مسلما سمت سیمی خواهد رفت که ولتاژ صفر داره ، نه سیمی با ولـتاژ چند صد هزار ولتی .

سوال سوم :
منظور از ترس آگاهانه اگاهی ازخطرات برق هست و شیوه مقابله با اون .
ترش غیر آگاهانه معادل وحشت هست ولی وقتی بدونی از چی می ترسی دلیلی برای استرس نداری ، چون می دونی از چی می ترسی و چجوری باید از خودت مراقبت کنی .

سوال چهارم :
آیا توان راکتیو مصرف میشه ؟
بله
کجا ؟
هر جایی مقاوت نداشته باشیم ، یعنی سلف یا خارن به نحوی وجود داشته باشند . مثل انواع موتور ها که سلفی هستند .
چون سلفی هستند توان راکتیو مصرف می کنند .
برای خطوط انتقال قدرت بجای اینکه بیان توان راکتیو زیادی تزریق کنند میان اون توان رو از طریق بانک های خازنی در پست ها تولید میکنند. یعنی انتهای خط .
بنابراین ظرفیت خطوط اشغال نمیشه .
سادش مثل این می مونه که بخوای تو لیوانی که یه مشت شن توش ریخته شده آب بریزی
معلومه که اون لیوان نمیتونه به اندازه همه ظرفیتش آب تو خودش جا بده .

جایی رو اشتباه کردم لطفا دوستان گوشزد کنند .

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

کسی کتاب "ویلاس" ماشین مخصوص رو سراغ داره؟
چه فارسی چه رفرنسش! فقط نیاز مبرم و فورس ماجور دارم:دی اگه کسی داره زحمت بکشه

Prince-Michkin

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان
در خصوص فونداسیون دکل های انتقال اطلاعات میخواستم.
اگه لطف کنید و راهنمایی کنید ممنون میشم.
با تشکر

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سوال اول :
در موقعیت های برابر هم احتمال برقگرفتگی در محیط مرطوب بیشتر هست هم جریان بیشتری از بدن عبور خواهد کرد . حتی استرس هم در میزان اثر برقگرفتگی تاثیر گذار هست چه برسه به مرطوب بودن بدن .
سوال دوم :
در خطوط بیش از 0.4 کیلو نیازی به نول نیست . اون ها همانطور که اشاره کردید سیم گارد هستند که ارت شدند . چاه ارت خیلی شبیه به چاه ارتی هست که برای نول ایجاد میشه . تنها فرقش محاسباتی هست که برای طراحی اون در نظر گرفته میشه . بخاطر جریانهای حجومی ناشی از رعد و برق یا اتصال بدنه دکل ها .
اون سیم ها علاوه در برقگیر بودن وسیله ای برای حمل فیبر های نوری هم میتونن باشند .
بنابراین سیم گارد از لحاظ لغوی نول و حنثی هست ولی از لحاظ کاربرد خیر ، نول نیست .
دلیل اینکه در بالاترین نقطه قرار می گیرند هم تحلیل ساده ای داره : جریان از هر نوعش تمایل به عبور از راحت ترین مسیر رو داره
وقتی رعد و برق به سمت سیم های دکل میاد مسلما سمت سیمی خواهد رفت که ولتاژ صفر داره ، نه سیمی با ولـتاژ چند صد هزار ولتی .

سوال سوم :
منظور از ترس آگاهانه اگاهی ازخطرات برق هست و شیوه مقابله با اون .
ترش غیر آگاهانه معادل وحشت هست ولی وقتی بدونی از چی می ترسی دلیلی برای استرس نداری ، چون می دونی از چی می ترسی و چجوری باید از خودت مراقبت کنی .

سوال چهارم :
آیا توان راکتیو مصرف میشه ؟
بله
کجا ؟
هر جایی مقاوت نداشته باشیم ، یعنی سلف یا خارن به نحوی وجود داشته باشند . مثل انواع موتور ها که سلفی هستند .
چون سلفی هستند توان راکتیو مصرف می کنند .
برای خطوط انتقال قدرت بجای اینکه بیان توان راکتیو زیادی تزریق کنند میان اون توان رو از طریق بانک های خازنی در پست ها تولید میکنند. یعنی انتهای خط .
بنابراین ظرفیت خطوط اشغال نمیشه .
سادش مثل این می مونه که بخوای تو لیوانی که یه مشت شن توش ریخته شده آب بریزی
معلومه که اون لیوان نمیتونه به اندازه همه ظرفیتش آب تو خودش جا بده .

جایی رو اشتباه کردم لطفا دوستان گوشزد کنند .
مرسی .چند تا سوال برام پیش اومد.
1.چاه ارت چیه؟ ویژگیاش چیه؟مثله چاهای معمولیه؟عمق ایناش چقدر میشه؟معمولا کجاها چاه ارت داریم؟
2.فیبر نوری از کجای سیم گارد عبور میکنه؟وسطش خالیه ؟ اگه میشه توضیح بدید.
3.چرا از سیم گارد برای حمل فیبر نوری استفاده میشه؟
4.مگه فیبر نوریرو از زمین عبور نمیدن؟
5.چرا خطوط بیش از 0.4 کیلو به نول نیاز ندارند؟
6.پس این دکل های انتقال در بیرون شهر سیم نول ندارن؟از کجا میشه فهمید نول داره یا نه سیم گارد داره؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دو سه تام سوال داشتم اینکه:
1.اندوکتانس چیه؟ به چه دردی میخوره که بدونیم مثلا شار پیوندی تقسیم بر جریان میشه اندوکتانس. از اندوکتانس به چیا میرسیم؟
2.کانولوشن به چه دردی میخوره؟ من که فقط اینو یاد گرفتم که اگه توی سوال گفتش با کانولوشن حل کنید اون موقع از کانولوشن استفاده کنم.چی هستش؟ به چه دردی میخوره
3.جریانهای گردابی چیه؟منشا؟ با جریانهای معمولی چه فرقی میکنه؟ چه تاثیراتی میتونه بزاره؟
4.در تلفات فوکو چرا تلفات با مجذور فرکانس و چگالی میدان رابطه مستقیم داره
خوشحال میشم اگه از دوستان کسی بتونه کمکم کنه
ببخشید که زیاد سوال میپرسم

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
1.چاه ارت چیه؟ ویژگیاش چیه؟مثله چاهای معمولیه؟عمق ایناش چقدر میشه؟معمولا کجاها چاه ارت داریم؟
6.پس این دکل های انتقال در بیرون شهر سیم نول ندارن؟از کجا میشه فهمید نول داره یا نه سیم گارد داره؟
چاه ارت ویژگی های زیادی داره که توضحات مفصلی میخواد. هم فرمول داره و هم دستگا های ویژه ای برای نصب و تست . انواع محتلفی هم هست . با یه جستچوی ساده میتونید اطلاعا مفیدی بدست بیارید . تو وبلاگ منم چیزهای مفیدی از چاه ارت هست .
کلا هر جایی نیاز به نقطه ی حنثی با ولتاژ صفر داشته باشیم و یا برای موارد حفاظتی از این چاه استفاده میکنیم که بسته به نوع خاک،رطوبت زمین،کاربرد نقطه خنثی،بار و ... متفاوت خواهد بود .

فیبر نوری یه عنصر عایق هست . نمی دونم از کجای سیم گارد رد میشه ولی مطمئنا جایی هست که فشار های کششی به اون وارد نمیشه .
یکی از با صرفه ترین راه هاست . البته برای فواصل بین شهری . بجای زمین کندن با اون همه دردسر ، جایی قرار میگیره که هیچ مشکلی برای کسی بوجود نمیاره .

برای خطوط بیشتر از 0.4 کیلو بعنوان مصرف کننده نیازی به نول نداریم . نول تو شبکه برق تنها برای تامین ولتاژ 220 ولتی از برق 0.4 کیلو استفاده میشه . غیر از این نیازی به اون نیست . بنظر شما نول تو خط 400 هزار ولتی چه نقشی میتونه داشته باشه ؟!
هر جایی دکل داشته باشیم سیم گارد داریم که به دکل های فلزی وصل هستند و هر دکل هم از پایه به چاه ارت متصل .
سیم گارد برقگیر هست و برای محافظت از اثر رعدوبرق

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دو سه تام سوال داشتم اینکه:
1.اندوکتانس چیه؟ به چه دردی میخوره که بدونیم مثلا شار پیوندی تقسیم بر جریان میشه اندوکتانس. از اندوکتانس به چیا میرسیم؟
2.کانولوشن به چه دردی میخوره؟ من که فقط اینو یاد گرفتم که اگه توی سوال گفتش با کانولوشن حل کنید اون موقع از کانولوشن استفاده کنم.چی هستش؟ به چه دردی میخوره
3.جریانهای گردابی چیه؟منشا؟ با جریانهای معمولی چه فرقی میکنه؟ چه تاثیراتی میتونه بزاره؟
4.در تلفات فوکو چرا تلفات با مجذور فرکانس و چگالی میدان رابطه مستقیم داره
خوشحال میشم اگه از دوستان کسی بتونه کمکم کنه
ببخشید که زیاد سوال میپرسم

به اثر سلف اندوکتانس گفته میشه . همانطور که مقاومت را با R نشون میدن سلف را هم با L . این ال در فضای دیسی و متناوب رفتار های متفاوتی داره و دارای حالتهای گذرا و دائمی هست . بدون اثر اندوکتانس هیچ موتوری نخواهد چرخید و هیچ ژنوراتوری برق تولید نخواهد کرد . اندوکتانس عنصر اصلی در قانون القای فاراده هست . همانقدر که از مقاومت به خیلی چیز ها میرسیم از سلف هم همینطور میتونیم در خیلی جاها استفاده کنیم ، اما پیچیده تر . چون مقاومت در فرکانس های معمولی همواره خطی در نظر گرفته میشه ( خطی نسبت به زمان که البته در فرکانس های خیلی بالا یک مقاومت میتونه اثر خازنی داشته باشه ) . اما سلف هم حالت گذرا داره و هم ماندگار که تو تحلیل ها مشتق و انتگرال مرتبه اول رو ظاهر میکنه که این خودش غیر خطی بودن سلف رو در نواحی مختلف نشون میده ( منظور از غیر خطی بود تاثر اون بر جریان،ولتاز،شار و ... هست ) .

کانولوشن به زبان ساده اثر دوتا موج هست روی هم که می تونیم اثر اون دو تا موج رو با یه موج سومی نشون داد . تو تجزیه تحلیل سیگنال ها استفاده میکنیم . مثلا یه شبکه داریم که دو تا شکل موج مختلف وارد اون میشه . ما میتونیم اثر اون تا شکل موج رو بصورت یک شکل موج که کانولوشن اون دو تا هست نشون بدیم .

جریان های گردابی اصطلاحی هست که جاهای مختلفی میتونه کاربرد پیدا کنه .
مثلا در ترانس ها جریان های گردابی روی ورقه های هسته تاثیر میذاره و بخاطر گردابی بودنشون باعث گرم شدن هسته میشه که از این قضیه میان استفاده میکنند و کوره های مخصوص ذوب فلزاتی رو درست می کنند که روی همین اصل کار میکنه . یعنی بر مبنای جریانهای گردابی یا فوکو .
سادش مثل آش می مونه !
فرض کن تو نذری پزون داری آش رو هم میزنی
ضرف آش و مایع توی اون میشه اون ورقه ترانس و نخودهای توی آش که بر اثر هم زدن توی اون می چرخند میشه جریان گردابی .
جریان معمولیاز منبع جاری میشه و تو مصرف کننده مصرف یا هدر داده میشه
اما گردابی منبع مستقلی نداره و ناشی از فوران هست و فقط تلف میشه و باعث ایجاد حرارت

اینکه چرا با فرکانس اون رابطه ها رو داره خاطرم نیست . فقط یادمه استادمون یه چیزایی گفته بود . چیزی هست که از مراحل اثبات فرمول بدست میاد . نگاهی به اثبات بندازی متوجه میشی . فقط یادمه ساده بود !

از دوستان خواهش میکنم در این مورد بحث کنند .
خیلی به درد بخور هست
اشتباهات من رو هم اصلاح کنند
تا اطلاعات غلط نداده باشم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
انتخاب رله برای موتور

انتخاب رله برای موتور

ICE MAN کسی جواب منو نداد ! شما جواب منو میدی ؟ در ضمن هر چی شما بگی ICEMAN اینم فارسی... حالا میگید که چه رله ای باید انتخاب کرد برای یک موتوری که 20 امر جریان میکشه ...؟mer30

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

sadtera

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان برقی
من دنبال یک موضوع برای پروژه کارشناسیم میگردم (برق قدرت) اگر کسی موضوعی یا پیشنهادی داره خیلی ممنون میشم که برام میل کنه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Fkhajvand

عضو جدید
سلام من می خواستم اگه بشه منو راهنمایی کنید در مورد رله ها نحوه سیم کشی 4 تا به دو تا سنسور به طوری که ترتیبی عمل کنند:cry:

kuchuluu

عضو جدید
کيسه هواي کنسرواتور

کيسه هواي کنسرواتور

سلام به همه
ميشه بهم بگين کيسه هواي کنسرواتور در ترانس چيه و چکار مي کنه؟و چگونه هواي درون آن کم و زياد مي شود؟
ممنون از همه

tomas.edison

عضو جدید
دکل آویزی (suspension Tower) در خط انتقال 132 کیلو ولت

دکل آویزی (suspension Tower) در خط انتقال 132 کیلو ولت

میخواستم بدونم در یک خط انتقال132 کیلوولت که قبلا کشیده شده در مورد دکل های آویزی از نوع HS تا چه اندازه قدرت اعمال تغییرات داریم.
منظورم تغییرات مکان دکل در طول خط ، در عرض خط و ارتفاع آن.
اسپن جدید و شکم سیم جدید چه تغییری میکند .

kuchuluu

عضو جدید
سلام به همه
کسي مي تونه به من بگه که فرق ايگنيتور و چک و بالاست در مدارات روشنايي با هم ديگه چيه؟
ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بانک خازن

بانک خازن

سلام دوست عزیز . اگه میشه محاسبات بانک یا نقشه ای از نهوه ی بانک خازن داری تو پست بذاری .. ممنون

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
سلام به همه
ميشه بهم بگين کيسه هواي کنسرواتور در ترانس چيه و چکار مي کنه؟و چگونه هواي درون آن کم و زياد مي شود؟
ممنون از همه
این ترانسها بیشتر در حالت کلی در بخش ترانسهای هرمتیک و یا بدون تنفسدسته بندی میشن. ترانسهای هرمتیک مزایایی برای خود دارن که اگه بخواین بعدا در این مورد توضیح میدم.

در ترانسهای هرمتیک در حالت کلی 3 نوع ترانس داریم. ترانسهای بدون هوا یا وله ای و ترانسهای با گاز نیتروژن. در این نوع ترانسها کلا کنسرواتوری نداریم.
در نوع دیگه که ترانسهایی با کیسه هوا هست. در بخش بالایی کنسرواتور و یا همان منبع انبساط یه بالشتک یا کیسه ای داریم که پر از هوا هست و از طریق خروجی خود به رطوبت گیر وصل هست. در نتیجه در این نوع ترانس هم هوا با روغن ترانس تماس مستقیم نداره.

این ترانسها بیشتر در سطح توزیع استفاده میشه.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز

در مورد فیبر من فقط یه عکس میذارم که از سیم گارد برای فیبر استفاده شده و دلایل زیادی داره یکیش راحتی نصبش هست گرچه زیادم راحت نیست برای نصب گارد با فیبر(OPGW) باید نکاتی رعایت بشه ولی از زمین هم عبور میدن که در اون صورت روکش و عایق و ضد اب و رطوبت بودن مهم هست چون رطوبت ضریب شکستو تغییر میده و البته بحث جوندگان هم مهم هست که اینا قیمتو میبره بالا برا همین OPGW گزینه بهتری هست برای خطوط انتقال..

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=69885&d=1320738120

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
چاه ارت ویژگی های زیادی داره که توضحات مفصلی میخواد. هم فرمول داره و هم دستگا های ویژه ای برای نصب و تست . انواع محتلفی هم هست . با یه جستچوی ساده میتونید اطلاعا مفیدی بدست بیارید . تو وبلاگ منم چیزهای مفیدی از چاه ارت هست .
کلا هر جایی نیاز به نقطه ی حنثی با ولتاژ صفر داشته باشیم و یا برای موارد حفاظتی از این چاه استفاده میکنیم که بسته به نوع خاک،رطوبت زمین،کاربرد نقطه خنثی،بار و ... متفاوت خواهد بود .

فیبر نوری یه عنصر عایق هست . نمی دونم از کجای سیم گارد رد میشه ولی مطمئنا جایی هست که فشار های کششی به اون وارد نمیشه .
یکی از با صرفه ترین راه هاست . البته برای فواصل بین شهری . بجای زمین کندن با اون همه دردسر ، جایی قرار میگیره که هیچ مشکلی برای کسی بوجود نمیاره .

برای خطوط بیشتر از 0.4 کیلو بعنوان مصرف کننده نیازی به نول نداریم . نول تو شبکه برق تنها برای تامین ولتاژ 220 ولتی از برق 0.4 کیلو استفاده میشه . غیر از این نیازی به اون نیست . بنظر شما نول تو خط 400 هزار ولتی چه نقشی میتونه داشته باشه ؟!
هر جایی دکل داشته باشیم سیم گارد داریم که به دکل های فلزی وصل هستند و هر دکل هم از پایه به چاه ارت متصل .
سیم گارد برقگیر هست و برای محافظت از اثر رعدوبرق
من یه سوال دارم سیم گارد برای رعدو برق هست؟ من فکر میکردم برای خنثی کردن میدان ناشی از ابر ها هست که روی خطوط اثرش کم بشه(یه چیزی مثل قفس فارادی) ولی برای رعد و برق باید برق گیر باشه تا بتونه جریانو محدود کنه!

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
من یه سوال دارم سیم گارد برای رعدو برق هست؟ من فکر میکردم برای خنثی کردن میدان ناشی از ابر ها هست که روی خطوط اثرش کم بشه(یه چیزی مثل قفس فارادی) ولی برای رعد و برق باید برق گیر باشه تا بتونه جریانو محدود کنه!
اصلی ترین استفاده برای رعد و برق هست که خودش مسئله بزرگی هست.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

رعد و برق ممکنه در هر جایی از خط اتفاق بیفته و نه فقط روی دکل ها . نمیشه گفت کاملا شبیه به قفس فارادی هست ولی همون کار رو انجام میده .
در مورد برقگیر هم دقیقا به همین صورت عمل میکنه .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان . من یه چاه ارت راه انداختم .ولتاز بین نول و ارت 4 ولته ؟ مناسبه یا خراب کردم؟ پاسخ فوری لطفا؟ ممنوننننننننن!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان . من یه چاه ارت راه انداختم .ولتاز بین نول و ارت 4 ولته ؟ مناسبه یا خراب کردم؟ پاسخ فوری لطفا؟ ممنوننننننننن!

سلام
باید مقاومتو اندازه بگیرید روش های مختلفی هم داره
بنا به استفاده های مختلف فکر میکنم فرق داره مثلا زمین مخابرات باید زیر 3 اهم باشه برای برقی ها زیر 10 اهم کافیه..

llvll.asoud

کاربر ممتاز
در مورد فیبر من فقط یه عکس میذارم که از سیم گارد برای فیبر استفاده شده و دلایل زیادی داره یکیش راحتی نصبش هست گرچه زیادم راحت نیست برای نصب گارد با فیبر(OPGW) باید نکاتی رعایت بشه ولی از زمین هم عبور میدن که در اون صورت روکش و عایق و ضد اب و رطوبت بودن مهم هست چون رطوبت ضریب شکستو تغییر میده و البته بحث جوندگان هم مهم هست که اینا قیمتو میبره بالا برا همین OPGW گزینه بهتری هست برای خطوط انتقال..

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=69885&d=1320738120
مرسی از جوابتون ولی عکس نذاشتیدا. اینهمه مشکلات داره پس چرا فیبر نوریرو از زمین رد میکنن پس! این فیبر OPGW اگه میشه بیشتر توضیح بدید.از دوستان اگه عکسی از سیم گارد و سیم نول این چیزا بزاره ممنون میشم بتونم حداقل تشخیص بدم که سیم گارد کدومه و سیم نول کدومه.یه سوال که داشتم اینه که اگه منبعمون دی سی باشه از اندوکتانس سیم صرفنظر میکنیم و اگه AC باشه اندوکتانسم در کنار مقاومت لحاظ میکنیم.این حرف درسته؟ و چرا اینطوری میشه؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از جوابتون ولی عکس نذاشتیدا. اینهمه مشکلات داره پس چرا فیبر نوریرو از زمین رد میکنن پس! این فیبر OPGW اگه میشه بیشتر توضیح بدید.از دوستان اگه عکسی از سیم گارد و سیم نول این چیزا بزاره ممنون میشم بتونم حداقل تشخیص بدم که سیم گارد کدومه و سیم نول کدومه.یه سوال که داشتم اینه که اگه منبعمون دی سی باشه از اندوکتانس سیم صرفنظر میکنیم و اگه AC باشه اندوکتانسم در کنار مقاومت لحاظ میکنیم.این حرف درسته؟ و چرا اینطوری میشه؟
در مورد فیبر به این تاپیک مراجعه کنید اگر مایل بودید..فیبر نوری و قدرت!!

برای دفنی هم مزایایی هست که اگر امکانش باشه استفاده میشه این چیزایی که برای دفنی گفتم برای هرکابلی مطرح هست ولی با این حال استفاده میشن باید تو شرایط مختلف بحث بشه مثلا جایی بحث زیبایی مطرح هست و جایی بحث قیمت و... سیم گارد هم برای انتقال که ارتفاع دکل قابل توجه هست برای صاعقه استفاده میشه ولی نول که نداریم تو خطوط انتقال اخه سه فاز متقارن هست دیگه نول نمیخواد برای توزیع که بحث بارگیری نامتقارن مطرح هست سیم نول لازمه که اگه اشتباه نکنم از 5 سیمی که برای توزیع میکشن اولیش نول هست..در مورد اندوکتانس هم که چون با فرکانس معنی پیدا میکنه تو DC مطرح نیست البته برای حالت گذرا اثر داره..بازم نمیدونم منظورتون دقیقا چی بوده..

آخرین ویرایش:

elahe80

عضو جدید
.

سلام به همه مهندسین عزیز / خوبید - خسته نباشید

اول از همه اگه در خواستم را جای صحیحی مطرح نکردم پوزش
دوم اینکه خواستم ببینم دوستان می تونند لطف کنند
اگر مقاله لاتین با ترجمه فارسی آن در رابطه با LINE TRAP( تله موج ) برام قرار بدن .

متشکرم - الهه

.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
iran dokht

iran dokht

سلام مهندس ممنون از راهنماییتون. برق یک ازمایشگاه سه فاز. برای وسایل ازمایشگاهی سیم ارت میخواستند .اما به من گفته بودن که باید اختلاف پتانسیل بین نول و ارت 0 ولت باشه .اما با ولت متر که اندازه میگیرم 4 ولته ..مقاومت رو چطور حساب کنم؟؟؟؟؟ مر30

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس ممنون از راهنماییتون. برق یک ازمایشگاه سه فاز. برای وسایل ازمایشگاهی سیم ارت میخواستند .اما به من گفته بودن که باید اختلاف پتانسیل بین نول و ارت 0 ولت باشه .اما با ولت متر که اندازه میگیرم 4 ولته ..مقاومت رو چطور حساب کنم؟؟؟؟؟ مر30
سلام..
اگه سرچ کنید اطلاعات مفیدی بدست میارین مثلا:
جوابای این دوستان.
http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=15267.0
یا:
http://volcanicgroup.blogfa.com/post-25.aspx
من خودم تجربه عملی ندارم..