تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
salam khedtamte dustan
( mikhastam bedunam chera PM(phase margin) az GM(gain margin mohemtare???
سلام
گین مارجین و فیز مارجین هر دو برای بررسی پایداری سیستم های فیدبکی اندازه گیری می شن
و مزیت فیز مارجین در مقایسه با گین مارجین در این هست که وقتی بهره را تغییر می دیم برای برای پیدا کردن فیز مارجین نیاز به رسم دوباره دیاگرام بود نداریم و اگر بخوایم بهره را پیدا کنیم کافیه نمودار اندازه را به بالا یا پایین شیفت بدیم
برای مطالعه بیشتر
منبع 1
منبع 2
منبع فارسی
موفق باشید

کاترین

عضو جدید
سلام دوستان میخوام بدونم اگه بخوام پروانه نظام مهندسی بگیرم باید چکار کنم و چه کتابهایی باید بخونم.

raheleh motealle

عضو جدید
salam

salam

:)salam man tereme akhare mohandesie electronicam mikhasam dar morede perozhe komakam konid...kasi k perozhe bebande mishnasinnnnnn mamnon:redface:

KALEJNOOR

عضو جدید
ساخت caller ID

ساخت caller ID

با سلام خدمت مهندسان تالار
من دانشجوی ترم آخر مهندسی نرم افزار هستم و پروزه پایانی من تلفیقی از نرم افزار و سخت افزار هستش (تلفن هوشمند ). میخوام caller ID را با استفاده از میکرو MT8888 با فرکانس دریافتی DTMF درست کنم.
هر جور که میتونید منو راهنمایی کنید.

با تشکر از همه مهندسان عزیز

bittermoon

عضو جدید
با سلام
مطلبی دارید.خصوصیاتش رو برام میگید.ممنونAPR9600دوستان درباره آی سی

asd2007

عضو جدید
نصب دزدگير ماكن

نصب دزدگير ماكن

با عرض سلام و خسته نباشي خدمت دوستان عزيز ميخواستم خواهش كنم هر كسي جزوه يا آموزشي راجب نصب سيستماي دزدگير اماكن و ادارات رو داره لطفا بذاره
خواهشا كمك كنيد:cry::cry::cry:

archilles

عضو جدید
Clock

Clock

سلام بچه ها .خوبین؟
یه سوال داشتم؟
چند روز پیش تو آزمایشگاه مدار منطقی . داشتیم یه فلیپ فلاپ پیاده سازی میکردیم..هم گروهیم ازم پرسید کلاک چیه؟ بهش گفتم یه موج مربعی متناوب هستش.:) اونم قبول کرد.بعد پیش خودم گفتم .یعنی چی؟ حالا چرا مربعی؟
کسی میتونه یکم توضیح راجب کلاک بده؟
ممنون میشم.:redface:

کاترین

عضو جدید
سلام من میخوام به عنوان ناظر برق فعالیت کنم اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم و اینکه برای ناظر شدن باید پروانه نظام مهندسی داشت یا نه؟ یا اینکه باید آزمون خاصی رو امتحان داد ؟؟؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من میخوام به عنوان ناظر برق فعالیت کنم اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم و اینکه برای ناظر شدن باید پروانه نظام مهندسی داشت یا نه؟ یا اینکه باید آزمون خاصی رو امتحان داد ؟؟؟
سلام
کاترین عزیز سازمان نظام مهندسی زیر نظر وزارت مسکن و شهرسازی فعالیت میکنه و داوطلبان بعد از امتحان ( که اتفاقا زمان ثبت نامش هم نزدیکه) و کسب حدنصاب لازم پروانه اشتغال کسب میکنند و بسته به رشته که میتواند اصلی یا مرتبط باشد دارای صلاحیت طراحی و نظارت و یا فقط نظارت میشوند . مباحثی که جزء رشته برق هسند
مبحث 13 و 15 و چند مبحث عمومی مثل قوانین و ... که مهمترینشان همان مبحث 13 است که خود شامل بخشهای متعددی است .برای شروع به این سایت و این سر بزن . البته در بعضی شرکتها افرادی بعنوان ناظر و یا مشاور استخدام میشوند و الزاما دارای پروانه اشتغال نیستند و بر اساس تجربه قبلی یا قوانین جاری شرکت کار میکنند.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها .خوبین؟
یه سوال داشتم؟
چند روز پیش تو آزمایشگاه مدار منطقی . داشتیم یه فلیپ فلاپ پیاده سازی میکردیم..هم گروهیم ازم پرسید کلاک چیه؟ بهش گفتم یه موج مربعی متناوب هستش.:) اونم قبول کرد.بعد پیش خودم گفتم .یعنی چی؟ حالا چرا مربعی؟
کسی میتونه یکم توضیح راجب کلاک بده؟
ممنون میشم.:redface:

کلاک الزاما متناوب نیست و میتواند بصورت تک پالس هم بکار رود در حقیقت در فلیپ فلاپها و یا مدارات شبیه بعنوان یک سیگنال سنکرون کننده استفاده میشد در یک مدار مجتمع که شامل هزاران فلیپ فلاپ در قسمتهای مختلف میباشد این عامل سنکرون کننده بسیار مهم است و میتواند انتقال درست دیتا را تضمین کند .

ALI 7135

کاربر بیش فعال
سلام کسی می تونه یک مدار از سنسور حضور برام ارسال کنه ..... منظور مداری که این سنسور توش کار آیی داشته باشه ... نیازی نیست مدار پیچیده باشه ....

*سپیده*

عضو جدید
سلام
برا ی طراحی cpu چه پیش فرضهایی باید داشته باشیم؟
مثلا استاد معماری گفته از رجیستر چند بیتی می خوای استفاده کنی ؟ یا مثلا چه نوع آدرس دهی ویا.....
لطف کنید کمکم کنید ..... واقعا به کمک فوری نیاز دارم حتی اگه شده یه کوچولو .........

ALI 7135

کاربر بیش فعال
اگه کسی نیست تو این تاپیک جواب ما رو بده پس چرا الکی سایت و شلوغ می کنین .... بگین مطلب نداریم تا از جای دیگه به فکر باشیم .

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
کاترین عزیز سازمان نظام مهندسی زیر نظر وزارت مسکن و شهرسازی فعالیت میکنه و داوطلبان بعد از امتحان ( که اتفاقا زمان ثبت نامش هم نزدیکه) و کسب حدنصاب لازم پروانه اشتغال کسب میکنند و بسته به رشته که میتواند اصلی یا مرتبط باشد دارای صلاحیت طراحی و نظارت و یا فقط نظارت میشوند . مباحثی که جزء رشته برق هسند مبحث 13 و 15 و چند مبحث عمومی مثل قوانین و ... که مهمترینشان همان مبحث 13 است که خود شامل بخشهای متعددی است .برای شروع به این سایت و این سر بزن . البته در بعضی شرکتها افرادی بعنوان ناظر و یا مشاور استخدام میشوند و الزاما دارای پروانه اشتغال نیستند و بر اساس تجربه قبلی یا قوانین جاری شرکت کار میکنند.
برای دریافت پروانه کار همینطور که دوستمون گفت باید عضو نظام مهندسی بشی و برای گرفتن پایه باید امتحان بدی اگه تحت هر شرایطی هنوز نمیتونی پایه بگیری مثلا درست تموم نشده یا مشکل سربازی داری یا از اخذ مدرکت 3 سال نگذشته می تونی از طریق شرکتهای مهندسین مشاور اقدام کنی چون این شرکتها خودشون پایه برای شرکت گرفتند و لازم نیست پرسنلشون پایه داشته باشند. موفق باشی

کاترین

عضو جدید
از راهنمایی های شما دو دوست عزیز ممنونم. از طریق شرکت مشاور چطور باید اقدام کنم یعنی من که اصلا تجربه و مهارت ناظر بودن رو ندارم چطور به عنوان یه ناظر قبول میکنن.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام کسی می تونه یک مدار از سنسور حضور برام ارسال کنه ..... منظور مداری که این سنسور توش کار آیی داشته باشه ... نیازی نیست مدار پیچیده باشه ....

منظور شما سنسور حرکتی یا ( motion detector ) است ؟ مدار برقی یا الکترونیکی ؟

invincible

عضو جدید
سلام
به این لینک مراجعه کنین. :gol:
اینم یه مدار دیگه كه تغييرات ولتاژ ناشي از انرژي مادون قرمز كه به دليل حركت جسم در مقابل زون‌ها است را در يك زمان معين اندازه مي‌گيره و نسبت به آن عكس‌العمل نشان مي‌ده

آخرین ویرایش:

ARASKA

عضو جدید
فتونیک

فتونیک

این رشته جدیده واز کارشناسی الکترونیک وارد میشین به ارشد اگه اطلاعات خاصی داری بدین

invincible

عضو جدید
این رشته جدیده واز کارشناسی الکترونیک وارد میشین به ارشد اگه اطلاعات خاصی داری بدین
معرفی رشته فتونیک در مقطع کارشناسی ارشد

لیزر بدون شک اختراع بزرگ قرن قبل بود که تاثیر به‌سزایی در علم و تکنولوژی گذاشت. گسترش استفاده از لیزر در امور مختلف، چنان به سرعت پیش رفت که از قبل، قرن فعلی را قرن تکنولوژی مبتنی بر نور نام‌گذاری کردند. امروزه در اغلب صنایع و آزمایشگاه‌ها، در تمامی رشته‌ها و حتی در لوازم اطراف ما، به نحوی ردپایی از نور و خصوصا لیزر دیده می‌شود. مخابرات، پزشکی، صنایع نظامی، صنایع خودروسازی و صنایع سنگین بیشترین اثر را از لیزر گرفتند؛ به نحوی که در حال حاضر کمتر صنعتی است که ابزار و تجهیزات لیزری را به کار نگرفته باشد. بدین ترتیب علم فتونیک به عنوان یک علم بین رشته‌ای مطرح و شکل گرفت. در این رشته تمام امور مربوط به نور از ایجاد، تغییر و هدایت، تا ثبت و آشکارسازی آن مطرح و مورد مطالعه قرار می‌گیرد. نتایج این علم علاوه بر گسترش فهم بشر در شناخت طبیعت اطراف، کاربردهای فراوانی پیدا کرده است، که به خاطر ماهیت بین رشته‌ای آن و ارتباطی که با اغلب رشته‌های علمی و مهندسی پیدا می‌کند، نظر علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب نموده است.

از جمله ویژگی‌های این علم قابلیت آن در تنوع کاربرد، از ابزار ساده و عمومی تا پیچیده و تخصصی می‌باشد، که فرصت را برای فعالیت‌های تخصصی و حرفه‌ای، از هر نوع علاقه و گرایش، ایجاد می‌کند. هر چند که در داخل کشور در این زمینه دوره کارشناسی فعال، در دانشگاه‌ها راه‌اندازی نشده است؛ ولی علاقه مراکز آموزش عالی برای برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی و گسترش آن، نشان‌دهنده نیاز جامعه، علاقه عمومی و همین طور پتانسیل این رشته برای فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی است. از جمله اهداف دوره‌های ارشد و دکتری در رشته فتونیک، تحقیقات در تکنولوژی لیزر و منابع نوری، تحقیقات پایه‌ای در علم لیزر و فتونیک، تحقیقات در به کارگیری لیزر و نور در زمینه‌های مختلف، تحقیقات پایه‌ای مرتبط، خواص نوری مواد و به‌کارگیری نتایج و تاکید بر تحقیقات هدفمند برای اثر گذاشتن نتایج این تحقیقات در صنعت موجود و احیانا پایه‌ریزی تکنولوژی‌های جدید می‌باشد. نقش فارغ‌التحصیلان این رشته در جامعه و همین طور حجم فعالیت‌های انجام شده و طرح‌های اجرا شده، نشان‌دهنده جهت‌گیری درست این آموزش است که امید می‌رود با برنامه‌ریزی و تحرک بیشتر بتوان در این زمینه بیش از پیش مثمر ثمر بود.

* گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

با اختراع لیزر و پس از آن ساخت فیبر نوری حوزه اپتیک در فیزیک آنقدر گسترده شد و کاربردهای آن آنقدر زیاد شد که سبب تولد شاخه جدیدی به نام فتونیک در علم شد. این شاخه جدید در سه گرایش الکترونیک، مخابرات و فیزیک کار خود را شروع کرد.

* فتونیک- الکترونیک

پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ساخت قطعات الکترونیکی کوچک تا به آنجا ادامه یافته است که امروزه پیش بینی می‌شود که در چند سال آینده دیگر نتوان قطعاتی از این کوچک‌تر ساخت که قادر به عبور جریان الکتریسیته نیز باشند به گونه ای که در آن‌ها عبور یک الکترون برابر خواهد بود با برقراری جریان و عدم عبور آن یعنی قطع جریان الکتریکی. این مساله باعث شده تحلیل مدارات، دیگر از حوزه الکترونیک کلاسیک خارج شده و بررسی چنین سیستمی بر عهده مکانیک کوانتم نهاده شود که این نیز دارای مشکلات خود است. این امر باعث شده تا دانشمندان به فکر جایگزینی برای الکترون باشند که مشکلات الکترون را نیز نداشته باشد. از میان گزینه‌ها فوتون یعنی کوانتم‌های نور را جایگزینی مناسبی یافتند. بدین ترتیب باید به دنبال ساخت ادواتی بود که جای ادوات الکترونیکی را که در آن‌ها فوتون نقش اساسی بازی می‌کند، بگیرند. تحقیقاتی که این هدف را دنبال می‌کنند در حوزه فوتونیک-الکترونیک جای می‌گیرند.

* فوتونیک- فیزیک

شاخه دیگری از علم فوتونیک، فوتونیک- فیزیک است. در این شاخه نیز به مباحث بسیار زیادی از جمله روابط حاکم بر برهمکنش نور با ماده، میکروسکوپ‌های روبشی، میدان نزدیک نوری و … پرداخته می شود. در این شاخه بیشتر به بررسی تحقیقاتی و علمی قطعات اپتیکی و کمتر به بخش ساخت‌ای قطعات می پردازند. برای مثال کار بر روی نحوه تولید و افزایش کیفیت فیبرهای نوری، کار گرایش فیزیک رشته فتونیک است اما بکار گیری و تولید این فیبرها کار گرایش‌های الکترونیک و مخابرات است.

* فتونیک- مخابرات

مخابرات نوری فرمی از انتقال اطلاعات است که در آن نور واسط انتقال داده باشد. کانال چنین ارتباطی می‌تواند فضای آزاد، هوا یا فیبر نوری باشد. در مخابرات فیبر نوری، نور مورد استفاده، عموماً لیزر با طول موج حدود ۱۵۰۰ نانومتر است که بسته به کاربرد، بردهای مختلفی دارد. گسترش ارتباطات و راحتی انتقال اطلاعات از طریق سیستم‌های انتقال و مخابرات فیبر نوری یکی از پر اهمیت‌ترین موارد مورد بحث در جهان امروز است. سرعت، دقت و تسهیل از مهم‌ترین ویژگی‌های مخابرات فیبر نوری است. یکی از پر اهمیت ترین موارد استفاده از مخابرات فیبر نوری، آسانی انتقال در فرستادن سیگنال‌های حامل اطلاعات دیجیتالی است که قابلیت تقسیم‌بندی در حوزه زمانی را دارا است. امروزه انتقال سیگنال‌ها به وسیله امواج نوری به همراه تکنیک‌های وابسته به انتقال، شهرت و آوازه سیستم‌های انتقال ماهوارها را به شدت مورد تهدید قرار داده است. دیر زمانی ست که این مطلب که نور می تواند برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد به اثبات رسیده است و بشر امروزه توانسته است که از سرعت فوق العاده آن به بهترین وجه استفاده کند. کار فتونیک گرایش مخابرات ساخت و تحقیق در مورد این گونه قطعات نوری است که در مخابرات کاربرد بسیاری دارد.

* زمینه‌های اشتغال

این رشته اخیرا به رشته‌های دانشگاهی اضافه شده است و علم نسبتا جدیدی است ولی در کشور ما هنوز به طور کامل استفاده از این رشته تعریف نشده است. اما فارغ‌التحصیلان این رشته از لحاظ موقعیت شغلی وضعیت بهتری نسبت به فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک دارند. این رشته در مخابرات مخصوصا بخش فیبر نوری و همچنین در قسمت ساخت قطعات نوری و اپتیکی کاربرد خوبی دارد.

منبع: http://shabaneh.ir/moarefi-reshte-arshad-photonic.html

shamimi

عضو جدید
مدار دیمر ای سی 555

مدار دیمر ای سی 555

تحلیل این مدار و کی داره ؟
فورا لازم دارم ممنونم

robotali

عضو جدید
جمع کننده 4 بیتی

جمع کننده 4 بیتی

Capture.jpg

درود بر دوستان و عزیزان برقی....
میخواستم یه مداری جمع کنم که با IC 7483 دو تا عدد 4 بیتی رو بگیره و جواب اون رو به خروجی ببره... صفر و یک رقمهای ورودی رو هم همونطور که تو شکل مشخصه با باز و بسته کردن کلیدها تعیین میکنیم... این مداری که عکسش رو گذاشتم حاصل جمع رو با روشن کردن LED تو خروجی نشون میده.... حالا سوالهای من که اگر جواب بدین ممنون میشم:
1) تو مسیر تغذیه آی سی لازم هست که از مقاومت استفاده کنم اگر آره مقدارش چه قدر باشه؟(برای باتری کتابی 6 ولت یا 9 ولت)
2) تو این مدار از یک مقاومت برای همه LED ها استفاده شده...آیا بهتر نیست برای هر LED یک مقاومت مجزا سری کنم...؟
3) مشکل اصلی من اینه::( دوست دارم که جواب جمع رو با 7segment نشون بدم به جایLED
ولی نمیدونم چه جوری این کار رو بکنم؟ میخوام بدونم که IC داریم که حاصل جمع، (خروجی 7483 رو که به صورت باینری هست) بگیره و اون رو به شکل دسیمال روی 7segment نشون بده...اگر همچین کاری رو میشه انجام داد(البته با فرض این که عدد حاصل جمع در حالت دسیمال دو رقمی بشه که در این صورت احتیاج به 2 تا 7segment داریم) میخواستم لطف کنید و من رو در طراحی این مدار راهنمایی کنین...+ مشخصات قطعاتی که در این صورت لازم دارم(شماره آی سی و مدل 7seg و مقدار تغذیه مدار و...)
ممنونم:gol:
البته به خاطر ابتدایی بودن سوالاتم معذرت میخوام...چون تخصصی در الکترونیک ندارم و تازه کارم...:cry:

آخرین ویرایش:

asalfouladi

عضو جدید
مشاهده پیوست 38223

میخواستم یه مداری جمع کنم که با IC 7483 دو تا عدد 4 بیتی رو بگیره و جواب اون رو به خروجی ببره... صفر و یک رقمهای ورودی رو هم همونطور که تو شکل مشخصه با باز و بسته کردن کلیدها تعیین میکنیم... این مداری که عکسش رو گذاشتم حاصل جمع رو با روشن کردن LED تو خروجی نشون میده.... حالا سوالهای من که اگر جواب بدین ممنون میشم:
1) تو مسیر تغذیه آی سی لازم هست که از مقاومت استفاده کنم اگر آره مقدارش چه قدر باشه؟(برای باتری کتابی 6 ولت یا 9 ولت)
2) تو این مدار از یک مقاومت برای همه LED ها استفاده شده...آیا بهتر نیست برای هر LED یک مقاومت مجزا سری کنم...؟
ولی نمیدونم چه جوری این کار رو بکنم؟ میخوام بدونم که IC داریم که حاصل جمع، (خروجی 7483 رو که به صورت باینری هست) بگیره و اون رو به شکل دسیمال روی 7segment نشون بده...اگر همچین کاری رو میشه انجام داد(البته با فرض این که عدد حاصل جمع در حالت دسیمال دو رقمی بشه که در این صورت احتیاج به 2 تا 7segment داریم) میخواستم لطف کنید و من رو در طراحی این مدار راهنمایی کنین...+ مشخصات قطعاتی که در این صورت لازم دارم(شماره آی سی و مدل 7seg و مقدار تغذیه مدار و...)
البته به خاطر ابتدایی بودن سوالاتم معذرت میخوام...چون تخصصی در الکترونیک ندارم و تازه کارم...:cry:

سلام
من تقریبا میدونم چون این سوال منم هست IC هایی که نیاز داریم برای حل این سوال 4 تاست . 2 تا 7483 برای جمع اعداد باینری،7448 برای نمایش روی 7segmentو 7485 برای مقایسه و چون جواب دو رقمی میشه 2 تا 7segment لازم داریم.من کامپیوتر می خونم ولی به جواب این سوال نیاز دارم میدونم باید چه کاری انجام بدم ولی چند تا سوال دارم تا کامل رسمش کنم . برای رسمش اگه خواستین برام پیغام بزارین تا چیزای که می دونم بهتون بگم شاید شما جواب سوال منو بدونین .

asalfouladi

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

با سلام
... برای نظم هر چه بیشتر تالار ، از این به بعد سوالات خود را تنها در این تاپیک بیان نمائید .
متشکرم .

سلام
ببخشید میشه کمکم کنید ؟
برای طراحی مداری که دو عدد 4 بیتی رو در هم ضرب کنه و جواب رو در خروجی نمایش بده باید از چه IC استفاده کنم؟میشه راهنماییم کنین ؟ممنون میشم.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
برا ی طراحی cpu چه پیش فرضهایی باید داشته باشیم؟
مثلا استاد معماری گفته از رجیستر چند بیتی می خوای استفاده کنی ؟ یا مثلا چه نوع آدرس دهی ویا.....
لطف کنید کمکم کنید ..... واقعا به کمک فوری نیاز دارم حتی اگه شده یه کوچولو .........
سلام
متاسفانه من الان حافظم یاری نمی کنه و به کتاب هام هم دسترسی ندارم در کتاب های آزمایشگاه معماری یا خود همون کتاب معماریتون این مطالب آورده شده یه کم در کتاب بگرید پیداش می کنید
تحلیل این مدار و کی داره ؟
فورا لازم دارم ممنونم
سلام
در کتاب های تکنیک پالس هست
من خودم معتمدی را دیدم داشت اگر اشتباه نکنم
مشاهده پیوست 38223

سلام
جواب سوال 1)نه لازم نیست خود آی سی ها معمولا محافظ دارن
سوال2) چرا برای هر کدام یه مقاومت بزارید
3)بله این کار شدنی هست و آی سی هم موجود شماره دقیق را براتون قرار می دم الان حضور ذهن ندارم
موفق باشید
سلام
ببخشید میشه کمکم کنید ؟
برای طراحی مداری که دو عدد 4 بیتی رو در هم ضرب کنه و جواب رو در خروجی نمایش بده باید از چه IC استفاده کنم؟میشه راهنماییم کنین ؟ممنون میشم.

شما هم از همون آی سی می خواید استفاده کنید یا میکرو یا چیز دیگه؟
از اونجایی که با عمل ضرب جای صفر ها و یک ها تنها جابه جا می شه ساده ترین کار اینه که با نوشتن چند عدد الگوریتم تغییر اعداد را بدست بیارید و بعد با حتی ساده ترین شیفتر ها تا پیشرفته ترین میکرو ها می تونید انجامش بدید
موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا