تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

sghkh

عضو جدید
سلام دوست گلم
به اون پست قبلیت خندیدم، ولی نه به سوالت، به اونجاش که نوشتی سوسک شید :D
نگاه کن، صورت سوال گفته مینیمم فاز یعنی ما هیچ قطبی رو نباید توی اون مسیرمون در نظر بگیریم، یعنی نیم دایره رو سمت راست میکشیم مثه حالت اولی که تو این عکس خودت گذاشتی، هر جهتی اون داشت ما در خلاف جهت اون دور میزنیم، چون اون پادساعتگرده ما ساعتگرد دور میزنیم، تازه اگه نیم دایره سمت چپ بود از پایین نمیومدیم که از همون بابا به صورت پادساعتگرد دور میزدیم(یعنی یه نیم دایره میشد تو نیم صفحه سمت چپ)
خوب ببینید این زیری که گذاشتم رو شماچجوری تکمیل میکنید؟؟؟
IMG_0019.jpg
گفتم که هرکی بخنده سوسک بشه پس آرامش خودتونو حفظ کنین
خوب اون بالایا باید مثل کدوم باشه؟؟؟؟
IMG_00.jpg
عکس بعدی پایینی

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خوب دیگه من از استرس میمیرم کسی یه وقت جواب نده هاااااااااااااااااااااااااا
سوال بود 92: قبلا حسابی راجع به اینا بحث شده
بالازدگی و پایین زدگی ای که توی شکل میبینیم تقریبا هماندازه هستن پس میشه فهمید این صفر و قطب ضریب میرایی تقریبا یکسانی داشتن(حذف گزینه 3)
ابتدا صفر و بعد از اون قطب رخ داده(با توجه به توضیحاتی که قبلا راجع به پیک تشدید داده شد و اینکه قطب مختلط بالازدگی و صفر مختلط پایین زدگی داره و تغییرات ناگهانی در فاز دارن) (حذف گزینه 4)
فرکانس شروع منفی 180 هست ولی فرکانس شروع گزینه 2، صفر هست (حذف گزینه 2)

سوال بعدی: نکته: هرگاه در تابع تبدیل تعداد فرد تا صفر راست داشته باشیم در پاسخ زمانی ابتدا undershot داریم(گزینه 4 غلط و گزینه مورد نظر است)

3tare_87

عضو جدید
یه سری سوال داشتم، دوستان اگه لطف کنن راهنمایی کنن ممنون میشم:

1.همینن سوالی که ستاره خانم مطرح کردن در مورد کنترلر، کلا کنترلر ضعیفم، این یکی رو که دیگه اصن نمیفهمم

2.سوال چهارم کنترل برق 92 ، گزینه ای که گفته تاخیر زمانی فرکانس گذر فاز رو کاهش میده، آیا همیشه اینطور هست؟!

3.توی سیستم های مکانیکی ممکن هست سوالی بدن که اثر وزن توش در نظر گرفته بشه؟ اگه آره چجوری باید این اثر رو اعمال کنیم؟

نموار فاز یک سیستم رو در نظر بگیرید تاخیر زمانی یه فاز منفی اضافه میکنه که باعث میشه نمودار فاز بیاد پایین تر!! حالا با توجه به نوع منحنی باید دید که محل برخورد با -180 چطور تغییر می کنه! برای سیستم های مینیمم فاز برقراره اما برای غیر مینیمم فک نمی کنم!!
بنظرم تست 92 حالت کلی رو گفته! از لفظ همیشه یا الزاما هم به کار نبرده! پس میتونه صحیح باشه!
سوال 3 منظورتون نیروی mg وزنه منکه تاحالا برنخوردم!! سخت ترین سوالایی که از سیستم های مکانیکی دیدم چرخشی هان!! اگه بخواین میزارم براتون!!

آخرین ویرایش:

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

1.همینن سوالی که ستاره خانم مطرح کردن در مورد کنترلر، کلا کنترلر ضعیفم، این یکی رو که دیگه اصن نمیفهمم

2.سوال چهارم کنترل برق 92 ، گزینه ای که گفته تاخیر زمانی فرکانس گذر فاز رو کاهش میده، آیا همیشه اینطور هست؟!

3.توی سیستم های مکانیکی ممکن هست سوالی بدن که اثر وزن توش در نظر گرفته بشه؟ اگه آره چجوری باید این اثر رو اعمال کنیم؟

در مورد سوال اولتون ، یه سوال ترکیبیه و باید هر دو خواسته سوالو حل کنیم تا به جواب برسیم این عکس : 100.jpg مقدار اون فازمیم که باید بدیم تا حد فاز 45 تامین بشه تقریبا +95 درجه میشه .
در مورد سوال دوم تاخیر زمانی یعنی فاز منفی و فاز منفی هم که فرکانس گذرو کاهش میدم پس همیشه میتونه درست باشه.
در مورد سوال سوم دقیق نمیدونم چی بگم.

آخرین ویرایش:

یه برقی

عضو جدید

ارمین جان سوال یک و دو رو که بلد نیستم و گذاشتم کنار...
.
.
در رابطه با سوال سه نه فکر نکنم... من این مباحثو اون اوایل از روی مرجع هم میخوندم چیزی ندیدم... فقط حواست باشه اگه یه وقت تستی دادند مثلا جرمی روی زمین کشیده میشد که از اصطحکاک صرف نشر نشده بود و شاید بدونی اونو با دمپر باید مدل کنی...

یه برقی

عضو جدید
مشاهده پیوست 194331
مشاهده پیوست 194332
عکس بعدی پایینی

دوست من شما سوالات خیلی کلی هستش ...
ببین مثلا توی عکس اولی حالتی هستش که exc میکنند صفره یعنی مسیر نایوکوئیست صفر روی میدا رو دور میزنه و شامل نمیشه و در خلاف جهت ساعت گرد دور میزنه پس وقتی میام صفر منفی رو به صفر مثبت وصل کنیم در جهت خلافش یعنی ساعت گرد دور میزنیم ..اگه توی کنکور سوالی اومد هیچی نگفته بود باید این حالت رو در نظر بگیری..
.
.
ولی توی عکس دوم حالتی هستش که مسیر در جهت ساعت گرد میچرخه و صفر رو شامل میشه و باید برای وصل از صفر منفی به صفر مثبت در خلافش یعنی خلاف جهت عقربه های ساعت وصل کنی..

ارتمیس فخری

عضو جدید
.راجب اون تست مکان هم توی اون یکی تاپیک صحبت کردیم حالا اگه پیداش کردم میزارم وگر نه توضیحشو براتون میگم..
.
بازم ببخشید دیر شد.[/QUOTE]
خواهش میکنم .ممنون
.
.
خدا خیرتون بده .....:) واقعا ابهامم حل شد.
اگه بشه براتون مقدور اون تست مکانم توضیح بدین

Armin-Z

کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 194331
مشاهده پیوست 194332
عکس بعدی پایینی

اینم اون یکیمشاهده پیوست 194333
لدفن جواب بدید.ممنون از همه
این جز خفن ترین کارای گرافیکیم بود :biggrin:
nyq.jpg

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

Armin-Z

کاربر ممتاز
نموار فاز یک سیستم رو در نظر بگیرید تاخیر زمانی یه فاز منفی اضافه میکنه که باعث میشه نمودار فاز بیاد پایین تر!! حالا با توجه به نوع منحنی باید دید که محل برخورد با -180 چطور تغییر می کنه! برای سیستم های مینیمم فاز برقراره اما برای غیر مینیمم فک نمی کنم!!
بنظرم تست 92 حالت کلی رو گفته! از لفظ همیشه یا الزاما هم به کار نبرده! پس میتونه صحیح باشه!
سوال 3 منظورتون نیروی mg وزنه منکه تاحالا برنخوردم!! سخت ترین سوالایی که از سیستم های مکانیکی دیدم چرخشی هان!! اگه بخواین میزارم براتون!!

همون منم منظورم غیر مینیمم فاز بود مثلا نایکویستی که از ربع دوم وارد ربع سوم میشه

چرخشی تاحالا توی کنکور اومده؟ اگه زحمتی نبود یه نمونه بذارین ممنون میشم

ارمین جان سوال یک و دو رو که بلد نیستم و گذاشتم کنار...
.
.
در رابطه با سوال سه نه فکر نکنم... من این مباحثو اون اوایل از روی مرجع هم میخوندم چیزی ندیدم... فقط حواست باشه اگه یه وقت تستی دادند مثلا جرمی روی زمین کشیده میشد که از اصطحکاک صرف نشر نشده بود و شاید بدونی اونو با دمپر باید مدل کنی...

راجع به دمپر ممنون که تذکر دادی، شاید اگه این سوال میومد گیج و گنگ میموندم
:Dممنونم ازت

Armin-Z

کاربر ممتاز

یه برقی

عضو جدید
.راجب اون تست مکان هم توی اون یکی تاپیک صحبت کردیم حالا اگه پیداش کردم میزارم وگر نه توضیحشو براتون میگم..
.
بازم ببخشید دیر شد.
خواهش میکنم .ممنون
.
.
خدا خیرتون بده .....:) واقعا ابهامم حل شد.
اگه بشه براتون مقدور اون تست مکانم توضیح بدین[/QUOTE]

خواهش میکنم..
.
مکان برق 91 که ترکیبی بابد هستش...
از فرکانش .1 تا 1 شیب منفی شصت کاهش یافته پس شیب اولیه منفی شصت بوده وسیستم نوع سه هستش پس یا گزینه ی یک درسته یا گزینه ی سه
از طرفی تنها تفاوت این دو گزینه در علامت k هستش ...

خب چون سیستم نوع سه شد انتظار داریم فاز اولیه چند باشه ؟؟-270 ولی چند هستش -90 یعنی یه عاملی باعث شده +180 فاز مثبت به سیستم اعمال شه و این چیزی نیست جز عدد منفی یک (که فازش +180 هستش ) و وقتی در k ضرب میشه داریم توی حلقه باز k- درست ؟؟ حالا برای K مثبت اون منفی k منفی میمونه دیگه از طرفی فیدبک رو هیچی نگفته و منفی در نظر میگیریم و برای این حالت قواعد مکان منفی بر قراره یعنی برای k بزرگتر از صفر که عبارت k- منفی هستش مکان روی محور حقیقی قسمت هایی هستش که سمت راست اون مضارب زوجی صفر و قطب باشه ... که گزینه یک اون شکل سمت چپی این ویزگی رو داره ..البته میشد همین تعابیر رو برای k های منفی در نظر گرفت با این تفاوت که در این حالت عبارت k- مثبت میشد دیگه و وفیدبک هم که منفی هستش اون وقت قواعد مکان مثبت برقرار میشد و وقتی سمت راست تعدادی فرد صفر و قطی باشه جز مکان هستش که توی شکل سمت راست گزینه یک این امر مشاهده میشه....

یه برقی

عضو جدید
خیلی خیلی ممنونم، سوال خیلی خوبی بود، هر چند از نظرم یکم زمانبر بود ولی خوب بود
فقط یه سوال، درایه آخر ماتریس A یه منفی کم نداره؟
البته من یکم شلوغ حل کردم ممکنه اشتباه کرده باشم یه جا
ممنونم

ارمین جان به نظرم حیفه ها وقتتو روی حل این سوال ها میزاری... اینا فقط زیاده کاری داره و وچیزی برای یاد دادن نداره و احتمالش هم به نظر من توی کنکور در حد صفره..

یه برقی

عضو جدید
سوال 75 گزینه 2 رو صحیح اعلام کرده ولی به به نظرم گزینه3 صحیح است.میخواستم بپرسم جرا؟
ممنونمشاهده پیوست 194510

دوست من گزینه ی سه همیشه در حالت کلی درست نیستش و باید دقت کنی که اگر صفری نزدیک قطب غالبی باشد اون وقت باعث میشه که اون قطب دیگه غالب نباشه پس گزینه ی سه رو چون در حالت کلی گفته صحیح نیست واگر میگفت می تواند اون وقت میتونست صحیح باشه..

890031156

کاربر ممتاز
سوال 75 گزینه 2 رو صحیح اعلام کرده ولی به به نظرم گزینه3 صحیح است.میخواستم بپرسم جرا؟
ممنونمشاهده پیوست 194510
گزینه 3 که درست نیست
چون ممکنه قطب نزدیک باشه ولی دامنه اش کم باشه و قطبی که دوره اندازه اش بزرگ باشه و غالب شه
گزینه 2 میتونه درست باشه چون فاز بی نهایت سیستم میشه -90 و به -180 نمیرسه البته اگه سیستم مین فاز باشه
گزینه 1 رو هم میشه رد کرد چون اگه فرضا قطب در مبدا داشته باشیم انتگرال گیر نوع سیستم رو اضافه میکنه و ناپایدار میشه
گزینه 4 نظری ندارم دوستان راهنمایی کنن

آخرین ویرایش:

یه برقی

عضو جدید
گزینه 3 که درست نیست
چون ممکنه قطب نزدیک باشه ولی دامنه اش کم باشه و قطبی که دوره اندازه اش بزرگ باشه و غالب شه
گزینه 2 میتونه درست باشه چون فاز بی نهایت سیستم میشه -90 و به -180 نمیرسه البته اگه سیستم مین فاز باشه
گزینه 1 رو هم میشه رد کرد چون اگه فرضا قطب در مبدا داشته باشیم انتگرال گیر نوع سیستم رو اضافه میکنه و ناپایدار میشه
گزینه 4 نظری ندارم دوستان راهنمایی کنن

در رابطه با گزینه ی سه این تعبیر شما رو هم که گفتید جالب بود...در واقع میدونید استدلا ل جفتمون یک معنا رو میده وقتی که یک صفر نزدیک به قطب ظاهرا غالب (که به محور موهومی نزدیک هستش داریم ) وقتی به کسر های جزیی تفکیک میکنیم باعث میشه مانده ی اون قطب (همون صورتش ) خیلی کوچیک تر بشه نسبت به سایر قطب ها و این سبب میشه که اثرش توی پاسخ گذرا خیلی زود از بین بره و دیگه غالب نباشه...
.
.
در رابطه با گزینه ی چهار... بزرگترین عیب ساختار کنترلی حلقه باز این هستش که توانایی حذف اثر اغتشاش رو نداره... و از ساختار کنترلی حلقه باز فقط در فرایند پایدار با مدل دقیق استفاده می شود و هدف کنترل تنظیم پاسخ به وردی مرجع هستش... که طبق این جمله ای که گفتم گزینه ی 4 ظاهرا درست به نظر میاد !!! ولی توجه داریم صحبتی از پایداری نکرده واونو در نظر گرفته پس باید رد بشه...البته به نظر من...

890031156

کاربر ممتاز
ممنون
پس یعنی اگر صفری کمترین فاصله رو تا محور موهومی داشته باشه صفر غالبه؟
نه تنها نمیشه بررسی کرد
هم صفر هم قطب رو باهم باید بررسی کنین نزدیک ترین صفر و قطب به مبدا که اثر هم رو خنثی نکنن میشه غالب

samin_m

کاربر ممتاز
سلام ب دوستان

آقا بلاخره تکلیف چیه؟؟ این جبرانسازش P هست یا PD؟؟

IMAG1188.jpg

ممنونم;)

samin_m

کاربر ممتاز

آ قربون دهنت!!;)

پس این چی میگه؟؟:confused:

1.jpg

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

آ قربون دهنت!!;)

پس این چی میگه؟؟:confused:

مشاهده پیوست 194570
به نظره من اشتباه گفته.ما با تغییر گین می تونیم نقاط برخرود ب محور حقیقی رو تغییر بدیم.و با تناسبی میشه سیستم رو پایدار کرد.سوال هم گفته ساده ترین جبران ساز که میشه تناسبی.درست نمی گم؟

millad!

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
این هفته ارشد داریم...و بعضی از سوالاتی رو که طریقه حلشو نمیفهمم ازشما جویا میشم
این نمودار مکان ریشه ها رو من این مدلیش رو ندیده بودم...از دوستان بپرسم از کجا باید بفهمیم کدوم صفره کدوم قطبه از روی گزینه ها و شکل
kontrol1.jpg(با توجه به اینکه علامت صفر و ضربدر رو اصلا رو شکل مشخص نکرده!)
با تشکر

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
این هفته ارشد داریم...و بعضی از سوالاتی رو که طریقه حلشو نمیفهمم ازشما جویا میشم
این نمودار مکان ریشه ها رو من این مدلیش رو ندیده بودم...از دوستان بپرسم از کجا باید بفهمیم کدوم صفره کدوم قطبه از روی گزینه ها و شکل
مشاهده پیوست 194576(با توجه به اینکه علامت صفر و ضربدر رو اصلا رو شکل مشخص نکرده!)
با تشکر

گزینه یک درسته، دو تا قطب در مبدا داریم که در همه مشترکه ( البته چون زاویه خروج از قطبا 90+- میشه پس اینطوری هم میتونیم بگیم دو قطب در مبدا داریم ) ، حالا مکان به سمت راست رفته یعنی چیزی که در 0.5- وجود داره اونو دفع کرده یعنی قطب بوده ، حالا دو تایه دیگه هم باید صفر باشن چون مکان بهشون وارد میشه .

بالا