تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
این مدل سوال من حل نکردم یکی برا رضای خدا حل کنه:cry:
مشاهده پیوست 179648

اولین شرط پایداری اینه که در معادله مشخصه تمام ضرایب موجود و هم علامت باشد.توو این معادله مشخصه ما ضرایب توان های زوج را نداریم پس کلا اولین شرط پایداری نقض میشه پس کلا سیستم ناپایداره.(دومین شرط پایداری هم معیار راث)

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
گزینه 4 درسته.شرط کافی برای ناپایداری صفر بودن ضرایب معادله مشخصه است.(یا منفی بودن)
گزینه 1 به شرط پایدار مرزی درسته.یعنی در این سیستم ریشه سمت راست نداریم و 4 ریشه روی محور موهومی
ولی راث را برای BIBO در نظر میگیریم.پس همون 4 جوابه.
راستی تو این سوالات اگه نیاز به راث داشتی از S فاکتور بگیر و برای باقیمانده راث بزن. ..
سلام
اگه از s فاکتور بگیریم بازم بعضی ضرایب صفرن نمیشه که راث زد؟؟؟؟؟

Dashpot

عضو جدید
سلام
اگه از s فاکتور بگیریم بازم بعضی ضرایب صفرن نمیشه که راث زد؟؟؟؟؟
سطر دومت صفر میشه از سط بالاییش(زوج s) استفاده میکنی و معادله کمکی را تشکیل میدی مشتق میگیری و ضرایب مشتق را در سطر صفر شده میذاری و راث را ادامه میدی.
وقتی بعد از اولین سطر صفر هیچ تغییر علامتی نداری یعنی ریشه های معادله کمکی همه روی محور موهومی اند.
و به خاطر اون s فاکتور گرفته شده یه ریشه هم در مبدا داری ..

hamidchi

عضو جدید
از روی نمودار پاسخ فرکانسی در مورد صفر و قطب ها چی میشه گفت ؟ (نمودار خود پاسخ فرکانسی نه اندازه و فاز جدا از هم)
غیر از این که از روی نقاط تلاقی با محور افقی میشه محل صفر ها رو تعیین کرد چه چیز دیگه ای میشه گفت ؟
از روی ماکزیمم و مینیمم توی نمودار چیزی میشه گفت ؟

آخرین ویرایش:

کنترل من

عضو جدید
سلام
این مدل سوال من حل نکردم یکی برا رضای خدا حل کنه:cry:
مشاهده پیوست 179648

سلام تمامی ریشه ها در یک سیستم پایدار باید در سمت چپ محور موهومی باشد و هیچ ریشه ای در سمت راست روی محور موهومی نداشته باشد. با این اوصاف چون این سیستم روی محور موهومی (s=0) یک ریشه دارد پس ناپایدار است و. گزینه 4 صحیح است ولی اگر پایداری مرزی مورد نظر سوال باشد می توان با تشکیل آرایه راث نشان داد که گزینه 1 صحیح است. البته برای تشکیل آرایه راث ابتدا از s فاکتور بگیر بعد آرایه را تشکیل بده

آخرین ویرایش:

3tare_87

عضو جدید
سلام تمامی ریشه ها در یک سیستم پایدار باید در سمت چپ محور موهومی باشد و هیچ ریشه ای در سمت راست روی محور موهومی نداشته باشد. با این اوصاف چون این سیستم روی محور موهومی (s=0) یک ریشه دارد پس ناپایدار است و. گزینه 4 صحیح است ولی اگر پایداری مرزی مورد نظر سوال باشد می توان با تشکیل آرایه راث نشان داد که گزینه 1 صحیح است. البته برای تشکیل آرایه راث ابتدا از s فاکتور بگیر بعد آرایه را تشکیل بده
همونطور که دوستان گفتند . همه ی ریشه ها روی محور موهومی اند!
اما به شرطی سیستم ناپایداره که ریشه های روی محور موهومی مکرر باشن.ما که نمی دونیم ریشه های روی محور موهومی مرتبه چندن؟؟شاید هیچ کدومشون مکرر نبودن پس احتمال پایدار مزری بودن وجود داره و میشه
گزینه1
وقتی بگیم سیستم همیشه ناپایداره یعنی مطمئنیم که ناپایداره و شرط پایداری مزری برقرار نیس!

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
سلام ب دوستان عزیزم

امیدوارم ک حالتون خوب باشه!

چندتا سوال از مبحث نایکویست ازتون داشتم!

ولی قبلش میخواستم ازتون خواهش کنم اگ فیلم آموزشی یا جزوه یا قسمتی از یک کتاب دارید ک مباحث نایکوییست و Bode رو خیلی شفاف توضیح داده باشه قرار بدید شاید اوضاع من بهتر شد!! چون هیج آمادگی ذهنی در رابطه با این مباحث ندارم و از قبل هم باهاشون آشنایی نداشتم،و هرچی هم تلاش میکنم اونجوری ک باید و شاید متوجه نمیشم!:confused:

و اما سوالهام:

1. سیستم سره به چ سیستمی میگن و این سیستم چ خصوصیاتی داره؟

2.از روی نمودار نایکوییست چطور میشه متوجه شد ک سیستم از نوع چند هست ک بشه باهاش خطای حالت ماندگارو بدست آورد؟

3.درباره روش برداری میشه توضیح بدید ک ب چ صورت هست و دلیلش چیه؟

IMAG1053.jpg

4.میشه توضیح بدید در رابطه با تعیین K اینجا چیکار کرده؟

IMAG1054.jpg

ممنون از لطفتون و خیلی خیلی هم شرمنده بابت زحمت هایی ک بهتون میدم!

3tare_87

عضو جدید
سلام ب دوستان عزیزم

امیدوارم ک حالتون خوب باشه!

چندتا سوال از مبحث نایکویست ازتون داشتم!

ولی قبلش میخواستم ازتون خواهش کنم اگ فیلم آموزشی یا جزوه یا قسمتی از یک کتاب دارید ک مباحث نایکوییست و Bode رو خیلی شفاف توضیح داده باشه قرار بدید شاید اوضاع من بهتر شد!! چون هیج آمادگی ذهنی در رابطه با این مباحث ندارم و از قبل هم باهاشون آشنایی نداشتم،و هرچی هم تلاش میکنم اونجوری ک باید و شاید متوجه نمیشم!:confused:
پیشنهاد من کتاب دکتر صدیق خاکی
و اما سوالهام:

1. سیستم سره به چ سیستمی میگن و این سیستم چ خصوصیاتی داره؟
سیستم سره یعنی درجه مخرج و صورت تابع تبدیلش برابر باشه این سیستم ها تحقق فیزیکی دارن.
2.از روی نمودار نایکوییست چطور میشه متوجه شد ک سیستم از نوع چند هست ک بشه باهاش خطای حالت ماندگارو بدست آورد؟

اگر منظورت از روی نمودار بود باشه!باتوجه به شیب نمودار در فرکانس های پایین مثلا اگر شیب صفر بود نوع صفر.... اگر -20 دسی بل بود نوع یک و اگر -40 دسی بل بود نوع 2
اگرم از نمدار قطبی میخواید تشخیص بدید باید با توجه به زاویه نمودار قطبی به ازا w=0 و ... مثلا در w=0 نوع صفردارای زاویه صفره... نوع یک دارای زاویه -90 و نوع دو دارای زاویه -180

3.درباره روش برداری میشه توضیح بدید ک ب چ صورت هست و دلیلش چیه؟

مشاهده پیوست 179937

جالبه من حل این تست رو از این روش ندیده بودم !!!
4.میشه توضیح بدید در رابطه با تعیین K اینجا چیکار کرده؟
مشاهده پیوست 179938
مینیمم فاز یعنی هیچ صفر و قطب ناپایداری نداره.... پس P=0
N=0 یعنی نمودار نباید-1/K رو دور بزنه...

ممنون از لطفتون و خیلی خیلی هم شرمنده بابت زحمت هایی ک بهتون میدم!
..................

samin_m

کاربر ممتاز
بسیار ممنون از لطفتون!

سیستم سره یعنی درجه مخرج و صورت تابع تبدیلش برابر باشه این سیستم ها تحقق فیزیکی دارن.

تحقق فیزیکی؟میشه بیشتر بیشتر توضیح بدید؟

مینیمم فاز یعنی هیچ صفر و قطب ناپایداری نداره.... پس P=0
N=0 یعنی نمودار نباید-1/K رو دور بزنه...

در نظر گرفتن -1/K ب چ صورت هست؟چرا 1 تقسیم بر K؟ حل این مدل سوالات روش خاضی داره؟

3tare_87

عضو جدید
نمیدونم از کجا برداشتی شاید در مورد خاصی صدق کنه
ولی در یه ضریب میرایی ثابت در حالتی که سای برابر 1 باشه(همون میرای بحرانی) سریع ترین پاسخ حاصل میشه با متلب تحلیل کن نتیجشو میبینی

نه دوست عزیز به ازا زیتا در محدوده 0.4 و 0.8 سریع ترین پاسخ رو داریم حتی از میرای بحرانی هم سریع تره...تنها تفاوتی که داره اینه که فراجهش قابل قبولی داره بنابراین که اگر در سوال قید شه که سریع ترین پاسخ بدون فراجهش میشه میرای بحرانی ولی اگر درباره فراجهش اشاره ای نکنه باید زیتا رو بین 0.4 و 0.8 بگیری...
به ازا زیتا کوچکتر از 0.4 فراجهش زیاد و به ازا زینا بزرگتر از 0.8 سرعت کم داریم...

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
اگه تو بدست آوردن تابع تبدیل حذف قطب و صفر پایدار اتفاق بیوفته حتما خروجی واگرا میشه؟

Dashpot

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
اگه تو بدست آوردن تابع تبدیل حذف قطب و صفر پایدار اتفاق بیوفته حتما خروجی واگرا میشه؟
سلام؛واضح تر سوالتو بپرس..
تابع تبدیل حلقه بسته؟
با فرض حلقه بسته،بستگی داره بعد از حذف قطب ها چه وضعیتی داشته باشند.
تو حلقه بسته کلاً حذف را انجام بده از هر نوعی(روی محور سمت راست یا چپ) بعد اون چیزی که می مونه را ببین پایدار هست یا نه.
برای اینکه تو این مسائل مسلط بشی سوالات بینش را گیر بیار و تحلیل کن...

juvefans

کاربر ممتاز
بک سوال داشتم : در مبحث پاسخ گذرا ، معیار سرعت سیستم رو Ts باید در نظر گرفت یا Tr هرجا یک چیزی گفته استادمون هم یه چیزی دیگه ! خودم فکر میکنم Ts باشه . :surprised:

890031156

کاربر ممتاز
بک سوال داشتم : در مبحث پاسخ گذرا ، معیار سرعت سیستم رو Ts باید در نظر گرفت یا Tr هرجا یک چیزی گفته استادمون هم یه چیزی دیگه ! خودم فکر میکنم Ts باشه . :surprised:
سلام
در پاسخ گذرا سرعت سیستم که خ مورد بحث نیست ولی سرعت سیستم تابع ثابت زمانی هست

890031156

کاربر ممتاز
سلام؛واضح تر سوالتو بپرس..
تابع تبدیل حلقه بسته؟
با فرض حلقه بسته،بستگی داره بعد از حذف قطب ها چه وضعیتی داشته باشند.
تو حلقه بسته کلاً حذف را انجام بده از هر نوعی(روی محور سمت راست یا چپ) بعد اون چیزی که می مونه را ببین پایدار هست یا نه.
برای اینکه تو این مسائل مسلط بشی سوالات بینش را گیر بیار و تحلیل کن...
تو فضای حالت داشتم مرتب میکردم جملات رو یه بار قطب و صفر در -1 حذف شدن

Dashpot

عضو جدید
سوال خوبی پرسیدی.
سرعت را با tr می سنجند و نه با ts .
همین قضیه ساده امسال همه را در مورد سوال کدامیک از گزینه ها صحیح اند یا خیر (دومیش و گزینه اول) به اشتباه انداخته بود؛ببین:
و یه چیز دیگه اینکه پهنای باند با زمان خیز نسبت عکس داره.
Untitled.jpg

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

امیدوارم خوب و شاد و سلامت باشید

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.توی این سوال اختلاف درجه صورت با مخرج 1 هست و باتوجه ب داشتن سه قطب در مبدا باید دو صفر موجود باشه!پس چرا این دو صفر فقط در K>0 نشان داده شده؟چرا در K<0 نیست؟

IMAG1055.jpg

IMAG1056.jpg

2.برای مشخص کردن گین Dc مقدار s=0 قرار میدیم،در سیستم هایی ک از نوع 1 و بالاتر هستند چ باید کرد؟صفر توی مخرج ایجاد نشه!

ممنون از توجهتون
;)

Dashpot

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

امیدوارم خوب و شاد و سلامت باشید

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.توی این سوال اختلاف درجه صورت با مخرج 1 هست و باتوجه ب داشتن سه قطب در مبدا باید دو صفر موجود باشه!پس چرا این دو صفر فقط در K>0 نشان داده شده؟چرا در K<0 نیست؟

مشاهده پیوست 180409

مشاهده پیوست 180410

2.برای مشخص کردن گین Dc مقدار s=0 قرار میدیم،در سیستم هایی ک از نوع 1 و بالاتر هستند چ باید کرد؟صفر توی مخرج ایجاد نشه!

ممنون از توجهتون
;)
سلام؛
جواب سوال اول:
طراح میتونه قسمتی از مکان را بده همچنین میتونه همه صفر ها و قطب ها را نشون نده.
تو سوالات اتوماسیون مثلاً مکان را برای k بین دو مقدار پرسیده(ولی ما به ازای همه k ها بررسی میکردیم) ،تو برق هم شاید بدند..
نتیجه:مهم نیست چقدر از مکان را کشیده یا همه صفرها و قطب ها را داده باشه،اطلاعات دیگری هست که میشه تست را جواب داد.
در مورد این سوال نکته مهمی را به همه دوستان بگم که متاسفانه اکثر کتابها جواب درست را 4 زدند.در صورتیکه پاسخ صحیح این تست گزینه 1 هست.
در واقع سیستم سه قطب در مبدا داره پس فاز شروع باید -3*90 یعنی -270 باشه ولی برابر -90 طراح داده(تو نمودار بود) پس 180 تا کم شده پس بهره سیستم منفی بوده.(وقتی 180 تا فاز شروع اختلاف با مقدار اصلی داشته باشه چه اضافه تر و چه کمتر علامت بهره منفی بوده است)
بنابراین قواعد k مثبت و k منفی در این سیستم جابجا میشن و گزینه یک صحیح می باشد.

samin_m

کاربر ممتاز

ممنون از توجهتون
;)

عزیزان،کسی نظری نداره؟

(این روشی ک روی نمودار اندازه در w=1 خط رسم میکنند و... متوجه نمیشم روشش چ جوری هست!)

samin_m

کاربر ممتاز
دوستان سوالتون را خوب بپرسید.
تستی که توش مشکل داری را بذار اینجا ..

فکر نمیکنم بد پرسیده باشم!!

شما توی یک سیستم مرتبه n>0 گین عدد ثابت K رو چطور محاسبه میکنید؟؟!(از روی نمودار بود یا تابع تبدیل!)

اگر تست رو قرار میدادم،چون روش های دیگه هم برای حل داشت،معمولا دوستان زحمت میکشیدن و روش های دیگه رو توضیح میدادن! برای همین من فقط سوالی ک برای خودم پیش اومده رو پرسیدم!

Dashpot

عضو جدید

من باب مثال،شما توی این سوال گین عدد ثابت رو چطور محاسبه میکنید؟

مشاهده پیوست 180598
بهت بر نخوره من خودم تا شکل نمیذاشتی نمیتونستم راهنمایی کنم:
سوال:تو فرکانس 0.1 محور عمودی اندازت که حاصل 20log اندازه تابع تبدیل (G(j0.1 هستش چقدره؟
جواب:40
برابر قرار بده باید در بیاری اندازه 100=(G(j0.1
حالا برو در تابع تبدیل که k مجهولت هست به جای s بذار j0.1 و ازش اندازه بگیر و برابر 100 قرار بده k بدست میاد.
توجه: وقتی اندازه میگیری باید از تقریب استفاده کنی یعنی اعدادی که کوچک میشن با بتوان رسیدن را در صورت و مخرج صرفنظر می کنی.

samin_m

کاربر ممتاز
بهت بر نخوره من خودم تا شکل نمیذاشتی نمیتونستم راهنمایی کنم:
سوال:تو فرکانس 0.1 محور عمودی اندازت که حاصل 20log اندازه تابع تبدیل (G(j0.1 هستش چقدره؟
جواب:40
برابر قرار بده باید در بیاری اندازه 100=(G(j0.1
حالا برو در تابع تبدیل که k مجهولت هست به جای s بذار j0.1 و ازش اندازه بگیر و برابر 100 قرار بده k بدست میاد.
توجه: وقتی اندازه میگیری باید از تقریب استفاده کنی یعنی اعدادی که کوچک میشن با بتوان رسیدن را در صورت و مخرج صرفنظر می کنی.

خواهش میکنم، ب حرحال هرکسی ادبیات خودش رو داره!

همین ک حوصله ب خرج میدید،لطف میکنید!

خب!حالا یه نگاه ب این جمله بندازید!

با در نظر گرفتن منحنی مجانبی اندازه،امتداد مجانب فرکانس پایین،خط 0 dB را در فرکانس w=1 قطع میکند.بنابراین با توجه به رابطه w=sqrt(K (منظور رادیکال ه ضریب خطای شتاب(یا سرعت یا موقعیت)) مقدار Ka بدست می آید.

من این رو متوجه نمیشم!

890031156

کاربر ممتاز

خواهش میکنم، ب حرحال هرکسی ادبیات خودش رو داره!

همین ک حوصله ب خرج میدید،لطف میکنید!

خب!حالا یه نگاه ب این جمله بندازید!

با در نظر گرفتن منحنی مجانبی اندازه،امتداد مجانب فرکانس پایین،خط 0 dB را در فرکانس w=1 قطع میکند.بنابراین با توجه به رابطه w=sqrt(K (منظور رادیکال ه ضریب خطای شتاب(یا سرعت یا موقعیت)) مقدار Ka بدست می آید.

من این رو متوجه نمیشم!
سلام
داداش ضریب خطا رو محاسبه میکنی اگه شیب شروع رو ادامه بدی و فرکانس قطع 0 دی بی رو پیدا کنی ضریب خطا از رابطش بدست میاد
شیب شروع مشخص کننده ی نوع ضریب خطاست

dadash masoud

عضو جدید
سلام؛
در مورد این سوال نکته مهمی را به همه دوستان بگم که متاسفانه اکثر کتابها جواب درست را 4 زدند.در صورتیکه پاسخ صحیح این تست گزینه 1 هست.
در واقع سیستم سه قطب در مبدا داره پس فاز شروع باید -3*90 یعنی -270 باشه ولی برابر -90 طراح داده(تو نمودار بود) پس 180 تا کم شده پس بهره سیستم منفی بوده.(وقتی 180 تا فاز شروع اختلاف با مقدار اصلی داشته باشه چه اضافه تر و چه کمتر علامت بهره منفی بوده است)
بنابراین قواعد k مثبت و k منفی در این سیستم جابجا میشن و گزینه یک صحیح می باشد.
پس چرا فاز در بینهایت هم -90 شده؟

بالا