تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سگینالش قبول دارم چرته
خیلی از سوالتشونو از کتاب تست مومن زاده کپی کردن
من پارسال پارسه شرکت کردم به معنای واقعی کلمه پشیمونم که 500تومنه زبون بسته رو ریختم دور!!! امشالم سنجش شرکت کردم که واقعا کیفیت سوالاتش نسبت به پارسه تومنی یک قرون تفاوت داره! همچنین قیمتشم مناسب بود 7 مرحله 165 تومن بیشتر نبود منم که فقط 3 مرحله جامع شرکت کردم 100 تومن دادم یک پنجم پارسه
فقط نمیدونم چطور پارسه با این افتضاحاتش تونسته بیشترین جامع آماری رو بکشه، اینا معجزه تبلیغاته فک کنم
ولی الان سنجش خوب داره جامع آماریش افزایش پیدا میکنه بچه ها باید همه برن سنجش که جامع آماریشم عالی بشه به احتمال زیاد سالای دیگه میشه آخه تازه شروع کرده

faz123

عضو جدید
دو تا قضییه بگم یه وقت اومد

اگه دو سیستم رو موازی کنیم سیستم اصلی که حاصل از موازی کردن این دو سیستم هست شرط لازم و کافی برای اینکه کنترل پذیر (رویت پذیر) باشه اینه که هر دو سیستم هایی که موازی کردیم کنترل پذیر (رویت پذیر)باشند

اگه دو سیستم رو سری کنیم سیستم اصلی که حاصل از سری کردن این دو سیستم هست شرط لازم ولی غیر کافی برای اینکه کنترل پذیر (رویت پذیر) باشه اینه که هر دو سیستم هایی که موازی کردیم کنترل پذیر (رویت پذیر)باشند

دیگه بیشتر از این و صحبت هایی که شد راجع به فضای حالت درگیر نکنید اما یکسری قضییه دیگه که حفظ بودنش ضرری نداره
با فیدبک حالت و فیدبک خروجی صفر های یک سیتم جابه جا نمیشن

اثر اضافه کردن قطب به تابع تبدیل حلقه بسته : هرچه قطب به مبدا نزدیک تر شود فراجهش کم تر می شود و زمان صعود افزایش می یابد
مشاهده پیوست 133800
اثر اضافه کردن صفر به تابع تبدیل حلقه بسته:
مشاهده پیوست 133801
صفر های اضافه شده نزدیک مبدا فراجهش چندصددرصد ایجاد می کنند
واسه اضافه کردن قطب
اگر به تابع تبدیل حلقه بازقطب اضافه کنیم پایداری و پاسخ گذرا بدتر و خطا بهتر میشه
اگر قطب ها ی حلقه بسته رو به محور نزدیک کنیم فراجهش زیاد میشه
اگر به تابع تبدیل حلقه بسته قطب اضافه کنیم به مبدا نزدیک کنیم فراجهش کم میشه همینطوره؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
واسه اضافه کردن قطب
اگر به تابع تبدیل حلقه بازقطب اضافه کنیم پایداری و پاسخ گذرا بدتر و خطا بهتر میشه
اگر قطب ها ی حلقه باز رو به محور نزدیک کنیم فراجهش زیاد میشه
اگر به تابع تبدیل حلقه بسته قطب اضافه کنیم به مبدا نزدیک کنیم فراجهش کم میشه همینطوره؟
درسته فقط یه اشتباه تایپی داشتی

faz123

عضو جدید
الان به این نتیجه رسیدم چرا
اگر به تابع تبدیل حلقه بسته قطب اضافه کنیم به مبدا نزدیک کنیم فراجهش کم میشه ؟توضیحش چیه؟

faz123

عضو جدید
ببینید راجع به سریع بودن سیستم معیار ما پاسخ حالت گذرا نیست بلکه پاسخ حالت ماندگار هست یعنی اگه بیایم زمان صعود رو معیار قرار بدیم برای سریع بودن در اشتباهیم چون ما دلمون می خواد سیستم زودتر به حالت ماندگار برسه لذا وقتی سیستم زیتا کم کنه در یک سیستم استاندارد پس زمان نشست زیاد میشه پس سیستم کند میشه بله اگه بیایم معیار زمان صعود باشه حرف شما درسته این بررسی باید صورت بگیره

اما من مخصوصا بررسی صفر به حلقه باز رو ننوشتم چون ایراد شما پیش میاد ولی در موارد ذکر شده همیشه اون اتفاق میفته
این به این معنی که اگر هدف سرعت پاسخ بود از زمان صعود و اوج استفاده و اگر حدف پاسخ و نزدیکی به پاسخ مطلوب بود از فراجهش و زمان نشست استفاده میکنیم؟؟؟

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
واسه اضافه کردن قطب
اگر قطب ها ی حلقه بسته رو به محور نزدیک کنیم فراجهش زیاد میشه

اثر صفر و قطب در حلقه بسته و حلقه باز بصورت کامل خلاصه کردم جالبه حتما بخونید

http://s2.picofile.com/file/7637250000/yoooooosef.rar.html

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
این به این معنی که اگر هدف سرعت پاسخ بود از زمان صعود و اوج استفاده و اگر حدف پاسخ و نزدیکی به پاسخ مطلوب بود از فراجهش و زمان نشست استفاده میکنیم؟؟؟

ببین عموما وقتی میگن یک سیستم سریع تر از یک سیستم دیگه هست منظور اینه زودتر به حالت ماندگار خودش میرسه ولی بعضا دیده شده منظور از سریع بودن کم تر بودن زمان اوجش هست
الان به این نتیجه رسیدم چرا
اگر به تابع تبدیل حلقه بسته قطب اضافه کنیم به مبدا نزدیک کنیم فراجهش کم میشه ؟توضیحش چیه؟

ببین فرض کن یک سیستم استاندارد درجه دو داریم بر حسب زیتا و اینا که یه قطب حلقه بسته به صورت sT+1 اضافه می کنیم که اگه T برابر 0 باشه یعنی هیچی اضافه نکردیم یا یه قطب در بی نهایت و هرچه T رو بزرگ تر کنیم قطب اضافه شده رو به صفر میل میدیم
خوب هرچه که این T به سمت بی نهایت میل بره یعنی داره قطب اضافه شده به سمت صفر میل می کنه لذا این قطب در واقع پاسخ غالب سیستم هست و دو قطب دیگه سیستم که دور تر از مبدا هستند قطب سریع هستند
پس رفتار سیستم هرچه قطب اضافه شده به سمت صفر میل بکنه یعنی داره به سمت بخش غالب خودش حرکت می کنه و مشابه یک سیستم درجه یک میشه .خب سیستم درجه یک هم که فراجهش نداره لذا هرچه قطب به مبدا نزدیک تر باشه فراجهش کم تر میشه
این یه دید شهودی بود .اگه متوجه نشدید بگید بگم دوباره

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان لطفا تو این سوال یه راهنمایی میکنید؟
من گفتم خب خطا که صفر نمیشه پس 3 و 4 غلط از طرفی زتا سیستم اصلی 1 هست که یک قطب حلقه بسته S=-2 بهش اضافه شده که فراجهش رو کم میکنه رو این حساب من زدم 1 اما کلید گزینه 2 رو زده
1.JPG

navid_r

دوستان لطفا تو این سوال یه راهنمایی میکنید؟
من گفتم خب خطا که صفر نمیشه پس 3 و 4 غلط از طرفی زتا سیستم اصلی 1 هست که یک قطب حلقه بسته S=-2 بهش اضافه شده که فراجهش رو کم میکنه رو این حساب من زدم 1 اما کلید گزینه 2 رو زده
مشاهده پیوست 134001

من این جوری حل میکنم اینو
ببین شما اگه مکان ریشه سیستم رو بکشی به راحتی می فهمی بین 0 و 2- روی محور جز ریشه نیست همچنین با توجه به مجانب ها دو تا ریشه روی 1- به سمت این مجانب ها می رن و از طرفی قطب روی -2 هم به سمت بی نهایت میره
خوب به ازای k برابر 2 میبینید که دو تا ریشه داره مختلط و نزدیک تر به مبدا و یک ریشه داره حقیقی و دورتر از مبدا .خیلی خب پس اون دو تا ریشه مختلط قطب های غالب سیستم هستند و رفتار سیستم با توجه به حدود زیتای اون ها به یک سیستم درجه دو با کمی فراجهش نزدیک تر هست
سیستم هم خطا داره پس گزینه 2 درسته
IMG_0113.jpg
نه دیگه اولا اگه بخوایم از راه شما بریم باید بگیم قطب به حلقه باز اضافه کردیم نه به حلقه بسته .نکته دیگه این که وقتی قطب به حلقه باز اضافه میشه هرچه به مبدا نزدیک تر باشه فراجهش و زمان صعود زیادتر میشه پس بازم میشه گزینه 2 تازه من فکر می کنم این صحبتا بره درجه 2 استاندارد بیشتر جور در میاد که اینجا نیست

جای شما بودم از اون روشا بره سوال های حفظی استفاده می کردم تو اینجور سوال ها امکان اشتباه زیاده

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
من این جوری حل میکنم اینو
ببین شما اگه مکان ریشه سیستم رو بکشی به راحتی می فهمی بین 0 و 2- روی محور جز ریشه نیست همچنین با توجه به مجانب ها دو تا ریشه روی 1- به سمت این مجانب ها می رن و از طرفی قطب روی -2 هم به سمت بی نهایت میره
خوب به ازای k برابر 2 میبینید که دو تا ریشه داره مختلط و نزدیک تر به مبدا و یک ریشه داره حقیقی و دورتر از مبدا .خیلی خب پس اون دو تا ریشه مختلط قطب های غالب سیستم هستند و رفتار سیستم با توجه به حدود زیتای اون ها به یک سیستم درجه دو با کمی فراجهش نزدیک تر هست
سیستم هم خطا داره پس گزینه 2 درسته
مشاهده پیوست 134004
نه دیگه اولا اگه بخوایم از راه شما بریم باید بگیم قطب به حلقه باز اضافه کردیم نه به حلقه بسته .نکته دیگه این که وقتی قطب به حلقه باز اضافه میشه هرچه به مبدا نزدیک تر باشه فراجهش و زمان صعود زیادتر میشه پس بازم میشه گزینه 2 تازه من فکر می کنم این صحبتا بره درجه 2 استاندارد بیشتر جور در میاد که اینجا نیست

جای شما بودم از اون روشا بره سوال های حفظی استفاده می کردم تو اینجور سوال ها امکان اشتباه زیاده
خیلی ممنون دوست عزیز بابت توضیحات کامل و روونتون

navid_r

دوستان حل سوال مکان ریشه 91 اون هایی که من دیدم عملا سر جلسه امکان پذیر نیست .این حل منو نگاه کنید ازش خیلی خوب میتونید ایده بگیرید برای سوال های شبیهش .چون محاسبه جدول راث و زاویه مکان ورود و خروج محاسباتش سر جلسه امکان پذیر نبود .ولی اگه شما میتونید که دیگه دنگ و فنگ های زیر رو نداره

57.JPG
اولا فیدبک مثبته پس گزینه اخر رده. از طرفی همون طور که گفتم نه میشه از طریق زاویه خروج ورود گفت نه برخورد با محور نه شکست (یعنی سر جلسه نمیشه)
اگه معادله شکست رو بنویسید درجه 5 میشه .خب این یعنی بدست اوردن ریشه های یک معادله درجه 5 برای بدست اوردن نقاط شکست .از طرفی از اطلاعات قدیم به یاد داریم هر معادله با درجه فرد قطعا یک ریشه حقیقی داره پس خیالمون راحته یک شکست لااقل داریم لذا گزینه 3 که بدون شکست هست حذف میشه. از طرفی با توجه به گزینه 1 و دو میبینیم دوتا نقطه شکست داره .گزینه اول یکیش مثبته یکیش منفی گزینه دوم دوتاش منفی هست .از طرفی اگه فرض کنیم معادله شکست مثلا G(s)=0 هست میبینیم با یک جایگذاری ساده G(0) .و G در نقطه یک اختلاف علامت دارن .این نشون میده طبق قضییه اساسی جبر یک ریشه حتما بین صفر و یک وجود داره بنابراین یک نقطه شکست بین 0 و یک هست .لذا به راحتی در میاد گزینه 1 درسته!!

danaye

عضو جدید
دوستان حل سوال مکان ریشه 91 اون هایی که من دیدم عملا سر جلسه امکان پذیر نیست .این حل منو نگاه کنید ازش خیلی خوب میتونید ایده بگیرید برای سوال های شبیهش .چون محاسبه جدول راث و زاویه مکان ورود و خروج محاسباتش سر جلسه امکان پذیر نبود .ولی اگه شما میتونید که دیگه دنگ و فنگ های زیر رو نداره

مشاهده پیوست 134010
اولا فیدبک مثبته پس گزینه اخر رده. از طرفی همون طور که گفتم نه میشه از طریق زاویه خروج ورود گفت نه برخورد با محور نه شکست (یعنی سر جلسه نمیشه)
اگه معادله شکست رو بنویسید درجه 5 میشه .خب این یعنی بدست اوردن ریشه های یک معادله درجه 5 برای بدست اوردن نقاط شکست .از طرفی از اطلاعات قدیم به یاد داریم هر معادله با درجه فرد قطعا یک ریشه حقیقی داره پس خیالمون راحته یک شکست لااقل داریم لذا گزینه 3 که بدون شکست هست حذف میشه. از طرفی با توجه به گزینه 1 و دو میبینیم دوتا نقطه شکست داره .گزینه اول یکیش مثبته یکیش منفی گزینه دوم دوتاش منفی هست .از طرفی اگه فرض کنیم معادله شکست مثلا G(s)=0 هست میبینیم با یک جایگذاری ساده G(0) .و G در نقطه یک اختلاف علامت دارن .این نشون میده طبق قضییه اساسی جبر یک ریشه حتما بین صفر و یک وجود داره بنابراین یک نقطه شکست بین 0 و یک هست .لذا به راحتی در میاد گزینه 1 درسته!!

خیلی عالی بود
ولی در مورد رد گزینه 3 //اگه اون ریشه بدست اومده جزئ ناحیهه نباشه چیی؟؟

navid_r

خیلی عالی بود
ولی در مورد رد گزینه 3 //اگه اون ریشه بدست اومده جزئ ناحیهه نباشه چیی؟؟

نه دیگه ما دیدیم معادله شکست درجه 5 هست .خب هر معادله با درجه فرد لااقل یک ریشه حقیقی داره .که ترجمش به کار ما میشه هرگاه معادله نقاط شکست درجش فرد بود لااقل یک نقطه شکست روی محور حقیقی داریم . بعد با عدد گذازی میبینیم معادله شکست به ازای صفر مثبته و به ازای 1 منفی هست لذا معادله تغییر علامت داده و یک ریشه (یک نقطه شکست)بین صفر و یک داریم
گزینه 3 که اصلا نقطه شکست نداره پس رده
ببین این راه میتونه ایده بده بهتون وگرنه در حالت کلی جوابگو نیست طبیعتا .ولی کلیتش اینه

اگه معادله شکست درجه فرد بود لااقل یک نقطه شکست داریم

اگر دو گزینه داشتیم که هر دو لااقل یک نقطه شکست دارند با پیدا کردن تغییر علامت می فهمیم حدود نقطه شکست کجاست

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 134010

سلام.واسه تشخیص نقطه شکست بین دو نقطه از قضیه بولزانو هم میشه استفاده کرد .البته همون چیزی که شما گفتی فک کنم اسمش بولزانو باشه

navid_r

سلام.واسه تشخیص نقطه شکست بین دو نقطه از قضیه بولزانو هم میشه استفاده کرد .البته همون چیزی که شما گفتی فک کنم اسمش بولزانو باشه

بله درسته .در واقع قضییه بولتزانو از قضییه مقدار میانی نتیجه شده .منم در واقع همینو گفتم

* F A R Z A D *

عضو جدید
دوستان اگه امکان داره به این سوال ما هم یه کمکی بکنید
با مقدار k ای که بدس میاریم گزینه 1 و 2 حذف میشن ، به چه دلیلی گزینه 3 صحیح است؟

bargh 90.jpg

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
با مقدار k ای که بدس میاریم گزینه 1 و 2 حذف میشن ، به چه دلیلی گزینه 3 صحیح است؟

مشاهده پیوست 134041
اگه g(s) رو به صورت jW بنویسی میبینی که در فرکانسهای 1 و -1 مقدار G بینهایت و حقیقی میشه که گزینه 3 به دست میده

mojii_joon

عضو جدید
اگه g(s) رو به صورت jW بنویسی میبینی که در فرکانسهای 1 و -1 مقدار G بینهایت و حقیقی میشه که گزینه 3 به دست میده
معادله مشخصه این تابع ضریب s نداره،چه جوری میتونه پایدار باشه؟(طبق راوث که میگه اگر یکی از ضرایب وجود نداشته باشه همواره ناپایداره)

sharifqc

عضو جدید

مشاهده پیوست 134041

یه نگاه به تابع تبدیل بندازی میبینی که همواره حقیقیه پس همیشه روی محور حقیقی خواهد بود دیگه

sharifqc

عضو جدید
معادله مشخصه این تابع ضریب s نداره،چه جوری میتونه پایدار باشه؟(طبق راوث که میگه اگر یکی از ضرایب وجود نداشته باشه همواره ناپایداره)

جدول راث بحثش رو همواره پایداریه یعنی به ازای هر k . یعنی مطمئنیم که امکان همواره پایداری وجود نداره

sharifqc

عضو جدید

مشاهده پیوست 134010

ولی به نظر من با این روشم نمیشه سره جلسه حلش کرد . اساسا این سوال واسه نزدن طرح شده :D

navid_r

نه دیگه مثلا اگه معادله مشخصه s^2 +1 باشه خب این ضریا s نداره ولی پایدار مرزی هست .
ولی به نظر من با این روشم نمیشه سره جلسه حلش کرد . اساسا این سوال واسه نزدن طرح شده :D

من خودم قبل از جلسه یه نمونرو این طوری حل کرده بودم بره همین سر جلسه خیلی برام نا اشنا نبود و زدمش .ولی کلا درسته هچین راهیرو نمیشه سر جلسه بره اولین بار زد

navid_r

نکاتی در مورد خطای حالت ماندگار

الف-اعمال قضییه مقدار نهایی مشروط به نداشتن هیچ قطبی روی محور و سمت راست محور است
***************************************************************************************
ب-محاسبات مربوط به خطای حالت ماندگار در حالتی درست است که سیستم به فرم استاندارد باشد (یعنی یک تابع تبدیل و فیدبک واحد منفی)اگر سیستم فیدبک غیر واحد داشت دو راه دارید برای محاسبه خطا

1- از راه محاسبه
r(t) -y(t
که r ورودی مرجع هست و y خروجی حلقه بسته

2-
سیستم رو به فرم استاندارد دراورید یعنی اگر تابع تبدیل feedforward برابر G باشد و تابع تبدیل فیدبک برابر H .انگاه سیستم را به صورت استاندارد فیدبک منفی واحد و Geq دربیاورید که Geq برابر است با

G/(1+GH-G
*********************************************************************************************
ج-محاسبه خطای حالت ماندگار برای معادلات حالت
x'=Ax+Bu
y=cx
در حالت ماندگار مشتق x برابر صفر می شود پس خواهیم داشت
Ax+Bu=0
لذا داریم
x=-A^-1.B.u

حال اگر در معادله y=cx مقدار x را از رابطه بالا بگذاریم خوهیم داشت
y=-C.A^-1.B.u

با توجه به رابطه خطای حالت ماندگار که برابر u-y است با جایگذاری داری
e=(1+C.A^-1.B).u

برای مثال اگز u برابر پله واحد باشد با استفاده از قضییه مقدار نهایی خطای حالت ماندگار سیستم به وروی پله واحد برابر است با
e=(1+C.A^-1.B)
*********************************************************************************
د-محاسبه خطا به ورودی اغتشاش

همان طور که گفته شد خطا برابر است با تفاوت ورودی مرجع از خروجی حلقه بسته یعنی
r-y
اگر سیستم دارای نویز باشد شما از همین راه باید بروید به این صورت که در رابطه بالا r را که ورودی مرجع است برابر صفر قرار داده و y که برابر تابع تبدیل خروجی حلقه بسته به ورودی اغتشاش است بدست می اورید
نهایتا خطای حالت ماندگار به ورودی اغتشاش میشه
منفی تابع تبدیل خروجی به ورودی اغتشاش که در نهایت با استفاده از قضییه مقدار نهایی خطای حالت ماندگار را بدست اورید

آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
جناب نوید جان امکان داره یه مقدار در مورد نکات دیاگرام بود و اینا حرف بزنی دادا تو این بحث یه مقدار ماها مشکل اساسی داریم اگه داشته هاتو نثار ما کنی خیلی اقایی کردی

mohsen067

عضو جدید

این تحلیل شانسی درست در اومده و عملا از این روش نمیتوان استفاده کرد!
براحتی میتوان مثالی اورد که شکست این روش را بهمراه داشته باشد.
شما گفتی که یک نقطه شکست داره درسته ! از کجا میدانید که به ازای ان نقطه k بدست امده شرایط مکان را براورده کنه
و در بدست اوردن نقطه شکست گفتین تغیر علامت g تعیین کننده ریشه های نقاط شکست هستند میتوان مثالهای بسیار زیادی زد که نشان داد اینگونه نیست
شما یه بررسی بکنید فرمول نقاط شکست را متوجه مطلب میشوید.

milad mansoury

عضو جدید
شما گفتی که یک نقطه شکست داره درسته ! از کجا میدانید که به ازای ان نقطه k بدست امده شرایط مکان را براورده کنه
و در بدست اوردن نقطه شکست گفتین تغیر علامت g تعیین کننده ریشه های نقاط شکست هستند میتوان مثالهای بسیار زیادی زد که نشان داد اینگونه نیست

من فک کنم بهترین راه واسه مکان هایی که برخورد با محور دارند چک کردن پایداری هست از روش راث.البته باز بسته به درجه اش داره.

navid_r

جناب نوید جان امکان داره یه مقدار در مورد نکات دیاگرام بود و اینا حرف بزنی دادا تو این بحث یه مقدار ماها مشکل اساسی داریم اگه داشته هاتو نثار ما کنی خیلی اقایی کردی
رو چشمم دوست خوب .اگه نکته خاصی به ذهنم رسید حتما اضافه می کنم .منبع من جزوه دکتر جبه دار بوده البته .تو نمودار بود خیلی معمولی بیان کرده و مسئله خاصی رو ارائه نداده .ولی چشم اگه کمکی از دستم بر میومد دریغ نمی کنم

اره درسته روش شانسی درست درومده ولی میتونه باز مفید باشه

البته تغییر علامت g نه بلکه تغییر علامت معادله شکست که همیشه به ما شکست در محور رو میده
و اگه بدونیم در اون ناحیه محور حقیقی جز مکان هست ما هم ریشه حقیقی معادله رو دراوردیم پس همیشه شرایط رو ارضا می کنه

باز تاکید می کنم روش بسیار خاص زده شده ولی با همین approach و ساده سازی میشه مسئله رو حل کرد

mohsen067

عضو جدید
رو چشمم دوست خوب .اگه نکته خاصی به ذهنم رسید حتما اضافه می کنم .منبع من جزوه دکتر جبه دار بوده البته .تو نمودار بود خیلی معمولی بیان کرده و مسئله خاصی رو ارائه نداده .ولی چشم اگه کمکی از دستم بر میومد دریغ نمی کنم

اره درسته روش شانسی درست درومده ولی میتونه باز مفید باشه

البته قبول کنید که بدست اوردن معادله

البته تغییر علامت g نه بلکه تغییر علامت معادله شکست که همیشه به ما شکست در محور رو میده
و اگه بدونیم در اون ناحیه محور حقیقی جز مکان هست ما هم ریشه حقیقی معادله رو دراوردیم پس همیشه شرایط رو ارضا می کنه

باز تاکید می کنم روش بسیار خاص زده شده ولی با همین approach و ساده سازی میشه مسئله رو حل کرد

من دقیقا متوجه منظورتان نشدم اره اگه معادله شکست را در نظر بگیریم این روش مشکلی ندارد و صحیح خواهد بود.

faz123

عضو جدید
این سوال به نظرم گزینه 2 میشه اما کتاب من زده گزینه 3 کتاب درست میگه یا من؟29012013058.jpg

بالا