تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

Dashpot

عضو جدید
دوستان مثال 26 صفحه 122 کتاب پوران
میشه گفت ماتریس از نوع نمایش فضای حالت با استفاده از بهره میسون است(البته از راست به چپ) و تابع تبدیل به اینصورت در میاد:b0S+b1/S^2+a1S+a0
حال بهره dc رو خواسته پس s=0 قرار میدهیم و حاصل میشود:b1/a0
درحالی که آقای رضایی بدست آوردند:b0/a0
اشکال تحلیلم رو بگین.سپاس:surprised:

rezarst1911

عضو جدید
سلام.
ببین مثال 21 که راحته ! کلا به 3 تا کسر تجزیه میشه ، چون مخرجش 3 تا ریشه داره...اول جداشون کن...بعد به جای صورتاشون بزار A,B,C بعد این مجهولات رو بدست بیار. مثلا A میشه : (F(s)(s+1 به ازای s=-1 الی آخر...
حالا این وقتی که مخرج اون کسر ها همشون درجه یک باشن...اگه یکی درجه 2 بود ، اونی که درجه 2 هست ، 2 تا کسر تولید می کنه ، یکی با درجه 1 و دیگری با همون درجه 2 خودش...مثل مثال 22 ، حالا باز درجه 2شو که مثل درجه 1 های قبل یعنی : 2^(F(s)(s+1 به ازای s=-1...برای بدست اوردن مجهول در صورت کسر درجه 1 درجه 2ها اینکارو میکنی :مشتق ( 2^(F(s)(s+1 ) به ازای s=-1 ;)
سوال منو نگرفتید من تو جدا کردن مخرج کسر اول مشکل دارم همون جایی که نوشتی اول جداشون کن (تجزیه ی مخرج ) بقیش رو که بلدم / اول از s فاکتور بگیرم یا کار دیگه ای بکنم ؟

Dashpot

عضو جدید
مشاهده پیوست 108499 مشاهده پیوست 108500 دوستان تابع تبدیل رو چه طوری به کسر بعدیش تجزیه کرده یه اشاره ی کوچیک هم بکنید کافیه ؟
دوست عزیز سلام؛
راه سریع:
این رابطه رو در نظر داشته باشین:
S+a)(S+b)(S+c) =S^3+(a+b+c)S^2+(ab+ac+bc)S+abc
مثلاً در مثال 21 ضریب S^2 مخرج 6 است و عدد آخر جمله مخرج 8 با توجه به رابطه بالا سه عدد میخواهیم که جمعشون 6(ضریب S^2(و ضربشون بشه 8) که نمیدونم چرا با اعداد 1 و 2 و 3 ضریبای S^3 , S^2 ,S درست اند ولی جمله آخر 8 نمیشه.
راه کلی :باید یکی از ریشه هایی رو که میدونی مخرج رو صفر میکنن حدس بزنی.یعنی هی عدد میزاری داخلش تا به ازای اون مخرج صفر بشه.مثلاً تو مثال 22، S=-1 صفر میکنه.پس کل مخرج را بر S+1 تقسیم میکنی و خارج قسمت رو ساده میکنی.
توصیه: خودتو در گیر این چیزا نکن!
موفق باشین.التماس دعا.
:smile:

FAEZEH_EE

عضو جدید
دوستان مثال 26 صفحه 122 کتاب پوران
میشه گفت ماتریس از نوع نمایش فضای حالت با استفاده از بهره میسون است(البته از راست به چپ) و تابع تبدیل به اینصورت در میاد:b0S+b1/S^2+a1S+a0
حال بهره dc رو خواسته پس s=0 قرار میدهیم و حاصل میشود:b1/a0
درحالی که آقای رضایی بدست آوردند:b0/a0
اشکال تحلیلم رو بگین.سپاس:surprised:

تحلیلتون درسته ولی جابجا نوشتی
صورت کسر ضریب S برابر ضریب جمله ورودی u در معادله اول هست که میشه b1
مقدار دی سی صورت هم b0 هست
روش سخت و گیج کننده ایه! اگه معادلات رو مرتب بنویسی به راحتی ماتریسها و تابع تبدیل رو میتونی حساب کنی

Dashpot

عضو جدید
تحلیلتون درسته ولی جابجا نوشتی
صورت کسر ضریب S برابر ضریب جمله ورودی u در معادله اول هست که میشه b1
مقدار دی سی صورت هم b0 هست
روش سخت و گیج کننده ایه! اگه معادلات رو مرتب بنویسی به راحتی ماتریسها و تابع تبدیل رو میتونی حساب کنی
باتشکر.پس نظرتون راجع به مثال صفحه 114(مثال 18) در قسمت حلش چیه؟
ببینین تابع تبدیل رو از روی ماتریس چجوری نوشته:ضرایب b رو از پایین به بالا مرتب کرده.سپاس:smile:

FAEZEH_EE

عضو جدید
باتشکر.پس نظرتون راجع به مثال صفحه 114(مثال 18) در قسمت حلش چیه؟
ببینین تابع تبدیل رو از روی ماتریس چجوری نوشته:ضرایب b رو از پایین به بالا مرتب کرده.سپاس:smile:

خب ترانهاده جای سطر و ستون عوض میشه دیگه!
کتاب رضایی خیلی ریاضی وار ه.نمیگم بده خوبه ولی من همشو نمیخونم .این فرم کانونیکال رو نخوندم ولی با شیوه خودم که D=1 هست تابع تبدیل مینویسم
1+صورت درجه 2 و مخرج درجه 3 حالا ضرایب رو برعکس میکنیم فقط مخرج رو در منفی ضرب میکنیم A برای مخرج و C برای صورت -ضرایب رو از dc معادله شروع به چینش میکینم

بد توضیح دادم؟:)

Dashpot

عضو جدید
خب ترانهاده جای سطر و ستون عوض میشه دیگه!
کتاب رضایی خیلی ریاضی وار ه.نمیگم بده خوبه ولی من همشو نمیخونم .این فرم کانونیکال رو نخوندم ولی با شیوه خودم که D=1 هست تابع تبدیل مینویسم
1+صورت درجه 2 و مخرج درجه 3 حالا ضرایب رو برعکس میکنیم فقط مخرج رو در منفی ضرب میکنیم A برای مخرج و C برای صورت -ضرایب رو از dc معادله شروع به چینش میکینم

بد توضیح دادم؟:)
برای صورت چکار میکنیم؟
از c استفاده میکنین؟؟؟؟؟

hoomif

عضو جدید
سوال منو نگرفتید من تو جدا کردن مخرج کسر اول مشکل دارم همون جایی که نوشتی اول جداشون کن (تجزیه ی مخرج ) بقیش رو که بلدم / اول از s فاکتور بگیرم یا کار دیگه ای بکنم ؟

سلام.
اها...خوب تجزیه که یه چیزی نیست که راه حل کلی داشته باشه...تو کتابهای ریاض عمومی باید دنبالش بگردی...ولی این فرمولی که دوستمون گفت خوبه...ولی اون 2 تا مثالی که ضمیمه کرده بودی که جدا بود! :redface:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها این مکان ریشه ها رو چطوری باید پیدا کنیم.من از رو کتاب آریاز خوندم چیزی فهمیدم
کتاب آریاز نوشته :
اگر مجموع لحظه به لحظه شمارش عددی فرد باشد.سمت چپ این صفر یا قطبی که بر روی آن هستیم جزو مکان است.و اگر زوج باشد جزو مکان نیست
حالا یکی مارو راهنمایی کنه

hoomif

عضو جدید
بچه ها این مکان ریشه ها رو چطوری باید پیدا کنیم.من از رو کتاب آریاز خوندم چیزی فهمیدم
کتاب آریاز نوشته :
اگر مجموع لحظه به لحظه شمارش عددی فرد باشد.سمت چپ این صفر یا قطبی که بر روی آن هستیم جزو مکان است.و اگر زوج باشد جزو مکان نیست
حالا یکی مارو راهنمایی کنه

سلام.
یعنی شما از مثبت بی نهایت به سمت منفی بی نهایت که روی محور حقیقی حرکت می کنید (انگشتت رو بگذار روی محور حقیقی و به سمت چپ بکشش) هر جا که واستادی ، اگر مجموع قطب و صفر های حقیقی سمت راست انگشتت ، فرد بود ، سمت راست انگشتت تا اولین صفر یا قطب حقیقی که بهش میرسی ، جزو مکان هندسی هستش...قطب و صفر های مزدوج مختلط حساب نیست!

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
یعنی شما از مثبت بی نهایت به سمت منفی بی نهایت که روی محور حقیقی حرکت می کنید (انگشتت رو بگذار روی محور حقیقی و به سمت چپ بکشش) هر جا که واستادی ، اگر مجموع قطب و صفر های حقیقی سمت راست انگشتت ، فرد بود ، سمت راست انگشتت تا اولین صفر یا قطب حقیقی که بهش میرسی ، جزو مکان هندسی هستش...قطب و صفر های مزدوج مختلط حساب نیست!
خیلی آقایی گرفتم

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه تو قسمت مکان هندسی ریشه ها بعضی وقتها یه معادله درجه 3 یا 4 بدست میاد.ریشه های این معادله درجه 3 یا 4 چطور بدست میاد؟
خواهش راهنمایی کنید که مثل..... گیر کردیم:D

Dashpot

عضو جدید
یه سوال دیگه تو قسمت مکان هندسی ریشه ها بعضی وقتها یه معادله درجه 3 یا 4 بدست میاد.ریشه های این معادله درجه 3 یا 4 چطور بدست میاد؟
خواهش راهنمایی کنید که مثل..... گیر کردیم:D
اگه مثالشو اینجا بذاری دوستان بهتر میتونن راهنمایی کنن.موفق باشین.التماس دعا

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه مثالشو اینجا بذاری دوستان بهتر میتونن راهنمایی کنن.موفق باشین.التماس دعا
سوالم اینه که ریشه های معادله درجه 3 یا 4 چطور به دست میاد؟

z_elec_1991

عضو جدید
خوی این درجه سه شه دیگه 3 معادله سه مجهولش کن
a+b+c=ضریب s^2
ab+ac=bc=ضریبs
abc=مقدار ثابت
درجه 4شم فک کنم بشه همینجوری کرد.واسه کنکور تا درجه 4 نمیدن؟یعنی فک نمیکنم بدن

FAEZEH_EE

عضو جدید
سوالم اینه که ریشه های معادله درجه 3 یا 4 چطور به دست میاد؟

یه راه دیگش اینه که اعداد رند رو توش تست میکنیم مثل 1 یا 1- یا 2 یا .... اگه جواب داد معادله درجه 2 میشه و اون رو خیلی راحت تجزیه میکنی
حالا اگه درجه 4 باشه میشه درجه 3

Dashpot

عضو جدید
کنکور آزمایشی درس کنترل خطی

کنکور آزمایشی درس کنترل خطی

دوستان سلام.:biggrin:برای آزمون های 6 گانه کنتزل خطی در سایت استاد کهن خود را آماده کنید.
شروع آزمونها:احتمالاً دو هفته آینده
اطلاعات بیشتر(سرفصل ها) در:www.rkohan.ir
موفق باشین.التماس دعا:smile:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
من موندم این ضرایب رو چطور پیدا کنم.با این راهی هم که گفتید اصلا به یه چیز وحشتناک میرسم

Dashpot

عضو جدید
مثلا
s^3+5s^2+4s+8
اینو چطور حل کنم؟
عزیزم من هر مثالی که نگفتم بزن! این مثال شما باید باماشین حساب و یا یه برنامه براش تو c بنویسی تا جواب بگیری و یا راحت تر تو matlab !!!
الان یکی از ریشه هاش میشه4.5063 -
1)http://www.themathpage.com/aprecalc/synthetic-division.htm
2)http://www.themathpage.com/aprecalc/factor-theorem.htm
شما به ترتیب اول 1 و بعد 2 رو ببین و اگه بازم مشکلی بود من در خدمتم.
شما باید از یک تا عدد ثابتت (+1و-1 و+2و-2و+3و-3و....و+8و-8 )رو تو معادلت قرار بدی و ببینی صفر میشه یا نه(من تا 4 رفتم و نشد) اگه شد که میشه دستی حساب کرد(تو فایل 2 چگونگیش هست)وگرنه در سطح سواد من نیست!
برای کنکور همون راهی که گفتم خوبه و کفایت میکنه.واینم میدونین که هر وقت ریشه فرد داشته باشیم جتماً یک ریشه حقیقی داریم(ازش تو رد گزینه نایکوییست استفاده کن!)
موفق باشین و التماس دعا:smile:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم من هر مثالی که نگفتم بزن! این مثال شما باید باماشین حساب و یا یه برنامه براش تو c بنویسی تا جواب بگیری و یا راحت تر تو matlab !!!
الان یکی از ریشه هاش میشه4.5063 -
1)http://www.themathpage.com/aprecalc/synthetic-division.htm
2)http://www.themathpage.com/aprecalc/factor-theorem.htm
شما به ترتیب اول 1 و بعد 2 رو ببین و اگه بازم مشکلی بود من در خدمتم.
شما باید از یک تا عدد ثابتت (+1و-1 و+2و-2و+3و-3و....و+8و-8 )رو تو معادلت قرار بدی و ببینی صفر میشه یا نه(من تا 4 رفتم و نشد) اگه شد که میشه دستی حساب کرد(تو فایل 2 چگونگیش هست)وگرنه در سطح سواد من نیست!
برای کنکور همون راهی که گفتم خوبه و کفایت میکنه.واینم میدونین که هر وقت ریشه فرد داشته باشیم جتماً یک ریشه حقیقی داریم(ازش تو رد گزینه نایکوییست استفاده کن!)
موفق باشین و التماس دعا:smile:
من چیزی از این نفهمیدم

atena2

عضو جدید
سلام
من به خاطر اشکالات زیادی که توی درس کنترل داشتم و استادمون خیلی خلاصه درس داده بود
اوگاتا رو برای اولین مطالعه انتخاب کردم تا مفهومی یاد بگیرم
سوالم اینا کدوم فصلها از اوگاتا جزو سرفصلهاست ؟؟

من فصل نیوماتیک فکر کنم 4 رو حذف کردم بقیه فصلها رو تا 7 خوندم
فصل 8 PID هست که من هیچی ازش نمی دونم
فصل 9 فضای حالت با جزئیات زیاد
فصل 10 هم یه روش جایدهی قطب و سرو موتور داره و چیزهای دیگه ای که من نمی دونم
این فصل ها رو هم بخونم یا دیگه برم سراغ مسئله وتست ؟؟
ببخشید که سوالم رو دوباره اینجا تکرار کردم

Dashpot

عضو جدید
سلام
من به خاطر اشکالات زیادی که توی درس کنترل داشتم و استادمون خیلی خلاصه درس داده بود
اوگاتا رو برای اولین مطالعه انتخاب کردم تا مفهومی یاد بگیرم
سوالم اینا کدوم فصلها از اوگاتا جزو سرفصلهاست ؟؟

من فصل نیوماتیک فکر کنم 4 رو حذف کردم بقیه فصلها رو تا 7 خوندم
فصل 8 PID هست که من هیچی ازش نمی دونم
فصل 9 فضای حالت با جزئیات زیاد
فصل 10 هم یه روش جایدهی قطب و سرو موتور داره و چیزهای دیگه ای که من نمی دونم
این فصل ها رو هم بخونم یا دیگه برم سراغ مسئله وتست ؟؟
ببخشید که سوالم رو دوباره اینجا تکرار کردم
به نظرم برین سراغ کتاب پوران.موفق باشین

controlqueen

عضو جدید
بچه ها من یه سوال دارم البته ربطی به موضوع نداره. میخواستم بپرسم توکنکورکارشناسی ارشد ریاضیات1و2 میان یافقط ریاضی مهندسیه؟

hoomif

عضو جدید
بچه ها من یه سوال دارم البته ربطی به موضوع نداره. میخواستم بپرسم توکنکورکارشناسی ارشد ریاضیات1و2 میان یافقط ریاضی مهندسیه؟

ارشد برق فقط ریاضی مهندسی میاد. البته معادلات و آمارواحتمال هم که میدونی میاد دیگه...

Dashpot

عضو جدید
من چیزی از این نفهمیدم
رنه دکارت:باید بخواهیم تا بتوانیم
توصیه:خودتو درگیر این چیزا نکن.اینقدر بحث مهم تر تو کنترل هست که ازش سوال میدن.شما هر جا چیزی رو متوجه نشدی زمانت رو از دست نده.علامت بزن و از یه استاد بپرس.
با زمان خود مثل پولتان رفتار کنید:gol:

آخرین ویرایش:
بالا