تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

mohsen067

عضو جدید
اینجوری نباید قضاوت کرد،اگه تابع تبدیل پله رو ضرب در حلقه بسته کنی و بعد از جداسازی کسرها معکوس لاپلاس بگیری و از تابع پاسخ نسبت به زمان مشتق بگیری میبینی که فقط به ازای یک t کوچکتر از صفر فقط مشتق صفر میشه که قابل قبول نیست.حل تحلیلی هیچ فراجهشی رو نشون نمیده
البته سر جلسه از همون رویکرد مکان ریشه استفاده کنی کفایت میکنه
-----
درباره تحلیلتون کاملا موافقم ، اما در محاسباتتون دچار اشتباه شده اید ، چون این سیستم به ازای 2=t بیشترین مقدار خود را میگیرد که ان مقدار هم برابر 1.06 ، پس سیستم فراجهش کوچکی خواهد داشت.
به قول faz 123 اخه مگه میشه یه سیستم بی صفر با یه سیستم استاندارد هیچ فرقی نکنه . همواره صفر پایدار باعث افزایش فراجهش میشود . کتابی هم که من میخوانم اومده زتا را بدست اورده و گفته زتا یک میشه خوب سیستم در حالت نوسانی است پس فراجهشی ندارد
این کاملا اشتباه است چون این بیان زمانی صحیح است که سیستم نمونه باشد ولی سیستم مذکور نمونه نیست و دارای صفر می باشد.
دوستان در تحلیل اینگونه سوالات حواستون باشه که دچار اشتباه نشوید. معمولا اگه صفر صورت نسبت به محور موهومی در فاصله دوری قرار گرفته باشد البته این تعریف دور بودن واحد نیست اما فکر میکنم حداقل باید صفر صورت از بزرگترین قطب تابع تبدیل 5 برابر بزرگتر باشد میتوان از اثر صفر صرف نظر کرد و میتوان تمام فرمولهایی که برای سیستم نمونه داریم برای این سیستم ها هم بکار بگیریم.
ولی دقت شود که در این سوال فاصله صفر و قطب نزدیک است پس به هیچ عنوان نمیتوان از اثر صفر صرف نظر کرد.

mohsen067

عضو جدید
هرچی گشتم کنکور 81 کلیدشو پیدا کنم که این سوال رو کدوم گزینه زده پیدا نشد کتابای شما این سوال رو کدوم گزینه زدن؟مشاهده پیوست 133244

گزینه 4 صحیح است.
بدلیل داشتن صفر ناپایدار و البته منفی بودن ضریب اس گزینه 1 و 4 میتوانند صحیح باشند اما با گرفتن عکس تبدیل لاپلاس قدرت ترم منفی بیشتر از مثبت است و همواره ماکزیمم تابع در بی نهایت رخ میدهد .(عکس تبدیل لاپلاس بگیرد متوجه مطلب میشوید.)

faz123

عضو جدید
مشاهده پیوست 133209
این سوال 3 و 4 که غلطه هیچی به شکل نگاه کنید وقتی w صفر بوده بعد از اون زاویه منفی تر شده و بعد مثبت و مثبت تر پس در ابتدا علاوه بر s^3 باید یه قطبم داشته باشیم بعد سه تا صفر بیاد این استدلالم کجاش ایراد داره طبق گفته من گزینه 1 درسته اما جواب گزینه 2 شده
این سوالم بهم کمک کنید توضیح بدید

sharifqc

عضو جدید
سلام دوستان.من تو سوال 2 کنترل 91 مشکل اساسی دارم.جبرانسازیه.چرا تو انتخاب بین PD و LEAD میگن رفتار حذف اغتشاشPD بهتره؟؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دیگه x1 تقسیم بر x2-x1 میشه برابر با یک تقسیم بر s.چون یک پسخور واحد منفی داره x1 رو به گره x2 میبره و بایدبنابراین x'1 میشه x2-x1.درست نمیگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نه دیگه اون گره که روش نوشته X2 با یک بهره 1 میاد به X'1 تموم، این یعنی X'1=X2 اونی که شما میگی میشه X2 و دلیلی نداره X2 رو حساب کنید
یه کمی با گره و مسیر در میسون مشکل دارید به نظرم
راستی مهندسی شیمی کنترل داره؟! نمیدونستم:question:

آخرین ویرایش:

mojii_joon

عضو جدید
نه دیگه اون گره که روش نوشته X2 با یک بهره 1 میاد به X'1 تموم، این یعنی X'1=X2 اونی که شما میگی میشه X2 و دلیلی نداره X2 رو حساب کنید
یه کمی با گره و مسیر در میسون مشکل دارید به نظرم
راستی مهندسی شیمی کنترل داره؟! نمیدونستم:question:
آهان یعنی میگید سیگنالی که به انتگرالگیر سوم وارد میشه x2 هست؟من سیگنال خروجی از انتگرالگیر دوم رو x2گرفتم

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
آهان یعنی میگید سیگنالی که به انتگرالگیر سوم وارد میشه x2 هست؟من سیگنال خروجی از انتگرالگیر دوم رو x2گرفتم

هر دو که گفتین x2 هستن، اما مشکل شما اینجاست که گره ای که روش نوشته شده x2 دیگه x2 هست نیازی نداره ببینی x2 از جمع چه سیگنالهایی ساخته شده
خب حالا این x2 با یک بهره یک میاد وصل میشه به x'1 پس x'1=x2

mohsen067

عضو جدید
خب گزینه 1 میشه، مشکل کجاست؟ X' 2 هم میشه X3 چون کلا گرهاشون یکیه و اون X1- هم به X2 وارد میشه نه X' 2

به نظرم گزینه 4 صحیح است ایکس دو دات نمیتواند با ایکس 3 مساوی باشد چون علاوه بر ان شاخه یک شاخه هم از سمت سیگنال ایکس 1 به ان وارد می شود . !

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم گزینه 4 صحیح است ایکس دو دات نمیتواند با ایکس 3 مساوی باشد چون علاوه بر ان شاخه یک شاخه هم از سمت سیگنال ایکس 1 به ان وارد می شود . !

مجموع تمام اون شاخه ها حاصلش میشه یک نام واحد به نام x2 این x2 هم میره وصل میشه به x'3

mohsen067

عضو جدید
مجموع تمام اون شاخه ها حاصلش میشه یک نام واحد به نام x2 این x2 هم میره وصل میشه به x'3

داداشم این صحبت ، با مشکل ما هم خوانی ندارد . مشکل بر سر سطر دوم ماتریس و ایکس دو دات است . پس سطر سوم صحیح است و واضح است که ایکس دو وصل میشه به ایکس یک دات . اما در بدست اوردن ایکس دو دات شما چرا بی خیال شاخه ای که از سمت نود ایکس یک به سمت ایکس دو وارد میشه میشی.

mojii_joon

عضو جدید
هر دو که گفتین x2 هستن، اما مشکل شما اینجاست که گره ای که روش نوشته شده x2 دیگه x2 هست نیازی نداره ببینی x2 از جمع چه سیگنالهایی ساخته شده
خب حالا این x2 با یک بهره یک میاد وصل میشه به x'1 پس x'1=x2
من با حرفت مخالفم،ما همیشه خروجی از انتگرالگیر رو متغییر حالت در نظر میگیریم،البته اونطوری هم که گفتید میشه متغییر حالت رو انتخاب کرد ولی باز رو عبارتهای دیگه تاثیر میزاره،به هر حال اثر پسخوردی که از x1 میاد هم باید دیده بشه،الکی که نمیتونیم حذفش کنیم،من فکر هنوز فکر میکنم اگه گزینه 1 بخواد درست باشه باید a11=-1 باشه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با حرفت مخالفم،ما همیشه خروجی از انتگرالگیر رو متغییر حالت در نظر میگیریم،البته اونطوری هم که گفتید میشه متغییر حالت رو انتخاب کرد ولی باز رو عبارتهای دیگه تاثیر میزاره،به هر حال اثر پسخوردی که از x1 میاد هم باید دیده بشه،الکی که نمیتونیم حذفش کنیم،من فکر هنوز فکر میکنم اگه گزینه 1 بخواد درست باشه باید a11=-1 باشه

کی گفته حتما اثر پسخورد در خروجی باید دیده بشه؟؟؟!!! مبحث کنترل پذیری و مشاهده پذیری رو بخونید
سوال مشکلی نداره و گزینه 1 صحیحه، ولی بازم خود دانید

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها یه سوال داشتم جه کتابی براارشد درس کنترل بهتره؟

شما که ملکه کنترلی دیگه چرا؟!:D کتاب کنترل پوران پژوهش نوشته امین رضایی فعلا بهترین و کاملترین کتابه
موفق باشی

controlqueen

عضو جدید
شما که ملکه کنترلی دیگه چرا؟!:D کتاب کنترل پوران پژوهش نوشته امین رضایی فعلا بهترین و کاملترین کتابه
موفق باشی

خجالتم نده. ملکه کنترل هیچی ازکنترل بلد نیست تا حالافکر میکردم خیلی بلدم ولی سوالای بچه هاروکه دیدم فهمیدم....

mojii_joon

عضو جدید
خجالتم نده. ملکه کنترل هیچی ازکنترل بلد نیست تا حالافکر میکردم خیلی بلدم ولی سوالای بچه هاروکه دیدم فهمیدم....
تجربه شخصی من اینه که تو زمینه کنترل به هیچ کتابی به طور کامل اعتماد نکنید،حداقل 2-3 منبع داشته باشید،لازم نیست که همشونو بخونید یکی رو کامل بخونید و اگه چیزی به نظرتون اشتباه رسید حتما تو کتابهای دیگه هم نگاه کنید.چون معمولا کتابهای کنترل مملو از اشتباه هستند

mojii_joon

عضو جدید
کی گفته حتما اثر پسخورد در خروجی باید دیده بشه؟؟؟!!! مبحث کنترل پذیری و مشاهده پذیری رو بخونید
سوال مشکلی نداره و گزینه 1 صحیحه، ولی بازم خود دانید
لطفا دوستان دیگه هم نظر بدن ببینیم بالاخره چی درسته؟من که گیج شدم

controlqueen

عضو جدید
تجربه شخصی من اینه که تو زمینه کنترل به هیچ کتابی به طور کامل اعتماد نکنید،حداقل 2-3 منبع داشته باشید،لازم نیست که همشونو بخونید یکی رو کامل بخونید و اگه چیزی به نظرتون اشتباه رسید حتما تو کتابهای دیگه هم نگاه کنید.چون معمولا کتابهای کنترل مملو از اشتباه هستند

مگه مهندسی شیمی هم کنترل داره؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا دوستان دیگه هم نظر بدن ببینیم بالاخره چی درسته؟من که گیج شدم

به عنوان مثال آخر
من دستم به دست علی علی دستش به نقی نقی به تقی تقی فیدبک به حسن و ... شما هم دستت به من
از شما میپرسن دستت به دست کیه؟ شما چی جواب میدی؟ خب معلومه دیگه میگی سیگما چون دستت به دست منه
نمیگی حسن به نقی به تقی فیدبک به علی و ....
دیگه امیدوارم متوجه شده باشید کامل

بالا