تئوري بازيها

s_ie

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من مشغول كار روي تئوري بازيها هستم. البته تازه شروع كردم و خيلي هم به اين موضوع علاقه دارم.
خوشحال ميشم اگر فرصتي فراهم شود تا دانسته هامون رو به مباحثه بذاريم.

golenarges2003

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من مشغول كار روي تئوري بازيها هستم. البته تازه شروع كردم و خيلي هم به اين موضوع علاقه دارم.
خوشحال ميشم اگر فرصتي فراهم شود تا دانسته هامون رو به مباحثه بذاريم.

سلام .ببخشيد من الگوريتم روش بالاس رو مي خوام شما نداريد؟

s_ie

عضو جدید
شروع كار!

شروع كار!

من مشغول كار روي چند مقاله علمي جديد در همين رابطه هستم، اما با اجازه همه دوستان و صاحب نظران، تصميم گرفتم در اين بخش براي آشنايي با «گيم تئوري» از سطح مبتدي آغاز كنم، تا دوستاني كه اطلاعات كمتري دارند هم بتوانند گام به گام جلو بيايند و بتدريج بهمراه هم به مفاهيم پيچيده تر بپردازيم.
اگر هيچ اطلاعاتي در اين مورد نداريد و علاقه مند به موضوع هستيد منابع زير براي شروع كار مناسب است:
1. كتاب آمارجان فروند ( تعجب نكنيد! در اين كتاب بسيار ساده و روان ميتوانيد با مفاهيم پايه تئوري بازي ها آشنا شويد.)
2. كتاب تصميم گيري چند معياره دكتر اصغرپور
3. كتاب تحقيق در عمليات دو_دكتر آريا نژاد
در منابع فوق يكي از فصول كتاب بطور مختصر به اين موضوع پرداخته است... .
4. كتاب دكتر عرب مازار
5. كتاب دكتر عادل آذر
خوشحال ميشم نظراتتون را مطرح كنيد.همچنين اگر منبع خاصي سراغ داريد اين ليست را تكميل كنيد... .

آخرین ویرایش:

mahtabi

مدیر بازنشسته
من مشغول كار روي چند مقاله علمي جديد در همين رابطه هستم، اما با اجازه همه دوستان و صاحب نظران، تصميم گرفتم در اين بخش براي آشنايي با «گيم تئوري» از سطح مبتدي آغاز كنم، تا دوستاني كه اطلاعات كمتري دارند هم بتوانند گام به گام جلو بيايند و بتدريج بهمراه هم به مفاهيم پيچيده تر بپردازيم.
اگر هيچ اطلاعاتي در اين مورد نداريد و علاقه مند به موضوع هستيد منابع زير براي شروع كار مناسب است:
1. كتاب آمارجان فروند ( تعجب نكنيد! در اين كتاب بسيار ساده و روان ميتوانيد با مفاهيم پايه تئوري بازي ها آشنا شويد.)
2. كتاب تصميم گيري چند معياره دكتر اصغرپور
3. كتاب تحقيق در عمليات دو_دكتر آريا نژاد
در منابع فوق يكي از فصول كتاب بطور مختصر به اين موضوع پرداخته است... .
4. كتاب دكتر عرب مازار
5. كتاب دكتر عادل آذر
خوشحال ميشم نظراتتون را مطرح كنيد.همچنين اگر منبع خاصي سراغ داريد اين ليست را تكميل كنيد... .
کار خوبیه.
حتما شروع کنید.

• Like
واکنش ها: s_ie

s_ie

عضو جدید
چند منبع ديگر... .

چند منبع ديگر... .

1. ترجمه کتاب «تئوري بازي‌ها» (تأليف: کولل، ويستون و گرين) به قلم آقاي منصور اعتصامي توسط انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) چاپ و منتشر گرديد. در اين کتاب فصول هفتم، هشتم، و نهم کتاب «تئوري بازي‌ها» به دليل اهميت نظري آن ترجمه و عرضه شده است.

2. كتاب نظريه بازيها و كاربرد آن تاليف سيد مقتدي هاشمي پرست انتشارات دانشگاه خواجه نصير

s_ie

عضو جدید
تاريخچه... .

تاريخچه... .

درسال 1921 یک ریاضی دان فرانسوی به نام امیل برل (Emile Borel) برای نخستین بار به مطالعه ی تعدادی از بازیهای رایج در قمارخانه هاپرداخت و تعدادی مقاله در مورد آنها نوشت. او در این مقاله ها بر قابل پیش بینی بودن نتایج این نوع بازیها به طریق منطقی، تاکید کرده بود... .
اگرچه برل نخستین کسی بود که به طور جدی به موضوع بازی ها پرداخت، اما به دلیل آنکه تلاش پی گیری برای گسترش و توسعه ی ایده های خود انجام نداد، بسیاری از مورخین ایجاد نظریه ی بازی رانه به او، بلکه به جان ون نویمن (John Von Neumann) ریاضیدان مجارستانی نسبت داده اند.
آن چه نویمن را به توسعه ی نظریه ی بازی ها ترغیب کرد، توجه ویژه ی او به یک بازی با ورق بود. او دریافته بود که نتیجه ی این بازی صرفا با تئوری احتمالات تعیین نمیشود. او شیوه ی «بلوف زدن» در این بازی را فرمول بندی کرد. بلوف زدن دربازی به معنای راه کار فریب دادن سایر بازیکنان و پنهان کردن اطلاعات از آنهاست.
در سال 1928 او به همراه اسکارمورگنسترن(Oskar Mongenstern) که اقتصاددانی اتریشی بود کتاب تئوری بازیها و رفتار اقتصادی را به رشته ی تحریر درآوردند. اگر چه این کتاب صرفا برای اقتصاددانان نوشته شده بود، کاربردهای آن در در روانشناسی، جامعه شناسی، سیاست، جنگ، بازیهای تفریحی و بسیاری زمینه های دیگر به زودی آشکار شد.
نویمن بر اساس راهبردهای موجود در یک بازی ویژه شبیه شطرنج توانست کنش های میان دو کشور ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی را در خلال جنگ سرد، با در نظر گرفتن آنها به عنوان دو بازیکن در یک بازی مجموع صفر مدل سازی کند!
از آن پس پیشرفت این دانش با سرعت بیشتری در زمینه های مختلف پی گرفته شد و از جمله در دهه ی 1970 به طور چشم گیری در زیست شناسی برای توضیح پدیده های زیستی به کار گرفته شد.
در سال 1994 جان نش(John Nash) به همراه دو نفر دیگر به خاطر مطالعات بدیع خود در زمینه ی تئوری بازی ها برنده ی جایزه نوبل اقتصاد شدند. در سالهای بعد نیز برندگان جایزه ی نوبل اقتصاد عموما از میان نظریه پردازان بازی انتخاب شدند. رابرت اومان اقتصاددان برنده جایزه نوبل 2005 ، روزی گفته بود که جنگ سرد بهانه‌اي شد برای توسعه نظریه بازي‌ها و بي‌دلیل نیست که اوج‌گيری این زیر شاخه علم اقتصاد دقیقا در نیمه دوم قرن بیستم صورت‌ پذيرفت.

آخرین ویرایش:

s_ie

عضو جدید
برخي از حوزه كاربرد... .

برخي از حوزه كاربرد... .

نظریه ی بازی در واقع شاخه ای از ریاضیات کاربردی است که تلاش می کند تا رفتار ریاضی حاکم بر یک موقعیت استراتژیک (تضاد منافع) را مدلسازی کند.این موقعیت زمانی پدید می آید که موفقیت یک فرد وابسته به راهبردهایی است که دیگران انتخاب می کنند.
این نظریه در ابتدا برای درک مجموعه ی بزرگی از رفتارهای اقتصادی ایجاد شد.
امروزه اين علم، در سیاست، علوم اجتماعی، اقتصاد، زیست شناسی، علوم کامپیوتر و حتي فلسفه کاربرد دارد، نظریه ی بازی می تواند روند و نتیجه ی هر نوع بازی از دوز گرفته تا بازی در بازار بورس سهام را توصیف و پیش بینی کند. در ادامه مثالهايي از كاربرد آنرا مطرح ميكنم:
-رقابت دو کشور برای دستیابی به انرژی هسته ای،
-ساز و کار حاکم بر روابط بین دو کشور در حل یک مناقشه ی بین المللی،
-رقابت دو شرکت تجاری در بازار بورس کالا،
-تحلیل پدیده های گوناگون اقتصادی و تجاری نظیر پیروزی در یک مزایده، معامله، داد و ستد، شرکت در یک مناقصه، و...
-نوسانات شاخص سهام در بورس اوراق بهادار و افت و خیز بهای کالاها در بازار مصرف کنندگان
-درک پدیده های متعدد در زیست شناسی از جمله برای توضیح تکامل و ثبات و نیز برای تحلیل رفتار تنازع بقا و نزاع برای تصاحب قلمرو.
-در علم منطق
-در دانش کامپیوتر
-... .
دانشمندان این رشته ها از برخی بازی ها برای مدل سازی محاسبات و نیز به عنوان پایه ای نظری برای سیستم های چند عاملی استفاده میکنند.
هم چنین این نظریه نقش مهمی در مدلسازی online algorithms دارد.
کاربردهای این نظریه تا آنجا پیش رفته است که حتي در توصیف و تحلیل بسیاری از رفتارها در فلسفه و اخلاق ظاهر می شود.
اگر کمی دقت کنید از این پس می توانید خودتان بازی های مختلفی را که در پیرامون خود با آن ها مواجه می شوید به همین ترتیب تقسیم بندی کنید.

آخرین ویرایش:

s_ie

عضو جدید
معرفي... .

معرفي... .

یک بازی شامل مجموعه ای از بازیکنان، مجموعه ای از حرکت ها یا راه بردها (Strategies) و نتیجه ی مشخصی برای هر ترکیب از راه بردها می باشد. هدف نهایی این دانش یافتن راه برد بهینه برای بازیکنان است. پژوهشها در این زمینه اغلب بر مجموعه ای از راه بردهای شناخته شده به عنوان تعادل در بازی ها استوار است.امروز هنوز نظریه‌پردازان تئوری بازي‌ها در سودای توسعه این علم هستند و هر روز در حوزه تئوری و کاربری، پیشرفت‌های چشم‌گيری داشته‌اند آنچنان که مي‌توان مدعی بود پس از مقالات علمی که بیش از همه از تکنیک‌های اقتصاد سنجی بهره برده‌اند، تئوری بازي‌ها یکی از موضوعات مورد توجه اقتصاددانان است.

s_ie

عضو جدید
معماي زنداني... .

معماي زنداني... .

-معماي زندانيPrisoner’s dilemma
بسياري از اتفاقاتي كه در عرصه‌ي سياست، اقتصاد،و... اتفاق مي‌افتد بااين بازي مشهور متناظر و قابل توضيح است... .
دو نفر متهم به شركت در يك سرقت مسلحانه در جريان يك درگيري دستگير شده‌اند و هردو جداگانه مورد بازجويي قرار مي‌گيرند. در طي اين بازجويي با هريك از آن‌ها جداگانه به اين صورت معامله مي‌شود:

اگر دوستت را لو بدهي تو آزاد مي‌شوي ولي او به پنج سال حبس محكوم خواهد شد.
اگر هردو يكديگر را لو بدهيد، هردو به سه سال حبس محكوم خواهيد شد.
اگر هيچ‌كدام همديگر را لو ندهيد، هردو يك‌سال در يك مركز بازپروري خدمت خواهيد كرد.
اگر شما يكي از اين زنداني‌ها بوديد چه مي‌كرديد؟!!

آخرین ویرایش:

4niko

عضو جدید
من ترم پایینی ام ولی خیلی دوست دارن همراه این بحث باشم:cool:

• Like

masoudtavakkoli

عضو جدید
-معماي زندانيPrisoner’s dilemma
بسياري از اتفاقاتي كه در عرصه‌ي سياست، اقتصاد،و... اتفاق مي‌افتد بااين بازي مشهور متناظر و قابل توضيح است... .
دو نفر متهم به شركت در يك سرقت مسلحانه در جريان يك درگيري دستگير شده‌اند و هردو جداگانه مورد بازجويي قرار مي‌گيرند. در طي اين بازجويي با هريك از آن‌ها جداگانه به اين صورت معامله مي‌شود:

اگر دوستت را لو بدهي تو آزاد مي‌شوي ولي او به پنج سال حبس محكوم خواهد شد.
اگر هردو يكديگر را لو بدهيد، هردو به سه سال حبس محكوم خواهيد شد.
اگر هيچ‌كدام همديگر را لو ندهيد، هردو يك‌سال در يك مركز بازپروري خدمت خواهيد كرد.
اگر شما يكي از اين زنداني‌ها بوديد چه مي‌كرديد؟!!

سلام
استرتژی مناسب لو دادن همدیگر است.
منم تازه رو این موضوع شروع به کار کردم و اگه ممکنه از اطلاعات شما استفاده کنیم.

mahzad

عضو جدید
سلام
من اگر بودم لو نمی دادم.راستی تئوری بازی ها چه جوری به این مساله جواب می دهد؟
S-ie ممنون از بحث جالبی که شروع کردی.می رم بیشتر مطالعه کنم.تا بعد

s_ie

عضو جدید
بازي ترسوها (Chicken game)!!!

بازي ترسوها (Chicken game)!!!

دو نوجوان در اتومبيل‌هايشان با سرعت به طرف يكديگر مي رانند،بازنده كسي است كه اول فرمان اتومبيلش را بچرخاند و از جاده منحرف شود.
بنابراين: اگر يكي بترسد ومنحرف شود ديگري مي‌برد،
اگر هردو منحرف شوند هيچ‌كس نمي‌برد اما هردو باقي مي‌مانند،
اگر هيچ‌كدام منحرف نشوند هردو ماشين ‌هايشان (وحتا احتمالا زندگيشان را !!!)مي بازند.
اگر شما يكي از اين نوجوان‌ها باشيد چه مي‌كنيد؟

4niko

عضو جدید
دو نوجوان در اتومبيل‌هايشان با سرعت به طرف يكديگر مي رانند،بازنده كسي است كه اول فرمان اتومبيلش را بچرخاند و از جاده منحرف شود.
بنابراين: اگر يكي بترسد ومنحرف شود ديگري مي‌برد،
اگر هردو منحرف شوند هيچ‌كس نمي‌برد اما هردو باقي مي‌مانند،
اگر هيچ‌كدام منحرف نشوند هردو ماشين ‌هايشان (وحتا احتمالا زندگيشان را !!!)مي بازند.
اگر شما يكي از اين نوجوان‌ها باشيد چه مي‌كنيد؟

مثل فیلم ها ماشینو منحرف نمیکنم میپرم بیرون :w08:

ولی گناه داره تا اونجایی که بشه مستقیم میرم بعد میرم کنار ;)

sszz23

عضو جدید
مثالی که شلینگ در کتاب استراتژی و تضادها عنوان میکند این هست:
فرض کنید شما و همسرتون در یک فروشگاه بزرگ همدیگر رو گم کرده اید.اینجا یک بازی هماهنگی بین دو نفر شکل میگیرد که در آن استراتژی هر بازیگر،محلی است که باید در اونجا منتظر همسرش باشد.در این حالت مجموعه استراتژی های در اختیار هر فرد بسیار بزرگ و شامل تمامی نقاط موجود در فروشگاه است.اگر فرد به درب شماره یک برود حال آنکه همسرش در مقابل صندوق منتظر او باشد هر دو مطلوبیت پایینی می آورند در حالیکه اگر هر دو تصمیم بگیرند تا مقابل تابلوی خاصی منتظر باشند(هماهنگی) همدیگر را یافته و در نتیجه مطلوبیت هر دو بسیار بالا خواهد بود.طبیعی است که اگر قبل از بازی چنین هماهنگی شکل میگرفت هر نقطه ای از فروشگاه میتوانست یک محل ملاقات باشد ولی در غیاب چنین هماهنگی هر بازیگر باید خودش فکر کند که همسرش در چنین شرایطی ممکن است کجا برود و ضمنا به این فکر کند که همسرش فکر میکند که خود او ممکن است کجا برود و الی آخر.
اگر فرد هیچ نکته ای برای غیرمتقارن کردن نقاط بالقوه قرار نگذاشته باشه احتمالا شانس کمی برای یافتن هم دارند ولی معمولا تجارب گذشته یا عرف و مسائلی از آن دست به کمک ما می آید.مثلا افراد از تجربه گذشته می دانند که بهتره موقع گم شدن در مقابل درب خروج منتظر همسر خود باشند و نه مثلا مقابل انبار فروشگاه.همین موضوع کمک میکند تا به احتمال بسیار بالاتری دو نفر همدیگر رو در این نقطه ملاقات کنند و هماهنگی بین آنها شکل بگیرد.

• Like

sszz23

عضو جدید
حالا خوبه هر دو با هم همزمان از ماشین بپرن بیرون.درسته هر دو می بازن ولی لااقل جونشون رو نجات میدن.البته این احتمال خیلی ضعیفه.همیشه میگن پیشگیری بهتر از درمانه.اصلا چه لزومی داره وارد بازیهای خطرناک بشیم.اگر هم به زور ما رو وارد بازی کنن من ترجیح میدم فقط فکر خودم باشم و جونم رو از دست ندم.من از این سوال این برداشت رو میکنم که ما در هر حال مخصوصا در حوزه سیاست وارد چنین بازیهای خطرناکی میشیم که گاها به میل خودمون وارد این بازی نمیشیم.و اینجاست که باید بهترین استراتژی رو اتخاذ کرد.:w29::w24:

s_ie

عضو جدید
حالا خوبه هر دو با هم همزمان از ماشین بپرن بیرون.درسته هر دو می بازن ولی لااقل جونشون رو نجات میدن.البته این احتمال خیلی ضعیفه.همیشه میگن پیشگیری بهتر از درمانه.اصلا چه لزومی داره وارد بازیهای خطرناک بشیم.اگر هم به زور ما رو وارد بازی کنن من ترجیح میدم فقط فکر خودم باشم و جونم رو از دست ندم.من از این سوال این برداشت رو میکنم که ما در هر حال مخصوصا در حوزه سیاست وارد چنین بازیهای خطرناکی میشیم که گاها به میل خودمون وارد این بازی نمیشیم.و اینجاست که باید بهترین استراتژی رو اتخاذ کرد.:w29::w24:
دقيقا همين طوره!
هميشه آدمها بميل خودشون وارد بازي ها نمي شن. اكثر ما اكثر اوقات بدون اينكه بدونيم توي گيم زندگي هستيم! دقيقا همين جاست كه تكنيكهاي بازيها بدرد خواهد خورد.....
.من هم دقيقا به همين خاطر اين بحث رو دوست دارم.....

s_ie

عضو جدید
دوستان عزيزم:
تو مدتي كه اين مبحث مطرح شده چقدر با موضوع آشنا شده ايد؟
خيلي خوبه كه با ارائه موضوعات متنوع بتونيم اين تاپيك را جامع تر كنيم.
خيلي خوب ميشه اگر هركدوممون در اين مورد سرچ كنيم و يافته هامون رو در اين تاپيك به اشتراك بذاريم.( البته با ذكر منبع!;))

sszz23

عضو جدید
درسته که این مبحث بیشتر در اقتصاد کاربرد داره ولی از نظر من چون تمام مسائل ما با اقتصاد گره خورده پس خوبه که کمی ما هم استراتژی های این بازی رو یاد بگیریم.و نسبت به اون بیگانه نباشیم.

woodywood

عضو جدید
دوستان عزيزم:
تو مدتي كه اين مبحث مطرح شده چقدر با موضوع آشنا شده ايد؟
خيلي خوبه كه با ارائه موضوعات متنوع بتونيم اين تاپيك را جامع تر كنيم.
خيلي خوب ميشه اگر هركدوممون در اين مورد سرچ كنيم و يافته هامون رو در اين تاپيك به اشتراك بذاريم.( البته با ذكر منبع!;))

دوست عزیز فکر کنم اگه شما بعد از مطرح کردن هر سوال جواب اون رو هم با ذکر دلیل بگید خیلی بیشتر باعث اشنایی میشه.
تئوری بازی ها تا چه حدی توان ایجاد جواب صحیح توی مسائل واقعی رو داره؟

s_ie

عضو جدید
دوست عزيز
پرسشهايي كه مطرح كردم همگي از سوالات معروف تئوري بازي ها است كه براي رسيدن به پاسخ بايد بتوان آن شرايط را مدل سازي كرد؛ هدف از طرح اين سوالات ايجاد علاقه به موضوع و تفكر در اين مورد و يافتن مصداقهاي واقعي و در نتيجه درك گستردگي كاربرد گيم تئوري در دنياي واقعي است.
پاسخ به مسائل گيم به شرايط بازيكن برمي گردد كه با انتخاب هر آلترناتيو چه عايدي اي بدست مي آورد و برهمين اساس نهايتا تصميم عاقلانه اي كه او مي تواند بگيرد چيست.
اساسا در هر مسئله تصميم گيري در دنياي واقعي چنانچه بتوان كليه گزينه ها و ميزان سود و زيان هر گزينه را در ازاي انتخاب نفر (يا نفرات) مقابل تخمين زد ميتواند با گيم به پاسخ برسد. البته روشهاي حل متفاوتي مطرح است و بخصوص در مورد گيم هاي بيش از دو نفر حل مدل كار چندان ساده اي نخواهد بود.

از آنجا كه اعتقاد من اين است كه تاثير و جذابيت مباحث تشريحي از طرح سوالات كوتاه كمتر خواهد بود لذا اميدوارم طرح اين سوالات به عنوان سرنخي باشد و بتواند به دوستان علاقه مند به موضوع كمك كند تا به دنبال يافتن مطالب تشريحي كامل تر و نحوه مدل سازي اين گونه مسائل باشند. البته اين نظر من است وهركسي از دوستان ميتواند در اين باب بشيوه ديگري مطالب جديدي را ارائه دهد... .

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
در مورد تئوری بازی ها توی کتاب حمدی طه هم خیلی توضیحات خوبی هست البته توی چاپ اصلی کتاب، توی ترجمه این قسمتش نیست. مثال هایی که استفاده کرده هم خیلی خیلی جالب و مفیده من توصیه می کنم اگه کسی علاقه منده به این موضوع این کتابو از دست نده
راستی یه کتاب هم توی نمایشگاه خریدم که هنوز نخوندمش ولی به نظرم کتاب خوبی باشه:
نظریه بازی ها و کاربرد آن تالیف دکتر عبدلی انتشارات جهاد دانشگاهی تهران

در مورد جواب این مسئله ها هم معمولا شرایط رو در رو و دونفره مورد بررسی قرار می گیره که روش حل هم اینه که مثلا واسه مسئله زندان بگیم دو حالت برای هر نفر وجود داره (لو دادن یا لو ندادن) که در کل میشه 4 حالت که اگه واسه هر نتیجه میزان سود یا زیان (در این مسئله زیان) رو براورد کنیم اون وقت حالتی که بیشترین عایدی رو داره حالت مطلوب خواهد بود.

• Like

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تاپيك تحقيقات

تاپيك تحقيقات

باسلام
اي كاش يكي از مدير ها اين تاپيك كه فكر مي كنم جاي كار زيادي داره رو ببره توي تالار تحقيق
تا بشه روش جدي كار كرد
فكر كنم هم داره خوب شروع ميشه
و هم ميشه روش حساب كرد.
بااحترام

woodywood

عضو جدید
منم موافقم
اگه روی این بخواد تحقیق بشه چون منابع فارسی زیاد داره راحت تر میشه کار کرد

sszz23

عضو جدید
باسلام
اي كاش يكي از مدير ها اين تاپيك كه فكر مي كنم جاي كار زيادي داره رو ببره توي تالار تحقيق
تا بشه روش جدي كار كرد
فكر كنم هم داره خوب شروع ميشه
و هم ميشه روش حساب كرد.
بااحترام

خب همینجا به بحث هم میشه پرداخت.چون این مبحث مربوط به مدلسازی هست

بالا