بیایید درباره ولتاژ باتری لیتیومی نظر بدید

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت برقی های عزیز

چند وقت پیش برای مقاصد صلح آمیز چند تا باتری لیتیوم یون گرفتیم سایز 18650 و 2.5 آمپرساعت و فروشنده گفت حد اکثر تا ولتاژ 4.2 پر بشه نه بیشتر

منم همینکارو کردمو یه تستی کردم دیدم خوبه ولی بعدها کنجکاو شدم و به آرومی تا ولتاژ 4.35 پر کردم دیدم چیزی نشد بیشتر پر کردم تا به 4.45 رسید. چند روز بعد دیدم ولتاژ افتی نکرده و رو همون 4.45 مونده و در این ولتاژ باتری قویتر هم هست و مقدار بیشتری انرژی ذخیره میکنه(15 درصد)
خلاصه مدتیه با این ولتاژ شارژ میکنم و فعلا مشکلی نیست و ابدا گرم هم نمیشه
البته اگه مدتی کار نداشته باشم با شارژ 40% تو یخچال میذارمشون
چون دستگاهی که باهاشون ساختم نیاز به حداکثر ظرفیت و ولتاژ رو داره ولی همه جا میگن ولتاژ بیش از 4.2 نشه و با توجه به اینکه باتری قادره ولتاژ بیشتر از اینا رو بدون افت نگه داره آیا صلاح هست که این روند رو ادامه داده و از ظرفیت بالا بهره ببرم یا نه؟

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیشکی بلد نیست؟ اصلا این به الکترونیک مربوطه یا نه برم با مهندسی شیمی ها مشورت کنم یا اونقدر صبر کنم تا مثلا خود باتری منفجر شه و جواب درستو بده؟!!

:surprised:

مهران.ن

عضو جدید
هیشکی بلد نیست؟ اصلا این به الکترونیک مربوطه یا نه برم با مهندسی شیمی ها مشورت کنم یا اونقدر صبر کنم تا مثلا خود باتری منفجر شه و جواب درستو بده؟!!

:surprised:

سلام دوست عزیز من چهار و پنج روز پیش خوندمش.ولی خیلی برام عجیب بود .که چه باتری هست که هر چی ولتاژ بهش می دی افت نمی کنه.مثلا باتری ماشین رو مثال می زنم که همه می شناسن.
این باتری 12 ولت هست و وقتی ماشین رو روشن می کنید دینام 14ولت میده بهش ولی باتری اصلا 14 ولت نمی شه.و مطمعا اگه با 20 ولت هم شارژ کنیم بازهم اگه اهم متر بزاریم امکان داره یک زمان کوتاهی 20 ولت باشه ولی پس از وصل با یک مصرف کننده فورا به 12ولت بر می گرده.
ولی حالا چون باتری شما رو نمی شناسم.نمی تونم نظر بدم.
ولی به نظر من شما باید بیشتر از اون که روی باتری نوشته بهش ندین.چون تاثیر نداره.امکان داره چند لحظه همون ولتاژ باشه اما پس از کشیدن آمپر ازش فورا به حداکثر ولتاژ مجاز خودش بر می گرده.
امیدوارم منظور منو متوجه شده باشید.
موفق باشید

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز من چهار و پنج روز پیش خوندمش.ولی خیلی برام عجیب بود .که چه باتری هست که هر چی ولتاژ بهش می دی افت نمی کنه.مثلا باتری ماشین رو مثال می زنم که همه می شناسن.
این باتری 12 ولت هست و وقتی ماشین رو روشن می کنید دینام 14ولت میده بهش ولی باتری اصلا 14 ولت نمی شه.و مطمعا اگه با 20 ولت هم شارژ کنیم بازهم اگه اهم متر بزاریم امکان داره یک زمان کوتاهی 20 ولت باشه ولی پس از وصل با یک مصرف کننده فورا به 12ولت بر می گرده.
ولی حالا چون باتری شما رو نمی شناسم.نمی تونم نظر بدم.
ولی به نظر من شما باید بیشتر از اون که روی باتری نوشته بهش ندین.چون تاثیر نداره.امکان داره چند لحظه همون ولتاژ باشه اما پس از کشیدن آمپر ازش فورا به حداکثر ولتاژ مجاز خودش بر می گرده.
امیدوارم منظور منو متوجه شده باشید.
موفق باشید

امیدوار بودم و هستم شما یا دوستان جوابو بدونین، اینکه گفتین عجیبه من تو پست اول ننوشتم که هرچی ولتاژ بدی افت نمیکنه، گفتم تا ولتاژ 4.45 ولت شارژ میشه و دیگه افت نمیکنه. معلومه که هر باتری یک ولتاژ حدی برای شارژ داره
اگه دوباره بخونید نوع باتری ناشناخته نیست و حتی سایزشم گفتم و تو بازار هم راحت پیدا میشه. همچنین روی باتری در مورد ولتاژ چیزی نگفته ولی فروشنده و خیلیا میگن بیشتر از 4.2 پر نشه و من دلیلشو نمیدونم چرا نباید از حداکثر ظرفیت استفاده کرد
اینکه گفتین تاثیر نداره من در پست اول گفتم افزایش ولتاژ از 4.2 تا 4.45 ولت، میتونه انرژی ذخیره شده رو تا 15 درصد بیشتر کنه و اندازه گیری کردم تاثیرشو. باتری لیتیوم یون با باتری ماشین فرق داره و مثل اون نیست

در مورد باتری اتومبیل (انباره سربی ) اگر بهش ولتاژ خیلی بالا هم بدی قادره همه جریان منبع تغذیه رو تا هزاران آمپرجذب کنه و در عوض ممکنه کمی آسیب ببینه و داغ شه و آبش بشدت تجزیه شه اما محاله ظرفیتش بالا بره(همه جوره امتحانش کردم)

سوال تاپیک رو تکرار نمیکنم در پست اول هست
امیدوارم منظور منو متوجه شده باشید
موفق باشید

ghx

عضو جدید
سوال سخت میپرسیا:redface::redface::redface:
از بچه های شیمی یه سوال میکردی شاید جواب بگیری

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاید واسه ما سخت باشه ولی حتما یکی کار بلد پیدا میشه که بدونه. بالاخره جوابو پیدا میکنم، فوقش اینه که یکی دو سال صبر میکنم تا ببینم خود باتری چی میگه. اگه ظرفیتش کم نشده باشه یعنی روشی که من انجام دادم درسته و دیگران اشتباه می کردن

اما اگه کسی تو اینجا می دونست سریعتر به جواب میرسیدم

اون دستگاهی که ساختم وقتی خوبتر کار میکنه که باتری تا 4.45 شارژ بشه

farari63

عضو جدید
salam mamnun az hese konjkavitun.dar rabete ba batri va omre mofid va bahrevari az baze e bishtar. baiad hade standard dar zakhire sazie energi ro raaiat kard.shaiad vase modati ta 4.45 ham kar kone ama be sorat va dar asar stefade ba ofte shadid voltaj movajeh khahim shod ke momkene be sisteme dar hale stefade sadame bezane

لطفا پست های خود را با دستور خط فارسی ارسال کنید.

Ice Man

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam mamnun az hese konjkavitun.dar rabete ba batri va omre mofid va bahrevari az baze e bishtar. baiad hade standard dar zakhire sazie energi ro raaiat kard.shaiad vase modati ta 4.45 ham kar kone ama be sorat va dar asar stefade ba ofte shadid voltaj movajeh khahim shod ke momkene be sisteme dar hale stefade sadame bezane

لطفا پست های خود را با دستور خط فارسی ارسال کنید.

Ice Man

همین؛ حد استاندارد کدومه؟ اونی که باتری فروش گفت یا اینی که خود باتری میتونه نگه داره؟
این که گفتین به سرعت با افت ولتاژ مواجه میشه اصلا اینجوری نیست و فعلا بیش از یک ماهه خوب کار میکنه و جریاندهی بالایی داره و گرم هم نمیشه
دستگاه هم چیز محشریه و با افت ولتاژ آسیب نمی بینه
در مورد سایر باتریها وضع اینجوریه که مثلا باتری سربی 12 ولت رو تا 13.8 ولت پر میکنیم و وقتی شارژ رو قطع کردیم باتری نمیتونه همونو نگه داره و به حدود 13 ولت افت میکنه و رفته رفته پایین تر هم میاد چون 13.8 ولت از حدش بیشتره، یا باتری نیکل کادمیوم تا 1.45 پر میکنیم و وقتی ولش کنیم به 1.36 افت میکنه اما در مورد باتری لیتیم یون ما اینطور نیست و در 4.45 افت نداره، پس سواله که ولتاژ حدش همینه یا اونی که فروشنده گفت؟

بالا