بچه ها بیاید نظر بدید ببینیم به نظر شما این کار گناه داره یا نه؟!

4831

عضو جدید
سلام به همه
اکثر بچه هایی که تو این تالار اند مذهبی اند.
حالا من یه سوال دارم ارتباط دختر و پسر به صورت مجازی یا همون چت گناه داره یا نه؟ در صورتی که اینجا هیچکس اون یکی رو نمیشناسه!
من خیلی فکر کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم.
نظر شماها چیه؟

آخرین ویرایش:

nooosh

عضو جدید
سلام به همه
حالا من یه سوال دارم ارتباط دختر و پسر به صورت مجازی یا همون چت گناه داره یا نه؟ در صورتی که اینجا هیچکس اون یکی رو نمیشناسه!
نظر شماها چیه؟
ممنون میشم من رو از این سردرگمی در بیارید.

مهم اینه قصد شما از صحبت چی باشه؟
چت کردن هم کپی صحبت کردنه مثلاً با همکلاسی یا همکار... به نظرتون گناه داره؟!!!

به نظر من همش به ذات و شخصیت خودمون بستگی داره

4831

عضو جدید
مهم اینه قصد شما از صحبت چی باشه؟
چت کردن هم کپی صحبت کردنه مثلاً با همکلاسی یا همکار... به نظرتون گناه داره؟!!!

به نظر من همش به ذات و شخصیت خودمون بستگی داره

نه به نظرم گناه نداره
ولی بعد یه مدتی به نظرم از حالت عادی خارج میشه! نه؟
به نظرم مباحث درسی و کاری اشکالی نداره.

nooosh

عضو جدید
نه به نظرم گناه نداره
ولی بعد یه مدتی به نظرم از حالت عادی خارج میشه! نه؟
به نظرم مباحث درسی و کاری اشکالی نداره.

واسه من پسر با دختر هیچ فرقی نداره....چون به هر دو احترام میزارم و حدود رو حفظ میکنم....هیچ وقت هم همچین حسی نداشتم که دارم گناه میکنم
به نظر من محدودیت آدم رو به بیراهه میبره زمانیکه آدم تو یه شرایط خاص قرار میگیره

همینکه خودتون رو باور داشته باشید حله...

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
والا تو تاپیک نهج البلاغه یاد گرفتیم که در مورد چیزی که اطلاع نداریم حرفی نزنیم .
اما به نظر من هر چیزی به نیت آدم ربط پیدا میکنه مهم اینه که چه نیتی داری تو هر کاری فرق نمیکنه اگه واقعا به دلت رجوع کنی و توجیح کردنو بزاری کنار میتونی بفهمی چه نیتی داری.

4831

عضو جدید
واسه من پسر با دختر هیچ فرقی نداره....چون به هر دو احترام میزارم و حدود رو حفظ میکنم....هیچ وقت هم همچین حسی نداشتم که دارم گناه میکنم
به نظر من محدودیت آدم رو به بیراهه میبره زمانیکه آدم تو یه شرایط خاص قرار میگیره

ولی حد رو خیلی اوقات نگه نمیداریم چون میگیم کسی اینجا نمیشناسمون!!!
من میخوام بدونم دقیقا" بچه ها , همون رفتاری رو اینجا با همدیگه دارن که بیرون با بقیه دارن؟
یا اینجا راحت تر میگیریم؟

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز

من با قسمت قرمز رنگ مخالفم جهان نظم و قانون داره و گاهی انسانها از نظم بیزار میشند و این مخالف طبیعته.

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میخوام بدونم دقیقا" بچه ها , همون رفتاری رو اینجا با همدیگه دارن که بیرون با بقیه دارن؟

دقیقا گاهی برای رفتارای اشتباهمون توجیحای جالبی به نظرمون میرسه .
باید در این باره بیشتر تبادل نظر بشه یکم تبلیغ کنیم بچه ها بیاند.

عاشق پیشه

عضو جدید
سلام به همه
نظر شماها چیه؟
ممنون میشم من رو از این سردرگمی در بیارید.
نیت مهمه برادر
عمل باید خدایی باشه

nooosh

عضو جدید

من راجع به خودم میگم
چون همه متفاوتند... اصلاًهرکسی به قصدی میاد...یکی واسه دوستیابی(جنس مخالف), یکی واسه سرگرمی... من واسه سرگرمی میام و شخصیتی که ذوستام توی سایت از من میبینن واسم خیلی مهمه
هیچ وقت هم حد رو نگذروندم

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماه رمضون یه برنامه ظهرا از شبکه 3 میذاشت متاسفانه یادم نمیاد اسمشو
نزدیکای اذان ظهر از بس کم حافظه م فامیل روحانیم یادم نیس متاسفانه

اما
ایشون گفتن صحبت با نامحرم اشکال ندارد مگر مفسده در کار باشد،صحبت کردن اگر به قصد لذت یا شهوت باشه حرامه

به نظر من اگه در هر فضایی حتی مجازی مفسده در کار باشد گناهه پس اگه به خودمون اطمینان نداریموممکن هر نوع گناهی از ذهنمونتوی فضای مجازی هم گذر کنه بهتر چت یا صحبت وگفت گونکنیم
بچه های این تالار که همگی به نظر من کاملا انسانهای قوی هستنو ضعیف نفس نیستن

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماه رمضون یه برنامه ظهرا از شبکه 3 میذاشت متاسفانه یادم نمیاد اسمشو
نزدیکای اذان ظهر از بس کم حافظه م فامیل روحانیم یادم نیس متاسفانه

اما
ایشون گفتن صحبت با نامحرم اشکال ندارد مگر مفسده در کار باشد،صحبت کردن اگر به قصد لذت یا شهوت باشه حرامه

به نظر من اگه در هر فضایی حتی مجازی مفسده در کار باشد گناهه پس اگه به خودمون اطمینان نداریموممکن هر نوع گناهی از ذهنمونتوی فضای مجازی هم گذر کنه بهتر چت یا صحبت وگفت گونکنیم
بچه های این تالار که همگی به نظر من کاملا انسانهای قوی هستنو ضعیف نفس نیستن

درسته من کاملا موافقم.
فکر میکنم برنامه سمت خدا بود درسته؟

suniya2012

عضو جدید
چه فرقی میکنه مجازی باشه یا واقعی؟ ما تو دنیای مجازیم برای خودمون یه شخصیت مجازی میسازیم، ممکنه نزدیک به شخصیت خودمون باشه ممکنه خیلی فرق داشته باشه. مهم اینه که گناه بودن کارها به دلیل آسیبیه که به خودمون یا دیگران میزنیم. تو دنیای مجازیم اگه باعث اذیتو ازار کسی بشی یا کسیو ناراحت کنی گناه کردی

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر سه تن از مراجع تقلید در این باره:

1_آیت الله مكارم شیرازی

سوال:نظر آیت الله مكارم شیرازی در باره چت كردن چیست؟

پاسخ : به نام خدا و با سلام :
چت کردن اشکال ندارد ؛ مگر اینکه این کار باعث ایجاد مفسده و ارتکاب گناه شود که در این صورت چت کردن اشکال دارد .

2_آيت الله خامنه اي

سوال : با سلام میخواستم بدونم که صحبت کردن دختران با پسران تحت عنوان چت در مورد مسایل روز و گاهی شوخی البته در حد عرف و اداب اجتماعی اشکال داره؟

چت کردن با جنس مخالف با شرایطی که مطرح فرمودید و حفظ حرمتها اشکال ندارد.

3_آیت الله بهجت

سوال: چت كردن با یه جنس مخالف با رعایت حد و حدود شرعی از نظر آیت الله بهجت مانع شرعی دارد یا نه؟
یک نفر می تونه در موارد درسی یا كاری با جنس مخالفش ارتباط داشته باشه یا نه(البته با رعایت حد و حدود )؟

چت کردن با جنس مخالف مانند صحبت کردن با وی است ، که اگر باعث ایجاد مفسده نشود اشکال ندارد ؛ برای مثال صحبتهای معمولی مانند احوال پرسی و یا پرسشهای درسی اشکال ندارد ولی رد و بدل کردن صحبتهایی که باعث تحریک می شود جایز نیست.

nooosh

عضو جدید
خب بستگی داره ما محدودیت رو چی بگیریم؟
مثلا" بسیاری از خانوم ها حجاب رو محدودیت میگیرن
در صورتی که به نظر من امنیت براشون می یاره نه محدودیت!

محدودیت در ارتباط سالم
مثلاً
1.من به خودم اطمینان دارم که از صحبت با جنس مخالف لذتی نمیبرم
2.پس توی ارتباط با دیگران راحت و عادی رفتار میکنم(نه فقط در ظاهر)
3.پس دلیلی وجود نداره که از حضور در بحثی که جنس مخالف حضور داره فرار کنم چون توی همه ی شرایط خودم ونفسم رو سنجیدم و میدونم به بیراهه نمیرم
4.اینطوری محدودیتی در ارتباط سالم تعیین نمیکنم

در صورتیکه اگر از این فضاها فرار کنیم بخاطر نگرانی از به گناه افتادن, نه تنها با خودمون روراست نبودیم بلکه خودمون رو محدود کردیم به ترس از هوای نفس(اینم بگم که انسان معتقد میدونه کجا و با چه کسی چگونه برخورد کنه که هم محدود نباشه هم گناه نکنه

آخرین ویرایش:

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته من کاملا موافقم.
فکر میکنم برنامه سمت خدا بود درسته؟

والا آبجی یادم نیست
اما هر روز ظهر قبل اذان میدیدم قبلا این حاج آقا واسه برنامه زلال احکام میومد و اسمشم زلال احکام بود

آخه من سمت خدا را بعد اذان تقریبا 1.5 -2 میدیدم

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا آبجی یادم نیست
اما هر روز ظهر قبل اذان میدیدم قبلا این حاج آقا واسه برنامه زلال احکام میومد و اسمشم زلال احکام بود

آخه من سمت خدا را بعد اذان تقریبا 1.5 -2 میدیدم

درسته سمت خدا بعد اذان بود
اما اگه تو زلال احکام میدیدیش حاج اقا فلاحزاده بوده به هرحال حرفشون قابل احترامه.

4831

عضو جدید
محدودیت در ارتباط سالم
مثلاً
1.من به خودتم اطمینان دارم که از صحبت با جنس مخالف لذتی نمیبرم
2.پس توی ارتباط با دیگران راحت و عادی رفتار میکنم(نه فقط در ظاهر)
3.پس دلیلی وجود نداره که از حضور در بحثی که جنس مخالف حضور داره فرار کنم چون توی همه ی شرایط خودم ونفسم رو سنجیدم و میدونم به بیراهه نمیرم
4.اینطوری محدودیتی در ارتباط سالم تعیین نمیکنم

در صورتیکه اگر از این فضاها فرار کنیم بخاطر نگرانی از به گناه افتادن, نه تنها با خودمون روراست نبودیم بلکه خودمون رو محدود کردیم به ترس از هوای نفس(اینم بگم که انسان معتقد میدونه کجا و با چه کسی چگونه برخورد کنه که هم محدود نباشه هم گناه نکنه

من بحثی رو میگم که 2 نفری میشه! یه حالت خصوصی تر پیدا میکنه.
ببینید منم لذتی نمیبرم ولی منظورم اینه که شوخی هایی که میشه اشکالی نداره؟
یعنی اگه اون فرد در محیط واقعی بود آیا اصلا" اجازه ی شوخی کردن به خودتون میدادید؟
ببینید همیشه لذت بردن نیست منظورم اینکه وقتی ابهت یه چیز از بین بره دیگه فرد کاراش براش عادی میشه و دیگه اشکالی توش نمیبینه.

بله منم قبول دارم آدمی واقعا" با ایمان هست که در محیط گناه قرار بگیره ولی گناه نکنه نه اینکه همیشه در فرار باشه.

.eliii.

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظر من اگه اینکار برای لذت نباشه گناه نیست.اگه با چت سالم برخورد بشه خیلی هم خوبه
وووووووولی هستن ادمای فرصت طلب...................... که اون موقع گناهه

nooosh

عضو جدید
من بحثی رو میگم که 2 نفری میشه! یه حالت خصوصی تر پیدا میکنه.
ببینید منم لذتی نمیبرم ولی منظورم اینه که شوخی هایی که میشه اشکالی نداره؟
یعنی اگه اون فرد در محیط واقعی بود آیا اصلا" اجازه ی شوخی کردن به خودتون میدادید؟
ببینید همیشه لذت بردن نیست منظورم اینکه وقتی ابهت یه چیز از بین بره دیگه فرد کاراش براش عادی میشه و دیگه اشکالی توش نمیبینه.

بله منم قبول دارم آدمی واقعا" با ایمان هست که در محیط گناه قرار بگیره ولی گناه نکنه نه اینکه همیشه در فرار باشه.

خب به نظرم اگه واقعاً واسه شخص مهم باشه میتونه خیلی محترمانه عادی صحبت کنه... اگر عادی باشیم و خشک بودن رو کنار بزاریم دیگه نیازی به شوخی 2نفره نیست....
قبول دارم اگر شوخی از حدی گذشت ممکنه که جای حرفهای دیگری باز بشه اما اغلب میشه کنترل کرد

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
این جور موقع ها، میرن از مرجع تقلید میپرسن که کارش همینه. حالا بر فرض، من بگم اشکال داره یا نداره، شما از کجا مطمئنی که دلایل من برای این حکم بر اساس اسلامه و شناخت کامل از دینه؟

از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد. اما ارتباط شغلی ، حرفه ای و علمی و تحصیلی، اگر باعث فتنه و مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود، اشکال ندارد.از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد. اما ارتباط شغلی ، حرفه ای و علمی و تحصیلی، اگر باعث فتنه و مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود، اشکال ندارد.(منبع و پاسخ تفضیلی)

ولی در سایت رهبری در مورد چت کردن دختر و پسر چنین آمده:
س: نظر جناب عالى در مورد چت‌كردن دختر و پسر چيست؟
ج) با توجه به مفاسدى كه غالباً بر آن مترتب است، جايز نيست.
بنا بر این چت کردن دختر و پسر و لو در حد حرف های معمولی، اشکال دارد. (2)
1 . سوال از دفتر رهبری به شماره 7112467 .
2 . سایت رهبری . (منبع)

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیت الله مظاهری
سوال:می خواستم بدانم دوستی با جنس مخالف که صرفا به صحبت کردن بیانجامد وباعث فحشا نشود چه حکمی دارد؟
آیا می توان با همکلاسی های داخل دانشگاه دوست بود؟
دوستی های اینترنتی چه طور؟
پاسخ:ارتباط بین دختر و پسر در کلاس و چت و یا به صورت تلفنی اگر در حد رد و بدل کردن صحبت های معمولی و علمی باشد و باعث ایجاد مفسده و به گناه افتادن طرفین نشود ، اشکال ندارد ولی دوستی صمیمی که معمولا باعث ایجاد مفسده می شود جایز نیست .

آیت الله جوادی تبریزی
سوال : سلام
آیا چت كردن با جنس مخالف درصورتی كه فقط حرفهای معمولی گفته شود گناه دارد.
پاسخ : با عرض سلام و تحیت.
دفتر معظم له فرمودند:
در صورتی كه خوف مفسده وجود نداشته باشد، اشكالی ندارد ولی احتیاط در اینگونه امور بسیار مطلوب است.

آيت الله لنکراني
سوال : آیا با غیر هم جنس چت كردن اشكالی دارد؟
پاسخ : با عرض سلام و تحیت.
چت کردن فی نفسه اشکالی ندارد ولی ارتباط با نامحرم اگر با قصد شهوت و یا ترس افتادن به حرام باشد و یا باعث مفسده شود جایز نبوده و حرام است، در غیر این صورت اشکال ندارد.
البته در این زمینه باید بدانید که بسیار بعید است دو جوان بتوانند از شهوت یا ریبه به دور بوده یا به دور بمانند.
در روایت است که امیرالمؤمنین(ع) به همه سلام می کرده اند، به جز زنان جوان؛ و می فرموده اند که از خطرش می ترسم.(نقل به مضمون) این سنت علوی، به خاطر آن است که اهمیت و لزوم احتیاط در این مسئله را نشان دهد.
منبع

mahya72

عضو جدید
من در کل آدم مذهبی ای نیستم،ولی موافق چت کردن هم نیستم
به نظر من چت بعضی وقتا گناه داره بعضی وقتا نداره...
از بیکاری چت کردن با کسی که نمیشناسی مشکلی نداره ولی متأسفانه پسرا توی چت گناه میکنند بخاطر تنهایی